Léna007 Creative Commons License 2011.09.26 0 0 806

1. Jogsi

Mivel az idén szeretném megcsináltatni a németet, felhívtuk a Landratsamtot és utána kérdeztünk. Azt mondták, ha EU-s országból van a jogsim, nem kötelező megcsináltatni, ha nem EU-sból, akkor 3 hónap a határidő, különben ellenőrzésnél büntetnek keményen. Utána megkerestem az internetes oldalt is, ahol erről írnak (most nem keresem ki újból, de valahol van) és ott is ugyanezt írták. Tehát nem kötelező. Az más kérdés, hogy bizonyos ügyintézésekhez azt kérik, de az nem jelenti azt, hogy az itt élés kötelez rá.

 

2. Tartózkodási

Én 2009-ben jöttem ide. Akkor ugyebár még nem volt Magyarország az Eu-ban. Pont akkor léptünk be, amikor nekem a 18 hónapos egyszeri alkalomra érvényes vendésgmunkás munkavállalóim és kis zöld színű Auefnthaltsgenehmigungom lejárt. Bazi nagy szerencsém volt, mert volt valami szabály, hogy aki egy ország EU-ba lépésekor legalább 12 hónapja tartózkodik itt hivatalosan, az megkapja automatuikusan a végleges, azaz az "unbefristete Arbeitserlaubnis"-t. Akkor ott ültünk a mőncheni Arbeitsamt irodájában és kérdeztem, hogy mi van a lejárt zöld könyvecskével és mi igazol engem. Azt mondták, hogy a zöld könyvet eldobhatom, nincs szükség már tartózkodási engedélyre (ez 2004-ben volt) és tartsam a pénztárcámban a lakcímbejelentő és a fent említett unbefristete Arbeitserlaubnis fénymásolatát, más nem kell. Én azóta soha többet nem kérdeztem rá, tehát 7 éve élek német igazolvány vagy tartózkodási nélkül. Munkám során gyakran autózok bele hajnali rendőrségi ellenőrzésekbe és mindig a magyar útlevelem adom, a magyar jogsim és semmi mást, és még soha nem is kértek semmi mást. Amikor még ültek vámosok a reptéri kabinokban, azok mindig kérték az Arbeitserlaubnist is, de semmi mást. Azt nem tudom, hivatalosan, mi van, de ha 7 éve nem kellett tartózkodási, akkor miért kellene azóta? Bár lehet, hogy annak kell, aki újonnak jön ide. A helyi Bürgerhausban is azt mondták, hogy nem létezik trtózkodás engedély már az EU-soknak.