Carina_S Creative Commons License 2011.05.28 0 0 9698

Szia!

Van egy kérdésem a videóval kapcsolatban. (Nemcsak a Te számodra szól a kérdés, bárki válaszolhat, ha tud!) Érdekességnek érdekesség, az biztos, de egy-két dolgon elgondolkoztam ezzel kapcsolatban.>>>> Itt egy szó szerint idézett rész "A harisnya története" című videóból (YouTube... ... ...; "Imádjuk a harisnyás női lábakat!" c. topik:>> "(9527)"-es hsz.;.)>>

************************************************************************************************************************************************
Az idézett rész:>>>>

>> ">>A huszadik század elejére kísérleteztek ki olyan eljárásokat, amivel már elő lehetett állítani műselymet. Majd ez, amilyen gyorsan jött, olyan hamar távozott is, a divatból. Helyét az 1938-tól a ruhaipart forradalmasító polyamid, a nejlon vette át. A világháború után egy harisnya akkora kincsnek számított, hogy ha tönkrement, újra, s újrakötötték.<<

>>Ez egy ötvenes évek magyar sajátossága, egy "találmány"  -- na nem "találmány", egy sajátosság -- , az úgynevezett átkötött harisnya, mivelhogy a nejlonszál az -- vagy hát a nejlonharisnya -- nagyon ritkaság volt, nehezen hozzáférhető, hogy ha véletlenül mégis voltak felszaladt szálú nejlonharisnyák, akkor azt lefejtették, felspulnizták a szálat, s utána otthon volt ilyen kis körkötőgépük, és azon megkötötték ezeket a -- hát jóval gyengébb minőségű -- harisnyákat.<<"

************************************************************************************************************************************************

((A két részt azért tettem a rendes idézőjelen ("..." ) belül külön-külön másodrendű idézőjelbe is (>>...<<) -- a két, külön választott bekezdést -- , mert az első bekezdést egy férfi, míg a másodikat egy kis fiatal nő mondja el.)) Ami szorosabban érdekelt, azt a fentebbi idézetben aláhúztam!

 

Tehát ahogy a ez a kis fiatal nő elmondta, a felszaladt nylonharisnyát teljesen felfejtették, elbontották, de nem is tudom elképzelni, hogyan, mert én is próbálkoztam már vele, de soha nem jött le 50 cm.-nél hosszabb nylonszál egyszerre, mert a szemfelfutás rácshálós jellege miatt mindig elszakadt valahol a szál! (Hogyan csinálhatták??? Rejtély számomra, mert -- szerintem -- annyira nehéz az ilyent rendesen, jól felfejteni.) Vagy van erre a célra kitalálva külön nylonharisnya-bontó, nylonharisnya-felfejtő gép???

 

Aztán azt mondja (a kis fiatal nő), hogy sokaknak volt otthon erre a célra egy kis kézi nylonharisnyakötő-gép (tekerőkaros), és azzal kötötték újra az előzőzetesen már felfejtett, elbontott nylonharisnyát. Hogy nézhetett ki?? Honnan tudták beszerezni nem sokkal a háború vége után, az ötvenes években???? Mert azt mondja ez a kis fiatal nő a videóban, hogy nagyon sokaknak volt ilyen körkötőgépjük. Vagy voltak, akik másoknak is vállaltak nylonharisnya-átkötést (akik viszonylag tényleg lehettek sokan), és őhozzájuk vitték el a többiek a nylonharisnyákat átköttetni?

Hogy működött ez a dolog akkoriban? Ha valakik közületek itt, ebben a topikban esetleg tudjátok ezeket a dolgokat, mert már az ötvenes években is éltetek (akik akkoriban lehettetek fiatalok), légyszi írjátok meg, mert én is kíváncsi vagyok rá, mivel én a hatvanas évek végén születtem csak meg, úgyhogy én már lemaradtam erről a témáról! Ha van fotótok átkötött az nylonharisnyákról -- vagy netán magáról a műveletről, amikor éppen átkötik a nylonharisnyákat -- , akkor azokat a fotókat is betehetitek ide, mint érdekességeket!! Másrészt egy ilyen kézi nylonharisnya-körkötőgépnek én is hasznát venném, mert a felszaladt szemű harisnyákon sokat lehetne vele megspórolni, csak a felfejtést kellene megtanulnom rendesen (a nylonharisnyakötés már egyszerűbb a kis tekerős kézi körkötőgéppel)!

 

<<(1.) Kézi zoknikötő gép.

 

<<(2.) Kézi zoknikötő gép.

 

<<(3.) Gépi -- gyári nylonharisnyakötő-gép.

 

<<(4.) Kész nylonharisnyák fiatal lányokon Örülnek neki!).

 

Hát persze a zoknikötőgéptől a nylonharisnyakötőgép sokkal finomabb tűfinomságú kell, hogy legyen!!

 

Ha tudjáto a kérdéseimre a választ, akkor előre köszi!!!

 

Előzmény: ezérdekes (9527)