csapa Creative Commons License 2010.09.22 0 0 1544
Hát a kalács is művészet, még ha nem is korabeli:-)
Ostoros kalács:
Hozzávalók a tésztához: 60 dkg liszt, 3 tojás sárgája, 5 ek.olaj, 3 ek.cukor, 2 dl langyos tej, 5 dkg élesztő, 1 kk.só
A töltelékhez: 25 dkg vaj/margarin, 20 dkg cukor, 3 ek.cukrozatlan kakaópor
A tészta tetejére: 1 egész tojás

Az élesztőt langyos tejben egy kanál cukorral felfuttatjuk, aztán a többi hozzávalóval egy tálban összedolgozzuk a robotgép dagasztóspiráljával sima-fényesre dagasztjuk. (liszttől függően lehet hogy még kell bele egy kis tej és olaj, nekem keményebb állagú szokott lenni) Letakarjuk, meleg helyen fél óra alatt a duplájára kelesztjük. A töltelékhez a vajat/margarint a cukorral és a kakaóval (én a Holland kakaóporra esküszöm) krémesre keverjük. A megkelt tésztát enyhén lisztezett gyúrólapra borítjuk és hat egyforma részre osztjuk. A részeket téglalap alakúra nyújtjuk (kb. olyan hosszúra mint a normál tepsi és kb. olyan 20 cm szokott kijönni szélességre) és megkenjük kakaós krémmel. Lazán feltekerjük a téglalapokat.(ha túl szorosan tekerem nem sül át)Ezt megcsináljuk 6-szor. Majd hármat összefonunk. Majd a másik hármat is. Hagyományos tepsit kibélelek sütőpapírral és belefektetem a fonatokat. Akkor jó ha kitölti a tészta a tepsit. A sütő aljába egy kis fém edényben vizet teszek, majd a sütőt előmelegítem 200 C-fokra. 15 perc pihentetés után megkenem a tésztát az 1 egész felvert tojással. Nekem villanysütőm van abban alsó-felső sütőbeállításon 200 fokon 20 percet sütöm, majd letakarom sütőpapírral a tetejét és 160 C-fokon még 30 percig tovább sütöm.(különben nagyon meg tud égni a teteje) Az eredményt már láttad.
Előzmény: bjulee (1543)