Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2021.04.25 0 0 38

ez annál is elszomoritobb, mert a KM népei testvérnépek vagy egymástol erednek.  :(

 

a nyelvi-nemzeti villongások helyett ideje visszatérnünk közös örökségünkre a latinra.

 

Előzmény: H. Bernát (36)
gyorskeresés00 Creative Commons License 2021.04.25 0 0 37

A magyar alkotmányosság egyik alapja volt az 1222-ben kiadott Aranybulla, amely rögzítette az ellenállás jogát. (Fékek és ellensúlyok)

 

http://www.kazivilaga.com/blog/2021/04/24/5945/

H. Bernát Creative Commons License 2017.04.28 0 0 36

azzal, h a magyarság odáig csak elnyomta a környező népeket,

 

Azóta (98. éve) meg a környező népek nyomják el a magyarságot -- ez viszont bővebb közös hazánkat, az EU-t a legkisebb mértékben sem érdekli. Bezzeg az "új európaiak" jogai... Hát nem abszurd, több oldalról is ?? És miért hallgat erről mind a 20 EP-s díszpintyünk az EP-ben?

Előzmény: Bélabá456 (34)
Bélabá456 Creative Commons License 2017.04.27 0 0 35

Elnézést,

lehagytam, h ezzel Te aztán végképp tisztában vagy :(

Előzmény: Bélabá456 (34)
Bélabá456 Creative Commons License 2017.04.27 0 0 34

Párizsban 1919-ben Lloyd George, amikor meglátta az egymástól függetlenül működő határkijelölő bizottságok Mo-ra vonatkozó aggregált eredményeit, az egésznek az  újratárgyalását indítványozta.

A brit államapparátus ezt elutasította -  méghozzá (ahogy azt Nicholson képviselő kifejezte) azzal, h a magyarság odáig csak elnyomta a környező népeket, így ezentúl joggal fog szenvedni. 

Előzmény: Törölt nick (33)
Bazodi elv Creative Commons License 2017.04.26 0 0 32

A Hídemberben van egy zseniális jelenet, amikor Darvas Iván Metternichként (magyar ruhában, mint indigena!) Széchenyi szemébe vágja: Magyarország szakítani akar velünk? Majd meglátják, hogy milyen az orosz fennhatóság! Világos?"

(Remélem érthető a párhuzam, vagy már csak én vagyok nagyon fáradt...)

Előzmény: Bélabá456 (31)
Bélabá456 Creative Commons License 2017.04.26 -1 0 31

Én nem állítom, h a lengyeleknek ott lett volna az élő példa : Mo.

Hiszen a litván unio és a Visztula folyásiránya miatt sokkal előnyösebb helyzetben voltak.

De valahogy mégis sokkal mélyebbre jutottak az ipari korra, mint mi ?

Előzmény: Törölt nick (29)
Bélabá456 Creative Commons License 2017.04.26 0 0 28

Ezzel a lengyelek oligarchák is így voltak, amikor, már késő volt.

 

Előzmény: Törölt nick (27)
Bélabá456 Creative Commons License 2017.04.25 0 0 25

A Magyar Királyság egységét soha senki nem vonta kétségbe.

 

Szvsz pont ez történt, hisz a tartományurak :

1. már nem adóztak a királynak ti megtartották maguknak a beszedett adókat,

2. azt, h mellette v ellene vonultak hadba csak a személyes hatalmi érdekeik döntötték el, és nem a királyi parancs

3. büntetlenül ölték+ a király szeme láttára a saját öccsét

4. külföldi hatalmakkal kötöttek szövetséget és viseltek háborút a magyar király ellen

 

Hát mi ez, ha nem a Magyar Királyság egységének de facto és nyíltan felvállat összeomlása ?

Előzmény: Törölt nick (13)
vörösvári Creative Commons License 2017.04.24 0 0 22

akkor jó, megvolt a dupla zárás :)

Előzmény: Törölt nick (21)
vörösvári Creative Commons License 2017.04.24 0 0 20

annyira nem érdekel a téma, szerintem le is zárhatjuk, ez a 14.század elején élő magyaroknak volt életbevágó kérdés :) 

Előzmény: Törölt nick (19)
vörösvári Creative Commons License 2017.04.23 0 0 18

párhuzam akart lenni, formálisan létezett a francia állam, mégis gyakorlatilag önálló államok voltak a területén

Előzmény: Törölt nick (17)
vörösvári Creative Commons License 2017.04.23 0 0 16

nem román és szlovák alapon írtam, Franciaország is csak egy fikció volt 900 és 1200 közt, a területén gyakorlatilag független államok léteztek, akik csak papíron ismerték el a királyt

Előzmény: Törölt nick (15)
vörösvári Creative Commons License 2017.04.23 0 0 14

jogilag nem, de a gyakorlatban önálló államok voltak, csak névleg ismerték el a király hatalmát

Előzmény: Törölt nick (13)
etomcat Creative Commons License 2017.04.23 -1 0 12

> Hogyan szerzett pl. Hunyadi János akkora földbirtokot?

 

Luxemburgi Zsigmond császár és király törvénytelen fia volt egy erdélyi fogadóslánytól és minden szülinapjára kapott egy járást az apjától.

Előzmény: magosl (2)
vörösvári Creative Commons License 2017.04.22 0 0 10

Én úgy tudom hogy Károly Róbert, a gyakorlatilag független államok élén álló kiskirályok birtokait kobozta el, miután legyőzte őket katonailag. A birtokok többségét megtartotta magának, egy kisebb részét adta a támogatóinak. Egyedül IV. Béla próbálkozott birtokok tömeges visszavételével, miután az apja II. András eladományozta a királyi birtokok jelentős részét, de IV. Béla a tatárjárás után felhagyott ezzel a politikával. 

Előzmény: Törölt nick (7)
Bazodi elv Creative Commons License 2017.04.21 0 0 9

Még annyit.

Az új tankönyvet nem ismerem. De a régibe beleolvastam saját szakterületemet tekintve. Amikor az első, tetszés szerint kiválasztott bekezdésben négy olyan ténybeli hibát találtam, amit már évtizedekkel ezelőtt meghaladott a történettudomány, roppant ideges lettem. Ezt a tankönyvet védik? Attól tartok, hony leginkább a szellemi lustaság beszél belőlük, nem hajlanddóak kiszakadni a szellemi komfortzónájukból, új anyagot, még inkább új szemléletet elsajátítani. Tényleg nem láttam az új tankönyvet, lehet, hogy még a réginél is rosszabb. De a régi rossz. Le kell cserélni. Azonnal. A mindenkori oktatási irányítók lemoshatatlan bűne, hogy ilyen tankönyv használatban maradhatott.

Előzmény: Bazodi elv (8)
Bazodi elv Creative Commons License 2017.04.21 0 0 8

Szerintem a feudalizmus kérdését is szellemi csapdába ejtette a marxizmus. Az általa leírt feudalizmus abban a formájában soha, sehol nem létezett, bármennyire szépen hangzik. Sajnos még mindig dominálja az oktatás ez a szemlélet. A kérdésből én ezt érzem ki, de lehet, hogy tévedek.

Abban hiszek, hogy a valóságot el lehet mondani az iskolában is. Hiheteltenül nagy a tanárok felelőssége, de sajnos a mai tanárok jó része még olyan ismeretanyagot kapott, ami ezer továbbképzés sem segít...

Előzmény: Törölt nick (6)
Bélabá456 Creative Commons License 2017.04.21 0 0 5

Persze, ha ennyire szűkmarkúak vagyunk, akkor csak É-Franciao-ban volt.

Előzmény: Bazodi elv (4)
Bazodi elv Creative Commons License 2017.04.21 0 0 4

Persze, ha közelebbről megnézzük, akkor Nyugat-Európában sem volt nyugat-európai értelemben vett feudalizmus. ;-)

Előzmény: Törölt nick (0)
turosz Creative Commons License 2017.04.21 0 0 3

Az uralkodó elsősorban a háramlás révén jutott birtokokhoz, ez annyit jelent, hogy az adományozott birtok visszaszáll az adományozóra, két alapvető formája van: ha kihal egy család ill. hűtlenség esetén elkobzás révén.

Előzmény: magosl (2)
magosl Creative Commons License 2017.04.21 0 0 2

Akkor hogyan keletkeztek a birtokadományok? Hogyan szerzett pl. Hunyadi János akkora földbirtokot? Hogyan törte meg Károly Róbert a bárók hatalmát? Milyen jogcímen vette el tőlük a földet?

Előzmény: Törölt nick (0)
Bélabá456 Creative Commons License 2017.04.21 0 0 1

Még régen, a közgáz töri szóbelijén azt kérdezték tőlem, h mikor valósult+ a feudalizmus Mo-n. Akkor nem mondhattam, h soha sem (már csak azért sem, mert én sem tudtam) 

Előzmény: Törölt nick (0)
magosl Creative Commons License 2017.04.21 0 0 topiknyitó

Üdv, arra a kérdésre keresem a választ, hogy hogyan áramlott a birtok tulajdonjoga a középkori Magyarországon. Voltak akik szinte a semmiből emelkedtek fel, és lettek hatalmas birtokosok, pl Hunyadi János. A Hunyadi birtok hűbérbirtok volt, vagy örökletesen kapta? Ha a király örökletesen osztott birtokokat akkor egy idő után elfogyott az örökletesen adományozható birtok. A király hogyan szerzett legálisan birtokokat, amit később el tudott adományozni?

 

A topikot azért nyitottam, mert középkori témában nem találtam általános topikot.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!