Gépész 99 Creative Commons License 2010.11.20 0 0 211

(Ezt most írtam a .......... fórumra, ide is bekopizom: )

 

Üdvözletem Mindenkinek!

 

Tavaly télen kínomba én is bekezdtem egy kis gravírozó (gyűrűgravírozó) szerkentyű tervezésébe.

"Motiváció" hiányában fel kellett függesztenem a tervezését...

A lényegi rész - a 2 tengely és tengelymozgatások plussz a forgatótengely "főorsó" és annak hajtása - tulajdonképpen kész.

Van neki egy X egy Y és egy forgatótengelye, aminek a végén feszítőpatronos befogó van.

A derékszögeket és egyenességet aluprofil és lineártechnika kombinációjával találom célszerűnek elérni.

A húzott aluprofilok nagyon jó "egyenesek", főleg kis hosszon.

Léptetőmotoros működtetésűnek van szánva tekintettel a költséghatékonyságra és a szolid teljesítményigényekre. Viszont költséghatékonyság ide vagy oda, súlyos pontossági követelmények merültek fel alkalmazási oldalról ami 0,01mm pozícionálási pontosságot jelent (ebből a szempontból az öntöttvas váz jobb, a rezgéseket is jobban állja, csakhát az öntészet nem olcsó mulatság manapság, házilag meg körülményes..).

Mindemellett gyorsnak és termelékenynek kellene lennie ezért amennyire lehet könnyűre alakítottam ki - ez elsősorban alu tömböket, karokat, alkatrészeket jelent (még jobb lenne a műanyag mert harmada súlyra mint az alu, csak vetemedik ha kevés is de a legtöbb megfizethető műanyag PA, POM, stb mind vesz fel több kevesebb vizet ha máshonnan nem akkor a levegőből).

Jövőre valószínűleg befejezem és úgylehet meg is csinálom a próbadarabot.

   

 

Ez meg egy másik gravírozó szerkentyű, ami egészen tetszik, szerintem ötletes: