sancibácsi Creative Commons License 2011.01.05 0 0 1753

Hogy más mit-miért csinál passzolom.

Én csináltam már mindegyiket:

Ez nyers ill. vakolt, de hsz 1711-ben van kő(hatású)-vel burkolt is.

A miértek:

-esztétikum/ízlés, és anyagi okok természetesen.

"Mennyiben befolyásolja a vakolás/burkolás a kályha "jóságát" (értve ezalatt pl. a hőleadást)?"

Igen is meg nem is!

A hőleadást nem. Ezen anyagok hőleadási (sugárzási) együthatója közel azonos. (sőt infra hőképes fotókon látható, hogy a téglák közötti agyaghabarcs még melegebb a vakolatlan téglánál is). Azonban a vastag külső burkolatnál megnövekedik a kályha hőtárolása, de ezzel szemben a külső felület kevésbé forrósodik át! A konvekciós hőleadása azonos lesz, azonban a sugárzó hőt a magasabb hőm-ű tárgyak jobban képesek közölni, márpedig a kályhák jórészt ezzel melegítenek.

Én csak magam tudnám idézni->meg kell keresni egy kályhaépítőt, aki az adott lakótérhez, lakáshoz, lakók tüzelési szokásaihoz..... kiválasztja az oda illő kályha TÍPUST, méretezve.

"A vakolás/burkolás mennyire bírja a hőingadozást, nem repedezik, vagy válik le?"

A nyersen maradó, ill. a burkolt, vakolt kályhák mind más-más szerkezetűek, és építési tech-uk van, Ezeket be kell tartani, és a megfelelő anyagokat alkalmazni. Ha ezeket betartják nem válik le, és nem repedezik, esik le!

Előzmény: hhx (1751)