Törölt nick Creative Commons License 2010.11.28 0 0 5682

Egy régebbi hsz. kijavítása:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=103071500&t=9185692

 

 

Szia!

 

„Szeretnék majd ismertebb filmeket venni, amiknek a hívásáról több infó van.”

 

- Szerintem majdnem mindegy milyen filmet veszel. A legnagyobb gyártók filmjei sem minden esetben fedik a valóságot. Gondolok itt pl. a 1600 ill. 3200 ASA –nak titulált filmekre.

 A másik, úgy is meghatározhatod, a filmed érzékenységét, hogy becélzol egy homogén felületet, és amit a fénymérőd mér annál 4Fé (Szabvány szerint 4 +1/3Fé) gyorsabbat exponálsz, ennek el kell érnie a 0,1D (Fátyol felett.). Érdemes expósort készíteni, és így meghatározhatod a Te saját rendszeredben a tényleges ISO –t. Gondolj arra, korán sem biztos, hogy pl. az én fénymérőm ugyanúgy mér mint a tiéd…

Ezért az én adataimat igazából akkor tudod használni, ha minimum összemértük a fénymérőinket.

Ha érdekel segítek letesztelni filmeket / hívókat, vagy egy szenzitométerem aminek segítségével ráexponálok egy adott filmre egy v. kettő szürke éket (kb. 200mm film szükségeltetik hozzá, ha kisfilm és kicsi a film ISO –ja akkor 2x200mm, roll, és síkfilm esetén a két lépcső elfér egymással szembe.) Ezzel az adott hívás meredekségét és hozzávetőleg a tényleges ISO -t  (film / hívó / mozgatás / idő  stb.) meg lehet határozni.

 Ha megnézzük a gyári ill. az interneten található, film / hívó ajánlott hívásidőket. Kiderül pl. D100 / DD-x 1:4 (200ASA) az zónarendszer szerint (Kondenzoros nagyítógéphez.), N+2 hívás; Tmax100 / Xtol 1:1 N hívás (100ASA); FP4 / PMK pedig N-2 (50ASA). Ezt végiggondolva kiderül elég sok film, és egzakt kísérletezés szükséges, mérések nélkül a klf. film / hívók kipróbálására.

Ezért szerintem jobban jársz néhányszor 200mm film „feláldozásával” (+ „műterhelés”)…

 

Ilford FP4 plusz 125 Xtol 1:1; PMK; 50ASA  

Ilford HP5 plusz 400 DD-x 400ASA

Kodak Tmax 100 Xtol 1:1  100ASA

Kodak Tmax 400 Xtol 1:1  400ASA

 

Egyenlőre ennyi ha kérdés van igyekszem válaszolni.