Törölt nick Creative Commons License 2010.07.11 0 0 4889
Megmértem Ihage kartács teszthívásait. Nekem a 3. minta volt szimpi, ezért ezt választom, ezen megvolt kereken a 200ASA*. Ezért ezt ismertetem. A film Agfa APX400s. Rodinal -os hívás (Részletek Ihage kartácsnál.). Alapfátyol 0,48D. Kinulláztam a denzitométert az alapfátyolra, és az alábbi értékeket kaptam. (A szenzitométeres tesztcsík 02 mezőben lett 0,1D ami a tapasztalati értékek szerint 200ASA. )

VIII.1,33

VII.1,23
1,16 Az én nagyítógépemen ez N+1,5
VI.1,09

V.0,94

IV.0,73

III.0,5

II.0,26

I.0,1

Ugye az a nem mindegy mit kezdünk ezekkel a mérési adatokkal. Adams javaslata kondenzoros gépekhez „N” hívás esetén a VIII. zónán 1,15 – 1,25D a feketedés. Ezzel 5Fé témakontraszt vihető át takargatás nélkül. Nálam az 1,15D jött be. Persze van aki a keményebb képeket kedveli az választhatja ezen értéket 1,2D -re is.

Aki a zártabb feketéket kedveli, az felvételkor a legsötétebb témarészletet zóna II. veszi, aki a nyitottabb feketéket kedveli az a Zóna III. –nak veszi. Ez utóbbi esetben 1el lágyabb hívást kell alkalmazni, ugyanazon témakontraszt esetén, tehát pl. N helyett N-1 et.

Visszatérve Ihage hívására ez borús időben jó eredményt ad, 3,5Fé vihető át.


Ha valakinek kérdése lenne igyekszem válaszolni. (Majdnem mindenki kérdésére szívesen válaszolok.)


*Ez egy közelítő adat, a pontoshoz kéne csinálni egy tesztet, homogén felület 4Fé gyorsabbat exponálni és annak kéne elérnie a 0,1D –t. Meg természetesen mérhet másképp Ihage kartács fénymérője, mint az enyém.
Előzmény: ihagee (4886)