Keresés

Részletes keresés

Bela_Vak Creative Commons License 2017.09.23 0 0 5816

> Ez tipikus ázsiai harcművész magyarázat :) 

 

Nem csak. A tudashoz valo hozzaallasra jellemzo, hogy allj be a sorba, probald utanozni, amit latsz, ne kerdezz. Ez egy bizonyos hatarig mukodik muveszetekben, mas helyen kevesbe...

 

 (ami teljesen érthető, egész más valamit elvben tudni, mint gyakorlatban megtapasztalni)

Ez valoban igaz, de ha a szemelyes megtapasztalas az egyeduli / centralis forras, 1-2 generacio alatt altalaban valami nagyon mas lesz belole (kinai telefon, vagy mi a neve magyarul). A masik problema, hogy sokaknak "nem szall le a repulo", hogy Feynmant idezzem. 

Előzmény: Annatar (5815)
Annatar Creative Commons License 2017.09.23 0 0 5815

"

"Nem sok helyét éreztem az úgynevezett sporttudománynak, vagy az elméleti kutakodásnak. Igaz, hogy a kendót igazán csak az értheti, aki csinálja. "Yaru shika nai!"- szokták mondani, ami annyit tesz: Csak csináld!"

Pont ilyeneket mondott nekem hajdánán egy helyi kendós, amikor könyveket kértem tőle. :-((("

 

Ez tipikus ázsiai harcművész magyarázat :) 

Egyrészt a személyes felismerésben és megtapasztalásban való hit (ami teljesen érthető, egész más valamit elvben tudni, mint gyakorlatban megtapasztalni), másrészt a nem megfelelő szavak miatti félreértésektől való félelem* vezetheti őket elsősorban. Másodsorban meg benne van még talán a hagyományos titkolózás abból a korszakból amikor egy-egy fontos dolog ismerete a különbséget jelentette élet és halál között. 

Így viszont azt kockáztatják, hogy ha az élő öröklési lánc valamiért megszakad, sok fontos dolog elvész a stílusból

 

 

 

*= az, hogy valaki jó harcos és tanítványokat vállal, nem jelenti azt, hogy jól is tanít, pláne jól magyaráz, és a tanítvány azt érti a szavaiból amit el akar mondani. A nagymesterünk elmondása szerint a déli kungfuban sok helyen általános volt a "megmutatom, hogy megértsd" az "elmagyarázom" helyett. 

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5811)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.09.23 -1 0 5814

10 mm vastag polifoam, körülötte textil.

Kritikus helyeken némi plusz megerősítés.

 

Legelőször egy egyszerű könyökvédőt csináltam magamnak ezzel a módszerrel, miután ~2 hétig fájt a helyi lovagok által, sportkarddal megvágott könyököm. Utána következett egy jobbos késztyű, alkarvédővel kombinálva; utána egy balos, aztán egy picit más szabásmintával egy jobbos. Azon már nem kellett változtatni, azóta is használom.

Előzmény: Szebényi Tibor (5813)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2017.09.23 0 0 5813

De az miből volt, hogy hasonló, csak műanyag nélkül?

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5812)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.09.23 -1 0 5812

Köszönet a képekért!

 

Hatékonynak tűnik. Korábban valami hasonlót készítettem magamnak és a páromnak sportkard ellen, vagy amikor barantás gyakorlóval vadul csapkodó emberrel kellett vívni. Persze műanyag nélkül.

Előzmény: Szebényi Tibor (5810)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.09.23 -1 0 5811

"Érdemes a pszichológiát és az emberi idegrendszer működését tanulmányozni..."

Azt teszem. Nem véletlen, hogy a 49. edzés anyagában szerepel a Fejben dől el (2012) c. könyv.

Korábban próbálkoztam azzal, hogy kiderítsem néhány kendós érdekesség hátterét:
- seme,
- hogyan kezelik a kendósok a versenyzéssel járó stresszt; milyen módszereket használnak?
- miként lehetséges, hogy az idős mesterek jobbak a top fiatal versenyzőknél?

A nyomással kapcsolatban kb. sikerült is, a másik két téma jegelve lett.

"...nincs misztikum..."
Szerintem se.

Érintőleges kapcsolódik Tóth Balázs egyik élménye a Kokushikan Egyetemről (2014).

"Nem sok helyét éreztem az úgynevezett sporttudománynak, vagy az elméleti kutakodásnak. Igaz, hogy a kendót igazán csak az értheti, aki csinálja. "Yaru shika nai!"- szokták mondani, ami annyit tesz: Csak csináld!"

Pont ilyeneket mondott nekem hajdánán egy helyi kendós, amikor könyveket kértem tőle. :-(((

Előzmény: Sch.... (5803)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5810

Kész a kesztyű prototípusa! Ronda, de az olcsó - jól véd - mozgékony hármasból még a mozgékonyság is elég jó lett. Legalábbis én nem érzem szükségét, hogy egykezes fegyverrel külön tudjam mozgatni az ujjaimat. Bitang erős, 4 mm-es polipropilén lemezek, a saját öklömre formálva, bőrszíjakkal összefogva, és 7 mm-es polietilén szivacs bélés (ócsó jógaszőnyeg a Decathlonból ;) ). Ahogy megszorítom a markolatot, úgy zár teljesen. Becsléseim szerint fémfegyverhez is jó lesz.

sz332 Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5809

Az egyetemes és magyar vívástörténet könyv esetleg megvan valakinek digitalizált formában?

Sch.... Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5808

Plusz egy gondolat: A Meyer kódexben már rogyásig vannak federek, illeve ekkor már létezik a bőr dussack is, ergo a biztonságos gyakorlás gondolata már erősen dokumentálva megjelent a XVI század derekán Európában. Ez annyiból fontos, hogy erősen vonatkozik a dolgozat témájához, a sportvíváshoz.

Egyébként nagyon jó írás, tetszett nekem.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5806)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.09.22 -1 0 5807

DezsőKE,

 

Köszönet, hogy ajánlottad az új kendós oldalt.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.09.22 -1 0 5806

Tóth Balázs: A kendó és az európai vívás összehasonlítása (2014)

Kimondottan jó szakdolgozat, érdekes következtetésekkel, kár, hogy az európai történelmi rész olyan, amilyen. Konkrétan olyan, ahogy a kollegák jellemezték. Tulajdonképpen csak egy pár részt kellene benne átírni.

Pár példa (hibák és pontos adatok).

8.o.:
- csak a lovagoknak volt fegyverviselése joga (tényszerűen nem igaz, többszőr ki lett tárgyalva

  a topikban),
- hatalmas fizikai erő kellett a "pallos" forgatásához (dettó),
- hatalmas kábító erejű ütések,
- a rapír nem volt katonai fegyver, így a csatatéri jelenléte nem annyira releváns.

Viszont tetszettek az adatok az első francia szervezetről (Vívómesterek Királyi Akadémiája, 1567).

10. o.:
Herczeg Ferenc párbaja nem volt élet-halál harc, mert nem annak indult. Véletlen baleset (50%), plusz orvosi műhiba (50%).

11. o.:
A millenniumi vívóverseny tényleg komolyabb volt, mint az akkori nyári olimpia.

14. o.:
Japánban nem a XVI. sz. elején jelennek meg lőfegyverek, hanem később, 1543-ban (lásd Tanegashima (japán kanócos puska)).

Jó tudni, hogy 1710-től már szabadvíváshoz használták a japán védőfelszerelést (bogu).

Hasonlóságok:
- biztonságos gyakorlás gondolata (Európa: fleuret (De La Touche 1670, Labat 1690)).

Japánban 1687-től tiltva lett a vérre menő párbaj. Érdekes adat.

Kimondottan érdekesek az utolsó ábrák:
Védésből találat: kardvívás (19%), kendó (16%) [13. ábra]

Határozottan élveztem, valószínűleg újra el fogom olvasni. Meg lehetne hívni a szerzőt a topikba, pont úgy, mint 2014-ben Pájer Csabát a Harcművészetek topikba.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.09.22 -1 0 5805

"...volt vivo kontaktja..."

Konkrétan a témavezetője, Patócs Ákos, tanárségéd, PhD hallgató, vívóedző.

Előzmény: dezsoKE (5801)
Sch.... Creative Commons License 2017.09.22 0 1 5804

Elolvastam én is. Tetszik, jól összeszedett. A történelmi rész meg teljesen nem jó, de gyakorlott szakdolgozat - íróként értem, hogy miért került bele :-)

Egyébként valamelyik hivatalos TF anyagból való, ott olvastam majdhogynem szó szerint ezeket a mondatokat. Persze át lett fogalmazva, ahogy kell. De nem is ez a lényege az írásnak.

Előzmény: Szebényi Tibor (5802)
Sch.... Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5803

Érdemes a pszichológiát és az emberi idegrendszer működését tanulmányozni. Elég kézzelfogható módon magyarázza a "küzdőszellem" működését felfokozott küzdelmi helyzetekben. Nincs ebben semmi misztikum.

 

Kedvencem, és a legérthetőbb példa:

"Nézz az ellenfél szemébe, és meglátod a támadás gondolatát"

Igen, működik a tanács. Azért, mert a szellemében olvasol? Nem.

Egyrészt a pupilla állapota/szem formája árulkodik az illető tevékenységéről, másrészről az ellenfél arcát nézve a perifériás látómezőbe kerülnek a végtagok. Így az ott túlsúlyban lévő pálcikák nagyságrendekkel hamarabb ismerik fel a mozgást, mint a centrális látótérben működő csapok.

 

De folytathatnám a sort a reflexszerű képességek alkalmazásának idegrendszeri működésével is, ami az ingerületfeldolgozási - döntési - válaszadási folyamatok sebességére van komoly kihatással.

 

Szóval, nincs misztikum. Biológia, fizika és pszichológia van, a szabályrendszerek által optimalizált módon.

 

BTW, az olimpiai vívás ROW szabálya meg annak az ősi tudásnak a megőrzése, hogy védd a tyúkszaros életedet, mert az fontosabb, mint adni. :-)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5793)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5802

Bevallom, mikor megláttam a "pallos" kifejezést, ugrottam gyorsan egy fejezetet. :D A két mai sportot összehasonlító rész (a lényege) viszont nagyon érdekes.

Előzmény: sz332 (5800)
dezsoKE Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5801

Tesiegyetemet vegzett, szerintem volt vivo kontaktja. Egyebkent meg a lapon ott van az emailcime a jobb felso sarokban.

Előzmény: sz332 (5800)
sz332 Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5800

ah, oké, akkor módosítom. Aki írta, az nem tudom milyen anyagból dolgozott, mert az európai vívásról szóló rész teljesen fals.

Előzmény: sz332 (5799)
sz332 Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5799

Dezsoke te figyeljélmár

 

1, miért nem szóltál nekünk, hogy van ilyen dolgozatod?

2, az európai vívás történetéről nem tudom mi volt a forrás, de tele van réges régen túlhaladott információkkal... gyakorlatilag

az egész fejezet úgy ahogy van nem jó :D
3, utána viszont tök jó, amiket írsz

 

Előzmény: dezsoKE (5796)
dezsoKE Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5798

Orulok, hogy tetszik. Nem az en oldalam egyebkent.

Előzmény: Szebényi Tibor (5797)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5797

Köszi!

Jó kis oldal, tetszett a szakdolgozat az európai és japán vívás összehasonlításáról. A végén a diagrammok megleptek, hogy ennyire hasonlóak.

Előzmény: dezsoKE (5777)
dezsoKE Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5796

Igen, mondjuk ezeket.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5793)
dezsoKE Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5795

Attol fugg. Esetleg vak tyuk is talal szemet.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5792)
sz332 Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5794

A dolgozó népet szolgáljuk :D

Előzmény: dezsoKE (5789)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.09.22 -1 0 5793

"...ahogy kihalt a vilag sok mas reszen..."

Jelentem, hogy az európai vívásban - és annak környékén :-) - nem halt ki:
- a nyomás,
- az irányítás,
- az időzítés (per pillanat nem nagyon tudnék különbséget tenni az időzítés és a tempó között).

Ami kérdéses:
- a szellem: mit értünk alatta? Küzdőszellemet? Szellemes vívást (kreatívitást)? Mást?
- a lélek?
- a stbi???

Előzmény: dezsoKE (5791)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.09.22 -1 0 5792

"...es ad-hoc csapkodnak ki belole..."

Elméletben az ilyen találat nem eredményezhet pontot. Mi a helyzet a gyakorlatban?

Előzmény: dezsoKE (5790)
dezsoKE Creative Commons License 2017.09.22 0 1 5791

Ami mar nem csak a technika, es amit laikus mar nem lat benne. Amikor a kezdo(bb) nem erti, miert kap ki. Nyomas, iranyitas, idozites, tempo, szellem, lelek, stb.

Előzmény: Sch.... (5788)
dezsoKE Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5790

A szemelyes bajom vele az, hogy nagyon erre hagyatkoznak, bebujnak moge, es ad-hoc csapkodnak ki belole. Nem tamado szellemu lesz a vivas, hanem "kettos fedezek".

Előzmény: Simplex-CG (5785)
dezsoKE Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5789

Koszikoszi!

Előzmény: sz332 (5783)
Sch.... Creative Commons License 2017.09.22 0 0 5788

"A kendo alapitasanak ez IS lehetett a celja. Meg az is, hogy a vivas melyebb tudasa ne haljon ki (lehetoleg), ahogy kihalt a vilag sok mas reszen. Es itt megint nem a technikakrol van szo."

 

Mi a vívás mélyebb tudása? :-)

 

Előzmény: dezsoKE (5774)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.09.22 -1 0 5787

"Kérdés, hogy a XVI. sz. egy ilyen mozdulat mennyire volt hatékony?"

 

Pontosítás.

 

Japán felszerelésben, japán ellenfelek ellen.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5786)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!