Keresés

Részletes keresés

platinaszöke Creative Commons License 2017.03.18 0 0 95

Sziasztok! Aruba &flamingo érdekelne.Strandokon voltak flamingok? Köszönöm előre. 

mrd3an Creative Commons License 2014.06.24 0 0 94

sziasztok,

felhozom. oktober masodik felere tervezunk egy utazast curacaora, van mar valakinek tapasztalata az ev ezen idoszakara?

arikok Creative Commons License 2013.12.04 0 0 93

Ha még aktuális, annyi lenne a hozzáfűznivalóm, hogy Arubára télen és tavasszal érdemes menni. Voltam párszor, imádom. Mint a többiek is írták de ez nem Maldiv, ide inkább a látnivalókért mennek, nem az egy hét napozásért. Nem fog tetszeni aki egy luxus környezetre vágyik, bármilyen jók is a szállodák. Tudomásul kell venni, hogy egy aránylag szegény karibi sziget, majdhogynem számottevő vegetáció nélkül. Megosztó. Van aki imádja, van akinek nem jön be. Érdemes nagyon átgondolni amikor valaki egy hétre szeretne menni. 

k125k125 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 92

A szigeten az egyetlen kifejezett AI hotel a Sunscape, ezen kívül nézem a dertour rendszerét, ott van AI board a Renaissance-ban, a Santa Barbara Beach resort-ban, és a Marriott-ban. Csak ezek nagyon drágák. Jelenleg még a június nem látszik, ezek áprilisi lehetőségek.

Előzmény: Mézike84 (90)
k125k125 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 91

Ismételten a saját szempontokat kell elővenni.

Willemsatadban belvárosában tulajdonképpen nincs olyan szálloda, aminek lenne tengerpartja. Ez itt, egy nem elhanyagolható szempont. A Pundai oldalon az első olyan hotel, ami még belvárosinak mondható, és van tengerpartja, az Avila hotel. De már ez is kb. 1 km-re van a belvárostól.

A másik oldalon, a Hilton és a Marriott, az első ilyen szállodák, de azok már nem mondhatók belvárosinak.

Westpunt, Lagun a sziget északnyugati részén van. Csendes, nyugodt környezet, fürdés, romantika, snorkelling szempontjából ezek a legjobbak. Viszont ide autó kell, ha valamerre el akartok menni, csak azzal fog működni.

Sint Michiel Willemstadhoz sorolható. Mint írtam, én itt nem mentem le a partra, mert a google maps alapján, nem láttam értelmét.

Willibrordus a sziget közepén van. Néhány nagyon jó strand a parton. Gyönyörű, falusias hangulat.

A másik fő szempont, amit előtérben kell tartani a választással kapcsolatban, hogy az ellátás, hogyan lesz megoldva nektek, és mik az igényeitek. Erről is írtam sokat.

A repjeggyel kapcsolatban nehéz okosat írni. Kiszámíthatatlan előre.

Előzmény: Mézike84 (89)
Mézike84 Creative Commons License 2013.09.30 0 0 90

Sziasztok!

Tud valaki segíteni nekem abban, hogy hol találnék olyan szállást a szigeten, ahol júniusban van all inclusive ellátás? Én sehol sem találo, maximum csak reggelivel. Lehet, hogy mivel már nem főszezon, így nem lesz ilyen? Köszi a válaszokat

Mézike84 Creative Commons License 2013.09.26 0 0 89

Köszönöm kimerítő válaszaidat:) böngészem a repjegyeket és a szállásokat. Most jelenleg 190 ezernél olcsóbbat nem találok, nem tudom, hogy érdemes lenne e még várnom (nehogy később lemaradjak erről is). Még  hezitálunk a szállás hol legyen, a fővárosban vagy valahol máshol. A bookingon Sabana Westpunt, Lagun, Dorp Sint Michiel, Willibrordus és Willemstad-on vannak szállások. Erről esetleg vélemény?

Előzmény: k125k125 (88)
k125k125 Creative Commons License 2013.09.25 0 0 88

Szállás: Booking. Vagy nekem sikerült extra ajánlatot találnom már többször is, a Dertour.at oldalon. Mivel nem főszezon, amikor mész, mindig vannak akciók igazán jó helyekre is. Át kell bogarászni, aztán összehasonlítani, a különböző weboldalak ajánlataival. Ha pedig AB-nel fogsz repülni, akkor mindenképen az ő ajánlataikat is hasonlítsd össze a többivel. Mint írtam, a mi esetünkben, ők voltak magasan a nyerők. A repjegyet ha nézed, az oldal alján, felajánl egy lehetőséget, hogy szállással együtt milyen ajánlatok vannak.

Tetszik, nem tetszik kérdés.

Én írtam, hogy nekem nagyon bejött. Itt nagyon fontos, hogy ki mit látott már. Az tény, hogy hivatalos megfogalmazásban, félsivatagos a sziget klímája.

Szándékosan nem fogok olyat írni, hogy szerintem menjetek ide, vagy ne menjetek ide. Ezt nektek kell eldönteni.

Mi, többiek abban tudunk segíteni, hogy felhívjuk a sziget előnyeire és hátrányaira a figyelmet, hogy a lehető legreálisabb képet össze tudd rakni magadban, és hogy ésszerű érvekkel tudj döntést hozni.

Tehát ne azt várd, mint Maldívon, vagy Punta Cana-án. A leghosszabb összefüggő homokos partszakasz is néhány száz méter. Amiben nem vagyok biztos, hogy természetes szakasz, lehet, hogy mesterségesen lett kialakítva az egész. Curacaón teljesen tagolt a partszakasz, gyönyörű öblökkel a déli részen, északon pedig a számomra életem egyik legnagyobb élményét nyújtó Boca Tabla.

Ha megnézel Curacaóról szóló videókat, mindenhol az öblöket látod, a vontatóhajó roncsot, a sok mindent megélt belvárost, a búvárkodást, és a Boca Tabla-át, meg a Curacao likőrt. Szóval nem egy tipikus karibi élményt fogsz itt kapni, de pont ezért különleges, mert mást ad, egyedi. Ha fel vagy készülve, hogy milyen a hely, eldöntötted magadban, hogy tetszik, meglátod benne a különleges dolgokat, akkor biztos, hogy nagyon jól fogjátok érezni magatokat.

Azért minden ide utazónak tisztában kell lennie azzal, hogy egy hatalmasnak mondott olajfinomító van a szigeten, ami ha minden igaz a venezuelai olajat finomítja. Igazából, ahogy láttam két fő része van, de egyik sem zavaró, a reptérről befelé jövet láthatod a Schottegati részt. A google mapson jól látszik, hogy az öböl körbe van építve. De ha bent vagy a városban, onnan már nem látszik, én nem is láttam többet, csak amikor megérkeztünk, mert visszafelé az öböl bal oldalán mentünk a taxival, onnan már nem látszott.

Szóval nézegess videókat, egyéb infót sok mindent leírtam, hogy mi mit tapasztaltunk, mire lehet számítani.

Előzmény: Mézike84 (86)
k125k125 Creative Commons License 2013.09.25 0 0 87

Szia Andi!

Na, az időjárás, hát te is tudod mennyire nehéz dolog, nem lehet okosat írni ezzel kapcsolatban. Azt tudom leírni, amit a beszámolómban is leírtam már, hogy nekünk milyen volt. Egyszer volt nappali esőcske, kb. 20 perc, meg kétszer volt hajnalban, ami egy kis felfrissülésre volt jó.

Igazából, ami inkább a problémát jelentheti, az a sok felhő, meg a viszonylag erős szél. Sok helyen voltam, már hasonló időszakban, és szerintem nekünk itt volt a legtöbb felhő. Na de mielőtt megijednél. Én mindenhol megjegyeztem már idáig magamban, hogy nem tudom, mi lenne velünk, ha nem lenne felhő az égen. A leégés így is biztosan garantált minden nap. Mi viszonylag barna bőrűek vagyunk, de hiába egy kis szolizás itthon, amikor viszonylag fehéren kimegyünk ilyen helyre Európából, bizony kell, 4-5 nap mire bebarnulunk annyira, hogy jöhetne egy kicsit több nap, de akkor sem tudsz egész nap kint lenni. (persze ez attól is függ ki mivel meg mennyit keni magát). A képeken is jól látszanak a felhők, hogy voltak bőven. Szóval ez nem probléma szerintem. Inkább, ami ténylegesen fent áll, és állandó, az a viszonylag erős szél, jobban hullámzó tenger, de ebben az időszakban ez ugyanúgy igaz Maldívra, Dominikára, Kenyára, Curacaóra. Ez zavaró lehet valaki számára, ezt egyénileg kell eldönteni. Minket nem zavar. Igazából azt is csak az tudja felmérni pontosan, akinek van összehasonlítási alapja, de a nagy melegben az egyetlen felfrissülés a szél, úgyhogy a nélkül is nehéz lenne kibírni.

Ahogy írtam is, a helyiek szerint, amikor ott voltunk, nem volt túl jó az idő. Hangsúlyozom, hogy szerintük, vagyis nekik. Tehát elvileg ettől csak jobb szokott lenni az átlag szerint. Ami biztos, hogy mi jó barnán jöttünk haza, 1 hét után. 2 hét alatt csoki barna lehetsz. :)

Nekünk a felhők egy problémát okoztak, mégpedig fotózás közben, azért az az igazi, ha süt a nap, így nem lettek olyan jók a fotók, mint verőfényes napsütésben, de így is különlegesek és gyönyörűek.

Szóval összefoglalva, én már nem igazán szoktam foglalkozni az egyenlítő közeli célpontoknál, hogy milyen az idő. Egy átlag európai embernek, azt hiszem, minden túlzás nélkül ki lehet jelenteni, hogy bármikor jó idő van Curacaón. Azzal meg nem tudsz mit csinálni, ha esetlegesen kifogsz egy több napos esőt, amit kétlek, hogy egyáltalán van ott olyan. Mert az egy nem normális, nem átlagos dolog ott, vagyis nem lehet előre kalkulálni, számolni vele. Ami elvileg még szóba jöhetne az egy hurrikán, de ennek is jól utána olvastam, és állítólag ez a rész mindig kimarad belőle, mert már elég délen van hozzá.

Repjeggyel kapcsolatban majd szétnézek. De kíváncsiságból mindig ránézek az Air Berlin oldalára, de a közel múltban 220.000 volt a legjobb ajánlat. Arubára volt most KLM akció 160.000-ért.

Ja, ha eljuttok odáig, hogy mentek, majd szóljál, mert hoztam több ingyenes kiadványt, vagy 4 darab van, amiben van használható térkép is, abból majd tudok neked küldeni, ha kell.

Üdv

Gábor

Előzmény: Mézike84 (83)
Mézike84 Creative Commons License 2013.09.25 0 0 86

Köszönöm a válaszokat!

Én úgy hallottam, hogy nem lehet elhagyni a repteret Miamiban, de akkor utána nézek ennek a nagykövetségen.

Szállás ötlet foglalás a booking-on kívül van valakinek?

És igazából arról nem olvastam még itt a fórumon, hogy kinek hogy tetszett a sziget, valóban szép e, ami persze szubjektív lehet.

Előzmény: egerszegi (85)
egerszegi Creative Commons License 2013.09.25 0 0 85

http://weatherspark.com/averages/33734/Oranjestad-Aruba-Aruba

Miamiban 10 ora az NAGYON JO, ki kell menni a varosba, annyi idora 50$ alatt kapsz egy berelt autot, megnezed a beachet es bevasarolsz.

Amugy matrix.itasoftware.com, a legjobb kereso, csak ebbol nem lehet kozvetlenul foglalni.

Előzmény: Mézike84 (83)
bar v eck Creative Commons License 2013.09.24 0 0 84

Szia!Tavaly május-június voltam,egy napot sem esett az eső,szerintem nyugodtan foglalhatsz...

Mézike84 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 83

K125125!

Érdekelne, hogy milyen idő volt amikor ti mentetek Curacaora?

Mi is jövő június első 2 hetére tervezzük nászútnak, de addig nem merek foglalni, még valaki nem mondja meg milyen időre lehet számítani. Ez már nagyon a monszunos idő kezdete?

Én a pelikánon tudtam csak nézni eddig repjegyet, mivel az air berlinen még jövő júniusi indulásokat nem hoz be...Sajnos a pelikánon 3 átszállással hozott csak kijáratot, visszafele pedig 10 órás várakozási idő lenne Miamiban, ami borzasztó hosszú. Valami egyéb ötlet? Köszi a válaszod. Andi

Előzmény: k125k125 (80)
lucita Creative Commons License 2013.06.28 0 0 82

Arubán mi is fotóztunk rendszámot. Rá van írva a sziget "jelmondata", a One happy island. :)

De Curacao-n is láttunk is jópofa feliratot, egy nagy tábla hirdette, hogy We have sunshine, smile. :) Nem tudunk nem elmosolyodni rajta. :)

Köszi a képeket!

Előzmény: k125k125 (78)
balatoni1 Creative Commons License 2013.06.25 0 0 81

Köszi, ez aztán tényleg alapos és részletes volt.

k125k125 Creative Commons License 2013.06.20 0 0 80

Na igen, mi olyan típusok vagyunk, hogy nem szeretünk sokat a napágyakon heverészni, inkább a lehető legtöbbet megnézzük az adott területből. De minden ember más, mindenkinek más az ami jó, úgyhogy az a lényeg, hogy mindenki csinálja úgy, ahogy neki a legjobb.

Előzmény: Utas2 (79)
Utas2 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 79
Jók a képek, jó a beszámoló is - ti lényegesen aktívabbak mozogtatok...
Előzmény: k125k125 (78)
k125k125 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 78

Egyelőre ennyi. A leglényegesebb fotókat feltöltöttem. Remélem, segítség lesz valakinek a szervezéshez. 

k125k125 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 77

Strandok, partok

Vontatóhajó roncs, Caracas baai

Playa Kalki, Westpunt, a Sandton Kura Hulanda Lodge előtti part, az étteremből fotózva

Playa Piscado

Playa Forti, kilátó pont. Hátul Playa Piscado látható.

Playa Abou

Playa Lagun

Playa Santa Cruz

Playa Porto Marie

Vaesenbaai, Kokomo Beach

k125k125 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 76

Boka Nemzeti Park

Boka Wandomi

Boka Wandomi, Natural Bridge

Boka Tabla

Boka Kalki

Boka Pistol, nyugalmi helyzetben

Boka Pistol, amikor jön a víz

Boka Grandi

Boka Grandi és Boka Braun között a természetes jacuzzik

Boka Braun

k125k125 Creative Commons License 2013.06.17 0 0 75

Hotelek

A Hilton kis homos partja.

Marriot.

Lions Resort a vízből.

A Lions partja.

A Mambo beach.

Az összefüggő Cabana, Mambo beach. Háttérben a Royal Sea Aquarium Resort. 

Kontiki Resort kertje.

Sunscape Resort a vízből.

A Sunscape előtt a vízben.

A Renaissance Hotel medencéje.

Tálalva a Keshi Yena.

A Kura Hulanda Hotel medencéje Willemstad-ban.

Fish and Chips. Jókora adag volt. Önmagában is elég lehet egy vacsinak.

k125k125 Creative Commons License 2013.06.17 0 0 74

Városi képek

Likőr manufaktúra.

A színes házak, balra tőle a vizi piac, előtérben pedig az Insulinde, amivel vitorlázni voltunk.

Látkép a Queen Juliana hídról.

Az a bizonyos Taxi állomás, amiről írtam.

Egy kis érdekesség, a curacao-i rendszám.

Ez egy jobb kinézetű benzinkút, a bérkocsival, jobbra oldalt kellett fizetni az ablaknál.

A delfinúszás. Két csoportban voltak bent az emberek a delfinek között.

A Wilhelmina parkban, található a nagy kiírás.

Fénykép a nyitható gyalogos hídról. Előtérben az a hajó, amivel szállítják az embereket, ha a gyalogos hidat kinyitják egy hajó miatt.

k125k125 Creative Commons License 2013.06.17 0 0 73

Először néhány kép, melyeken különböző infók találhatók.

Dolpin Academy, shuttle busz menetrend

Cabana beach, akció

Renissnce hotel, Nautilus étterem étlap részlet, árak

Hűtőmágnes variációk

Dolpin Academy, belépő árak

Punda egyik éttermének ajánlata

Meki kirakat

Sznori lehetőség, ez volt a legolcsóbb amit én látam

k125k125 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 72

Szia!

Jönnek azok is nemsokára, csak dolgozni is kell közben. :)

Még egy kis türelem. :)

Üdv!

Előzmény: lucita (71)
lucita Creative Commons License 2013.06.12 0 0 71

Helló!

A fényképek kimaradtak. ;)

Üdv, l

Előzmény: k125k125 (70)
k125k125 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 70

Ellátás, kaja:

Az örök probléma. Erről már volt szó korábban, és nagyjából most is azt tudom megerősíteni, néhány fontos részlettel kiegészítve. Szóval elvileg vannak lehetőségek a szigeten, vagyis leginkább a belvárosban, olcsóbb étkezési lehetőségekre. Így elvileg elég a reggeli vagy még az sem. Van meki, Kfc, Subway, vannak pizzázók. De ezek szinte kizárólag a belvárosban találhatók meg. Tehát annak, aki ezekkel számol, és nem a szállodában akarja megoldani a kaját, fontos, hogy olyan szállodát válasszon, ahonnan könnyen elérhetőek ezek. Mert ugye az felejtős, hogy napi kétszer, egy irányba 1-2 km-eket gyalogoljon valaki, csak azért, hogy ehessen. Taxival nem lehet menni, mert az drága. A kisbusszal lehet kalkulálni, akkor már csak az idő a kérdés, hogy a többi programmal, hogy lehet össze egyeztetni. De elvileg működhet, csak jól át kell gondolni. Mindenképpen a belvárost kell elérni, mert a kifejezett éttermek nagyon drágák. A szállodákban, és a közvetlen közelben ezek vannak. Mindegyik nagyon drága, én többet ki is kerestem, a netről a vélemények alapján, de nyílván maradtunk a sajátunknál. Egyébként a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy néhány belvárosi szálloda van olyan közel, ahonnan minden elérhető kényelmesen, gyalogosan. De ki akar ilyenbe menni! Néhány ár: meki, kfc, 4-10 Usd között menük, tehát annyi, mint nálunk. Pizzák egy helyen 12-14 Usd + tax. Egy másik helyen bolognai spagetti 12 Usd, friss lazac 15 Usd. Itt nem volt kiírva, hogy adóval, vagy nélküle. Ezek mind Pundán vannak. Egy másik nagyon fontos dolog, a számlát terhelő egyéb költségek. Van egyszer a Tax, ami nálunk 6 % volt, de máshol más, és van még a szerviz díj. Na, ez nem biztos, hogy mindenhol van. Szerintem az egyszerűbb helyeken nincs, de a normál éttermekben van. Nálunk a szállodában volt és 15%!!!!!! A kettő együtt + 21%!!!!!!!! Na azért ez már szépen megnövelte, az amúgy is határon lévő árakat. A Kfc-ben ettünk utolsó nap, amikor már nem volt ellátásunk kijelentkezés után, itt adó ment rá a számlára, 9%, hogy ez hogy jött ki azt nem tudom.

Élelmiszer bolt, supermarket rengeteg van, mindenfelé a szigeten. Egy másik verzió, ha valaki innen oldja meg a kaját, csak akkor legyen állandó autó hozzá, mert a kicsik drágák, a nagyok meg messze vannak, legalábbis gyalogosan. Egyébként a legolcsóbb éttermet én természetesen Otrobandán láttam, az ottani bevásárló utcában volt több is. Azon látszott, hogy a helyieknek szól. Fehérek csak elvétve voltak bennük. Kiírás holland és papiamentu, úgyhogy nem tudom mik voltak, de az árakat láttam NAF-ben kiírva, és gyakorlatilag 1000 ft körül volt sok minden. Csak gyalog ez is messze van, és a belváros, parkolni nem nagyon lehet, meg elvileg fizetős.

Szállodai árak nálunk:

AI nálunk úgy nézett ki, hogy korlátlan volt szinte minden, és minden fogyasztás után alá kellett írni a számlát, amit ráterheltek a szobára, csak természetesen az AI miatt le volt rendezve. Nagyon úri dolgunk volt, fogyaszthattunk a la carte, vagy svédasztalról is. Mivel meg voltak a pontos fogyasztások, így ki tudtam számolni a végét, ami 420.000 Ft lett. És semmit sem vittünk túlzásba. A 21% is nagyon megdobja, amivel nem kalkuláltam, meg egy 3 fogásos vacsora 2-2 pohár borral, adóval 148 Usd. Mondjuk ilyen nem sok volt, de csak azért, mert nem bírtunk már enni. Nagyon jó volt a konyha, finoman főztek, két nap alatt teljesen eltelítődtünk. A 3 éttermen kívül, volt még két Starbucks, ott is mindent nap közben korlátlanul lehetett fogyasztani. Amúgy, ahogy nézelődtem az út során az éttermek árai, teljesen hasonlóak voltak, mert végül is mindenhol minden vendéglátó egység nyilvános, bárki bemehet. Néhány példa a járulékos költségek nélkül.

Bruschetta 14Usd, Fish and Chips 15Usd, Bélszín 6OZ 29Usd, krumpli köret 3Usd, Chicken Burger 13Usd, Keshi Yena(nemzeti étel) 23Usd, Fruit Platter 10Usd, Salmon Salad 15Usd, jégkrém kis dobozos 4Usd, Hot Dog 7Usd. Svédasztalos reggeli 21Usd egy főre, szintén adó nélkül. Italok: víz 2Usd, Narancs lé 3.5Usd, kóla 2.5Usd, koktélok 8-10Usd.

Starbucks: víz 2Usd, narancs lé 2.75Usd, Frapuccino 6Usd, Choco Muffin 3.5Usd, Croissant 2Usd. Itt is minden a 21% nélkül!!!

Na, ezek után én úgy vagyok vele, hogy nem bántam meg az AI ellátást, gyakorlatilag majdnem lefogyasztottuk a szálloda árát. És mi az egy hét alatt egy forintot nem költöttünk kajára, csak a Kfc utolsó nap. De még a haza útra se kellett vennünk, meg a reptéren sem arany áron, mert vittünk bőven a Starbucks-ból. De az is tény, hogyha valaki spórol, akkor 30 Usd-t lehet számolni egy kajálásra, 2 főnek, ez 3-szor egy nap, meg némi apró vízre, akkor durván 100 Usd elég lehet egy napra. Persze azt feltételezve, hogy legalább egy hambi, vagy pizza belefér, mert felvágottal meg kenyérrel kijön olcsóbban is. De koktélok még így sem férnek bele. Ez forintban 161.000, 7 napra + még a szállás. Ami legalább 1000 euro az olcsóbb szállodákban is, 2 főre. Összesen 461.000 ft. És a két lehetőséget nem igazán lehet egy lap alá venni. Kicsit messze áll a színvonal. Na, akkor azt hiszem nincs miről beszélni. De mindenkinek a saját döntése, lehet számolgatni, akit érdekel a dolog. Persze az, ahogy mi voltunk, az nem mindennapos ajánlat volt, most nem is lehet foglalni, az étkezés meg fix a szigeten, azzal bármikor lehet számolni.

Még egy apróság, kilépéskor nem kellett illetéket fizetnünk, vagyis benne volt a repjegy árában.

Azt hiszem a végére értem, talán nem maradt ki semmi sem. Amennyiben valaki belevág akkor jó szervezést!

k125k125 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 69

Ezután jött Westpunt és a déli part strandjai. Az Old Market egyik éttermese szerint Westpunton lehet enni csak iguánát, akit ez érdekel. Mert az előzetes leírások szerint árulnak a régi piacon is, de nagyokat néztek rám, amikor rákérdeztem. Ott mondtak egy éttermet, ahol elvileg van. A neve: Jaanchie’s restaurant. Nekünk időnk sem volt rá, meg az AI miatt sem erőltettük, mert egyébként nagyon drágák voltak az éttermek mindenfelé, így ebből kimaradtam, de erről majd később.

Watamula a legészakiabb pont, időhiány miatt kimaradt. Első állomás a Sandton Kura Hulanda Lodge és Playa Kalki (ingyenes). A szálloda számomra gyönyörű volt, csodálatos növényzet közé beépítve minden. A tengerpart is talán egyedülálló itt. Itt volt a legnyugodtabb a víz, sehol nem volt ilyen többet. Itt volt a legszélesebb a partszakasz ahol lehetett sznorizni viszonylag sekély vízben, kb 30 méter (persze Curacao-i viszonylatban).

A Playa Kalki tulajdonképpen egy nagyobb majdnem összefüggő partszakasz, egyik strandja. Itt található még Playa Piscado (ingyenes) amit a helyiek használtak, elég koszos volt, kicsit lepukkant hely, és itt van még Playa Forti ami a bal oldalán van (ha a parton állunk) ennek a résznek, egy hatalmas sziklafal mellett, ez sem a legszebb. De ha lett volna egy fél óránk, itt egy sznorkelezést biztosan beiktattam volna a hatalmas sziklafal mellett. A szikláról egyébként be lehet látni az egész partszakaszt, kötelező megállóhely egy 5 percre.

A következő Playa Abou , és mellette Playa Kenepa. Egy út visz be hozzájuk, csak a végén ágazik szét. Az elnevezésekkel mindenkinek lesz gondja. Esetenként más található a google maps-on, más a vásárolt térképen, és más van a helyszínen kiírva. Amiket írok, az általában a helyi kiírás szerint van.

Playa Abou (ingyenes): (máshol Knip beach). Ez az egyik legszebb. Sok Curacaos fotón ez szerepel. Kisebb méretű, hangulatos, tiszta. Sok helyi volt, mert hétvégén voltunk, de sok turista is. Kötelező program. Jó sznoris hely. Itt már a curacaói sznorizás a jellemző, mint nagyjából mindenhol a szigeten. Vagyis nem igazán korall telepek körül zajlik, sőt olyat alig láttam, hanem inkább a strandok oldalánál, a sziklák lábánál, a sziklák között vannak a halak. És nem sok darabszámra, hanem jellemzően kevés, viszont a méretük kárpótol mindenért. J

Playa Kenepa (ingyenes) kicsi, de hangulatos ez is. Itt nem mentünk be a vízbe, csak néhány gyors fotó volt.

Ezután, ahogy elértünk Jeremibe, előtte van egy nagyon pici strand, de azt nem láttuk, vagy nem vettük észre, vagy nem volt kiírva. Ez lett volna Playa Jeremi.

Jeremi másik végén van egy nagyon hangulatos és szép beach, Playa Lagun. Elég kicsi, és fizetős, de nem volt drága, pár dollár volt, ha jól láttam. Mi nem fizettünk, odasétáltunk a vízhez csináltunk pár képet, aztán eljöttünk. Helyiek szinte nem voltak, gondolom, azért mert fizetős volt.

Ha lett volna időnk, itt mindenképp maradunk pár órát.

Következő Playa Santa Cruz (ingyenes). Ez már egy nagyobb hely, sok helyi volt, valahogy nem volt hangulata, nekem nem tetszett. Szétnéztem a vízben sznorkell ügyben. Csak úgy bementem középre, de nagyon keveset lehetett látni. Itt már erősebbek a hullámok, ami fel is kavarja rendesen a vizet. Ki kellett volna menni az oldalához a sziklákhoz, de az itt már elég sok időt vett volna igénybe. Itt, ha a parton állunk, akkor baloldalon, ahol a szemetes kukák vannak, van egy kis ösvény be az erdőbe. Ott lehet átsétálni Playa Santa Pretura, ami egy kis pici öböl, de állítólag nagyon jó sznorkell hely. Amikor ott voltunk akkor is mentek át jó páran. Kocsival nagyon nehezen közelíthető meg, innen lehet gyalog, vagy hajóval.

A következő pár kilométeren volt pár strand, de ki sem voltak táblázva, meg nagyon sokat kellett bemenni hozzájuk földúton, úgyhogy azok kimaradtak. A következő állomás a Santa Martha baai, és Playa Hundu (ingyenes). Ez sem volt kitáblázva, de ezt meg akartam nézni. Kis keringés után, kizárásos alapon egy lehetőség maradt, a nagy kereszteződésnél (Curacaói viszonylatban) kell Soto-n belül elfordulni a tenger felé (a Barberi elágazásnál). Egy 10 perces kocsikázás, mely során felkapaszkodunk egy sziklára, és ott van is egy kilátó, ahonnan meg lehet nézni jó magasról az öblöt. Tovább gurulva a part felé, lesz először egy szálloda, ami romokban hever, és sajnos ez van a parton is. Egyébként egy nagyon szép hely lenne, egy jó nagy partszakasz, de teljesen el van hanyagolva. Voltak páran fürdeni. Kár érte. Na, itt rájöttem, hogy amik nincsenek kitáblázva, az valószínűleg nem véletlen, úgyhogy nem biztos, hogy azokat erőltetni érdemes. Itt volt a legrosszabb az út is. Volt néhány komoly kátyú, az egyiket sikeresen megfogtam, mert a tájat néztem, azt hittem szétszakad az autó, akkorát ütött. De egyébként máshol nem volt komolyabb gond az utakkal, azért nem is figyeltem, mert nem számítottam rá.

Tovább indulva a San Juan öblöt kihagytuk, itt néhány kisebb strand lehet, de jó hosszú földút vezet be, úgyhogy ez is kimaradt.

Ezután van viszont 1 km-re a leágazás Playa Cas Abao-hoz (fizetős). Sorompóval le van zárva az út, kb fél úton, ott kell fizetni. Ez egy szépnek mondott hely, de mivel már délután 2 óra volt, és 7 dollár lett volna a belépő (azt nem tudom, hogy fejenként-e), így indultunk tovább.

Ezután jött egy másik gyöngyszem Playa Porto Marie (ingyenes). Sint Willibrordus-on kell keresztül menni. Itt található, az a nagy jellegzetes sárga színű templom, amit sok helyen lehet látni Curacaóval kapcsolatban. Itt már lehetett érezni, hogy közeledünk Willemstadhoz. Közepes vagy inkább kisméretű a beach, ezért elég hangulatos, de nagyon jól kiépített, gyönyörű hely. Sokan is voltak, de nem volt zavaró. Itt volt már komolyabb étterem is. Kötelező program. Itt is sznorkeleztünk egy jót. Beetettünk most az öböl közepén. Itt viszonylag tiszta volt a víz, jobban védve van a hullámoktól. Jöttek is a halak, itt is kevés darabszámra, de szép nagyok. J

Az ide vezető úton van egy elágazás, ott lehet eljutni a szomszédos két helyre.

Az egyik a Rif St, Marie. Na, ide nem sikerült bejutni, mert itt van egy szálloda, a Habitat Resort, vagy ottani kiírás szerint Coral Estate Center. Ide egyszerűen nem engedtek be, mert nem ott lakunk.

A másik hely a Playa Daai Booi (ingyenes). Ez is egy kisebb, közepes hely. Volt elég sok helyi. Ez átlagosnak mondható volt.

Ezután jött a Piscadera baai bal oldala először a Blue Bay lett volna a cél, itt van a Blue Bay Curacao Hotel. Na, ide sem engedtek be, csak akkor mehettünk volna be, ha fogyasztunk, arra meg nem volt már időnk, így a második, és egyben utolsó autós napunk vége felé, úgyhogy ez is kimaradt. Mellette van Sint Michiel, itt is lett volna egy kisebb strand, de ez is kimaradt. De ahogy néztem a google maps-on, ez nem igazán a turistáknak szól. Innen tovább haladva az úton, mentünk a Vaersenbaai-felé, mint kiderült ez a Kokomo Beach. Ez is inkább kisebb méretű. Nekem annyira nem volt hangulatos: Itt már inkább a buliról szól minden. Hangosan szólt a zene, nagy étterem, nagy nyüzsgés. Itt szoktak lenni nagy éjszakai partyk, sok helyen reklámozták. Az ide vezető út keresztülvisz a St, Michiel öböl szélén. Itt flamingó megfigyelési lehetőség van. Mi is láttunk egy nagy csapatot, csak messze voltak.

Ezután átmentünk a Piscadera öböl másik, belváros felőli oldalára. Itt már a szállodák vannak.

Itt bementünk a Hiltonba, meg a Marriotba szétnézni. Határozottan mentünk be a bejáraton mindenhol, senki nem szólt hozzánk, így szét tudtunk nézni. A Hilton egy régebbi épület, erről nincs mit írni, viszont a kinti része, az egész jó. Nem túl nagy, látható a google-ban, de elég hangulatos, és ránézésre viszonylag jól lehet sznorizni is. Több helyen lehet bemenni a tengerbe, a homokos parton, meg vagy még két helyen, a sziklák között is, ott van lefelé lépcső.

Mariott. Ez az egyik legdrágább a szigeten. Elég nagy komplexum, viszonylag kicsi parti résszel. Talán ez rontja el egy kicsit, mert egyébként az árának megfelelő színvonalú az, amit mi láttunk belőle.

Itt lette vége az autóbérlésünknek, este 7 óra volt, egy gyors tankolás volt még hátra.

Már csak a sziget keleti oldala maradt. Az észak-keleti sajnos kimaradt, ezt autóval jártuk volna be, de a 2 napba, vagyis úgy is mondhatnám, hogy az 1 hétbe nem fért bele. Ide kellett volna 1 nap külön. A déli részt két részletben néztük meg. Egyszer voltunk egy sznorizással egybekötött vitorlázáson. Ez 50 USD volt fejenként (kb. 5 óra volt). Azért lett ez, mert idő hiányában kellett megoldás. Mindenképpen akartam egy hajós, sznoris programot. Máshogy akartam megoldani, a sznoris fakutatív programot, de ismételten a szokásos problémával találkoztunk. Nem úgy van, mint máshol, hogy az utcán le tudod szervezni, mondjuk a belvárosban. Egyszerűen nem volt rá lehetőség. A szállodában, amit találtunk az elég drága volt. Szóróanyag található volt több helyen a városban, csak jellemzően az a felállás, hogy az árban nem volt benne a szálloda és a kikötő közötti transzfer. Így ha ezt taxival kellett volna megoldani, akkor meg drága lett volna, az előzőleg leírtak miatt. Így nekünk maradt a vitorlás hajó az Insulinda, ami Punda belvárosi részen, van kikötve a vízen. Ez nekünk gyalog 5 perc volt, úgyhogy ezzel voltunk. Úgysem vitorláztam még a Karib- tengeren. J Ital nem volt benne, viszont étel volt egyszer, én nagyon finom volt. Végig hajóztunk a dél-keleti parton egészen Fuik baai-ig. Egész közel a parthoz, így jól végig lehetett nézni mindent. Két állomás volt az első a kötelező sznoris hely, a vontatóhajó roncs a Caracabaai-nél. Ez elvileg a partról is megközelíthető, de nem egyszerű, hajóról jobb. Itt beetettek, sok hal, nagy élmény volt, csak a víz volt elég zavaros. Innen tovább hajózás Santa Barbara mellett. Itt van egy nagyon jó szálloda, ha két hétre jöttünk volna, ez lett volna az egyik állomás, nagyon szép. Sajna ez most kimaradt. Ezután jött Fuikbaai. Itt fürdeni álltunk meg vagy 1,5 órára, lehetett ugrálni a vitorlásról, kb. 4-5 méter magasról, meg sétálni a parton. Ezután vitorlát bontottunk és úgy mentünk vissza, csak nagyon lassú volt, több mint 1 óra, kicsit unalmas volt már.

Egyébként, ahogy láttam a kirándulós cégek két helyen állomásoztak, onnan lehetett menni sznoris programra. Az egyik a Piscadera öbölben, a másik pedig a Sea Aquarium mellett. Az utóbbi könnyen elérhető a kisbuszokkal, Pundáról 1,5 dollárért fejenként.

El is érkeztünk a másik részlethez. Ez a Sea Aquarium és az előtte lévő 2-3 km-es partszakasz. Itt a párom ment a Dolphin Academy, encounter programjára. Fix áras, bárhol lehet foglalni, 89 Usd. Nekem, mint kísérőnek 21 Usd volt a belépő. Nem kevés, ha ezt előre tudom, lehet, hogy inkább én is befizetek. Ide a park Shuttle buszával mentünk. Nem minden nap megy, csak egy héten háromszor, legalábbis a nyugati oldalról (hétfő, csütörtök, szombat), gondolom, a többi napokon a keleti oldalról szedi össze a jelentkezőket. Kétszer közlekedik oda irányban, van egy reggeli és egy délelőtti kör. Vissza is kétszer jön, 11.30-kor, vagy 16.15-kor. Vissza már nem ezzel mentünk, hanem végigmentünk a partszakaszon, aztán már az addigra jól bevált, kisbusszal utaztunk ismét.

Az encounter program: beültettek először egy vetítésre mindenkit, mindenkinek különböző karszalagja volt, aztán sorra hívták ki az embereket karszalag szerint, először a merülőket, aztán az úszókat, aztán a simogatósakat, és a legvégén a „csak” kísérőket. Először azt hittem oda sem engednek, de később mindenki oda mehetett a hozzátartozójához, csak addig nem lehettünk ott, amíg elmondták nekik a kötelezőket.

Maga a delfin részleg azért különleges, mert természetes körülmények vannak, csak mesterségesen vannak leválasztva részek, amik tulajdonképpen a medencék. A park többi része elég gyenge, legalábbis akkor, ha látott már valaki igazán komolyat valamerre a világban. Meg volt a kb. fél órás program. Egyszerre 4-en voltak, először 2 delfinnel, aztán csak 1-el, mert az egyik lelépett. J

Utána fényképet lehetett venni, 1 fotó 15 Usd volt, ha több, akkor olcsóbb, és ha jól emlékszem 3 felett, pendrive-on is adták a képeket, kb. 50 dollárért.

Miután megvolt a program, még beültünk a sea lion műsorra, de azt, az egyetlen nappali eső az 1 hét alatt elmosta. Kb. 15 percig tartott, de nem volt számottevő, viszont utána olyan dög mekeg lett, hogy nem lehetett megmaradni a napon. Egyébként kétszer volt éjszakai eső. De a helyiek elmondása szerint, viszonylag rossz volt ott az idő, legalábbis nekik. J Amúgy mi minden nap teljesen leégtünk, fehér embernek még ez is sok volt. J

Ezután irány a part. Első szálloda a Lions Resort. Határozottan be a recepción, ki a partra. Talán ez a leghangulatosabb rész, szemben a Royal Sea Aquarium Resort-al. Itt van a Henmmingway’s bár, étterem. Itt lehet jókat sznorizni, a sziklákat kell itt is erőltetni.

Tovább sétálva a parton, következik a Mambo Beach. Na, ez eléggé le van pukkanva, de az egyik végén már megy a felújítás, ott már új épületek vannak, ha kész lesz, akkor biztos nagyon jó lesz. Itt is sznoriztunk egyet, a kőgátnál, be kell ide úszni, ez is jó volt.

A Mambo átvált a Cabana beach-be. De észre is lehet venni a különbséget a parton. Ez egyébként a Kontiki Resort előtt található részen van. Egy sznorkel itt is. Egyébként, ahogy olvastam ezek mind fizetősek lennének, de hozzánk nem szólt senki sehol, bár nem foglaltunk el napágyat, fürdeni meg biztos lehet. J A Cabana beachen láttam egy kiírást, a sima napágy 3 Usd volt. De volt dupla ágy, extra kivitelben, az 15 dollár. Közben belógtunk a Kontiki resortba is, nagyon hangulatos, tele minden növényekkel, olyan mintha egy erdőben lenne az ember.

A következő volt a Sunscape Resort, erről azt kell tudni, hogy ez az egyetlen igazi AI szálloda, tehát itt csak az van ellátásnak. Látszott is, mert nagyon sokan voltak benne. Az ára tükrözi a szintjét is. Nyílván nem egy modern épület, de a kinti része teljesen rendben volt, hangulata is volt. Itt van egy kis félkör alakú kő építmény a parton. Ez nagyon könnyen elérhető mindenkinek, és nagyon sok hal volt itt. Szerintem itt sok kaját kaphatnak, engem is majd megettek (30 centis halacskák), pedig csak a fényképezőt babráltam a víz alatt. Ezt érdemes megnézni mindenkinek.

Na, ezzel vége is lett a túrának, leégtünk, éhesek voltunk, úgyhogy irány vissza a szállodába kajálni. Jöhet a kaja rész.

Folyt. köv.

k125k125 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 68

Még mielőtt belemerülnék újra Curacao-ba, egy gyors megjegyzés. Düsseldorfban 5 órát kellett várnunk a reptéren, ez pont elég volt egy gyors városnézésre, gyakorlatilag egy fél óra alatt bent lehet lenni vonattal, a pályaudvaron, onnan, pedig egy fél óra séta a belváros közepe.

Curacao látnivalók:

Múzeumok közül mi a Maritim múzeumot néztük meg, belépő 2 embernek 11 USD volt. Ez a hajózási múzeum, én Punda központjában, a vízi piac mellett van. Ezen kívül voltunk még kisbusszal a Chobolobo Landhuis-ban, 1,5 Usd egy főre, egy útra, Punda buszállomásról. Itt található a Curacao likőr manufaktúra. Ingyenes a belépő. Likőröket itt is lehet vásárolni, sőt az előző napok nézelődése alapján megállapítottam, hogy itt a legolcsóbb. Mi a kicsikre koncentráltunk, ebből van 5 db-os, ez 5 féle színű, ezt itt 19 USD-ért adták, a 3 darabosat pedig 15 Usd-ért. A 3 darabos, más alkoholtartalmú pár százalékkal, meg azok más ízesítésűek kávés, meg csokis. Szóval a belvárosban Punda központjában az 5 db-ost 25 és 35 Usd között árulták. Külön egyesével pedig 5,5 és 7 USD között. Vettem is a manufaktúránál egy 5 darabost, de csak azért egyet, mert előző nap járt a szigeten egy óceánjáró, és azok állítólag megvettek majdnem mindent. De nem is bántam meg, mert másnap a piacon mászkálva a New Market-on, ez egy nagy kerek épület, aminek a külső részén körbe árulnak helyi nénikék, találtam egyetlen egy helyet, ahol egy néni árult likőrt, és ő mondta a legjobb árat, mert a 3 darabosat ideadta 9 USD-ért (kettőt vettünk), a nagyot, ha jól emlékszem 17-ért árulta. A nénit úgy lehet megtalálni, hogy vele szemben az épület falán van egy nagy tábla a következő felirattal: TOKO PUNDA. Ezzel kapcsolatban még annyit, hogy a reptéren a hazaút előtt szétnéztem, egy kicsit meglepő volt, de olcsóbban árulták, mint a belvárosban. Az 5 db-os 20 Usd volt, a 3 db-os pedig 13 Usd.

A másik szokásos ajándéktárgy sok mindenkinél a hűtő mágnes. Szintén a piacon és a belváros Pundai oldalán az ajándékboltokban vásárolható meg. Nagyon ritkán lehet találni 3 dollárért, a többség 5 dollár körül árulja. Az ajándék vásárlásánál erősödött bennem az a gondolat, hogy nem igazán van nekik ránk szükségük. Volt ahol 55 Usd értékben szedtünk össze árut, és nem sokat akartam alkudni, mert előzőleg már kérdezősködtünk, úgyhogy 50 dollárt kínáltam, és annyiért sem adta ide, 53 dollárt mondott a végének. És a felét végül visszaadtam, hogy nem kérem, és egy szóval nem mondta, hogy na jó, inkább vigyem, mint máshol szokták, hanem inkább elengedett. És ez így volt mindenhol, millió helyen kérdeztünk árakat, és a válasz után megköszöntük, és csak egyszer fordult elő, hogy utánunk szóltak, hogy enged belőle valamennyit, a többi helyen, csak szintén megköszönték, és elmentünk. Szóval alkudni csak valami nagyon minimálist lehet, de inkább nem lehet. De egyébként végig az egy hét alatt úgy volt, hogy az utcán senki hozzánk sem szólt, hogy vegyünk valamit.

Teljesen nyugodtan lehetett közöttük sétálni, olyan volt, mintha nem is fehérek lennénk.

Pénz: euró teljesen felejtős. Pénzváltó nagyon ritka, inkább bankban lehet, de ott meg egyszer bementünk és kb 40 perces sor volt, a másik helyen meg az útlevelet kérték a váltáshoz. Árfolyam sehol nem volt kiírva. Úgyhogy maradt a kaszinó, ott beváltják mindenhol. Nálunk a Renaissance-ban, van talán a legnagyobb, itt is elég rosszul váltották, de egy kisebbet kérdeztünk bent a városban, és ott 100 Euróért csak 110 dollárt akartak adni.

A vásárlásról még annyit, hogy úgy gondoltam, hogy majd a belvároson kívül megveszem az ajándékokat, ahol olcsóbb, de koppantam egyet, mert sehol sem találtam ajándékboltot, bevásárló központban, voltunk vagy 3-ban. Mindegyik csak a helyi vásárlókra épül, úgyhogy többe nem láttam értelmét elmenni.

Egy másik elméleti lehetőség lett volna az otrobandai részen szétnézni. Meg is történt, van egy nagyon hosszú bevásárló utcája, de egyetlen egy ajándékbot sincs rajta. Szinte hihetetlen volt ezt látni, hogy punda a turistáknak szól, vele szemben 200 méterre kezdődő, Otrobandai bevásárló részen meg fehér ember is alig volt.

Kirándulások:

Első nap a Boka nemzeti parkkal kezdtünk. A Hato Caves nem szerepelt a programban, meg a Cristoffel park is kimaradt idő hiányában. Számunkra az előzetes infók alapján a Boka park, meg a déli rész strandjai voltak kitűzve célul, ezek voltak a legkülönlegesebbek.

Boka: belvárosból 30-40 perc autóval. A közlekedésről annyit, hogy gyakorlatilag teljesen jól lehet vezetni, tőlünk egy picit nyugodtabba helyzet (na persze nem Pesthez viszonyítva, hanem bármelyik kisebb városhoz)

Ja, térkép. A reptéren sajnos nem volt ingyenes kirakva, így mivel gyorsan kellett, a szállodában vettem, 10 dollár volt. Később azért találtunk erre-arra kirakva, és egyébként a célnak megfelelnek azok is, csak kisebbek, de elég a vezetéshez.

Egy fontos infó, a nyugati részen Barber-en van az utolsó benzinkút. Mi majdnem megjártuk!

Na, szóval. A boka park előtt van kb 6-7 km-el a Boka Ascencion. Azt írták róla, hogy érdemes megnézni, szép hely. Ez az egyik leghosszabban benyúló öböl ezen a részen, de beérve, koszos, szemetes részt találtunk, és nem lehetett a végét megközelíteni kocsival, így nem indultunk neki gyalog, mert nem volt igazán bizalomgerjesztő a környék.

Tovább menve, elérve a Boka park bejáratát, van egy jegyszedő néni, elmondja a mondókáját, kaptunk egy térképet a parkról. Van belépő 2 dollár fejenként. A park igazából 4 öblöt foglal magában. Itt viszonylag jól meg vannak csinálva az utak, a kis bérautóknak sem okoz gondot. A bejáratnál van Boka Tabla, alatta egy barlanggal, balra tőle kb 1 km-re Boka Wandomi, itt található a természetes híd. Aztán jobbra a bejárattól van Boka Kalki, és utána Boka Pistol, ami a leglátványosabb a 10 m-es vízkitörésekkel. Egyébként elvileg végig lehet menni az egész parton kocsival, a többi rész leginkább terepjáróval járható rendesen. Azért nekem ki volt még gyűjtve két hely, Boka Grandi és Boca Braun. Grandi, lenyűgöző volt a maga 100 m-es szélességével, Braun meg a természetes jacuzziknak ad otthont. Ide Pistol irányából is el lehet jutni, de a Boka park bejárata előtt kb 1,5 km-re van befelé egy földút, azon ha bemész, és jobbra tarol, akkor jutsz el Boka Grandihoz. Kicsit itt már rázós a terep, de kibírt a kis Yaris szerű autó. És innen tovább tudsz menni a többi 4 helyhez is.

Egyébként nekem talán ez nyújtotta a legnagyobb élményt a szigeten, lenyűgöző, és félelmetes volt egyben. Legszívesebben bejártam volna az összes helyet (több 10 darab ilyen lehet a szigeten), csak ahhoz több nap kellett volna.

Folyt. köv.

k125k125 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 67

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Sikeresen megjártuk Curacao-t, minden rendben volt. És ami a lényeg nagyon pozitív véleménnyel érkeztünk meg. Megpróbálom a lehető leghosszabban leírni az utat, hogy minden információ meg legyen említve. Az előzetes véleményem beigazolódott, arra vonatkozólag, hogy a nagyon sok látnivaló miatt, aktív nyaralásra kell számítani. Legalább is, abban az esetben, ha valaki megpróbál mindent megnézni a szigeten, ami fontos lehet. Természetesen csak pihenésre is tökéletes a hely, csak ilyenkor az a kérdés, hogy érdemes-e ilyen messzire elmenni, de mindenki döntse el saját maga.

Ami biztos, én most pihenem ki a nyaralást. J

Részletek: Utazás Bécsből, Düsseldorfi átszállással, Air Berlinnel. A repjegy ára: 160.000,-/fő, oda-vissza útra, illetékkel.

Szállás: 7 teljes nap, Renaissance hotel, AI ellátással.

Air Berlin: normális lábhelyek, Bécs-Düsseldorf járat ital kétszer körbejárva, és egy kis snack.

Düsseldorf-Curacao járaton kétszer étel, egyszer snack, 3-szor ital. Nagyon finomak voltak, a német ételek, viszont visszafelé, Curacao-n töltötték fel az ellátást, na, az már meg sem közelítette a német minőséget, de azért ehető volt az is.

Az eredeti terv az volt, hogy egy hétre bérelünk autót itthonról, mert úgy olcsóbb mintha kint intéznénk, de adódott egy kis probléma a bankkártyámmal, így végül módosítottuk az eredeti tervet, és csak ott béreltünk két napra, és kikerestem még mellé az ottani buszközlekedés menetrendjét, hogy fel legyek készülve, a belvárosi látnivalók elérhetőségét tekintve.

Megérkezés menetrend szerint 20.10-kor. A gépen adtak előre belépési nyomtatványt, amit a gépen ki is töltött mindenki előre, meggyorsítva ezzel a belépést. Gyors csomagfelvétel, 20.35-kor kint is voltunk a reptér előtt. Első meglepetés!!! A reptér előtt nézelődünk, hol is vannak a taxik, 3 kisbusz parkolt összesen a bejárat előtt. Gyorsan oda az egyikhez, jelzem mi mentünk oda, nem a taxis hozzánk!!!!, így a 3 taxit gyorsan le is foglalták, a többi érdeklődő nem tudom mit csinált! Gyors áregyeztetés, előre megkérdeztem a szállodától, és itt is volt szó róla, úgyhogy a taxis által mondott 30 USD, nem okozott meglepetést. ( 15 perces út, kb 8 km ). A bejutás a városba elvileg történhetett volna busszal is, de nem erőltettem így elsőre. De a későbbi infók alapján, jól is tettem, mert a hivatalos nagyméretű busz nagyon ritkán jár, és mint kiderült, nem csak olyan jár, amibe alulra be lehet rakni a csomagot, hanem olyan is, ami 20-25 személyes lehetett, és nem volt az utas fülke alatt csomagtér. Így nem tudom, mit lehettet volna ott csinálni a csomaggal, de nem vagyok benne biztos, hogy felengedtek volna rá a nagy bőröndökkel. De ezeket a normál nagyméretű buszokat el kell felejteni, legalábbis a városi közlekedésben, mert van egy jobban működő változata, amire épül a helyi közlekedés. Mégpedig a kis 9 személyes mikrobuszok. Ezek gyakorlatilag akár taxik is lehetnének, sőt talán tőlük is függ, hogy éppen milyen státuszban vannak. De az biztos, hogy a normál buszok útvonalán járnak, és a szélvédő mögött van egy kis tábla rajtuk, hogy hova mennek. Ezek is ugyanúgy a 2 buszállomásról indulnak (ugye ebből kettő van, az egyik Punda részen a new market mellett, innen keletre mennek a buszok, a másik pedig Otrobandán van, a Renaissance hotel végénél, innen Willemstad nyugati és a sziget nyugati része érhető el). És minden buszmegállóban (Bushalte) be lehet szállni, ha van bent hely. Nincs menetrendjük, folyamatos forgásban vannak. Amikor mi használtuk max 5 percet vártunk, hogy jöjjön egy. Az árak. Miért is ez működik? Először úgy gondoltuk, hogy majd taxizunk a belvároson belül, de teljesen reménytelen a dolog, meg felesleges is. Hogy miért is reménytelen: első nap sétálunk a belváros felé, az Otrobandai részen a nyitható gyalogoshíd előtt van nem sokkal a taxiállomás. Szóval sétálunk a taxik felé, mindegyik üres, vajon hol lehetnek? Állunk az autók között, feltűnően nézelődünk, sehol senki. A placc szélén egy fedett kör alakú rész alatt sok ember, egy csoportban, közelebb megyünk, kártyáznak, kockáznak. Megállunk mellettük, mondom magamban, csak ezek lehetnek a taxisok. Még mindig senki nem szól hozzánk. Egy kérdés a részünkről: Taxi?

Ránk néz az egyik, hogy tessék, mit akarunk. A cél az lett volna, hogy megtudjuk, mennyiért vinne át a 4 km-re lévő Mambo beach-re. Gondoltam magamban 5-10 USD közötti összegre.

Erre megszólal, hogy 20 USD, erre pont kérdezni akartam, hogy oda-vissza útra gondol-e, de mielőtt kérdeztem volna, gyorsan megszólalt, felemelve a hangsúlyát, hogy de csak egy útra. Na, itt a taxiban való gondolkozást gyorsan el is felejtettem. De azóta is gondolkozok rajta, hogy ez miért is jó nekik. Mert csapatban ültek ott mindig, ahelyett, hogy dolgoztak volna. Szóval itt egy kicsit már formálódott bennem az az álláspont, hogy nem igazán van nekik szükségük a turistákra a megélhetésükhöz. De erről még később.

Szóval itt jöttek a kisbuszok, érdeklődtünk, ugyanerről az útvonalról, a pundai megállóból a válasz 1,5 USD fejenként. Na, ez már egy elfogadható ár. Szóval ezek normális árakon fuvaroznak, annyi, hogy itt nem fix ár van, minél messzebbre visz, annál többe kerül. De a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a látnivalók többsége 1,5-2 USD/fő áron elérhető. Itt nincs kifüggesztett árlista, de valamilyen szisztéma szerint kialakult fix árak vannak. Én direkt kipróbáltam, hogy az egyik út esetében a visszaúton nem kérdeztem meg az árat előre, csak Pundán kérdeztem, mikor visszaértünk a buszállomásra, és ugyanazt az árat mondta ő is, mint az oda útra egy másik. Egyébként a helyiek beszálláskor előre fizettek. Ja és nem afrikai érzés van, hogy 20-an egy kisbuszban, hanem teljesen kulturáltan, kényelmesen lehet utazni.

A normál nagyméretű buszoknak, ahogy néztem a helyi kiírást, fix áruk van, tehát ott egy jeggyel a teljes adott útvonalon lehet utazni, ami 1,5 USD körül van. De mint írtam nagyon ritkán járnak kb. óránként.

Autóbérlés: helyszínen 2 napra adókkal 100 USD, 300 USD önrészes biztosítással (tehát ez a közepes, mert volt 500USD olcsóbban, meg önrész nélküli drágábban). Itthon 500 USD-os 1 hétre 250 EUR lett volna. Így pontos szervezéssel 2 napra osztottam el azokat a látnivalókat, amihez kocsi kell, plusz még a 2x30 USD taxi a reptérre, így még mindig kedvezőbb volt az ár, és igaz, hogy nagy rohanással, de láttunk mindent. A kisbusszal elérhető dolgokat (ami gyakorlatilag az összes múzeum, beach, bevásárló központ Willemstad térségében) meg pár dolláros útiköltségből megoldottuk.

Tankolás: ez úgy működik, hogy a kutakon először odamegy mindenki a kis ablakhoz, megmondod, mennyit tankolsz, kifizeted, aztán tankolsz. Érdekes szisztéma. Mert nekem is több sikerült egyszer, senki nem szólt miatta. Az ár érdekes volt, dollárral fizettem, valami alapján átszámolták, de nagy vonalakban számoltam csak utána, de mintha mindig más lett volna az ár. Papírt sehol nem adtak a tankolásról, nem írtam fel, így már pontosan nem emlékszem, de valahol 300-350 Forint körül volt az üzemanyag.

Na, ennyit a közlekedésről. Folyt. Köv.!

k125k125 Creative Commons License 2013.05.25 0 0 66

Szó volt itt a fórumon, arról, hogy kilépéskor a repülőtéren fizetni kell valamilyen illetéket, de nem volt tiszta, hogy pontosan kinek és mikor. Talán ez magyarázat mindenre:

Curaçao International Airport Hato

Departure Tax

Departure Tax are assessed for International destinations of USD $32.00 (NAFL. 57,60) and USD $8.00 (NAFL. 14,50) for domestic destinations and USD $2,00 (NAFL. 3,60) for transfer. Children under the age of 2 are exempted of payment. Domestic destinations are Bonaire and St. Maarten. You can find the airport departure fee counters on the second floor just before passing through immigration. The airport departure fee is incorporated in the ticket price for passengers traveling with: American Airlines, Continental Airlines, KLM, ArkeFly, Air Berlin, Air Canada, Blue Panorama and Tiara Air.

Szóval kilépési adónak hívják ők, és ezek szerint mi nem fogunk fizetni, mert Air Berlinnel repülünk. Na majd meglátjuk. Kedden indulunk, majd jelentkezek, ha megérkeztünk. :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!