Keresés

Részletes keresés

Pribéli Levente Creative Commons License 18 órája 0 0 17676

Köszönöm szépen!

Levi

Előzmény: hieracium (17675)
hieracium Creative Commons License 18 órája 0 0 17675

Szia!

Ez Thymelicus sylvestris.  A 3 Thymelicus faj fonákja eléggé hasonló, legsötétebb (barna, nem sárgásbarna) a T. acteon. Oldalnézetben (tehát a fonákja felől a csápbunkó vége jól látszik vagy fekete vagy - mint ebben az esetben - okkerszínű és a vége vörhenyes-barna.

Más:

Tegnap Tamással a Kiskunságban jártunk Hyponephele lupinat fotózni. Végül kettőt, egy szakadtat és egy frisset találtunk. Ime az utóbbi képe:

Végül egy nem igazán lényeges kérdés: lupinus vagy lupina?

Tudom, hogy a könyvünkben, meg a Tolman könyvben is lupina. Igenám, de első leírója Oronzio Gabriele Costa (1787-1867), híres olasz zoológus, a Nápoly faunájáról szóló könyvében lupinus (Satyrus lupinus) néven írta le, tehát ez az érvényes fajnév. Csak később  lett lupina. Elvileg a Hyponephele nőnemű (Nephele nimfa volt ugyanis, tehát nő), akkor viszont a lupinust is illeszteni kell (nőnemű változata: lupina). Maga  a lupinus-a-um farkast jelent melléknévi alakban. Hogy miért kapta szegény lepke a farkas jelzőt, rejtély. Costát már nem kérdezhetjük meg.

Gozmány könyvében még lupinus néven szerepel, ugyanígy található a lepiforum.de oldalán is. A legtöbb kézikönyvben azonban lupina (vagyis a latin nyelvtan szabályai szerint írják).

Ennyit erről.

Üdv: P

Előzmény: Pribéli Levente (17673)
hieracium Creative Commons License 19 órája 0 0 17674

Rendben, de töltsd fel a képet!

Üdv: P

Előzmény: Tibcs79 (17672)
Pribéli Levente Creative Commons License 20 órája 0 0 17673

Sziasztok!

Ennek a busalepkének a meghatározásában tudnátok segíteni? Felmerült bennem az acteon. (Csatoltam egy csápbunkóra fókuszált képet is.) Fonákon mit érdemes figyelni?

2018.06.02., Gerecse

Előre is köszönöm!

Levi

Tibcs79 Creative Commons License 2 napja 0 0 17672

Sziasztok! Még új vagyok itt nálatok. Üdv mindenkinek. Az lenne kérdésem, hogy tudja valaki esetleg, hogy ez melyik fajhoz tartozik? Nem nagy, de érdekes. Előre is köszi.

Ximinez Creative Commons License 5 napja 0 0 17671

Köszönöm!

Előzmény: hieracium (17669)
hieracium Creative Commons License 5 napja 0 0 17670

Tamás szólt, hogy a S. pruni az S w-album. Valóban. Igaz, hogy a w-betűje hiányzik (vagy olyan halvány, hogy nem látszik), de a foltsora jellemző a W-albumra.

Bocs: P

Előzmény: hieracium (17667)
hieracium Creative Commons License 6 napja 0 0 17669

Szia!

Sajnos csak néhány száz molyt ismerek, beleértve ezt is: Synaphe moldavica.

Üdv: Péter

Előzmény: Ximinez (17668)
Ximinez Creative Commons License 6 napja 0 0 17668

Sziasztok!

06. 13., Hajmáskér, száraz gyepben - mi lehet ez?

hieracium Creative Commons License 2018.06.17 0 0 17667

Sziasztok!

Június 16 - Bükk fennsík.

Hármasban nekivágtunk elég borongós időben. A célfaj az Aricia artaxerxes volt. Amíg el nem vékonyodott a felhőzet, alig volt mozgás, később egyre több és több faj repült. Később a nap is ki-kisütött. A artaxerxes nagyon sok volt, a hímek már kicsit kopottak voltak (a nőstényeken több a vörösbarna folt):

ezt jól szemlélteti a Melitaeákkal közös táplálkozásuk. A másik gyakori boglárka a C semiargus volt:

Sok-sok hím L. virgaureae repült, frissek voltak, nőstényt még nem láttunk.

Volt viszon még L. hippothoe (ez egy nőstény, de Tamás fényképezett hímeket is):

S. pruni:

sőt L. alciphron és tityrus is.

A Melitaea főleg athalia volt, de találtunk britomartist is.

Sok gyöngyházlepke volt: A paphia, adippe és aglaja, de volt ino, daphne és lathonia is. Egy niobe is repült, de csak Tamásnak sikerült fonákos képet készítenie.

A tarkalepkék friss példányaival találkoztunk: nappali pávaszem, atalanta:

több L camilla és egy nagy színjátszőlepke:

És a magaslati levegő (800 m felett) meg a hideg miatt minden el volt maradva - kb két héttel a lentiekhez képest. Ez példázza a hajnalpírlepke nőstény:

Hasonló szépet mindenkinek:

Péter

halmos ferenc Creative Commons License 2018.06.14 0 0 17666

Kedves Szilárd !Köszönöm a segítségét  !

Előzmény: Corvus corone cornix (17615)
apollinus Creative Commons License 2018.06.14 0 0 17665

Szia Péter!

szép kis gyülekezetek!:) igen, tényleg, csüngőlepkékből is több van idén. Egyébként az Argynnis adippe is rég nem látott egyedszámban képviselteti magát a Budai-hegységben, utoljára 2011-ben és 2012-ben figyeltem meg hasonlót, de gondolom ez volna a normális, és nem pedig az utóbbi néhány év jóval gyérebb észlelései.

Ami a Catocala nymphagoga-t illeti, köszönettel tartozom a látatlanbani határozásért, mert néhány napja találkoztam egy fűben megbúvó példánnyal, csak épp nem tudtam melyik faj, és azóta se néztem utána.:)

üdv: Tamás

Előzmény: hieracium (17664)
hieracium Creative Commons License 2018.06.14 0 0 17664

Szia Tamás!

Igen az álcsüngőlepke mindenütt tömeges. Pl. nálunk - csak a kertben Csobánkán - úgy egyszerre van vagy 50-100. A Coreopsis és levendula virágjain tucatnyi ül. Még a lakásba is berepülnek. Minden évben sok van, de az idei nyár talán a gradációjuk csúcsa. Koratavasszal a Normafánál kb 10 méterenként keresztezte egy-egy hernyó az utat. Gondoltam, hogy az idén nagyon sokan lesznek. És lőn. Érdekes, hogy a csüngőlepkéknek is jó  esztendeje van. A Vértesben voltak évek, amikor hihetetlen tömegben repültek. Főleg a Zygaena purpuralis és  loti, de a carniolica is

Z. purpuralis                     Z. carniolica

Ilyen év volt a 2005 és a 2011. Tavaly meg tavalyelőtt csak elvétve volt egy-egy példány a Vértesben és itt Pomázon is. Most viszont tömegesen repülnek.

De hát ez a ciklikusság minden lepkére jellemző. Az idén ismét tömeges a Catocala nymphagoga, tavaly vagy tavalyelőtt csak egy-két példány jött a fényre. A minap vagy egy tucat.

Előzmény: apollinus (17661)
hieracium Creative Commons License 2018.06.14 0 0 17663

Elnézést: Clostera curtula (negyedszerre csak sikerült leírni).

P

Előzmény: hieracium (17662)
hieracium Creative Commons License 2018.06.14 0 1 17662

Ez egy levélszövő: Clostera curtua.

ÜdV. P

Előzmény: crimenor (17659)
apollinus Creative Commons License 2018.06.13 0 0 17661

Idén úgy tűnik gradál a faj, talán az enyhe tél következtében is, de nem hinném, hogy lokális jelenségről volna szó, másfelé is ez lehet a helyzet, szokatlan módon a főváros belső kerületeiben is több példánnyal találkoztam.

Előzmény: kgyd (17656)
-FRIPP- Creative Commons License 2018.06.13 0 0 17660

Ez igen , csak ámulok ...

Úgy látszik az iris sem akar lemaradni az idén , szerintem legalább két héttel ő is hamarabb indult.

Pénteken szét kell nézzek a Bükk-fennsíkon.

Előzmény: hieracium (17653)
crimenor Creative Commons License 2018.06.13 0 0 17659

Valaki tud segíteni a beazonosításában? Köszönöm!

hieracium Creative Commons License 2018.06.12 0 0 17657

Szia Dini!

Most hétvégén (VI. 8-10) voltunk Jósvafőn.

Előzmény: ldini (17655)
kgyd Creative Commons License 2018.06.12 0 0 17656

A Budai-hegységben idén elképesztő mennyiségben látni fehérpettyes álcsüngőlepkét. Mi lehet az oka? 

Előzmény: b.szisz (17641)
ldini Creative Commons License 2018.06.12 0 0 17655

Óriási élmény lehetett! Jók a képek is! (Mikor volt ez a túrátok? Ott is megvolt az alcon, szuper!)

Üdv. Dini

lepkés Creative Commons License 2018.06.11 0 0 17654

Mi is csak néztünk...

hieracium Creative Commons License 2018.06.11 0 0 17653

Sziasztok!

Rövid beszámoló a Jósvafő-Szögliget túráról.

Nagyon szerencsésen, az esők után érkeztünk meg, a lepkék hatalmas tömegekben ültek a nedves földön. Legtöbb volt talán az A paphia, de pl. a Tohonya völgyben inkább az A adippe dominált:

Másutt a boglárkák (elsősorban P argus, néhány P icarus és bellargus):

Összesen 5-6 M alcont is láttam a magasabban fekvő réteken:

A sláger persze a rengeteg (!!!) vörös rókalepke volt (elsősorban Szögligeten):

a fonákos képen jól látszanak a világos (sárgásszürke) lábai. Ugyancsak több A iris és ilia is volt:

, több P atalanta, néhány I io és nagy rókalepke, valamint rengeteg A levana társaságában.

Ugyancsak tömegesen voltak Melitaeák, elsősorban M athalia, de volt M britomartis is:

Még volt - bár kopott - nagy tűzlepke, de már megjelentek a L virgaureaek (volt még alciphron és tityrus is)

Habár mindig volt Brenthis ino ezen a tájon, most szinte tömeges volt, néhol persze keveredtek a daphnékkal és a hecatékkal is. Ime két B ino:

Ugyancsak nagyon sok Zygaena volt, főleg lonicerae:

, de filipendulae és a Szőlő-hegyen egy carniolica is.

A busalepkék (elsősorban T lineola) hatalmas tömegben szívogattak, de a virágokon is bőven üldögéltek:

Habár a sok sakktáblalepke (M galathea) jelezte, hogy tombol a nyár, megjelentek az első szemeslepkék (H fagi) is:

Nagy szerencsénk volt az idővel. Olyan sok volt a lepke mint hajdanában - mondjuk 30-40 esztendővel ezelőtt. 42 nappali lepkefajt számoltam össze, de ha többet vagyok kint és nagyobb területet járok be, talán többet is. Pénteken bő 20 km-t gyalogoltam a trópusi páratartalmú melegben (de túléltem).

Hasonló szépet és jót mindenkinek.

Razor03 Creative Commons License 2018.06.11 0 0 17652

Gratula!

Előzmény: plumigeralis (17651)
plumigeralis Creative Commons License 2018.06.10 0 1 17651

Sziasztok!

Ha jól emlékszem, az Acontia candefacta volt eddig az utolsó, hazánk faunájára új nagylepkefaj.A Magyar Természettudományi Múzeumban Eupithecia-példányok keresése közben találtam egy kisebb sorozat Eupithecia oxycedrata példányt határainkon belüli lelőhelyről, így Magyarország faunájának ismerete újabb nagylepkével gyarapodik!Mivel a lelőhely nagyon eltér a faj eddig ismert élőhelyeitől, ezért szerintem az ország bármely pontján felbukkanhat. Akik Eupithecia-kat gyűjtenek (mármint nemcsak fotóznak), azoknak érdemes odafigyelni rá! Olyan 1,5-2 cm fesztávú állat, nagyon nyújtott szárnyakkal (mint az innotata, ochridata vagy lanceata fajoké), mintázata viszont leginkább az ericeata-éhoz hasonlít (képet ld. alább). 
A faj megtalálásáról szóló cikket közlésre elfogadták, hamarosan megjelenik; szabadon letölthető formában - további részleteket onnan lehet majd megtudni.

Üdvözlettel:

Balázs

kuszakb Creative Commons License 2018.06.10 0 0 17650

kuszakb Creative Commons License 2018.06.10 0 0 17649

Nyergesújfalu este 7-kor fotóztam, legalább 50 példány láttam a fehér foltosból a virágokon. 

Xanthomelas Creative Commons License 2018.06.09 0 0 17648

Múlt vasárnap 06. 03-án láttam az első nyári fecskefarkút a Keszthelyi-hegységben.

Előzmény: Erik24 (17643)
-FRIPP- Creative Commons License 2018.06.09 0 0 17647

Köszi!

Örömvolt közöttük lenni , amikor kinyitottam minden ajtót hogy kiengedjem a trópusi levegőt a kocsiból akkor beözönlött egy csomó . lépésben indultam el hogy épen maradjon mindenki.

Voltak évek régebben amikor összesen nem láttam például annyi Nagy rókát mint most pénteken egy fél nap alatt.

Előzmény: Razor03 (17646)
Razor03 Creative Commons License 2018.06.09 0 0 17646

Nagyon szép a rókalepkéd! :-)

Előzmény: -FRIPP- (17645)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!