Törölt nick Creative Commons License 2010.10.19 0 0 5809
>Maga a kata csak a dolog egyik része,a fontosabb része a kata bunkai....<

Nagyjából, összességében egyet is értek azzal amit mondasz, azzal a személyes vonatkozású megjegyzéssel, ha szabad, hogy a katázás nekem mindig is a belső utat jelentette ahogy a Iaido katák is. Ma is katázom időnként mert mentálisan karbantart. Nem felejtek el ütni, rúgni. Szerintem abban van a formagyakorlatok erőssége, hogy lehet egyedül is gyakorolni (nem úgy mint az Aikidot). Nem is akarom kiélezni a kérdést a Karate és az Aikido ellentétére, de valamelyest adja magát a dolog.

Íme két bunkai (kiragadott példa) a bizonyos különbségekre:
YouTube - Bunkai do Heian Nidan
YouTube - Bunkai do Heian Shodan

Ezeken is látszik, hogy a bunkai nem más mint kata partnerrel gyakorolva, ami szép és jó, de nekem még mindig hiányzik belőle a spontaneitás. Frontális védekezéssel és ellentámadásokkal operál a tori, próbálja magától távol tartani az ukékat ami szerintem nem annyira nyerő egy többtámadós helyzetben.

Összehasonlítva ezeken a videókon látható megoldásokkal (szintén kiragadott példa):
YouTube - Multi attacker defense and evade techniques.
Randori Aikido

Az akidoban soha nem maradunk frontálisak, vagy bent a kör közepén, hanem igyekszünk kibújni és összezavarni a "támadókat" (esetünkben a gyakorlópartnereket) Dehát a Karate az Karate, az Aikido pedig Aikido :-)
Előzmény: bigbabylon (5808)