Keresés

Részletes keresés

SzótlanJoe Creative Commons License 2015.11.04 -2 3 31

Erre megvan az alkalmas topik ( FegyverModis), akol a hozzászólások linkjeivel beírhatod a szerinted szabálytalan hozzászólásokat. Ez a módja a dolgoknak.

 

Előzmény: Törölt nick (30)
SzótlanJoe Creative Commons License 2015.11.03 -2 4 29

A Cenz Ura az valóban volt annak idején a Szovjet időben!

Sokan keverik a fogalmakat. A Cenz Ura az előre tilt vagyis meg sem jelenhetett a közlés, a moderáció az meg utólagos!

Gondoltam nem árt ha ezt tisztázzuk.

További jó fórumozást!

Előzmény: Törölt nick (28)
D-peti Creative Commons License 2015.11.03 -2 2 27

Kicsi rá az esély, de gondoltam inkább megkérdezem, mert nekem kevés infóm van róla: Hallottál az esetről amikor a nyolcvanas években Kiskunhalason a szovjet laktanyában egy azerbajdzsáni tiszthelyettes lelőtte a politikai tisztet, majd pár másik hivatásost és Jugoszláviába akart szökni?

Előzmény: Tomsz85 (23)
D-peti Creative Commons License 2015.10.23 -8 8 25

Nincs mit!

 

Ha komolyabban érdekel a szovjetek katonák Magyarországon téma és van egy kis szabadidőd, akkor tudom ajánlani ezt a dokumentum filmet. Jól összegzi, hogy mit hagytak maguk után, miket követtek el illetve, hogy hogyan viszonyultak hozzájuk a lakosok. Elvégre a történeteket az eseményeket átéltektől lehet a leginkább hitelesen hallani.

 

Előzmény: Tomsz85 (23)
Tomsz85 Creative Commons License 2015.10.23 0 0 23

Én meg a másik cikket nem ismertem :) kösz :) olvastam már többet, hosszabbakat is. 

Ez a szovjet-afgános téma engem is érdekel, a többi hidegháborús/szovjet dolog mellett. 

Előzmény: D-peti (22)
D-peti Creative Commons License 2015.10.23 -7 8 22

Ami azt illeti, eredetileg egy másik felhasználó kérésére készült ez a topic, mivel neki nem volt jogosultsága indítani egyet. (http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137148068&t=9119026) Utólag lehet valahogy szerkeszteni a topicon, de leginkább a címén?

 

 

Az írást ismerem amit küldtél, remek bepillantást ad a szovjet hadseregbe, ráadásul magyar szemmel. Vannak még hasonló visszaemlékezések, az afganisztáni harcokról szólóak különösen érdekesek szerintem. Ez is ilyen például:

http://www.karpataljalap.net/?q=2001%2F02%2F23%2Fafganisztan-nem-mi-haborunk-volt

Előzmény: Tomsz85 (21)
Tomsz85 Creative Commons License 2015.10.23 0 7 21

Ez témába vág valamelyest. Nem, nem én írtam, csak találtam a neten és elolvastam. 

http://cink.hu/pont-30-eve-vittek-el-katonanak-szovjet-katonanak-hog-1598446735

 

A téma nem lenne rossz, de valódi volt szovjet katona kevés fog idevetődni szerintem. Más cím kellene. 

D-peti Creative Commons License 2015.10.23 -8 7 20

Igazad van, bizony ők is csak katonák voltak. Egyaránt voltak normálisak, és voltak "balhésak" is. Egy hatalmas ország sok nemzetisége, városiak és kietlen tájakról besorozottak szolgáltak egy helyen összezárva, gyakran úgy, hogy a közös nyelvet (orosz) se mindig beszélték.

 

A magyarokkal is voltak konfliktusok, főként az általad említett kocsmai nézeteltérések. A szovjet megszállás utolsó áldozata is egy ilyen esemény során vesztette életét, amikor a "sértett" szovjet katonák harckocsival tértek vissza a kocsmába. Itt találod az esemény részletes leírását:

http://www.pikk.hu/ujhorizont/2002_5/04.html

Előzmény: parsifal hendrix (19)
parsifal hendrix Creative Commons License 2015.10.23 0 8 19

16-17 évesen túl ritkán megfordultam egy kocsmában, ahol a tisztelt úri közönség szinte kizárólagosan ruszki katona volt. Minket, párunkat megtűrtek, elfogadak, mert szinte még gyerekek voltunk.  Kavargott a mahorka füst, gurultak a biliárdgolyók, a padló néha csúszkált a kőbányai világostól, felettéb ritkán de azért elcsattant egy-egy pofon. (Egy páncélos ökle ha csattan)Ugyanolyan emberek voltak mint bárki más. - csak kicsit szomorúbbak, már távol voltak az otthonuktól. Kicsit tartózkodóbbak, mert vasfegyelem volt. Még dívott náluk a testi fenyítés. Ugyanolyan katonák, mint sok más katona. A mocskos politika bábui. Csak míg például a magyar katonaság fél évezrede nem nyert háborút, ők azért igen.  

A-cs001-R Creative Commons License 2015.10.23 0 7 17

Enyém fiam is használni ezt a név

Előzmény: D-peti (14)
D-peti Creative Commons License 2015.10.23 -8 7 14

Aki kérte, hogy legyen ez a topic, az nem jött. Akit nem kértek ide, az jött.

 

Mellesleg az is kérdéses hogy tényleg volt-e szovjet katona az a bitonyos A-cs001-R, mert ha az ember megnézi a többi hozzászólását, azok érdekes módon hibátlan magyarsággal vannak írva...

Előzmény: Volt tüzér (12)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.10.23 -6 0 12

Eddig hány "Volt szovjet katona" került ide?

D-peti Creative Commons License 2015.10.22 -7 8 3

Egy kis MTI érdekesség:

A katonai ügyészség szerint: jogos volt a fegyverhasználat

(1989. szeptember 15., péntek)

 

Augusztus közepén Győrött egy betörésen ért szovjet katonával szemben fegyvert használtak a rendőrök. Az ügyben a győri Katonai Ügyészség lefolytatta a vizsgálatot, amelyről pénteken dr. Várady Gyula alezredes, az ügyészség helyettes vezetője tájékoztatta az MTI munkatársát.

Elmondta: a sajnálatos eset pontosan augusztus 11-én éjszaka játszódott le. A győri Házgyár portása arra figyelt fel, hogy a közeli élelmiszerboltból üvegcsörömpölés hallatszott. Erről értesítette a rendőrséget. A kivonuló járőr azt észlelte, hogy a boltban egy szovjet katona éppen szatyorba rakodik. Felszólították megadásra, ekkor menekülni kezdett. A rendőrök üldözőbe vették, miután a két figyelmeztető lövésre sem állt meg. Közben az egyik rendőr elébe került, s újból megadásra szólította fel. A katona a nála lévő vasrúddal vagdalózni kezdett. Mire újabb figyelmeztető lövésre került sor. Ez sem használt, ezért az egyik rendőr egy célzott lövéssel a betörő mindkét lábát megsebesítette. Ezután a győri kórházba szállították, ahol műtétet végeztek el rajta, majd a Szovjet Déli Hadseregcsoport budapesti katonakórházába került. Időközben fel is gyógyult. Az érvényben lévő magyar-szovjet jogügyi egyezmény értelmében az illetékes magyar hatóságok a további jogi eljárás elvégzését felajánlották a szovjet félnek. Így a betörő katonát szovjet katonai bíróság vonja felelősségre.

A győri katonai ügyészség vizsgálata megállapította, hogy a fegyverhasználat jogos volt, s a lövést leadó rendőr nagyfokú higgadtságról és bátorságról tett tanúbizonyságot. (MTI)

Természetesen nem csak ilyen jellegű események történtek hazánkban, de a kivonás éveire (1989-1991) már csak ezeket említette meg a Magyar Távirati iroda. Az már természetessé vált, hogy szüret idején, vagy nagyobb építkezésekkor elég volt beszólni a közeli szovjet laktanyába az ismerős/jó barát tisztnek, és a sorkanák másnap már érkeztek is segíteni.

D-peti Creative Commons License 2015.10.22 -7 8 2

Hűha! Már Tibi bácsi is kapja a galád minuszokat a személyi trollomtól :-))

Előzmény: schlumberger (1)
schlumberger Creative Commons License 2015.10.22 0 9 1

:-)

D-peti Creative Commons License 2015.10.21 -7 9 0

A topicnyitó képén a Magyarországon állomásozott szovjet Déli Hadseregcsoport jelvénye látható, háttérben az állomáshelyek neveivel.

Előzmény: D-peti (-)
D-peti Creative Commons License 2015.10.21 -8 10 topiknyitó

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!