Egyetértünk, az AM-nek annyi kell hogy legyen középtávon. Az is igaz, hogy róka-csuka eset van. (De az FM-mel nem ez volt?)
Ami Solton érték, az a KH, a freki (a terjedés, besugárzott terület). A DRM használatával lehet adóteljesítményt is csökkenteni, várhatóan ezzel együtt sem lesz olyan érzékeny az ipari zajokra.
Sajnos nincsenek rendszerszámaim, nem ismerem eléggé a DRM -et. De ha azt, amit most 500-2000kW-tal intéznek, tudna menni max 100kW-on, az nagyon jó lenne. Akkor kevesebbet enne meg, mint a hasonló területet (Kárpát-medence) besugárzó URH hálózat elemi együtt összesen - és akkor még nem számoltunk ahatáron túli vétellel
A csöves adó meg megmaradhat múzeumnak az adóépületben, a torony meg vidáman üzemel.
A kérdés másik része, hogy kell-e közszolgálati rádió, ill. ki fizetné. De ez a teljes sajtó válsága, ill. üzleti modell váltása kérése is (nyomtatott, internetes, mozgóképes, stb.). Hogy a hírek/szemét arány is elfogadható legyen, megéljen az újságíró is, meg a termék tulajdonosa
Az új technológiákat persze, hogy lehetne próbálgatni, de picit róka fogta csuka esetét látom: amíg nincs a piacon jelentős számban, elérhető áron vevőberendezés, addig nem lesz, aki a sugárzásba jelentősebb pénzt toljon, és amíg nincs pénz, és nincs műsorkínálat, addig senki sem fogja az új technológiájú vevőberendezéseket keresni a boltokban. Lásd anno a MTV 2. műsor megjelenését: ott sem egyik napról a másikra történt meg a készülékek generációváltása. TV esetben most is valami ilyennek vagyunk a kellős közepében, rádiós területen viszont még csak eztán jön a digit átállás.
Nekem az a gyanúm, hogy sem üzletileg, sem pedig technológiailag nem érdemes fenntartani a KH-n, AM-ben történő sugárzást (A korábban linkelt cikk szerint is 2012-ig simán működhet a solti adó, vélhetően akkor kell (kéne) egy újabb generálozás...).
"A középhullámú sugárzás megszüntetése nemcsak takarékossági, hanem technológiaváltási kérdés is: sajnos vagy sem, eljárt a KH fölött az idő -- a mi fülünknek persze megfelel, de sajnos minőségben messze nem versenyképes az URH sávokon szórt műsorokkal "
nem tudom, itt nagyon sok helyi KH-u ado van ,vagy 20,igaz ezek nem zenei csatornak, hanem foleg,hir, informacios, vallasi es mas adok, de szepen mukodnek. Bar ahogy latom jopar zenei is van koztuk
A KH-nak vannak előnyei (terjedés). A technológia meg nem feltétlen AM (AM-DSB). Rövidhullámon próbálgatják a DRM-et - talán itt is lehetne. (Nem próbáltam, csak hallottam ezt-azt róla)
A Sokol rádiók persze azt sem fogják venni, ahhoz is új rádió kell. Viszont megmarad a világba szórt műsor. OFF Bár lehet, hogy akkor az egyik hsz szerinti 6MHz-n kéne inkább DRM modulációval adni, bár nem tudom, annak van-e holtzónája - ez nyilván antennarendszer kérdése is, jelenleg a földrész besugárzásra van kihegyezve a rsz., nem dipóllal adnak) ON
A szűrés nem tűnik akkora problémának a számomra, ezt elvégezhetik a modulációt szolgáltató vonalnál (Solt gondolom az OMK-ból kapja a műsorjelet mikrón, ill. kábelen - akkor az OMK-ba beállítani egy alapsávi szűrőt) Persze nem ismerem a műsorszórást annyira; lehet, hogy másképp érdemes csinálni (valami DSP, lévén digitálisan jön az "anyag")
Az adóban szerintem is csak löketet (modulációs mélységet) állítanak - vagy az adó automatája, vagy a kezelő. Akár KH, akár URH adókról van szó. Soltnál még a DCC trükközik (dinamikus vivő kontroll, ez is megtakarít néhány % villanyt, valami 1990-es évekbeli fejlesztés, ha még megvan/nem cserélték modernebbre)
OFF Én 2000-ben jártam arra, emlékszem nagyon kényelmes volt a szervíz emeletén a vendégszoba :-) ON
A középhullámú sugárzás megszüntetése nemcsak takarékossági, hanem technológiaváltási kérdés is: sajnos vagy sem, eljárt a KH fölött az idő -- a mi fülünknek persze megfelel, de sajnos minőségben messze nem versenyképes az URH sávokon szórt műsorokkal (ráadásul a KH-ra egészen más frekimenettel/szűréssel kell műsorjelet adnia a rádiónak (az adóállomásonmax. szintet állítanak tudtommal.) -- igen, az a büdös üzlet, a reklám, a pénz...
Szóval megint napirendre került (az én infóm 4 éves, bár Pécsett jártam tavaly is). Akkor jön a (kissé szónoki) kérdés: mennyi volt a kiesett árbevétel (ez kb. azonos a kiesett haszonnal, esetleg minusz a villanyszámla)? És még csak nem is égett le az adó. Minden ilyen eseménynek (hiba, vagy tűzesethez vezető zárlat) van egy statisztikája, hogy 10 évente, évente, stb.. Ebből ki lehet számolni, hogy mi éri meg hosszabb távon (nem a Q4-ben, bár a vezetés sokszor "erre optimalizál")
Egyébként minden ez irányba megy, hogy Bp-ről üzemeltetni a vidéki infrastruktúrát. Nekem ez nem tetszik (elvész a tudás, csökken a hálózat rendelkezésre állása), meg nem is mindig éri meg (van, amikor igen), ld. fent.
Látom vannak benfentesek: egy ekkora adó hogyan néz ki? Milyen aktív elemek vannak, mekkorák? Persze csak ha publikus infók ezek és nem kell elmondása esetén megölni az egész Internetet :-)
Takács Marika mesélte, hogy még a kezdetek kezdetén a tv-bemondók a Hargita-stúdióból jelentkeztek. Történt egyszer, hogy megérkeztek a hegyre, s megdöbbenésükre hatalmas szénkupac állta útjukat. A fűtéshez való szenet a bejárat elé borították le nap közben. Arra már nem emlékszem, végül mikor és hogyan jutottak be.
A távkezelt/távfelügyelt tornyokról jut eszembe az a történet, amikor egy mobilos állomás hideg, sötét, sűrű ködös (orr+5cm látótávolság) éjjelen minden létező riasztással bejelzett. Ügyeletes nem akarta a barátnőt/feleséget egyedül hagyni, be a kocsiba, (f)el a beteg állomáshoz. Ügyeletes konténerbe be, őrült matatás, kapcsolgat, küzd, mire bejön a csaj, hogy az az izé (Hagyjálbékéndolgozok!), de az a piros-fehér, ami fölfelé szokott (hagyjál már békén, nem látod hogy nagy baj van!), szóval az a piros-fehér cső, az nem baj, hogy itt fekszik a földön...?
Valahol olvastam egy cikket a solti adó történetéről, a 2001-2002-re tervezett/elvégzett karbantartásokkal bezárólag. A szerző (ha jól emlékszem az Antenna Hungáriától valaki) valami olyannal zárta, hogy az akkori állapotból kiindulva a még tervezett (emlékeim szerint nem sok tételből áló) munkák elvégzésével az adó 2012-ig gond nélkül üzemelhet.
A magam részéről 6025 kHz-en látnám szívesen a Kossuth-ot, ahol hosszú ideig ment a küllföldre szóló magyar adás. Lehetett hallani egész Magyarországon, de a UK-ban is szépen jött, és ha éppen nem volt külföldre szóló adás, akkor a Kossuth-ot nyomatta. Ezen a frekvencián a 2MW-nak a tized vagy huszad része is komoly teljesítménynek számít a különleges hullámterjedési sajátossága miatt. De azt tudomásul kell vennünk (tény), hogy akár a középhullámú, akár a rövidhullámú adások vétele ma már kevesek szórakozása, és reklám-értéke sincs.
Pedig a tévétornyok (és rádióadók) nagyon nagy része már távvezérléssel működik, Bpről a Széchenyi-hegyen lévő OMKból irányítják őket, mondjuk Solton pont van még szolgálat, de pl múltkor Kabhegyen 3 napig nem volt rádiósugárzás, mert Bpről ment le a szervizcsapat. Az építményeket kívülről 1-1 biztonsági cég embere őrzi.
Lehet távkezelve is nagy teljesítményeket kordában tartani, de való igaz, hogy olcsóbb ott tartani valahány kezelőt, mint gond esetén a hegy lábánál nézni, ahogy esetleg porig ég az adóállomás -- a szinesfém-újrahasznosításban érdekelt honfitársaink ténykedést már nem is említve...
OFF Anno amikor a SAP HR modult vezették be, akkor volt a pletyu szerint bőséges csodálkozás az adóállomások kezelőinek a munkarendjére vonatkozólag... ON
A két 1MW-os monoblokk 60-65%-os hatásfokkal ment eredetileg (modulációtól függ, lehet, hogy korszerűsítés után 70% körül). Csak ugye van elég sok segédüzem is...
1987-ben az orosz egyenrángatók helyett valami svájci gyártmányú berendezés került beépítésre -- egy Siófok nagyságú város fogyasztásával összemérhető lett a megtakarítás. Erre mondtam, hogy az eredeti 6.4MW-os energiaigény most már kevesebb, sajna én is csak utánakeresgélni/kérdezni tudok, bár ez már (legalábbi itt...) erősen technikai iránya miatt kezd offtopic lenni :-P
OFF Úgy tudom, a nagyadók távkezeléséről lebeszélték a nagyfőnökséget (pl Tokaj, Pécs, ahol ugyan nincs középhullám, de sok 100 kW sugárzódik ki összesen).
Ti. 1-2 adókezelő több év alatt is még mindig olcsóbb, mint egy tűzeset. (Van, aki lekapcsolja a dolgokat, ha hiba, pl. zárlat van) Azt nem tudom, hogy Solt mekkora személyzettel megy
A 6.4MW az az eredeti berendezés teljesítményigénye, ennél -korszerűsítésekkel- kevesebbet fogyaszt, de még így is rettentően magas a villanyszámlája a létesítménynek.
Solt éjjel, 2MW-on hajtva nagyjából az ország 80%-át fedte le, ha jól tudom. A teljes teljesítménynél az energiaigénye 6.4MW (tehát inkább 30%, mint 70...)
Ne felejtsünk el Solttal kapcsolatban néhány további apróságot sem: Orosz technológia, személyzet nélkül nem megy (nem távkezelhető állomás). Az elektroncsöveket gőzzel hűtik, amihez saját vízkezelő/desztilláló is működik az állomáson.
Az adó tényleg 2MW-ra képes (nem az antennanyereséggel szorozva), de már régen nem nyomnak ki annyit (kb. 12 éve).
Napközben 500kW, naplemente után 1MW; "régen" 1/2MW volt az adótelj. (Naplemente után erősebben kell adni, bejön a távoli terjedés miatti zavarás - igaz most már nem is adnak annyit este) Mellékesen jegyzem meg, hogy az URH és TV nagyadók is 10kW nagyságrendben dolgoznak, ráadásul az országos lefedettség megközelítéséhez kell belőlük kb 8 db (plusz a kisadóik)
Maradva Soltnál: Ha 70% adóhatásfokkal és lakossági nappali tarifával (40Ft/kWh) számolunk, napi 20 óra adás /500kW esetén a villanyszámla kb. 210 millió Ft/év (És ez nem lakossági tarifával megy, kalkulálható fogyasztás - tehát az kb. a fele tarifát jelenti)
OFF Az antennanyereség nem számottevő, a kisugárzási szög fontosabb. (A botantenna nyeresége egyébként erősen a negatív tartományban van) ON
A KH vevő nem bírja a villamos zavarokat (troli, villamos, trafóház) - viszont nem csak az adó 60-70 km körzetében jön (és nem csak nagy parabola-antennával)
Aki meg a műholdas vételt alternatívának tartja, az gondolja meg, hogy a műholdhasználatért is fizetni kell (a fealdónak mindenképp) - nem tudom mennyit. A netes vétel kb. ott lehetséges, ahol URH-ra is van lehetőség (otthon feltehetsz a tetőre URH antennát) - viszont mi van, ha egyszerre sokan hallgatják (=töltik le) az adást; a sugárzott műsornál nincs ilyen korlát)
Mostanában hihetetlenül nagy bűnök történülnek a világban, s különösen ama fertályán, ahol van szerencsétlenségünk élnünk. Ki lehet árusítani az országot, bérbe lehet adni a pornófilm-forgatás céljából a Parlamentet, mindegy, majd jön egy magyar rabszolgalázadás, és az adósságleveleket elégetik, az APEH-székház helyét behintik sóval, a levéltárakat felgyújtják, a Parlamentet , a nyugati beruházókat megruházzák, a keleti maffiákat a nyeregben hátrafordulva lenyilazzák, és megint kezdődhet újra a magyar államiság elölről. Az azonban, hogy a gyerekeinktől elveszik a nyelvet, mindennél súlyosabb. A Halotti beszédet vonják vissza a csajvadékok. Ha van árulás, ez az.
A közrádió ugyanebben a pocsolyában dagonyázik. Persze, akinek ez kellemes fürdővíz, ott semmi gond.
Felőlem. Rádiót m lassan egy 15 éve nem hallgatok. Netán külföldön voltam, akkor esténént az autóban, ha épp a 22 órakor a kocsiban ültem. Mert csak akkortájt jött be.