Keresés

Részletes keresés

korebu Creative Commons License 2017.04.21 0 0 5467

Tegnap délelőtti Bartók rádió műsorban Mácsai János azt mondta, soha nem hallotta még szólóban a Liszt: Haláltáncot, amikor 2016 szeptemberében ott ült a Liszt verseny zsürijében és ott egyszer biztos elhangzott , ott ültem.

Connielein Creative Commons License 2016.08.25 0 0 5466

Ad notam 'kótás bolt'.  Érdekelne, hogy honnan és miképp jött az össze?

Előzmény: [fidelio] Szemes (5437)
Connielein Creative Commons License 2016.08.22 0 0 5465

Némethyt én is kedvelem, különösen a Notturno beli rövid fejtágítóit, de júl. 25 -én 0.54-kor azt találta mondani, hogy Sz.Richter Ogyesszában született, mint Nathan Milstein. Richter persze Zsitomirban jött e világra, már utcája is van neki. (Korábban Május 1 u.) Persze az a fontos, hogy született.

Előzmény: [fidelio] mindegy (5457)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.15 0 0 5464

Visszatérve a műsorvezetőkre, minden hétfőn felhúzom magam ezen a liba Radványi Dorottyán!

Hogy jutna már egyszer a Bartók rádió vezetőinek eszébe meneszteni!

Vagy legalább szóljon már valaki neki, hogy a műsorszámok címén és előadóján kívül ne mondjon semmit! Ne tűzdelje meg a saját magántermészetű megjegyzéseivel!

Én már hétfőnként egyáltalán nem hallgatom a Bartókot délelőtt, de a hírek miatt néha mégis bekapcsolom. Sajnos előfordul, hogy úgy marad, így megtudhattam, hogy

- Dorottyácska kis korában fuvolázott

- nincs abszolút hallása

ma 8 óra után pedig azt, hogy a szerzetesekről szóló kiállítás nagyon izgalmas

- a Kaposfest megnyitója hatalmas élmény volt számára

- fantasztikus hangulat volt Kaposváron

- levelezik az egyik hallgatóval, aki ajándékot adott neki, ezt köszöni szépen

QUOUSQE TANDEM...?!

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2016.08.03 0 0 5463

A téma címével nem egyezően, most nem a műsorvezetőkről írok, hanem a Bartók Rádióban rendszeresen ismétlődő magyartalan mondat bemondójáról, illetve a rövid tájékoztató készítőjéről és az adás felelőséről.

Előbb hallgattam a kritikusokat Fülei Balázs joggal dícsért négyholdas lemezéről, majd utána megint ezt az idétlenséget hallottam:

"A műsort a Duna Média Szolgáltató Nonprofit Zrt. készítette az az MTVA megbízásából." Ahogy írtam, az összetett szót külön modja a géphang :-(

Igen, így törve a szép magyar nyelvet!

Pedig a megoldás egyszerű: a műsorkészítő a Duna Médiaszolgáltató..., vagyis mindössze ezt kell mondani!

Afieri Creative Commons License 2016.06.28 0 0 5462

Ezt a bulvárpolitikában talán elfogadott stílust valódi rádióhallgatóként is elutasítom. Elhangzásakor hallottam és égnek állt tőle a hajam. Csak egyet mondok: az ilyen hangnem kontraproduktív. Persze nem mindenütt. De a Bartókon még igen.

Előzmény: [fidelio] Szemes (5445)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.31 0 0 5461

Radványi Dorottya legnagyobb érdeme pillanatnyilag az, hogy butaságban még Bolla Milánt is lepipálja!

Már régóta meg akartam írni, mennyire idegesít B.M. unintelligenciája, erőltetettsége, ahogy könnyed csevegőnek próbál látszani, még az orgánuma is. Pedig először örültem, hogy egy vidéki, kissé tájszólásos hang frissíti a Bartókot.

Ahányszor Bolla Milán megszólal két zene közt, annyiszor kapcsolom ki a rádiót.

Radványi Dorottya idejében meg be se kapcsolom. Lehet csöndben is reggelizni. Már megfigyeltem, hogy hétfőnként vezeti a Muzsikáló reggelt és délelőttöt, olyankor hallgatok más zenét vagy semmit.

Előzmény: gaborka8X8 (5460)
gaborka8X8 Creative Commons License 2016.05.30 0 0 5460

Radványi Dorottyáról, mint a Bartók rádió műsorvezetőjéről leginkább az jut eszembe, hogy egyrészt, aki a Bartókon műsort vezet, vezethet az tudjon többet, értsen jobban a zenéhez, mint én a hallgató, másrészt, hogy neki a legnagyobb vonzereje a keresztbe tett lábai, ami ellenben a rádióban nem látszik, így a vonzerejének nagy része is oda. (Ez utóbbit nem gonoszkodásból írtam.)

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2016.05.24 0 0 5459

Nem azt játszotta, hanem valóban egy harmonikára írt Zubitzky-mű hangzott el a több helyen titokban tartott nevű Demenív Mihály által. Ennyit a hangtárról és a NFZ-ról.

A másik közreműködő előadása virtuóz volt.

Bartók Szólószonátájának III. tétele: Melodia és nem Elégia, a többit hagyjuk!

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2016.05.24 0 0 5458

Bizonyára ezt játszotta:)

Előzmény: [fidelio] mindegy (5457)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2016.05.24 0 1 5457

Az egyre fogyatkozó műsorvezetők közül szeretem Némethy Attilát is, mert ért a zenéhez, velem szemben :)

Ma pl. ennek a koncertnek a felvételét hallhattuk:

A Nemzeti Filharmonikus Zenekar hangversenye Vez. Kocsis Zoltán
Km. Alina Ibragimova - hegedű
1. Dvorák: IX. szláv tánc,
2. Bartók: II. hegedűverseny, ráadás a) Bartók: Szólószonáta: 3. tétel : Elégia 5, b) Vladimir Zubiczky: Omaggio ad Astor Piazzola,
3. Dvorák: a) III. szláv tánc, Dvorák: b) III. szimfónia,

(Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, május 12.)

Élvezetes volt a hegedűverseny és az 1. ráadás, de amikor Attila a második ráadásként hegedűműnek mondta be a Zubiczky-darabot, kissé meghökkentem. Majd megszólalt a harmonika, és szép improvizációval és férfihangú ráénekléssel is fűszerezve véget is ért lassan a hangulatos darab. Utána nem javította senki a tévedést, pedig Attila bizonyára meg tudja különböztetni a két hangszert - hallomásból is!

Emlékeztetőül:

silent hunter 3 Creative Commons License 2016.05.24 0 1 5456

Örülök, hogy reggel már csak óránként van hírek, helyette végig muzsika szól. Rendkívül zavaró volt mindig a migráns hülyeségre ébredni..

silent hunter 3 Creative Commons License 2016.05.24 0 0 5455

Szerintem még mindig szexi.

Előzmény: Törölt nick (5454)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.14 0 0 5454

Kedves "mindegy", ne legyél már ennyire bonyolult!

Radványi Dorottya egész egyszerűen csapnivaló és kész. Liba. Nem tudom, honnan került ide, de intellektuális műsorokba nem való. Főleg, ha még csillogtatja is az improvizációs képességét - na, attól falra mászom.

A hangja egész tűrhető, de jobb volna, ha csak bemondaná a zeneműveket, előadókat. Nem kell a sok púderes zöldség, amit még tálal mellé!

Nem kell saját szavaival szövegelni, írják le neki és olvassa fel.

Előzmény: [fidelio] mindegy (5453)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2016.03.30 0 0 5453

"Új tavasz, új függöny!" - hirdette a Bétex régebbi szlogenje, és ingünk-gatyánk ráment volna, ha követjük a tanácsot.

Új tavasz és új hang köszöntött ránk a Bartók Rádióból, amikor bevezették, majd magára hagyták Radványi Dorottyát a reggeli műsor vezetésében. Csak az itteni hangja új, mert valószínűleg a korábbi televízióst vette át ez a műsor.

Figyelem működését, ahogy az elődökét is, így most is szóvá teszek néhány dolgot, hátha megszívlelik végre a Bartók Rádióban.

Kezdem a kedves Becze Szilvivel, a betanítóval. Sibelius keresztnevének helyes kiejtése: zsán és nem zsan (a mai adásból).

Dorottyához hosszabban, amit már többször szóvá tettem, hiszen igazán simple :) dologról van szó. Vagyis egyszerűen a zeneművek címeiről.

A szerzők többféle címet adtak és adhatnak műveiknek, és van mások által kitalált és megörökölt elnevezés is. Maradjunk az elöbbieknél, és rögtön az új hang által is bemondott tegnapi Liszt-műnél, a Három hangversenyetüd második darabjánál:

La leggierezza - hallottuk kétszer is, és könnyedén át is lehetne ezen siklani, ha nem lenne általános, zavaró és pongyola egy egyszerű név idegen nyelven való közvetítése, pedig a szerző csupán annyit írt, hogy Könnyedség, mert ilyen a darab.

A másik kettőnél is célszerű a magyart vagy azt is használni: Panasz, Egy sóhajtás, de visszatérek az elejére: Britten Egyszerű szimfóniája értelmesebben hangzik a szimpl szimfoni-nál (halld Bősze Ádámot és Bolla Milánt!).

Ahogy a Kreutzer-szonátát mindig így kell mondani, a Tavaszi- sosem hangozhat magyar adásban Frühlings-Sonate formában stb. stb.

Egységesíteni kellene a használandó elnevezéseket, és persze pontosan kell kiejteni az idegen neveket is, hogy a kimagasló minőségű médium Bartók nevéhez méltóan közvetítse felénk anyagait! Nem sok ilyen eset van naponta, nem egy nagy munka, a szerkeszetők alapfeladata kellene legyen a műsorvezetők munkájának megkönnyítésére.

Jó munkát a továbbiakban is! Részemről: szívesen, máskor is.

:-)

Törölt nick Creative Commons License 2016.02.27 0 0 5452

Akkor majd mindenki átkapcsol a Bartókra, aki nem akar egész nap híreket hallgatni. Jobban jár!

Előzmény: [fidelio] Fugato Molto (5451)
[fidelio] Fugato Molto Creative Commons License 2016.01.17 0 0 5451

Közeleg a kegyelemdöfés:

Drasztikus átalakítás a közmédiában ...

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.18 0 0 5450

Szakonyi Juditot már rég el kellett volna küldeni a Bartók Rádiótól.

Még a kiejtése is olyan, mintha idegenajkú lenne. Olvasni nem tud, ennélfogva a leírt szöveget képtelen értelmezni. A mondat közepén leviszi a hangsúlyt, talán kettős látása van, és amikor kettőspontot lát, úgy gondolja, hogy az a mondat végi pont.

Előadásában nem a hírekre figyelek, hanem arra, hogy mit mekeg-makog már megint összevissza.

Én nem tudom, a  Bartók miért ragaszkodik még mindig hozzá. Közel lakik, könnyen beráncigálható, ha valaki hirtelen megbetegszik? Késő éjjel, korán reggel is ráér?

De ma reggel nyolckor mondta a híreket, amikor más is tudta volna!

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.18 0 0 5449

Nem kevered Szakonyi Judittal? Szlotta Juditnak jó a kiejtése, jól hangsúlyoz, oda lehet figyelni a hírekre. Ha néha bakizik, elnézhető.

Előzmény: [fidelio] emgabor (5446)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2015.09.22 0 0 5448

Ízlelgetem az indexre tett fórum fogalmait: pl. "Bejárt topikok", amire klikkelve Fekete doboz jelenik meg, benne ez is.

Én jártam be ebbe a témába, illetve bekukkantottam ide, hogy írjak az egyíik műsorvezetőről: Madarász Zsolt beszélget Boldoczki Gáborral a múlt vasárnapi Lemezelőben, amelyben remek hangokat hallottunk, a végén Bogányitól is.

Utóbbiról lesznek szavaim: mert az elegáns könnyedséggel eljátszott egyik Liszt-etűd címeként a műsorvezető annak elnevezését ugyan bemondta (La leggierezza), de mivel a Bartók Rádió magyar adását nem vette át egyik olasz komolyzenei adó sem, és talán kevés itteni olasz vagy olaszul tudó hallgatja ezt a műsor(számo)t, megint kérem, hogy ezeket az egészen egyszerű elnevezéseket magyarul is mondják be, mert semmi különöset nem jelentenek, nem valakinek a nevei, hanem csak egy kis Könnyedség, ahogy a másik két koncert-etűd is a Panasz (Il lamento) és az Egy Sóhaj (Un Sospiro) nevet kapott.

Hasonló a helyzet a többi ilyen Liszt-darabnál, de több más zeneszerző hasonló művénél is. Nem kell nekünk németül, franciául, angolul, olaszul stb. mindent tudni, de még a leggierezza szót sem. A műsorvezető is nézzen utána előtte!

A Liszt 200 ünnepségsorozat egyik előadásáról a 36:15-perctől Bogányitól maga a zene.

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2015.05.25 0 1 5447

Az Új Zenei Újságról voltak egy másik témában szavak, és ennek a végéről idézek: 

A május 23-i anyagban Baráti Kristóf és Würtz Klára Beethoven-összkiadásáról is beszélnek az adás 18:28 percétől, és a végén a Tavaszi szonáta azon előadásából idézik az első tételt, amelyen a két művész először játszott együtt (2010. február 21-én).

A rendkívüli eseményről (=hatá"reset") hadd beszéljenek a művészek: http://zeneakademia.hu/minden-hir/-/asset_publisher/zn2lZVVS99y3/content/beethoven-reset-barati-kristof-es-wurtz-klara;jsessionid=0BA7044C2596D9BB7EF6E88FC58B7A5B

Az ÚZÚ múlt heti első témáját is meghallgattam persze, így kiegészíteném a műsorvezető Kovács Sándor szavait: a Faust operaházi rendezőjének neve helyesen kiejtve: mihau znanyecki :), a mihau znanyicski-t felejtse el!, a kála nevű dísznövény pedig így néz ki, bár kizárt, hogy K.S. ne látott volna még ilyet!

Michał Znaniecki-ről bővebben a weben:       http://www.znaniecki.net/

[fidelio] emgabor Creative Commons License 2014.04.28 0 0 5446

Szerintem meg az Ön stílusa kibírhatatlan.  Bőszével semmi baj nincs. (valaki tényleg viccesnek tartja azt, hogy Böszmét ír helyette? - szerintem számalmas) Néha tényleg vicces -  és legalább nem unalmas -  kellő önkritikával és öniróniával bír.

Az egyedüli akt nem bírok elviselni az Szlotta Judit. Nem is az a legidegesítőbb, hogy elront valamit - más szöveget olvas a leírt helyett - hanem hogy ha észreveszi, az még plusszban megzavarja és teljesen besértődve mondja el a teljes híranyagot.

(A hírszerekesztők munkássága egyébként egy külön fórumot megérdemelne)

Előzmény: [fidelio] Szemes (5445)
[fidelio] Szemes Creative Commons License 2014.03.19 0 0 5445
Böszme úr műsorainak egy jó vonása van: szól benne zene is, nemcsak az ő szörnyű locsogását kell hallgatni. Nyegle stílusa kibírhatatlan - dadog, fecseg gátlástalanul, és jól mulat hülyeségein. Öntudata, önteltsége határtalan, mérhetetlenül irritáló.
Vajon meddig kell még várnunk, hogy Böszme úr egyszer s mindenkorra eltűnjön a közmédiából, rádióból, tévéből egyaránt?!
[fidelio] Szemes Creative Commons License 2014.02.12 0 0 5444

5445-re, Javítás: "miért NEM rúgják ki páros lábbal" - természetesen. Elnézést.

Előzmény: [fidelio] Szemes (5443)
[fidelio] Szemes Creative Commons License 2014.02.12 0 0 5443

Séfer semmit nem változott, legfeljebb romlott, valóban elviselhetetlen. Ebben a topicban évekig háborogtunk miatta, amikor még a reggeli a reggeli műsorban édelgett és beszélt hülyeségeket. Felfoghatatlan, hogy ezeket a teljesen alkalmatlan műsorvezetőket miért rúgják ki páros lábbal, hogy ne rombolják tovább a közízlést és a magyar nyelvet. Vajon ki állhat mellettük, mögöttük, hogy alkalmatlanságuk és ennyi tiltakozás ellenére se repültek a rádióból?

Amúgy a többi adó bemondói is nagyon gyengék, legtöbbjük dadog, bakizik folyamatosan, rosszul hangsúlyoznak, énekelnek stb., s ráadásul mindez nem is zavarja őket, vihognak, viccelődnek a saját hülyeségükön.

Az egész rádióban nagytakarítást kellene rendezni! Mint annak idején Csúcs László...

[fidelio] macskás Creative Commons License 2014.02.12 0 0 5442

Az a legkevesebb, hogy negédes. De az a bizalmaskodó hangnem, a borzalmas ki- beszólások minden adásban ott vannak. HALLGATHATATLAN!

Előzmény: [fidelio] avaradi (5441)
[fidelio] avaradi Creative Commons License 2014.02.11 0 0 5441

Most, hogy nyugdíjasként sokszor egész nap hallgathatom a Bartők rádiót, szinte sokkolt a megdöbbentő felismerés, hogy minden nap 10 órakor Hangfogó és vele Schaefer Andrea. Egyszerűen képtelen vagyok elviselni ezt a negédes hangot, rossz hangsúlyozást és tagolást, mely a magyar nyelv kerékbetörése. Itt még mindig a régi idők kontraszelekciós kapcsolatai működnek? Nem lehet, hogy az összekötő szövegeket egy jól beszélő bemondó csupán felolvassa helyes magyarsággal? Hová meneküljek?

[fidelio] Doktor Topeczer Creative Commons License 2014.02.11 0 0 5440

Csak.

Előzmény: [fidelio] macskás (5428)
[fidelio] Doktor Topeczer Creative Commons License 2014.02.11 0 0 5439

Az!!!! De egeret is fog fogni!

Előzmény: [fidelio] macskás (5438)
[fidelio] macskás Creative Commons License 2014.02.10 0 0 5438

Bősze sztem is elrettentő!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!