Saliko Creative Commons License 2011.01.10 0 0 1801

Ha megengeded, egóról, analfabetizmusról most nem írok.

 

Van egy tömegkályhám, ami a központi fűtés vizét és a háztartási melegvizet is biztosítja. Az év végi nagy hidegekben kb. 45 kiló nyárfa és fenyőfa brikett fogyott (vegyesen) naponta. A ház kb 100 négyzetméter, még szigeteletlen. Egy korábbi állításod, amely szerint a tömegkályha nem felel meg központi fűtésre, máris cáfoltatott. Amennyire én tudom - mondd, ha nem így van - a vízteres kandallóban a hőcserélő az égéstérben van, a csövekben áramló víz, és valamennyire a csövek hővezetése is hűti az égésteret. A fából felszabaduló gázok jó hatásfokú elégetéséhez viszont magas hőmérséklet kell, így vízteres kandalló soha nem tud olyan hatásfokot elérni, mint egy hasonlóan jó minőségű egy víztér nélküli, vagy mint egy tömegkályha, amelyben, ha van víztér, az nem nagyobb 15-20 literesnél, és amely a több mint egy tonnás samottrétegen kívül helyezkedik el (nehezen is lépi át a vízhőmérséklet a kritikus szintet).

 

Természetesen hátránya is van a tömegkályhának, például a mérete akadály lehet egy kisebb lakásban/szobában. Bizonyos fajtái azonban nem foglalnak el nagyobb alapterületet, mint egy kandaló, vagy egy cserépkályha. Valamennyivel drágább lehet egy kandallónál, bár a jó hatásfokú (mondjuk az EPA-nak, vagy az ahhoz hasonló szabványnak megfelelő kandalók akár drágábbak is lehetnek beépítéssel együtt. Egy cserépkályha sem sokkal olcsóbb, tudom, minden fűtési módon gondolkodtam házunk felújításakor, de ha az átrakást beszámítod 10-15 év múlva, már semmivel sem kevesebb.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1799)