Keresés

Részletes keresés

cloaked Creative Commons License 2016.09.07 0 0 27

Ugyanaddig, mint a pálinkánál. Az első lepárlás célja minden párlatfajtánál az összes alkohol kinyerése.

Előzmény: Öregdömperes (26)
Öregdömperes Creative Commons License 2016.09.05 0 0 26

Üdv Mindenkinek.Olyan kérdésem volna,hogy borbol fözött párlatnál az alszeszt hány fokig engedjem le.Köszönöm.

cloaked Creative Commons License 2014.01.08 0 0 25

Nem értem a kérdést, mert a tegnapi linknél részletesen le van írva, de ha azok után kérdésed maradt, akkor az Égetett szeszesitalok topikban segítenek.

Előzmény: Fecka12 (24)
Fecka12 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 24

Leírnád nagy vonalakban a főzést ?

Gondolok a hőfokra a elő utó párlatra és a réz elejére !

cloaked Creative Commons License 2014.01.06 0 0 23

Igen. De ha ugyanúgy főzöd, mint a pálinkát, akkor inkább szőlőpálinka lesz, a jellegzetes, könnyedebb borpárlat pedig eltérő vágással készül. Ebben a topikban a 6. hozzászólásban olvashatsz „brandy-módszerről”.

Előzmény: Fecka12 (22)
Fecka12 Creative Commons License 2014.01.06 0 1 22

Sziasztok a borpárlatot kétszer kell kifőzni mint a cefrét ?

cloaked Creative Commons License 2012.12.31 0 0 21

Igen. Az első lepárlásnál az a cél, hogy minden alkoholt kinyerjünk a borból. Csak a második és a kármentő lepárlásnál kell párlatrészeket elválasztani.

 

A kármentés után maradó elő- és utópárlatot az alkoholtartalma miatt fel lehet használni egy s másra, de nem ételbe-italba.

Előzmény: Pathmaster (20)
Pathmaster Creative Commons License 2012.12.31 0 0 20

Kedves cloaked és ronin s8!

 

Köszönöm a válaszaitokat. Ezek szerint addig tart a lepárlás, amíg az összes hasznosítható rész be nem kerül a párlatba. Ezért a visszamaradó lé (különösen a lőre lepárlása esetén) már emberi fogyasztásra alkalmatlan.

 

P.

Előzmény: cloaked (18)
ronin s8 Creative Commons License 2012.12.31 0 0 19
Csatlakozom az előttem szólóhoz. Plusz némi réztartalmú méreg is lejön a maradékkal, így szvsz felejtős...

Amúgy mit értesz azon, hogy gazdaságosabbá tenni..? Már maga a bor lefőzése is egyenlő a gazdaságossá tétellel :-)
Mit csinálnánk amúgy a kiindulási lőrékkel? ;-)
Előzmény: Pathmaster (17)
cloaked Creative Commons License 2012.12.31 0 0 18

Ha minden szakszerűen történt, akkor a megmaradó moslékban jelentéktelen mennyiségű cukor és alkohol marad (kivéve persze, ha eredetileg nem borpárlatnak szánt, édesebb borból főzöl, akkor maradhat cukor). Gyümölcslevesben és hasonlókban lehet kísérletezni vele, de kérdés, hogy mennyi élvezeti- és tápértéke van a cukortól, alkoholtól és illatanyagoktól megfosztott mosléknak.

Előzmény: Pathmaster (17)
Pathmaster Creative Commons License 2012.12.30 0 0 17

Sziasztok!

 

Elolvastam ezt az oldalt: http://hu.wikipedia.org/wiki/Brandy

Majd az interneten is nézelődtem, de maradt egy nyitott kérdésem.

 

Lehet-e valahogyan hasznosítani a bor lepárlása után visszamard lét?

Arra gondoltam, hogy az alkohol többségének távozása után egy alacsony alkoholtartalmú lé marad vissza. Ha elég alacsony az alkoholtartalma, akkor talán alkalmas arra, hogy alapja legyen a bólénak, a gyümölcslevesnek, a kompótnak. Ha viszont eredetileg olyan magas volt a cukortartalma, hogy még az erjedés és a lefőzés után is maradt benne cukor, akkor azt a friss musthoz keverve lehetne megerjeszteni. Mindezt csak azért kérdezem, mert igény lenne a borlepárlás gazdaságosabbá tételére.

 

Mi erről a véleményetek?

 

P.

ronin s8 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 16

A kacsintás nem rólad szólt. :-)

Az általános borászati állapotokra vonatkozott...

Előzmény: F. István (15)
F. István Creative Commons License 2012.11.30 0 0 15

A kacsintást nem értem! :)

a bor, miből főztem, 1 gr cukrot nem látott! Ahogy a S'ten megteremtette úgy fort ki.  versenybornak készűlt egy barátom számára, de aztán rajtam maradt. egy kellemes száraz hegyaljai bor lett belőle.. nem fértem már tőle így jó 1/4-re csökkentettettem a mennyiségét /és ezáltal a térfogatát is/ a főzés álltal :)

Előzmény: ronin s8 (14)
ronin s8 Creative Commons License 2012.11.27 0 0 14

A sok cukrozott lőre nem vétek? ;-)

Az emberek szemet húnynak a sok szemét bor fölött. A borpárlat azért jó, mert a gyengébb (de még jó) borokból is egész tűrhetőt lehet főzni. A konyak is 15 fokos mustú, értéktelen borokból készül. 

Másrészt a boltok polcain elvétve találni iható pálinkát.:-(

Előzmény: F. István (13)
F. István Creative Commons License 2012.11.16 0 0 13

nekem 4 éve, 2 éves hegyaljai versenyborból sikeredett főzés. nagyon finom lett és azóta is egyre tisztúl. igaz véteknek tartják a borivók, de megéri a fáradságot! ajánlom mindenkinek!

ronin s8 Creative Commons License 2012.10.02 0 0 12

Ja, köszi! Én is úgy értettem. Csak mert a topik címe borpárlat...;-)

Persze elfér minden "ilyesféle" szesz is. :-))

Előzmény: cloaked (11)
cloaked Creative Commons License 2012.09.29 0 0 11

Törköly az, ami borcsinálás után maradt meg a szőlőből, vagyis a leve nagyobbrészt hiányzik. Ebből lesz a törkölypárlat (törkölypálinka, grappa, cipúró, marc, stb.)

 

A simán ledarált szőlőből szőlőpárlat (szőlőpálinka, pisco, stb.) lesz.

 

Ha csak magát a bort (kierjesztett mustot) főzöd ki, az meg borpárlat. (Pálinka csak cefréből lehet.)

 

A három ízben hasonló és összetéveszhető, de nem ugyanaz.

 

 

Az érlelés egyébként nem jelent törvényszerűen évi 1 fok veszteséget (az idősebb whiskyket pl. alig 60 fok fölött töltik hordóba, aztán bőven 50 fölött csapolják).

Előzmény: ronin s8 (10)
ronin s8 Creative Commons License 2012.09.24 0 0 10

Javíts ki, ha rosszul értem: Ez törköly?

Előzmény: vurugya (8)
vurugya Creative Commons License 2012.09.21 0 0 8

A mi szőlőnkben van pár tőke noa, abból lesz külön csak pálesz már több éve. Le van darálva, de nem préseljük, csak cukrozzuk. Igen jó lesz és a foka is 50 felé jár.

ronin s8 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 7
10 év alatt elég jól beérhetett.
Egészségedre!
Előzmény: Törölt nick (6)
ronin s8 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 5
Méred is azóta?
Előzmény: Törölt nick (4)
ronin s8 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 3
Gondolom, azért rendesen kiforrt a mustod, mielőtt lefőzetted. Direkt pálinkát akartál belőle, vagy csak úgy jött az ötlet?

Nálunk már tavalyinak számított a bor, és bár semmi baja nem volt, a fehéret nem jó sokáig tartogatni.

A kezdeti 52 fok egy év múlva már csak 50-51. Évenként egy fokot veszít az erejéből. A végén (ha tölgyfa hordóba teszik) elérheti a 40 fokos brandy-t :-)
Előzmény: Törölt nick (2)
ronin s8 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 1
Nagyon finom lett ez is. A pálinkafőző nem akarta elhinni, miért főzetjük le pálinkának, mert maga a bor is nagyon jó lett. Csakhát 600L eladatlanul a jóból is sok :-)
Mindenesetre most ezt iszom, és hát nagyon élvezem.
Előzmény: Törölt nick (0)
ronin s8 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 topiknyitó
Vonyarcvashegyi kétéves olaszrizlingből főztünk nagyon finom borpárlatot. Eredetileg az volt a terv, hogy brandy-t készítünk belőle, de annyira jó lett, hogy egyelőre marad pálinkának...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!