Törölt nick Creative Commons License 2010.06.27 0 0 4501
Kaptam egy emilt, egy „csak” olvasó kartácstól, és rákérdezett az ISO –kra. Tehát akkor ha az zóna I. denzitása 0,1 (ill. 0,07 – 0,12) és a VIII. zóna 1,15 (ill. 1,13 – 1,17)* akkor, az APX100 és Acros 50-100 ASA között van (Szűken mert nem éri el 0,1D ). A többi amit vizsgáltam FP-4, Foma100, Pan100 csak 50ASA. (Forte100 25ASA v. még rosszabb)
Ezek Xtol 1:1 hívóban értendőek, többnyire Jobo 1540 tankhívás, forgatva percenként 3x**. Sok filmet próbáltam más hívóban is hasonló v. rosszabb eredménnyel pl. Emofin, FX-11, G-206, DD-x, Ifosol-s, Rodinal, Tmax rs, részletekre, hívásidőkre sajnos nem emlékszem.

Keresésem tárgya olyan 100ASA kisfilm volt, ami jó fényviszonyok között kézből való (adott esetben 1 lábas állvány használata melett) fényképezésre alkalmas, annyira finom a szemcse és még elfogadható az élesség, hogy nagyítható a kép 30x40 be, két ilyen filmet találtam D100 és Tmax100. Amik bőven megvannak 100ASA (Zóna I: 0,1 v. 0,11D és nem csak éppen 0,07… ), Xtol 1:1 ben, a Tmax hívásideje 8min (erre emlékszem, a többire pontosan nem, a laborban vannak a jegyzetek.).
Az érzékenység adatok napfényre vonatkoznak, műfénynél kevesebb, borús időben több. És Pentax Digital Spotmeter a mérés alapja. Ezek az adatok nekem meglehetősen pontos eredményt adnak, de célszerű mindenkinek a saját rendszeréhez kalibrálnia!


A nagyobb érzékenységű filmek közül a Tmax400, HP-5, D3200 érik el a 400ASA –t.
A többi film nem, Neopan400; Neopan1600; D400; APX400; Tmax3200 400-200 között vannak, vagy csak 200. Itt sem emlékszem pontos adatokra, mert ami nem érte el a 400ASA azzal szerintem nem érdemes foglalkozni. Egy olyan film / hívó párost keresek amivel el lehetne érni a 800ASA –t, de az igazi cél az 1600ASA. Most poénból ellövöldöztem néhány maradék anyagot egy Chinon géppel D400; Neo1600; Neo400, rendre 200ASA ra exponálva Xtol –ban hívtam, méréseket nem végeztem, csak nagyítottam a negákról és egyik sem lett túlexponálva… Ha valakit a pontos hívások, negatívok érdekelnek szívesen megmutatom személyesen, szerintem objektíven interneten keresztül ezeket a dolgokat nem lehet megítélni!

* Ezek a paraméterek amik nálam az „N” hívás (Durst Laborátor1200 nagyítógép, 250W izzó + az izzóház fehér teflonnal „kibélelve”, D-72 papírhívó Ilford Multi IV. papír szűrőzés nélkül. Ilyen hívás melett a felvett gamma „görbe” rendkívül egyenes.


** Ha adott hívásidő melett, többet és vagy gyakrabban (pl. félpercenként) mozgatjuk a filmet, akkor kontrasztosabb (keményebb) lesz a végeredmény. Viszont ha adott denzitása hívunk pl. 1,15D akkor előbb kell megszakítani a hívást, és ezért a tényleges ISO kevesebb lesz.

Amikről a fentebb írtam természetesen csekkolható és célszerű is csekkolni. Ha valaki nem ért valamelyik állításommal egyet közösen ki is próbálhatjuk, ill. maga is kipróbálhatja, egy olyan fényképezőgéppel ami a zársebességet kijelzi 1/3 osztásban és manuálisan be is lehet állítani, még szükségeltetik egy olyan objektív ami van Macro állás és fix fényerejű, ez lehet külön kettő obi is.