Keresés

Részletes keresés

BéDéKá Creative Commons License 2024.04.03 0 0 224

Kert a fűthető teraszon

Tegyünk egy sétát Budapest valamely kertvárosában. Az itt épült családi házak lakterét gyakran egy új szobával egészítik ki úgy, hogy beépítik bejárati vagy kerti teraszát. Így jön létre a speciális klímájú, fűthetőt helyiség, amely télikertnek is berendezhető. Az utómunkák csökkentése érdekében már a lakóház tervezése során bekerülhet a tervdokumentációba. A kész létesítményben kedvükre pompázhatnak a szubtrópusi vagy mediterrán növényfajok. Ezek a beköszöntő téli hidegben elpusztulnának. Szerencsére napos évszakokban zöld napenergiával, ősszel és télen pedig energiatakarékos infrasugárzókkal fűthetők. Ez fontos technológiai innováció. Bővebben: téli kert a teraszon.

BéDéKá Creative Commons License 2023.01.04 0 0 223

Bejárati vagy kerti teraszra épített télikertek külön ajtóval a nappaliból vagy a hálószobából nyílhatnak. Így csatlakoznak a családi házhoz. Az az üvegpavilon ezeknek a helyiségeknek a folytatása lesz. Sokáig úgy gondolták, hogy az ilyen üvegezett szerkezetek nem járulnak hozzá a téli energiamegtakarításhoz. Magyarországon több kísérletet is végeztek, hogy választ kapjanak arra a kérdésre: lehet-e tartósan meleget termelni egy ilyen létesítmény segítségével. Okos elemzők arra a következtetésre jutottak, hogy ez hülyeség, tekintettel a felhős téli napokon a magas fűtési költségekre. Holott, még ha fűteni is kell télen az üvegházat, minden fűtött télikert több hőt nyer a napsütésből, mint amennyit környezetébe kisuugároz.

adrikaaaaaaaaaaa2110 Creative Commons License 2021.09.16 0 0 220

Sziasztok, akik nagyon extra dolgot szeretnének, azoknak ajánlom a kerti szauna gyártását az Aliantenél. Mi is őket választottuk, a kert éke lett a szauna, ami pont olyan, amilyet szerettünk volna. 

moz11 Creative Commons License 2021.07.17 0 0 219

Megbízható, felsőfokú végzettséggel rendelkező férfi szabadidejében vállal kertápolást, kertfenntartást (fűnyírás, tereprendezés, sövények, bokrok nyírása) Budapesten és a Dél-pesti agglomerációban. Gyors, precíz munkavégzés. Árak megbeszélés szerint. Tel: +36-70/543-8457   László

turulka1920 Creative Commons License 2021.04.21 0 0 217

Sziasztok. Adott egy 15 m hosszú, kovácsoltvas kerités. A kérdésem az lenne hogy a festékrétegek égetése és a vegyszeres festékoldÓ zselé után mivel lehet a legjobban és legegyszerűbben megcsiszolni a még rajta levő festékmaradványokat. Köszönöm Zsolt

Nyugikert Creative Commons License 2021.02.03 0 0 216

Kedves Fórumozók, Kertészkedők!

 

Nagy tisztelettel köszöntök mindenkit, aki az oldalt látogatja.

 

 László vagyok Budakalászról, két éve nyugdíjas ként vásároltam egy szép területen fekvő telket itt helyben, sajnos, a kert nagyon el volt hanyagolva, tele cserjével, vad szilvával, a kerítés szétbontva stb.

Most jutottam el odáig a munkákkal, hogy sor kerülhet a beültetésre, kertépítésre.

Néhány gyümölcsfát már az elején elültettem, de a dísznövények még hátra vannak.

Szeretném széppé varázsolni, hogy az unokáim (5 fő) is jól érezzék benne magukat.

Néhány növényt (gyümölcsfa) meg tudok vásárolni, helyesebben azt muszály, de amit lehet, inkább ajándékba, vagy kevés ellenszolgáltatás fejében (csere munka: fúrás, faragás, hegesztés stb.) szeretném beszerezni.

Szinte minden dísznövény, főleg virágok, magok, de kövek, járólapok és amik a kert díszét szolgálnák érdekelne.

Itt Budapest környékén eltudok menni értük.

 

Köszönettel: László

ZsuR Creative Commons License 2020.05.18 0 0 215

Szep, bar nem ertem minek a tamrendszer....

Előzmény: Gaborkertész (213)
BéDéKá Creative Commons License 2020.05.14 0 0 214

Nem csak a kert öntözésére kiváló, hanem a WHO emberi fogyasztásra ajánlja a tiszta esővizet. A csapadék begyűjtésének megvannak az ősi tradíciói, a folyamat újtanulása pedig nemcsak Afrikában fontos, a földi élet kulcsává válhat Európában is, mivel a globális felmelegedés miatt egyre több szárazföld elsivatagosodik világszerte, miközben népesség dinamikusan növekszik, és ezzel nő a vízigény is. Sajnos sok természetes vízforrás rövidesen a túlhasználat miatt kiszáradhat, és ez sokakban szorongást okoz. Holott esővízgyűjtéssel számos probléma megoldódhat, viszont sajnos az eső sem tiszta, járvány idején nem árt fertőtleníteni. Tovább: Az esővízgyűjtés kultusza

Gaborkertész Creative Commons License 2020.01.08 0 0 213
Előzmény: ZsuR (205)
ZsuR Creative Commons License 2019.07.24 0 1 212

Emiatt ne erezd rosszul magad - szinte mindenki igy kezdi!  A rokonaim azt tanacsoltak, kerekekre ultessem a novenyeimet, ugy konnyebb hurcolaszni a kerben oket :)) - mert szegenyeket eleg sokat atultettem...

 

Nem is lehet maskepp... egy kicsi bokrot ultetsz, es ha semmit sem teszel kore, hat... hianyos a kep.  Ha meg surun ultetsz, egy ido mulva arrabb kell vinni valamelyiket.

 

Legyen elkepzeles milyen formaban szeretned - es miket.  Aztan majd alakul...

Jo otlet kepeket kesziteni a kertrol, latni fogod kesobb, mi miert sikerult vagy nem sikerult... 

 

Sok sikert!  Sok oromot! :))

Előzmény: Andrea555 (211)
Andrea555 Creative Commons License 2019.07.24 0 0 211

Igen, ezek nagyon jó tanácsok köszönöm! Olvasgatok ez irányban is , de sajnos tényleg nincs fantáziám hozzá. Nem tudom elképzelni,hogyha ezt vagy azt oda ültetem, akkor az pár év múlva hogyan fog mutatni. Van már pár növényem ami cserépben várja ,hogy helyet találjak neki. Olyan lista van a fejemben , hogy kb. milyen növényeket szeretnék a kertbe de ennyi. Remélem majd alakul az összkép a fejemben is.

Előzmény: ZsuR (210)
ZsuR Creative Commons License 2019.07.21 0 1 210

Par gondolat... a sajat peldam, a sajat okaim amiket figyelembe vettem a kertben.

 

A telekhatartol kezdve indultam - ott vannak a legmagasabb fak, bokrok utanuk es a viragok a kert kozepe fele.  A kert kozepe a fuves resz tobb oknal fogva: konnyu a viragagyast nagyobbitani, ha a fubol kell elvenni teruletet (tobbszor tettem, mert a viragagyas kevesebb vegyszert igenyel mint a fu).

 

A masik amit lattam a baratoknal: a kertnek a funkcioja... legyen tobb is mint csak a szemnek gyonyoruseg...

 

Innen-oda... egy hely ami a cel - egy szek asztallal, ahol le lehet ulni, elvezni a kert szepseget :)

Kis ut, ami vezeti a szemet is...

 

Lehet az utat ugy kialakitani, hogy megkerul egy agyast es ugy erzi az ember, hogy ahol elunik az agyas mogott, megy valahova...

Előzmény: Andrea555 (208)
ZsuR Creative Commons License 2019.07.21 0 0 209

Olvass az interneten... nezz kerteket... figyeld meg azt, hogy milyen adottsagai vannak a kertednek... hogy mi az a noveny ami tetszik, amit szeretnel... hogy mennyi karbantartast tudsz vallalni... 

 

Arra szamits, hogy a kert nem a vegeredmeny miatt fontos, hanem az oda vezeto ut miatt :))!

 

Az en tapasztalatom - ugy epitem a kertem, hogy figyelembe veszem azt is, hogy valtozni fog valami - es legyen konnyu lehetosegem a valtoztatasra...  lattam olyant, hogy valaki koelvalasztokat, utakat tett a kertjebe, es mikor a fak bokrok kinottek a helyuket, nem tudott valtoztatni...

 

Szoval... rugalmas kert a jo kert... (nekem).

A konnyu karbantartas...

Azok a novenyek amik szeretnek nalam - szeretik a korulmenyeket...

Előzmény: kozmixlaci (207)
Andrea555 Creative Commons License 2019.07.20 0 0 208

Nekem egy amatőr lelkes kerttervező is megtenné :) Szeretnék én is valami tervezett szép kertnek nekifogni,de sajnos annyira ötletszegény vagyok. Látom itt a csodásabbnál csodásabb kerteket és csak bámulok,hogy saját kútfőből ilyen szépségek születnek.

Előzmény: kozmixlaci (207)
kozmixlaci Creative Commons License 2019.07.19 0 0 207

Ismertek valamilyen jól használható igényes kerttervező programot?

unartis: Creative Commons License 2019.06.14 0 0 206

Nagyon tetszetős a bambusz takarás, utolsó képen teljes védelmet ad.

Előzmény: ZsuR (205)
ZsuR Creative Commons License 2019.06.09 0 1 205

Vannak olyan helyek a kertben, ahol jol jon egy kis kerites, nem a tulajdonvedelem miatt, inkabb a magan-erzes miatt... ahova nem lat be mas... ahol magunk lehetunk.

 

Ezt most lattam, es nagyon tetszik - foleg ha van egy masik kerites mogotte, ami esetlen nem a legszebb.

 

https://sites.google.com/site/alexshobbysite/Home/bamboo-fence

 

ZsuR Creative Commons License 2019.05.08 0 0 204

...kesz... ugy nez ki, a kecskeragok szepen megkapaszkodtak...

Előzmény: ZsuR (202)
BéDéKá Creative Commons License 2019.05.07 0 0 203

Orchidea nevelése télikertben

http://m.blog.hu/te/telikertepites/image/orchidea-termesztese.jpg

 

Otthonunkban, egy teraszbeépítéssel kialakított növényházban orchideát is nevelhetünk

Orchideák a télikertben

Az ókori görögök afrodiziákumnak tartották, a középkorban gyógynövénynek hitték. Konfuciusz szerint illata a barátságot idézi fel, Darwin lenyűgözőnek, ámde poloskaszagúnak találta, Oscar Wilde hőse isteninek látta, Kosztolányi Dezső pedig a gyarmati napfény bujaságát fedezte fel benne.

A trópusi orchideák évszázadokon át a titokzatosság, az egzotikum, a luxus és a kifinomultság jelképei voltak. S úgy váltak mára divatos és könnyen beszerezhető szobanövényekké, hogy eredendő idegenségükből semmit sem adtak fel: egy darabka trópust kell varázsolnunk számukra, ha a társaságukra vágyunk. > Tovább > Az orchideák származása, története

ZsuR Creative Commons License 2019.03.16 0 0 202

Megint kerteltem - majdnem teljesen kesz a Titkos Kert - es az utolso resze, egy ulteto lada... ket szintet valaszt el egymastol.  Sajat szaporitasu cserjevel ultettem  be.

https://www.tuja.hu/cserje37.htm

 

 

A lada szeleit meg takarni kell - es aztan tenyleg annyi.

 

 

ZsuR Creative Commons License 2018.11.14 0 0 201

Nalam kifagy...

Előzmény: unartis: (200)
unartis: Creative Commons License 2018.11.14 0 0 200

Kedves ZsuR! 

 

Nem szoktam télire visszavágni a rozmaringot, illetve folyamatosan,egész évben szedem felhasználás szerint, télen is frissen szedjük. Tavaly télen virágzott a kertben, igaz meglehetősen enyhe telünk volt, egész télen nem volt hidegebb -5 c*-nál. Márciusban viszont néhány napra bejött a -10 c*. 

Előzmény: ZsuR (198)
ZsuR Creative Commons License 2018.11.05 0 0 199

A baber... szepen atveszelte a nyarat - pedig meleg volt, igaz esos is.   Kapott fenyt is arnyekot is... es magahoz tert.

Előzmény: unartis: (197)
ZsuR Creative Commons License 2018.11.05 0 0 198

Vissza szoktad vagni a rozmaringot atteleleshez - ha attelelteted egyaltalan... mert arra gondoltam, hogy ha kiasom es cserepbe teszem oket, visszavagom... hatha konnyebb ugy.

Előzmény: unartis: (197)
unartis: Creative Commons License 2018.11.05 0 0 197

A babér helyét gongosan kellett itt is megvàlasztani, mert a téli napsütés kiszáríthatja. Szerencsére a tőlünk délre lakó, közvetlen szomszédunk háza télen àrnyékolja ezt a kerti részt. Északi metsző szelektől a mi házunk véd. Azon a hosszú télen 2 rozmaring bokor is szépen áttelelt. Arra amúgy fel készülhetek, hogy amikor a fügék visszafagynak,akkor a babér is ezt fogja tenni.

Előzmény: ZsuR (196)
ZsuR Creative Commons License 2018.11.04 0 0 196

Pontosan.  Nekem is.  Ezekat a novenyeket szeretem a konyhahoz kozel ultetni, mert szepseguk mellett finomak is.  Irigyellek a baber fadert... nekem meg bokornak is alig mondhato.  Ha kinnt hagyom megfagy, ha beiszem kiszarad... kiveve a mult telet, akkor  a fiamnal telelt, es majdnem kiszaradt, de magahoz tert a kertben...

 

Harom szer rozmaring bokrocskam van... most fogom kiasni oket, becserepelem, es ... egyet nalam, egyet a fiamnal, egyet a baratnomnel fogok teleltetlni... hatna!!!

Előzmény: unartis: (195)
unartis: Creative Commons License 2018.11.04 0 0 195

Nálunk is a fűszernövények a gasztronómiai felhasználás mellett, díszítenek is. Van egy 2 méter feletti magasságú babér fánk is, amely a 2016-2017-es szigorú, hosszú télen tövig fagyott. Szerencsére kihajtott a tövéből. A rozmaringot nagyon szertem mint fűszert, mediterrán kertek nélkülözhetettlen kisérő növénye.

Előzmény: ZsuR (194)
ZsuR Creative Commons License 2018.11.03 0 0 194

En sem szaritok fuszert, amig lehet jon a kertbol, aztan meg... a bolti szaritott. 

 

Nem vetettem magrol majorannat meg - palantat veszek tavasszal.  Nem hasznalok sokat belole, de kedvelem a latvanyat es az illatat. Az osszes fuszernoveny "virag" kategoria nalam :))... 

 

Mostanaban a bazsalikommal bajban vagyok, kb nyar kozepere ki kell dobjam, mert valami betegseget kap... nem tudom kitalalni, mi a csuda lehet.  Azt hiszem kihagyok egy evet...

Előzmény: unartis: (193)
unartis: Creative Commons License 2018.11.03 0 0 193

Kedves ZsuR! 

Én is inkàbb kertben növő fűszerek használatàra buzdítom az ismerőseimet. Mert páratlan az ízviláguk. A snidlinget, levél petrezselymet, fokhgymát mi is használjuk, húsételekhez kakukkfüvet, rozmaringot, fokhagymát mingig hasznàlunk. Idén mi sem vetettünk majorannát, így marad a bolti,ami szigorúan natúr fűszer, de az itthoni annál is jobb szokott lenni. A fűszereket már nem szárítom, egész évben a kertből szedem.

Előzmény: ZsuR (192)
ZsuR Creative Commons License 2018.11.02 0 0 192

... en nem akarok senkit sem rabeszelni arra, hogy ugy fuszerezzen mint en... csak lemondtam, en hogy teszem.


Keves kesz fuszerkevereket hasznalok - sot, egyre kevesebbet - de ha veszek, akkor megnezem mi van benne... mas nem lehet benne nekem mint a szaritott fuszer, vagy nem veszem meg.

 

Amit a kepen latsz kevereket, az is egy ilyen.  

 

Ami a mentat illeti - eleg keveset hasznalok, de szeretem mint viragot is a kertben, az illata miatt.  A tobbi fuszernovenyem is ilyen.

 

Ennyi mentat, tarkonyt, zsalyat nem tudok felhasznalni fozeshez - de szeretem ha vannak, mert az illatuk... mar a levendulam is kezd surusodni, sajnos a majorannam elveszett - de ott az oregano, a kakukkfu.

 

Amit viszont rengeteget hasznalok az a petrezselyem es a metelo hagyma - no meg a kapor.

 

Előzmény: unartis: (191)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!