Keresés

Részletes keresés

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.23 -3 2 7873

Mifelénk már két csoportban is megy rendszeresen a vívás.

Az egyik tavaly indult egy hagyományőrzővel, aki közben japán hm-t is művel. Vele csak sportkarddal megy a grundvívás. Eddig 36 gyakorlásunk volt. Aztán tavasszal csatlakozott hozzánk egy idősebb, tapasztaltabb hagyományőrző, aki már nem akarja edzeni a saját csapatát, inkább olyan öregfiuk vívóklubban szeretne néha mozogni (őt is ismertem). Elhozta a barátját, egy ex-rendőrt, aki szintén elhozta az ismerősét, annak fiát és a fia barátnőjét. Általában 4-5-en szoktunk lenni a hangulatos teremben.

Az egyetemen elindult a 2. évad (grundvívás polifoamos szablyával). Még megvan a csoport két legaktívabb tagja, jött egy kellőképpen lelkes új tag, a múlt héten pedig kipróbált minket egy idősebb oktató, aki saját elmondása szerint 8-10 évet vívott. A terem mérete miatt újra ki lehet tenni a táblát: "Megtelt!" Két korábbi vívónk otthagyta az egyetemet, de állítólag fontolgatják, hogy visszajönnek vívni.

Érdeklődve várom a fejleményeket!

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.23 -3 1 7872

Szia!

Jó a kép, meg a bíró poliamid szablyája és a címeres pólója (teljesen jól felismerhető a vívóiskola jelvénye). ;-)

Egész biztosan izgalmas móka volt, majd a többi fényképet is megnézem.

A bal oldali huszár hol gyakorolja a vívást?
Miért volt mezitláb a másik vívó? Csúszott a csizmája talpa?

Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.09.22 0 1 7871

Rendeztünk egy kis versenyt a Puszták Népe lovas viadal szervezői felkérésére, gyönyörű helyen, Zalaszántón, Rezi várának "árnyékában". Ez a verseny lovas ügyességi feladatokból áll (rámpa, kapunyitás, ágyúhúzás, kopja, szablya használata lóhátról, stb.) A gyalogos verseny eredménye pedig beszámított a lovasok összpontszámába. Szóval lovas legények, huszárok alkották a mezőnyt, nagy részük nem gyakorolja rendszeresen a (gyalogos) vívást, de "volt már szablya mindegyikük kezében".

Sch... Szablyaharc rendszerének szabályai szerint vezettem, a víváskép ugyanúgy is nézett ki. Voltak "laikus" versenyzők is, vicces figurák is, akik a Csillagok Háborújából vagy az Assasin's Creed-ből ellesett mozdulatokkal próbáltak érvényesülni. Nagyon szépen kijött az eredményben, hogy dobogósok azok lettek, akik szépen, szabatos mozdulatokkal, taktikusan vívtak, hiába szaltóztak és pörögtek egyesek. :) A közönség viszont utóbbit értékelte, szóval jó, hogy volt mindenféle hozzáállású ember, a hangulat fantasztikus volt.

16 nevező volt, és 2 órás időkeret, ezt csak a fix 1 perces menetekkel lehetett teljesíteni, mert az is szempont volt, hogy mindenki ugyanannyit vívjon.

 

Ezen a képen nagyon szépen látszik, amit fentebb írtam a szabatos állásról. Bal oldalon az első helyezett huszárkolléga, aki gyakorlott vívó, jobb oldalon pedig kevésbé gyakorlott ellenfele.

 

 

További képek:

https://drive.google.com/drive/folders/1q2AuK53s-pD-4t1ejJhQBxSGKzsn_r2w

 

 

https://www.facebook.com/georgikonszablyakor/posts/321821398584933

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.21 -3 4 7870

(-2)

 

Szomorú, amikor a kellőképpen erős személyes ellenszenv felülírja a gyász pillanatában érzett együttérzést :-(((

 

Értékes látlelet a XXI. sz. 2. évtizedéből.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7869)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.20 -3 0 7869

Meghalt Kulcsár Győző.

 

Milyen kellemes úriember volt!

Szép életpálya áll mögötte, októberben lett volna 78 éves...

 

https://nepszava.hu/3009027_meghalt-kulcsar-gyozo

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.15 -3 0 7868
Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7865)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.13 -3 0 7867

Hofkleiderbuch = udvari viseletek könyve?

 

Hofkleiderbuch (Abbildung und Beschreibung der Hof-Livreen) des Herzogs Wilhelm IV. und Albrecht V. 1508–1551.

(Court and Coat of Arms Book of Bavarian Dukes: William IV and Albert V)

at the Bavarian State Library

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.13 -3 1 7866

A Schola Gladiatoria FB-oldalát nézegetve találtam.

"Some very interesting details in this manuscript. See this figure for example, longsword worn conventionally at the side and warhammer in hand. Given the weapons and clothing, I presume he was expecting to spend most of his time mounted. The next thing that caught my eye were the gloves, which are of the typical 16th century two-finger type, appearing in this case to be padded.

An interesting model for sparring gloves!

Then I realised that this is not simply a well dressed guy - see that thing sticking out from his doublet? No not that... the *armour*. He's wearing a steel plate cuirass under the visible clothing, which we can just see one tasset of. You can also see the top edge of the breastplate.

From: Page 188 of the Hofkleiderbuch (Abbildung und Beschreibung der Hof-Livreen) des Herzogs Wilhelm IV. und Albrecht V. Munich, first half of the 16th century. [BSB-Hss Cgm 1951]"

A kép:
https://bildsuche.digitale-sammlungen.de/viewer/templates/viewimage.php?bandnummer=bsb00016005&pimage=00188&v=100

És két ráadás:

* kimondottan jól látszik a kesztyű:
https://bildsuche.digitale-sammlungen.de/viewer/templates/viewimage.php?bandnummer=bsb00016005&pimage=00212&v=100

* korabeli fém tornakesztyű (?):
https://bildsuche.digitale-sammlungen.de/viewer/templates/viewimage.php?bandnummer=bsb00016005&pimage=00180&v=100

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.11 -3 0 7865

Az 1566-os szigetvári ostromot feldolgozó képregényről fogom írni a következő blogbejegyzést.

Épp most találtam meg a könyvecske egyik képét, aminek nem volt megadva a forrása.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.08 -3 0 7864

Érdekes volt Easton adata egy 1895-ös brit gyakorlóról, amit már olasz minta szerint készítettek.

„For interest, I also measured this single 1895 pattern.
It has a blade length of 86.5cm, a balance only 6cm from the guard and a total mass of 830g.

*** The irony should be noted that this is actually heavier than any of the 1864 pattern sabres I measured, yet this 1895 model of sword, and the variations of it, has the reputation of being 'lighter' than the sabres that went before it. ***”

Ezekről az új, olasz típusú gyakorlókról az terjedt el, hogy "könnyebbek" (!), mint a régi brit vívókardok, pedig a valóságban 30 g nehezebbek voltak a régi kardok átlagánál.

 

A "könnyebb" érzést a súlypont hátrakerülése eredményezte: 11-12,5 cm (régi) -> 6 cm (új).

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.08 -3 0 7863

Tibor,

"...elsőre azt hittem, hogy ezek valami modern sufniutánzatok, az egyenes, minden kecsességet nélkülöző markolat alapján."

Ezen egy jót nevettem, mert közben a sufni szó is sikerült félreolvasnom, ami még mókásabbá tette az egészet. Brit adatsor:


820, 800, 785, 800, 800, 680 -> 680, 785, 800, 800, 800, 820

Átlag .........: 781 g      (2 szélső érték nélkül: 796 g)
Medián .......: 800 g      (leggyakoribb)

Tényleg érdemes elvetni a kiúgró szélső értékeket, tényleg hasznosabb a medián érték, mint az átlag.

 

Tömeg és súlypont kapcsolata.

 

Barantás vívóeszközöknél is így volt.

BSZ-1 .....: 588 g
PoB ........: 26-27 cm a "keresztvastól" (2012-es mérés adatai)

BSZ-4 .....: 740-760 g
PoB ........: 6+ cm

BSZ-4M ....: 780-800 g
PoB ........: 6+ cm  

A 2013 óta használatos barantás eszközzel (BSZ-4) kimondottan kellemes dolgozni, az első változat pedig gyakorlatilag egy "bunkó" volt, inkább csuklóerősítésre volt jó.

Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.09.07 0 0 7862

Heh, elsőre azt hittem, hogy ezek valami modern sufniutánzatok, az egyenes, minden kecsességet nélkülöző markolat alapján. :)

Amúgy tényleg jó cikk, önmagában a tömeg még nem árul el sok mindent, a súlyponttal együtt van értelme.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7861)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.06 -3 1 7861

Egy jól megírt angol cikk Matt Easton tollából, a 1864-es mintájú brit gyakorlókardról.

http://szablyavivas.blogspot.com/2018/09/brit-gyakorlo.html

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.06 -3 0 7860

DezsőKE,

Örülök, hogy tetszett.

Akkor a Digi Sport egyik idei interjúja is érdekelnet, amit YT-on megtalálsz. Ebben a három öregedő "testőrrel" - Boros Péter (85), Libál Lajos (80), Bánhalmi János (74) - beszélget a riporter.

 

Szellemileg nagyon frissek az öregurak, simán letagadhatnak egy 10-t.

Élmény volt nézni őket!

Boros Péter meséli, hogy heti 2x szokott edzeni, rendszeresen asszózik, iskolát ad a fiatalabbaknak, és heti iskolát (10-15 perc) kap az OSC-terem vezetőjétől, vagy Németh Árpitól (= Németh Áprád vívómester (78), tőle kölcsönöztünk kardokat stb. a kiállításunkhoz).

dezsoKE Creative Commons License 2018.09.04 0 0 7859

Hmm, milyen szimpatikus. :-)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7857)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.04 -3 0 7858

Egy ilyen vívótalálkozó kimondottan érdekes lenne, kár hogy messze vagytok tőlünk.

Előzmény: Szebényi Tibor (7856)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.04 -3 1 7857

"Korrekordot döntött az OSC veterán vívó csapata (2018)

Alighanem a Guinness Rekordok könyvébe kívánkozik a napokban befejeződött 19. veterán vívó bajnokság. Az OSC három párbajtőrözőjének összéletkora ugyanis 239 évet tett ki. Az örökifjak természetesen folytatják, a cél a 250 év.

Fiatalokat megszégyenítő elszántsággal lépnek pástra a nyugdíjasok az OSC Semmelweis utcai vívó “szalonjában”, bár a hangzatos megfogalmazás sokkal inkább a terem hajdani fényének szól. A hely szelleme azonban kötelez, így a veteránok rendesen megizzasztják egymást.

A három testőr doyenje, Boros Péter, aki minden bizonnyal a legidősebb vívó, a maga 85 évével. Hozzá képest szinte tacskó a 80 éves Libál Lajos és a 74 éves Bánhalmi János.

    Testet, szellemet karban tart a sport – mondta Boros Péter. – Hetente kétszer járok edzésre, és ezen felül iskolát is adok, azaz mesterként is próbálok helyt állni.  Egyre több követőnk akad, hiszen a néhány éve még szűkös veterán mezőny egyre jobban bővül.

*** Másoknak is jó példát mutatunk. ***

S ugyan egyik, másik porcikájukban azért érzik az idő múlását, a pástra lépve mindegyikük meggyógyul, nem sokat törődnek a néha, néha csikorgó ízületékkel. Ki nem  hagynának egyetlen edzést sem. Annál is inkább, mert a vívás, a sport szeretete mellett igazi társasági élet is folyik az edzés után a patinás teremben, és egy-egy sört is legurítanak. Csak az íze végett."

https://www.lokal.hu/2018-06-korrekordot-dontott-az-osc-veteran-vivo-csapata/

Szebényi Tibor Creative Commons License 2018.09.03 0 0 7856

Köszi!

 

Valamiféle vívótalálkozót is szeretnék szervezni, ha beáll végre a rendszer. ;)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7855)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.03 -3 0 7855

Tibor,

 

Jó volt látni a teret, a bejelölt épületet. Hajrá!

 

Kimondottan kellemes lapozgatni az oldalatokat, szívesen kézbe venném az eszközeiteket,

talán még egy látogatást is össze lehetne hozni, ha már kevésbe zajlik felétek az élet ;-))

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.08.27 -3 1 7854

Az Ars Ensis FB-oldalára felkerült egy ütős trailer a 2018-as edzőtáborról.

Kimondottan jó, mind vizuálisan, mind pedig a zenéje.

 

Más.

A YT-on: Szablya készítése, 1. rész (A penge)

Időtartam: 1 óra xx perc

Azok számára lehet érdekes, akik szeretnek barkácsolni.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.08.23 -3 0 7853

Felkerültek a Kard Rendje FB-oldalára a nyári edzőtáborban készült képek.

Sok képen lehet látni Nagy Krisztinát, ahogy éppen oktat, előadást tart stb.

 

Kimondottan jó a kardérintős csoportkép, amikor csak a kardok látszanak felülről, mindenkinél féder van, Kriszti kezében pedig sportkard. ;-)

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.08.19 -3 0 7852

Picit alaposabban kielemeztem a blogon a képet (Anatomy of Lunge), korrigáltam egy apróságot, lemértem a kitörés hosszát, összehasonlítottam máshonnan vett adatokkal.

Közben felkerültek FB-ra a Bicornio HEMA-találkozó képei.

Hát nem lehetett valami túl hűvös a verseny helyszíne, viszont tök jók a képek!

 

Ui.:

A II Bicornio-t úgy is lehet(ne) olvasni, hogy il bicornio, bár nem tudom, hogy mi a kétszarvú neme az olaszban.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.08.18 -3 1 7851

Ha jól látom, akkor ez a kép még nem szerepelt a topikban.

Itt a Capoferro-féle kitörés (1610) kerül összehasonlításra a modern változattal (Aldo Nadi).

http://orgs.sccs.swarthmore.edu/swatfencing/files/2015/04/lunge.jpg

Érdemes tanulmányozni, a szöveget is.
Pont a múltkor beszéltünk erről a különbségről az egyik grundvívóval.

PajzsÉsKard Creative Commons License 2018.08.14 0 0 7850

Sziasztok,

Egy rövid bejegyzés a Visegrádi Viadalokról, hátha érdekel valakit itt is :)

http://bajvivas.blogspot.com/2018/08/visegradi-viadalok-az-elmult-7-ev.html

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.08.14 -3 0 7849

Annatar,

 

"Sejtem kire gondolsz, én is örültem, hogy ott volt, noha nem mertem volna kihívni ott a Scholleren."

Pontosan. Az egyik topiktársra, jó képek készültek róla.
A Scholleren az ember kiválaszthatja az ellenfelét?

Kár, hogy csak keveset tudtál kínai szablyázni, de majd szépen, fokozatosan...

Annatar Creative Commons License 2018.08.13 0 0 7848

"Nekem már az is apró csemege volt, hogy egy ex-AE-tagot láttam a fényképeken"

 

sejtem kire gondolsz, én is örültem, hogy ott volt, noha nem mertem volna kihívni ott a Scholleren. (valóban, a legtöbb kép a Scholler vívásokon készült)

 

 

 

"Ez azt jelenti, hogy a többiekkel úgy vívtál, hogy kínai szablya technikákat használtál.
Kötött gyakorlás? Szabadvívás?"

 

Szabadvívás, de csak egy menet a tábor utolsó napján. Korábbi időszakban nem volt rá lehetőség, mert nem akartam feleslegesen megzavarni mások gyakorlását meg a tábor programját.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7847)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.08.13 -3 0 7847

Annatar,

Kár, pedig kimondottan érdekes lett volna olvasni egy részletesebb élménybeszámolót az AE edzőtáboráról. Nekem már az is apró csemege volt, hogy egy ex-AE-tagot láttam a fényképeken,

talán Schöller vívás volt, mert kint voltak a címerek.

"A végén kicsit sikerült kísérleteznem kínai szablya technikákkal, ami nagyon jó tapasztalat volt."

Ez azt jelenti, hogy a többiekkel úgy vívtál, hogy kínai szablya technikákat használtál.
Kötött gyakorlás? Szabadvívás?

sz332 Creative Commons License 2018.08.13 0 0 7846

Ezt javaslom, ha történelmi vívással kapcsolatosan akarsz kutatni: adtplus.arcanum.hu

Előzmény: Simplex-CG (7843)
Annatar Creative Commons License 2018.08.13 0 0 7845

"Mesélhetnél a nyári táborról. Volt-e valami különleges élményed?"

 

Nem vagyok nagy élménybeszámoló író. Alapvetően jó volt ilyen sokat foglalkozni a vívással egyszerre, ugyanakkor kicsit tömény és elég fárasztó is.

Különleges élmény? A végén kicsit sikerült kísérleteznem kínai szablya technikákkal, ami nagyon jó tapasztalat volt.

 

"Ha jól látom, akkor a Go-Now másfélkezes kardnál tapasztalható ez a kilengés.
Ennek műanyag (cső?) a magja, PGYÜK-nek meg fa."

 

A Go-Now kardot is pgyük-nek (illetve plüsinek) szoktuk hívni (gondolom elsősorban lustaságból), főleg, hogy azt a típust amit használunk, külön nekünk gyártják megrendelésre (más a keresztvasa, mint a "bolti" go-now-nak).

Nem tudom, hogy cső vagy rúd van-e a magjában, sosem bontottam még szét egyet se, nem is nagyon szeretnék, de kézbe véve meglehetősen merevnek tűnik, ezért is lep meg amikor a kilengést látom a képeken. Én határozottan jobbnak találom egyébként mint a régi, famagos pgyük-ot.

 

 

 

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (7844)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.08.13 -3 0 7844

Szia!

Mesélhetnél a nyári táborról. Volt-e valami különleges élményed?

Ha jól látom, akkor a Go-Now másfélkezes kardnál tapasztalható ez a kilengés.
Ennek műanyag (cső?) a magja, PGYÜK-nek meg fa.

Előzmény: Annatar (7842)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!