Keresés

Részletes keresés

t3kkk3n Creative Commons License 2021.05.07 0 0 59

Igy igaz.

Sőt a tömege a rádiuszával arányos. Szóval inkább 1d xD

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Schwarzschild_radius

 

Előzmény: Törölt nick (49)
ErkölcsTan Creative Commons License 2021.02.27 -1 0 58

Te is csak fikázáshoz értesz érvelés helyett.

 

 

Az ősrobbanás elnevezését a „Nagy Bumm”-ot, angolul „The Big Bang”,  Fred Hoyle találta ki.

 

A tudós valójában lekicsinylő, gúnyolódó jelzőnek szánta az általa elfogadhatatlan teóriára.

Előzmény: construct (57)
construct Creative Commons License 2021.02.27 -1 1 57

"az "Ősrobbanás" egy gúnynév tudománytörténeti tény.

Az meg már memetika, hogy miért az maradt rajta."

 

Ez tökéletesen lényegtelen.

De neked mindig mindenben sikerül eltalálnod szarva közt a tőgyét.

Csak egy dologban nem tévesztesz célt, az önmagasztalásban.

Előzmény: ErkölcsTan (56)
ErkölcsTan Creative Commons License 2021.02.27 0 0 56

Mi nem igaz és igazolható belőle?

Megtanulhatnál már igazán érvelni is.

 

 

Az hogy az "Ősrobbanás" egy gúnynév például tudománytörténeti tény.

Az meg már memetika, hogy miért az maradt rajta.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Fat old Sun (55)
Fat old Sun Creative Commons License 2021.02.27 -1 0 55

Van még néhány topik, amit nem árasztottál el a hülyeségeiddel, hajrá.

Előzmény: ErkölcsTan (54)
ErkölcsTan Creative Commons License 2021.02.27 -1 0 54

A gúnynevén elterjedt 'Ősrobbanás elmélet' hibája három fő dologból tevődik össze:

 

1. Vatikáni lobbitevékenység
2. Mérési és viszonyítási, matematikai/fizikai/logikai hiba
3. Memetikai (ismétléstani, klónozási) idegrendszeri vírusos terjedés.

 

Ja és igen ... vagy egy metafizikai, logikán túli hülyítési része is, amit akár Heideggertől is elleshettek. ... ha valami látszólag annyira bonyolult, hogy értelmetlen, akkor sokan divatból úgy csinálnak, mintha értelmes lenne és érthető.

 

Ebből három hibából kettőt Stephen W. Hawking a ráutaló mélyebb magatartás elemzéseket figyelembe véve tudott. A vatikáni lobbitevékenységet piár eszközként használta, a kettes hibát meg halála előtti utolsó munkájában igyekezett kijavítani, ami lényegében az ősrobbanás elméletet lecseréli a ciklikus világmodellre.

 

 A hármashoz meg nem értett, mert egy új tudományág. Igen az Ősrobbanás gúnynevén elhíresült dolog nem tudományos elmélet valójában, hanem csak Ősrobbanás-mém.

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.06 0 0 53

Akkor bocs.

Előzmény: Törölt nick (52)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.06 0 0 51

 

Ezek a mennyiségek nem koncentrálódnak az (ismeretlen) centrumba, az eseményhorizont alá, hanem - akárcsak a hasonlatban szereplő gázgömb - folytonosan oszlanak el a centrum körül, messze kívül az eseményhorizonton,

 

 

És szerinted én mást írtam? Lassan olyan leszel, mint aurora,

 

Nincs az eseményhorizontol belül semmi. Az pedig, hogy az anyag a Hawking sugárzás miatt hogyan oszlik el FELETTE, már egy másik kérdés. Nem az volt a kiindulópont.

Előzmény: Törölt nick (50)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.06 0 0 49

Igy tekintve a 3 dimenziós BH egy 2 dimenziós felület.

Előzmény: Törölt nick (47)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.06 0 0 48

Van egy kis probléma.

 

Az univerzum sajátideje szerint minden BH-ba hullott anyag/energia megáll az eseményhorizont előtt.

Lehet, hogy a belehulló szerint ő áthalad az eseményhorizonton, de ez az univerzum szemponjából értelmetlen fogalom.

Előzmény: Törölt nick (47)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.06 0 0 46
Előzmény: mmormota (41)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.06 0 0 45
Előzmény: mmormota (41)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.06 0 0 44

A QED szerint a foton néha átalakulhat ep párrá, ez nem kérdéses.

 

Természetesen kisérleti igazolás is létezik. Ezeket először a Hamburgi DESY laboratóriumban tesztelték.

 

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0168900294011745

 

 

Előzmény: mmormota (41)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.05.05 0 0 43

Nemtom miért, de ez lemaradt:

 

 

Előzmény: Diótörő (36)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.05.05 0 0 42

Szökési sebesség alapon Michell és Laplace tételezett fel fekete lyukakat a XVIII. század legvégén. Amiről mainapság beszélünk, az ensteini fekete lyuk. Ennek alapja az általános relatívitás elmélet, ami a gravitációt térgörbületként írja le.

 

A fekete lyukaknál ilyen jellegű gond akkor merül fel, ha a gravitációt ezzel szemben részecskék kölcsönhatásaként fogjuk fel. Ez speciel ellentmond ennek, de más részecskefizikai modellekbe viszont kiválóan illeszkedik.

 

Én egyébként arról szerettem volna írni, hogyan lehetne kimérni, hogy a gravitáció milyen sebességgel terjed.

 

A csajszi az Anita érintésében egyébként nekem is nagyon tetszik.

(Bocs, de amikor válaszolni akartam, rossz gombot nyomtam, és így bukkantam ki Nálad Anitánál. :o)

 

 

Előzmény: Diótörő (36)
mmormota Creative Commons License 2012.05.05 0 0 41

Van foton-foton scattering

 

Sikerült ezt kísérlettel is igazolni, vagy reménytelenül nehéz?

Gondolom maga a szükséges fényintenzitás is nehéz, ehhez jön hogy nagyon jó vákum kellene hogy ne a szennyezés domináljon.

Előzmény: Törölt nick (40)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.05 0 0 40

Már a kérdés felvetésének okát sem értem.

 

Van egy tárgyalásmód, a gravitonos megközelítés. Itt a gravitonok a közvetítők. Graviton nem hat gravitonra.

Ahogy a foton sem hat alapból a másik fotonra.

 

/ Van foton-foton scattering, de ennek az oka az, hogy a nagyenergiás foton néha elektron-pozitron párrá alakul. /

 

 

A másik megközelítésben az energia meggörbíti maga körül a teret. A tér minden pontjához hozzárendelünk egy tenzort.

Két különböző ponton levő tenzornak semmi köze egymáshoz. / Közvetlenül./

 

A gravitációs hullámok meg egyáltalán nem tartoznak ide, az már egy másik téma.

 

Előzmény: Diótörő (36)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.05 0 0 39

Azon belül meg nincs semmi, így miről is beszélünk?

Előzmény: _Fefe__ (38)
_Fefe__ Creative Commons License 2012.05.05 0 0 38

Az az eseményhorizonton kívül keletkezik.

Előzmény: Törölt nick (37)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.05 0 0 37

Ez nekem új, hogy semmilyen sugárzás nem tudja elhagyni.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Hawking_radiation

Előzmény: Diótörő (36)
Diótörő Creative Commons License 2012.05.05 0 0 36

Sziasztok!

Ha egy fekete lyukat semmilyen sugárzás nem tud elhagyni, mert az ottani szökési sebesség mondjuk 400.000 km/sec, akkor a gravitáció, vagy a gravitációs hullámok hogyan tudnak onnan kilépni?

Mert kell hogy legyen gravitáció, hiszen egy egész galaxist maga köré tud kényszeríteni.

Előzmény: ZorróAszter (33)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.04 0 0 35

Ne törődj vele, én nagyobbakat szoktam tévedni.

 

El sem hiszem, hogy számolsz. Mégis van értelme ennek a fórumnak.

Előzmény: Törölt nick (31)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.29 0 0 33

Megforgatunk példul egy jó nagy régi formájú gömbsúlyzóra emlékeztető testet.

 

Tőle viszonylag nagy távolságra egy kis tömeg érzékeli a tömegvonzást. Mondjuk egy aranyfüstlemez.

 

Ha az aranyfüstlemez akkor tér ki jobban, amikor a legnagyobbnak látszó gravitációjú a súlyzó pozíciója, vagyis az egyik gömb pont felénk néz, akkor a gravitáció olyan sebességgel terjed, mint a fény.

 

Ha az aranyfüst lemez előbb tér ki, minthogy ezt a konfigurációt látnánk, akkor a gravitáció nagyobb sebességgel terjed. Esetleg végtelelen nagy sebességgel.

 

Probléma: a gravitáció a leggyengébb kölcsönhatás. Nagyon nehéz kiszűrni a zavarokat, amiket más objektumok keltenek.

 

Ez azért lenne jobb, mint az elhaladó test, mert ez egy reprodukálható és kézbentartható elrendezés lenne. És ismétlésekkel tetszőlegesen lehetne a mérés pontosságát növelni.

Előzmény: .ZsL. (28)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.29 0 0 32

Ebben a modellben nem is.

 

A kérdés, hogy helyes-e a modell?

 

Én egyébként nem állítottam, hogy létezik olyan, hogy "100 milliárd fényévre innen", illetve hogy ott létezik a tér.

Előzmény: Törölt nick (27)
emp Creative Commons License 2012.03.29 0 0 29

szerintem te kevered a nulla és a semmi fogalmakat.

lehet nulla darab kockacukor egy dobozban és 5 db. mellette.

most akkor a kockacukornak nincs dimenziója?

Előzmény: Creativus (13)
.ZsL. Creative Commons License 2012.03.29 0 0 28

"Ha a gravitáció nem fénysebességgel terjed..."

 

Vajon miképp lehetne mérni a gravitáció terjedési sebességét? 

Ez a kérdés csaknem abszurdnak tűnik a számomra, még ha én tettem is föl. 

Merthogy a tömegvonzás, mint hatás, akkor lép föl, ha hirtelen megjelenik a semmiből egy tömeggel rendelkező valami, más tömeg közelében, aztán vonzani kezdik egymást. Na de ilyen nincs, esetleg elhúz, mérhető távolságban tőle. Ki kellene találni módszert arra, hogy a változó távolságnak megfelelően változó vonzóerő "késik-e" az kiszámítható értékhez képest. És pl. érvényes-e a közelünkben elhúzó tárgyra is a Doppler-elv?

 

A fizikához zöldfülű vagyok, ezért nézzétek el, ha sületlenséget kérdeztem, de azért megpróbálhatjátok megválaszolni.

Előzmény: ZorróAszter (25)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.29 0 0 27

Nem elehtséges. Így tuti, hogy nem láthatunk ki a saját világunkból, mint ahogy egy gömb felülete sem hagyható el úgy, hogy csak a gömbön tudsz mozogni.

Előzmény: ZorróAszter (6)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.29 0 0 26

>Szóval elég kicsi része vagyunk a világegyetemnek, de nagynak és örökké valónak akarunk látszani.

 

Én nem akarok nagynak látszani. Főleg nem a világegyetemhez képest.

 

Azt szerettem volna mondani, hogy én magam és az összes hülye képzetem, a fogalmaim is része a világegyemnek.

 

Tehát nem arról van szó, hogy van valami éteri (isteni) elmélet, és az attól független, minden részletében valójában egyedi és ezért megfogalmazhatatlan valóság.

 

Hanem van a világ, benne én és mások, az én és mások képzetei a valóságról, és méricskéljük, hogy mennyire felel meg a képzet a valóságnak. Illetve hogyan lehet, hogy vannak egyáltalán képzeteink.

 

Ez nem valami idealista/materialista vita. Sem elméleti fizika/kisérleti fizika vita.

Előzmény: Törölt nick (23)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.29 0 0 25

A multiverzum téma csak az elmúlt pár évben lett felkapott téma, pedig a kezdetektől (1925 körül) jelen van mint kérdés.

 

Ha a gravitáció nem fénysebességgel terjed, hanem azonnali, akkor persze a kérdés fel sem merül.

 

Ha fénysebességgel terjed, akkor nyilván vannak még szeparált és már nem szeparált világegyetemek.

 

De a kérdés hogy mióta folyik az ősrobbanásos kozmikus tüzijáték?

 

Lehet, hogy már 1053 éve. És akkor valójában elég széles körben nincs is szeparált világegyetem.

Előzmény: Törölt nick (21)
y1 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 24

Igen, kicsi rész vagyunk, viszont óriási az intellektuális éhségünk.

Előzmény: Törölt nick (23)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!