Keresés

Részletes keresés

creation of believers Creative Commons License 2020.11.22 0 0 1259


Károli Gáspár ť A János írása szerint való Szent Evangéliom ť 3. fejezet
1
Vala pedig a farizeusok közt egy ember, a neve Nikodémus, a zsidók főembere:
2
Ez jöve Jézushoz éjjel, és monda néki: Mester, tudjuk, hogy Istentől jöttél tanítóul; mert senki sem teheti e jeleket, amelyeket te teszel, hanem ha az Isten van vele.
3
Felele Jézus és monda néki: Bizony, bizony mondom néked: ha valaki újonnan nem születik, nem láthatja az Isten országát.
4
Monda néki Nikodémus: Mimódon születhetik az ember, ha vén? Vajjon bemehet-é az ő anyjának méhébe másodszor, és születhetik-é?
5
Felele Jézus: Bizony, bizony mondom néked: Ha valaki nem születik víztől és Lélektől, nem mehet be az Isten országába.
6
Ami testtől született, test az; és ami Lélektől született, lélek az.
7
Ne csodáld, hogy azt mondám néked: Szükség néktek újonnan születnetek.
8
A szél fú, ahová akar, és annak zúgását hallod, de nem tudod honnan jő és hová megy: így van mindenki, aki Lélektől született.
9
Felele Nikodémus és monda néki: Mimódon lehetnek ezek?
10
Felele Jézus és monda néki: Te Izráel tanítója vagy, és nem tudod ezeket?
11
Bizony, bizony mondom néked, amit tudunk, azt mondjuk, és amit látunk, arról teszünk bizonyságot; és a mi bizonyságtételünket el nem fogadjátok.
12
Ha a földiekről szóltam néktek és nem hisztek, mimódon hisztek, ha a mennyeiekről szólok néktek?
13
És senki sem ment fel a mennybe, hanemha az, aki a mennyből szállott alá, az embernek Fia, aki a mennyben van.
14
És amiképpen felemelte Mózes a kígyót a pusztában, akképpen kell az ember Fiának felemeltetnie.
15
Hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.
16
Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.
17
Mert nem azért küldte az Isten az ő Fiát a világra, hogy kárhoztassa a világot, hanem hogy megtartassék a világ általa.
18
Aki hiszen ő benne, el nem kárhozik; aki pedig nem hisz, immár elkárhozott, mivelhogy nem hitt az Isten egyszülött Fiának nevében.
19
Ez pedig a kárhoztatás, hogy a világosság e világra jött, és az emberek inkább szerették a sötétséget, mint a világosságot; mert az ő cselekedeteik gonoszak valának.
20
Mert minden, aki hamisan cselekszik, gyűlöli a világosságot és nem megy a világosságra, hogy az ő cselekedetei fel ne fedessenek;
21
Aki pedig az igazságot cselekszi, az a világosságra megy, hogy az ő cselekedetei nyilvánvalókká legyenek, hogy Isten szerint való cselekedetek.

nemkelltabu Creative Commons License 2020.05.09 0 0 1258

Szerintem itt nem vagyunk ellentmondásban.

 

Ha így mondom: "...- A bizalom cselekedetek nélkül meghalt..." -ez talán még szemléletesebb. De azért a másik szóval is átjöhet a mondat értelme.

Előzmény: creation of believers (1257)
creation of believers Creative Commons License 2020.05.09 0 0 1257

.Az ördögök is hiszik, s rettegnek..."

 

Igen azért jó pontosítani a hit fogalmát. Ott pontosan a hit fogalmának tisztázása miatt írja a Biblia:

 

Jakab:

 

De mondhatja valaki: Néked hited van, nékem pedig cselekedeteim vannak. Mutasd meg nékem a te hitedet a te cselekedeteidből, és én meg fogom néked mutatni az én cselekedeteimből az én hitemet.
19
Te hiszed, hogy az Isten egy. Jól teszed. Az ördögök is hiszik, és rettegnek.
20
Akarod-é pedig tudni, te hiábavaló ember, hogy a hit cselekedetek nélkül megholt?

Előzmény: nemkelltabu (1256)
nemkelltabu Creative Commons License 2020.05.09 0 0 1256

Csak bizonyos mértékig. Mert bizony van némi különbség a kettő jelentése közt, és itt pl. ez igen hangsúlyos eltérést okoz az üzenetben!

Neked nyilván nem kell magyaráznom, hogy van az a másik igerész: "...Az ördögök is hiszik, s rettegnek..."

Ne már most itt már nem áll meg a szinonima: Az ördögök is bíznak, s rettegnek? Dehogy! Az ördögök is elhiszik dolog valóságtartalmát, de ez számukra nem bizalmat, hanem rettegést okoz.

 

Sok vallásos csak hisz, de nem bízik.

Előzmény: creation of believers (1255)
creation of believers Creative Commons License 2020.05.09 0 0 1255

 

 

Hit szinonimája a bizalom.

Előzmény: nemkelltabu (1254)
nemkelltabu Creative Commons License 2020.05.09 0 0 1254

Én kicsit árnyalnám idézett soraidat:

 

"...Hogy valaki bízik ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen..."

 

"...Aki bízik ő benne, el nem kárhozik..."

 

 

Érdekes, ahogy a továbbiakban az idézett sorok a kárhozatot magyarázzák!

Saját szavaimmal én úgy "fordítanám le" a továbbiakat, hogy akiknek tiszta a lelkiismerete, azok számára Jézus egy szimpatikus valaki lesz (már, ha hallanak róla), és az ő tanításai pozitív értéket hordoznak. Függetlenül attól, hogy hitük szerint Jézus valóban létező személy volt-e, vagy sem.

Akik viszont nem tiszta lelkiismerettel élik az életüket, ők mintegy tudat alatt is azon fognak mesterkedni, hogyan találjanak Jézus személyében, illetve az ő tanításaiban valami kivetnivalót.

Ilyen formán az emberek Jézushoz való viszonyulásuk által ösztönösen is számot adnak lelkiismeretük állapotáról. És ez mintegy tudat alatt történik! :-)

Talán erre mondja Isten, hogy Jézus által ítéltetik meg a világ..? Szerintem akár így is fel lehet fogni.

Előzmény: creation of believers (1253)
creation of believers Creative Commons License 2020.05.09 0 0 1253

Mi Jézus tanításának a lényege?

 

 

Ján.3:

 

 

Hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.
16
Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.
17
Mert nem azért küldte az Isten az ő Fiát a világra, hogy kárhoztassa a világot, hanem hogy megtartassék a világ általa.
18
Aki hiszen ő benne, el nem kárhozik; aki pedig nem hisz, immár elkárhozott, mivelhogy nem hitt az Isten egyszülött Fiának nevében.
19
Ez pedig a kárhoztatás, hogy a világosság e világra jött, és az emberek inkább szerették a sötétséget, mint a világosságot; mert az ő cselekedeteik gonoszak valának.
20
Mert minden, aki hamisan cselekszik, gyűlöli a világosságot és nem megy a világosságra, hogy az ő cselekedetei fel ne fedessenek;
21
Aki pedig az igazságot cselekszi, az a világosságra megy, hogy az ő cselekedetei nyilvánvalókká legyenek, hogy Isten szerint való cselekedetek.

Törölt nick Creative Commons License 2018.10.26 0 0 1252

vicces ez a topic jó idejárni is......

Kód 001 Creative Commons License 2018.10.26 -1 0 1251

Az Élethez.

 

Az Élet nem irgalomért esedező szolgákat vár el a Lét élményéért. 

 

Irgalmazz Uram, bűnös vagyok....kegyelmezz.....

 

Micsoda dőreség.

 

Az Élet abban dicsőül meg, ha átéled minden pompáját, minden színét és örömét. Az Élet kitárulkozik és kiteljesedik: a vallás korlátoz és bezár.

 

Gondolod, az a lét minőségi élménye, hogy egy halott ember tetemének fafaragást csókolgatjátok és rimánkodtok hozzá, hogy bocsásson meg?

 

- nevet-

Előzmény: Törölt nick (1244)
Kód 001 Creative Commons License 2018.10.26 -1 0 1250

- elnéző mosoly-

 

 

Előzmény: Törölt nick (1249)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.26 0 0 1249

Az én "hitem" nem hallásból való.

 

Talán süket vagy? Nem szégyen ez egy állapot.

Előzmény: Kód 001 (1243)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.26 0 0 1248

Igen. Ahogy a tűz (gyufa) is.  

Előzmény: ErkölcsTan (1247)
ErkölcsTan Creative Commons License 2018.10.26 0 0 1247

Isten is emberi találmány.

Előzmény: Törölt nick (1246)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.26 0 0 1246

a sakk: emberi találmány, az ember létének örömére.

 

Láttál te már sakkozókat? Többnyire Rodin gondolkodó emberéhez hasonlítanak, ahogy ülnek ott csendesen a tábla felett, fejüket a tenyerükkel, kézfejükkel alátámasztva, összeráncolt homlokzattal... nem is annyira az emberi lét apró, mulandó örömein van itt a hangsúly és a nyomaték, hanem sokkal inkább: a lét beláthatatlan komolyságán. 

Előzmény: Kód 001 (1242)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.26 0 0 1245

 Félrehallásból :)

Előzmény: Kód 001 (1243)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.26 0 0 1244

Mi az, hogy szolgalelkű alattvaló? Kihez vagy mihez képest szolgalelkű?

Előzmény: Kód 001 (1242)
Kód 001 Creative Commons License 2018.10.25 -1 0 1243

Az én "hitem" nem hallásból való.

Előzmény: minden_OK (1241)
Kód 001 Creative Commons License 2018.10.25 -1 0 1242

Mondani sem, a sakk: emberi találmány, az ember létének örömére. 

 

Királyra pedig a létben amúgy semmi szükség: csak szolgalelkű alattvalók áhítoznak utána.

Előzmény: Törölt nick (1240)
minden_OK Creative Commons License 2018.10.25 0 0 1241

De mégis honnan tudod, hogy te nem élsz léthazug állapotban?

Előzmény: Kód 001 (1234)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.25 0 0 1240

Persze aki autó versenyen és egyéb őrültségeken szocializálódott, az a sakk - mély életbölcsességgel átitatott - értelmét aligha értheti.

 

A lényeg, hogy király nélkül el se kezdd a játszmát. Nincs ugyanis értelme.

Előzmény: Törölt nick (1239)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.25 0 0 1239

A sakkjátékos - és a játék - szempontjából a lényeg az, hogy sakkot, és végül mattot adjon a királynak. A játékos akkor nyeri el igazi önmagát, amikor ez bekövetkezik. Addig csak lépeget.

 

Királyra tehát szükség van, mert király nélkül ez kivitelezhetetlen volna, és nem következhetne be.

Előzmény: Kód 001 (1238)
Kód 001 Creative Commons License 2018.10.25 -1 0 1238

Így van. A sakkjátékos szabad választás. A sakkjátékosnak még sakkra sincs szüksége - a király szükségtelen a létéhez.

 

Mert a király csak akkor lép, ha a sakkjátékos helyzetbe hozza. Nem a sakkjátékosért van a királyért: a király van a sakkjátékosért.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1235)
friss szél Creative Commons License 2018.10.25 0 0 1237

Nem. Nem akartam már azt a diplomát...

 

Előzmény: 3x megszólaló kakas (1236)
3x megszólaló kakas Creative Commons License 2018.10.25 0 0 1236

"D  de én nem írtam meg végül, csak belekezdtem..."

 

 

De a diplomához kell a szakdolgozat is.

Kaphatsz úgy is, hogy nem írod meg?

Előzmény: friss szél (1232)
Törölt nick Creative Commons License 2018.10.25 0 0 1235

Mindenki nem lehet sakkjátékos. Legföljebb ideig-óráig, amíg ki nem ütik. Király nélkül pedig értelmetlen a parti.

Előzmény: Kód 001 (1233)
Kód 001 Creative Commons License 2018.10.24 -2 0 1234

Azoknak, akik léthazug állapotban élnek. Ilyenek rendszerint a valláskárosultak.

 

- nevet-

Előzmény: minden_OK (1228)
Kód 001 Creative Commons License 2018.10.24 -2 0 1233

Ahol mindenki sakkjátékos lehet. Mert a sakkban a király csak egy bábú a sok közül.

Előzmény: Törölt nick (1220)
friss szél Creative Commons License 2018.10.24 0 0 1232

Gondolom... én is neki fogtam egy szakdolgozatnak, és tudom, mennyi utánajárás, kutatás kell hozzá, a formai, tartalmi követelményekről ne is beszéljünk...  :D  de én nem írtam meg végül, csak belekezdtem...

 

Előzmény: 3x megszólaló kakas (1231)
3x megszólaló kakas Creative Commons License 2018.10.24 0 0 1231

"biztosan sok munkád volt vele. :-)"

 

Egy évig írtam. (pedig csak 47 oldal)

Előzmény: friss szél (1230)
friss szél Creative Commons License 2018.10.24 0 0 1230

Köszönöm, hogy megosztottad. :-)

Ez komolyan hangzik, biztosan sok munkád volt vele. :-)

 

Előzmény: 3x megszólaló kakas (1229)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!