Keresés

Részletes keresés

james69 Creative Commons License 11 órája 0 0 21474

Ami számunkra fontos nem tud senki megnyugtató választ adni a konkrét fa pusztulások elkerülése érdekében három végzetes kórokozóval kapcsolatosan baktériumok ,vírusok ,gombák.pl a fitoplazma is egy baktérium és egy gomba fajta együttes hatása mely a fiatal ültetvények  kb 3-4 évében jelentkezik a teljes pusztulás ,idősebb fánál meg nem tudjuk be azonosítani a fertőzés pillanatát  ,mert azt mondják onnan kezdve naponta halad a fa szöveteiben a teljes pusztulásig (ami lehet azon az éven is )a tápanyag felvételt , fa szöveteit ,szállító edénynyalábokat  stb …..károsít ezért nincs mézga kifolyás mert a fának esélye sincs a védekezésre a tudomány jelenlegi állása szerint nincs ellene hatékony védekezés jó  igen mondják a fertőzés mentes oltvány beszerzését meg szajkózzák a megelőzést stb….de már meg is cáfolják magukat mert azzal jönnek  pl a fitoplazmát is a szilva levélbolha meg a kabóca terjeszti hasonlóan mint a PPV—is.Valahol azt kellene megértenünk v megváltoztatni v megfordítani ,mert mi van most fel erősödtek a vírusok  baktériumok meg a többi kórokozók és vele párhuzamosan legyengültek  a fák immunrendszere v védekezőképességük valamiért.

zoli1437 Creative Commons License 11 órája 0 0 21473

Valahol lejjebb te írtad, hogy a vélemény csere lenne a cél.

Ha egy véleményen lennénk nem lenne mit kibeszélni.

Nálam biztosan itt van a vírus, ezzel együtt vannak hosszú életű fák is.

Viszont vannak fák/fajták amik zavartalan fejlődés után egyik napról a másikra leblokkolnak, elpusztulnak/visszafejlődnek 1-2 évvel a pusztulás előtt.

A folyamatosságot én sokféleséggel (fajta/kor) próbálom biztosítani. A beválthoz ragaszkodom, de esélyt adok minden másnak is.

( A kérdés arra irányult, hogy a betegségek sem önmagukban jelentkeznek. Ha meg már többen vannak nem lehet egyre hárítani minden felelősséget. Betegséghez értve ebben az esetben minden káros környezeti hatást.)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (21469)
james69 Creative Commons License 13 órája 0 0 21472

Ültetvény bejáráson voltam a múlt héten az egyik kollégánál elmondása alapján mondjuk azt hogy biztos forrásból származó oltványokat telepített kb most 5–6 évesek lehetnek már több fát cserélt eddig  és a múlt héten is találtunk nem számoltam de kb megint 5-6 db fát aminek annyi lesz .A kollégámnak személyesen neki szemezték le a bizonyos fajtákat amiket telepítet  és nagyon profi mellesleg kertészmérnök  végzetséggel naprakész információkkal rendelkezik és tényleg nagyon szép az ültetvénye pedig már jártam már egy- kettőben .

james69 Creative Commons License 14 órája 0 0 21471

Na újból még mi előtt valaki megsértődne engem is a jó szándék vezérel ami esetleg építő jellegű lehet a fórumon tapasztalat csere v esetleg szakmai tudás összevetése kellene hogy legyen ami pedig nem keverhető össze az üres okoskodás bizonygatása másokra ráerőltetve csak azért hogy megmutassuk  hogy mi vagyunk  a tótum -faktum én nem így szeretnék hozzá állni a témákhoz.A fitoplazma az szerintem kivédhetetlen 1 nincs biztos oltvány forrás mivel az oltvány előállítóktól a kesreskedőkig bezárólag mindenki kereskedik mindenkivel. 2 nem tudni hogy terjed a fitoplazma mert egy komolyabb ültetvényben sem ritka a 10-40%-os pusztulás és nem tudni az okát tapasztalatból mondom a legrövidebb idő alatt nyírja ki a fát mint írtátok többen is a ppv-vel képes a fertőzött fa több éven keresztül vegetálni az azért biztos hogy gyümölcs minőségromlással il más fellépő betegségekkel szemben ellenálló képesség csökkenésével számolhatunk így ez a fa se lesz hosszú életű.A komolyabb ültetvényekről csak azért írtam mert a beszerzési forrásuk limitálható pl :egy cégtől vettem 5000db  oltványt  megbízható forrásból és mégis lesz benne 50db v több fitoplazmás  fa ilyenkor mi van szakmai  tudás,hozzáértés  ill gondos növényvédelem mellet is.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 20 órája 0 0 21470

Nem csak a fa idő előtti kipusztulása a problémája egy PPV fertőzésnek. A termés minősége és mennyisége is évről-évre romlik. Ha a fa viszonylag jól viseli, akkor is, csak 20 évig tart az agónia. Közben a termés cukorfoka is kisebb lesz, már ami nem hullik le idő előtt.

 

Ha jól emlékszem, a moníliától indultunk és én dobtam be, hogy ha valaki szeretne egy új rezisztens fajtát, akkor ne erre hegyezze ki. Erre lett rálicitálva a fitoplazmával.

 

Magam részéről a témát lezártam, nekem elvétve van egy-egy gallyon monília, az is inkább csak a meggyen. Gondolom nem véletlenül.

A szomszédban a fákon csámcsog a monília, gondolom ez sem véletlenül. Vírussal együtt biztos sokkal izgalmasabb, mert azok miért ne lennének vírusosak?

 

Tanácsot adtam a saját tudásom és tapasztalatom alapján, amit nem kell elfogadni, mert lehet, hogy hülyeség.

Előzmény: james69 (21464)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 20 órája 0 0 21469

Nem értem a kérdést, de megpróbálok válaszolni.

A fitoplazmának is vannak jellemző tünetei és a PPV vírusnak is. Utóbbi a kajsziban elég egyértelmű tüneteket mutat a levélen és/vagy termésen sőt a magján.

Nálam például a sharkával fertőzött kajszik magján ott vannak a gyűrű alakú foltok, de levéltünet nincs. A magon látható tüneteket kizárólag a PPV csinálja, nem fitoplazma. A kipusztult stanley szilvának először a levelein, majd a termésein, de a termés magjain is ott voltak a gyűrűk a végstádiumig.

A fertőzött kajszi fáimon fán időről időre jelennek meg rákosodások, ezért a metszésnél elég határozott vagyok, előveszem a láncfűrészt, ha szükségesnek látom. A kérgen és a metszési felületen látnom kellene a fitoplazma tüneteit, mert arra meg az nagyon jellemző. Szerencsére még nem találkoztam vele a praxisomban.

A fitoplazma ellen védekezni azért nagyobb esély van, mint a PPV vírus ellen. Szerencsére csak a szakirodalomra hivatkozhatok az előbbi esetében, az oltvány megbízható helyről érkezzen és a szívó-rágó kártevők ellen gondosan védekezni kell.

 

Nekem egyszerű a matek. Ami ellen esélyem sincs védekezni, arra legyen rezisztens!

Majd ha lesz olyan fajta, ami mindkettőre rezisztens, na akkor arra benevezek, ha éppen fát szeretnék ültetni. Bár feltételezem, addigra lesz másik 2-3 olyan vírus vagy baktérium, esetleg gomba, ami ellen jó lenne, hogy rezisztens lenne, de nem lesz az!

Ellenkező esetben a Tesco-ban kell venni az ízetlen gyümölcsöt. Olcsóbb, de szarabb is.

Előzmény: zoli1437 (21468)
zoli1437 Creative Commons License 25 órája 0 0 21468

Hogy különíted el, hogy a vírus mellé nem gyűjtött e be fitoplazmát?

Mert azokkal a tünetekkel amit írsz én annak azonosítom.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (21461)
zoli1437 Creative Commons License 25 órája 0 0 21467

https://www.syngenta.hu/kajszibarack-novenyvedelme

Itt van egy technológia. Valószínűleg más gyártóknál is. Most hirtelen ezt találtam.

Nálam nem volt kérdés, mert valami ette a levelüket, első évben semmilyen kockázatot nem vállalok a gombák tekintetében sem. Meg az idősebbek mellett bőven belefért.

 

Előzmény: agzsolti1 (21463)
james69 Creative Commons License 26 órája 0 0 21466

21453-21454 hsz

james69 Creative Commons License 26 órája 0 0 21465

A vírus -rezisztencia alapja a növényeknél más mint nálunk magasabb rendű élőlényeknél.Itt nincsenek immunsejtek amik tanulnak.A hagyományos magyar fajták kifejezetten érzékenyek a ppv vírusra.Ez érthető is mert a vírus valahonnan délről jött (bulgária  felöl) így nem találkozhattak vele soha nem alakulhatott vele szembe még enyhe védettség sem .

Előzmény: The Dark Side of the Moon (21453)
james69 Creative Commons License 27 órája 0 0 21464

Igen rosszul tudom .Van vírus-rezisztens fajta kajsziban,szilvában és már őszibarackban is .Várható,hogy amint sikerül egy rezisztens fajtát előállitani akkor arra épülve már sorban jelennek meg a rezisztens fajták. Akkor hogy is van ez  …..én azt tudom hogy megy az oda vissza magyarázás a semmiről  a lényeg az lenne ha pl az anegátból  ültetek 100 db -ot és 20 év múlva azt tudnám mondani igen ez vírus rezisztens miért is mert 1db pusztult ki az állományból és azt is  a hód rágta körbe majd dőlt ki.

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (21453)
agzsolti1 Creative Commons License 30 órája 0 0 21463

Kedves Tagok!

Érdeklődni szeretnék, hogy a tavaly ősszel ültetett fákat, ilyenkor tavasszal kellene valamivel permetezni? Március elején teljesen vissza metszettem őket 50-60 cm-re  utána kapott egy lemosó permetezést Bordió lével. Monnília vagy apiognómia ellen kellene kezelni őket? Nyilván virág nem volt rajtuk , mert teljesen vissza lettek vágva!(40db fa) Köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat

zoli1437 Creative Commons License 1 napja 0 1 21462

Nem gondolom, hogy lenne olyan fajta, ami mindenre rezisztens.

Azt gondolom, hogy ha egy dologra rezisztens, az nem garancia a megbízható termelésre.

A fitoplazma miatt még a hosszú élettartamra sem.

Azt már tapasztalat, hogy akár vírusos fák is tudnak megbízhatóan teremni hosszú időn át.

Aki biztosra megy, az ne mezőgazdasággal foglalkozzon. Itt egy a biztos, hogy minden bizonytalan.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (21461)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 1 napja 0 1 21461

Arról meg az időjárás tehet... :-)

 

De komolyra fordítva a szót...

Ugye nem gondoljátok, hogy lennie kellene egy olyan fajtának, ami mindenre rezisztens?

 

A megközelítési módod szerintem jó: prioritás az, ami ellen nem tudsz védekezni. A hibát ott követed el, hogy miként azt lentebb fórumtársam jelezni méltóztatott, olyanra helyezted a fő hangsúlyt, ami ellen van lehetőség védekezni.

A vírus ellen meg nem tudsz mit tenni, ha észleled a fertőzést, akkor azonnal érdemes másik fát ültetni, hogy az termőre forduljon, mire a fertőzöttet kivágod. Ha viszont olyat ültetsz, ami szintén érzékeny a vírusra, akkor az új fának is nulla értelme van. Hidd el, tapasztalatból írom...! Ez ennyire egyszerű és nem én erőltetem, nincs belőle hasznom, csak jó tanács a részemről, mert ez egy olyan fórum, aminek szerintem ez a lényege.

Előzmény: zoli1437 (21459)
öreg_néne_b Creative Commons License 1 napja 0 0 21460

Az idei időjárás a moníliának kedvezett, kétszer permeteztem ellene és még így is akadt dolga a metszőollónak. :( 
Kellett volna harmadszor is az elhúzódó virágzás miatt, csak amikor lehetett volna, nem voltam ott.

Előzmény: zoli1437 (21459)
zoli1437 Creative Commons License 1 napja 0 0 21459

Igaz, csak sokszor akkor kellene védekezni, amikor pont az időjárás miatt ami előidézte, nem lehet.

Előzmény: öreg_néne_b (21457)
zoli1437 Creative Commons License 1 napja 0 0 21458

Nem hazudnak, csak nem fejtik ki az igazság minden részletét. Fitoplazma, monília, hideg, egyéb kártevők, túlterhelés, aszály stb.

Előzmény: Belohin (21456)
öreg_néne_b Creative Commons License 1 napja 0 0 21457

megvettem a vírusrezisztenciája miatt, aztán a monília megette

 

Ez a te hibád. Monília ellen lehet (és kell is) védekezni, a vírus ellen nem.

Előzmény: Belohin (21456)
Belohin Creative Commons License 1 napja 0 0 21456

Az árudák elég lazán tudják kezelni a 'rezisztens' jelzőt. Mondjuk, ahogy a hivatkozott példában is, a fajta legalább egy kártevőre rezisztens, de nem biztos, hogy a többire is. Nekem a Kuresia kajszi okozott csalódást; megvettem a vírusrezisztenciája miatt, aztán a monília megette.

Előzmény: zoli1437 (21455)
zoli1437 Creative Commons License 1 napja 0 0 21455

http://kelenvolgyidiszfaiskola.lapunk.hu/sargabarack-1189948

Itt írnak többet rezisztensnek.

Szerintem meg az számít amiben a leggyengébb. Beleértve a környezetet is.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 1 napja 0 1 21454

Sajnos a termelői tapasztalatok szerint éppen a hagyományos "magyar" fajták kifejezetten érzékenyek a PPV vírusra. Ez érthető is, mert a vírus valahonnan délről jött (tán Bulgária felől?), így nem találkozhattak vele soha, nem alakulhatott vele szemben ki még enyhe védettség sem.

A gönci, magyar kajszinak, a besztercei szilvának sajnos befellegzett. ezeket ültetni, vagy ezekre oltani már nem érdemes. Vírusmentesen tartani bármelyik ültetvényt nem lehet a végtelenségig, mert a vírus virágporral is terjed.

Előzmény: james69 (21452)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 1 napja 0 1 21453

Rosszul tudod.

 

Van vírus-rezisztens fajta, kajsziban, szilvában és már őszibarackban is. A toleráns egy másik szint.

 

A rezisztens: nem tud megfertőződni a vírussal, így nem is fertőz tovább.

A toleráns: fertőzött és tovább is fertőz, tüneteket (levél és/vagy termés tünetek) mutathat, de a fa termésére, élettartamára csekély hatással van. Ezt mondjuk tapasztalatból tudom a pár már korábban említett fajtánál cáfolni...

 

 A vírus-rezisztencia alapja a növényeknél, más mint a náluk magasabb rendű élőlényeknél. Itt nincsenek immunsejtek, amik "tanulnak".

 

A vírus lényege, hogy önállóan nem tud "élni" szaporodni, kell hozzá egy megfertőzött gazdasejt, aminek a génállományát felülírja és további vírusok termelésére állítja rá.

Érdekes módon a növényeknél a rezisztencia alapja a hiperérzékenység.

Az történik esetükben, hogy a megfertőzött sejt azonnal elpusztul, mielőtt elkezdhetné a növény további sejtjeinek megfertőzését eredményező vírusok klónozását.

Szilva esetében először megjelent ilyen regisztrált fajta a Jojo volt.

Kajszi esetében nem tudom az elsőt, de a családba tartozik az említett Anegat.

Várható, hogy amint sikerül egy rezisztens fajtát előállítani, akkor arra épülve már sorban jelennek a további rezisztens fajták.

Előzmény: james69 (21451)
james69 Creative Commons License 1 napja 0 0 21452

Van a régi kajszi soromban két db gönci fajta kajszi 24 évesek nem mutatnak vírus tüneteket és kevésbé érzékenyek a moníliára akkor vírus rezisztensek meg monília meg fitoplazma rezisztensek nem mert abban a sorban még volt 30 db gönci csak azok már rég kipusztultak a többi 60 db más fajtával együtt.

Előzmény: james69 (21451)
james69 Creative Commons License 1 napja 0 0 21451

Nincs vírus rezisztens fajta ezt kimondhatjuk inkább toleráns fajtának lehetne nevezni bármelyik rezisztens fajtának kikiáltott kajszit nincs még erre vonatkozóan begyűjtött adat mennyiség mondjuk 10-20-30 év távlatában országokra lebontva stb…..egy példa mondjuk őszibarack nekem van revita taphrina rezisztens fajta mégis taphrinás lett akkor ilyenkor mi a helyzet  hozzá teszem gondos növényvédelem mellett úgy hogy pl a glohaven fajtán egy db fertőzött levelet találtam rajta tegnap azon se volt taphrinás levél mostanáig igaz hogy a revitán valamivel több volt de akkor hogy is van ez a taphrina rezisztencia.

 

zoli1437 Creative Commons License 2 napja 0 0 21450

Rózsakajszi C1406

Ha elolvasom a fajtáról a leírásokat nem választottam volna a fajtát 25+ évvel ezelőtt.

Nem olvastam, elültettem. Lett egy fám ami megbízhatóan terem. Most olyan 5-6m magas és így néz ki:

Ki szokta nevelni ami rajta van.

Próbálgatok új fajtákat, de annál ami bevált csak azt tartom jobbnak ami nálam vált be.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (21449)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2 napja 0 0 21449

Én már nem hiszek a toleráns fajtákban. Mindenki mást ért a toleráns alatt.

A ceglédi óriás kajszi állítólag toleráns. 10 év alatt csak leamortizálta a fát és a termés esztétikai és érzéki minősége sem olyan, mint azelőtt.

A Stanley szilva is toleránsnak számít. 10-12 év után kivágtam, mert a termésveszteség 90%-ot verte akkorra.

Te tudod, te dolgod, te időd. Én nem kísérletezek akkor, amikor egy fa termőképessé válásához évek kellenek és még hozzá lehet adni azt is, mire kiderül, hogy mégsem volt annyira jó választás.

Előzmény: zoli1437 (21448)
zoli1437 Creative Commons License 2 napja 0 0 21448

Van minimum három vírus toleráns fajtám. (Annak írják.) Meg próbálgatok mindenféle más fajtákat is, hogy nálam mi válik be. De amíg terem egy fa, addig az se zavar, ha vírusos.

Egyedül a fitoplazma problémás, mert azt írják különböző a fajták érzékenysége, de még nem láttam olyan listát ahol ez szerint rakták volna sorba vagy csoportokba a fajtákat.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (21447)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 3 napja 0 0 21447

Próbáld ki az Anegat fajtát! Öntermő, kevésbé fagyérzékeny és vírusrezisztens. Nálam idén már lesz rajta kóstoló, bajom eddig nem volt vele, gondolok itt például a moníliára.

Előzmény: zoli1437 (21446)
zoli1437 Creative Commons License 3 napja 0 0 21446

Mindennek ellenálló fajta nincs. Amelyik fajta bármi mellett jól terem, annak azt elnézem.

Az oltás azért kell, mert amelyik a leggolyóállóbbnak tűnik, annak sem tudom biztosra a fajtáját.

Arról viszont van saját tapasztalatom. Minden másról csak leírás.

Meg egyetértek egy genetikussal, aki azt írta, értékesebb egy olyan egyed aminél a tulajdonságok átlag felettiek és nincs nagyon gyenge tulajdonsága. Mint az amelyik valamiben kiváló másban meg gyenge.

A leírások meg csak a kiválóságot hangsúlyozzák.

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (21445)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 3 napja 0 0 21445

Írod, hogy vannak vírusos fáid...

 

A magyar kajszi kifejezetten érzékeny rá, akár ez is lehet oka a pusztulásának.

 

A másik, hogy ha van egy vírusos fád, akkor azzal számolj, hogy az összes az! A PPV vírus a virágporral is terjed!

Ne oltogassad, mert semmi értelme! Kezdjél el rezisztens fajtát ültetni, lépcsőzetesen vagy egyszerre az összes hagyományos fajtát lecserélni! Nincs más kiút!

 

Én is elkezdtem a szilva és kajszi fákat rezisztensekre cserélni, bár korábban elkezdtem volna, túl sok időt adtam a semmi reménynek!

 

Előzmény: zoli1437 (21443)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!