Keresés

Részletes keresés

Pribéli Levente Creative Commons License 1 napja 0 0 17717

Szia!

Köszönöm szépen a választ! A Coliasok egyelőre nagyon nehéznek tűnnek nekem, még az is, hogy melyikek közül kellene választanom... 

A boglárka felszíne miért icarusos? Mintha látnám rajta a sötét részt (élességi síkon kívül), amiről azt gondoltam, thersiteses. Voltak Onobrychisek is, majd figyelünk a Cupidokra, hátha... Most csak egy minimust láttunk.

Köszönjük!

Levi

Előzmény: hieracium (17716)
hieracium Creative Commons License 2 napja 0 0 17716

Szia!

Az első Colias a szárny alakja alapján inkább hyale, de a mintázat ellene szól. Ha ez is a száraz löszgyepen repült, talán mégis inkább alfacariensis. Sajnos a Mérit & Mérit határozó - tapasztatalom szerint - csak az esetek 60-70%-ában ad biztos támpontot (azaz specificitása is csak maximum 70%, nem pedig 99% - de én nem tudok jobbat). És ne felejtsük,  ez a határozó is alapvetően feszített példányok határozására szolgál! A másik - ahogy Tamás is írja - chrysotheme hím - s akkor ez jó adat!

A három boglárka  - annak ellenére, hogy  a felszín szinte 100%-ig icarus - biztosan thersites: mind a felső szárny pontsorának lefutása, mind a vörös szegélyfoltok és fekete sapkafoltok elkülönülése alapján. Ez állapítható meg a kopott 4. példánynál is, azaz az is thersites. Maga a löszgyep is emellett szól,  remélem voltak benne Onobrychisek is. Akkor viszont ott Cupido osiriseknek is kell(ene) lenni. Egyébkétn röptében nem igen lehet elkülöníneti a thersitest és az icarust (bár lehet vogy vannak erre képesek). Talán a thersites gracilisebb, mint az icarus. Ha Onobrychises gyepen járunk, érdemes a boglárkák fonákját is vizslatni. Nekem az a benyomásom, hogy a thersites vörös (narancs) foltjai valahogy sápadtabbak, mint icarusé. Szóval. ilyen esetben érdemes alaposabban szemügyre venni őket.

További jó fajokat!

Üdv: Péter

Előzmény: Pribéli Levente (17709)
Pribéli Levente Creative Commons License 2 napja 0 0 17715

Szia!

Köszönöm! Reméltem, hogy lesz közte... A közigazgatási határ Dág, de Máriahalomhoz közelebb volt, maradvány löszgyepen (kb. itt: 47.643537, 18.691900). Egyébként nagyon jó a környék, sok jó növénnyel, rablópillékkel...

Levi

Előzmény: Xanthomelas (17713)
Xanthomelas Creative Commons License 3 napja 0 0 17714

Az idei év nem mérvadó, minden 10-15 nappal korábban zajlott a szokásosnál. Abban a magasságban szerintem is június vége - július eleje kell hogy elcsípd a rajzás csúcsát.

Előzmény: -FRIPP- (17712)
Xanthomelas Creative Commons License 3 napja 0 0 17713

Szia!

A második Colias szerintem chrysotheme lesz, ami jó adat, melyik településen fotóztad?

Az első hyale vagy alfacariensis, nagyon nehéz megkülönbözetni őket.

Tamás

Előzmény: Pribéli Levente (17709)
-FRIPP- Creative Commons License 3 napja 0 0 17712

Szia.

Ott lehet az igazság az utolsó mondatodban.

Évek óta csökönyösen július elején járom be a lepkék után a Nagy-mezőn körbefutó utakat illetve a környező érdekesebbnek vélt helyszíneket.

Ez azt jelenti hogy 6-7 órát megyek gyakorlatilag megállás nélkül hogy időben visszaérjek az autómhoz.

2012-ben 07.05-én a BNP-őrház környékén belefutottam a jóba , 8-10 iris szálldosott körülöttem , némelyik rajtam pihent meg.

Jövőre hamarabb fogok nézelődni bár a június közepi észlelésre eddig a tiéteken kívül nemigen találtam adatot.

Előzmény: Xanthomelas (17708)
Pribéli Levente Creative Commons License 3 napja 0 1 17711

Remélem, mostmár jó lesz:

Pribéli Levente Creative Commons License 3 napja 0 0 17710

A negyedik fotó lemaradt. Szóval ez a kérdéses:

Pribéli Levente Creative Commons License 3 napja 0 0 17709

Sziasztok!

Tegnapelőtt találtuk Hartmann Hannival ezt az ibolyaszín boglárkát (P. thersites) egy nagyon jó löszgyepen a Keleti-Gerecsében. Az első 3 fotón ugyanaz a példány van. Az utolsó fotón lévő egyednél mi alapján lehet biztosan kizárni az icarinust? Elég sok fotón megnéztem a könyvben írt bélyegeket, de úgy látom, a legtöbb előfordul icaruson is.

Volt jópár Colias is, de a változóan felhős időben nehéz volt az ellenfényes fotózás. Tudnátok segíteni a határozásban? Az elsőt nem tudom, a másik kettő talán croceus.

Xanthomelasnak köszönöm a választ a vértesi B. ino-s kérdésre!

Levi

Xanthomelas Creative Commons License 3 napja 0 0 17708

Szia!

Idén 06.16-án fotóztuk ezt a példányt a Bükk-fennsíkon Hieraciummal, aki beszámolót is írt.

Megfigyeléseim szerint fent több ponton is előfordul, de lejjebb a völgyekben gyakoribb és néha nagyobb példányszámban is megjelenik. Lehet hogy júliusra már nagyon szétszéledtek vagy lerepültek a hímek ezért nem találtad.

Előzmény: -FRIPP- (17703)
kyozai Creative Commons License 4 napja 0 0 17707

Ez gyors volt, köszönöm 

-FRIPP- Creative Commons License 4 napja 0 1 17706
Előzmény: kyozai (17705)
kyozai Creative Commons License 4 napja 0 0 17705

Másodjára sikerült feltőlteni a képet, mégegyszer köszi szépen a segítséget, Üdv 

kyozai Creative Commons License 4 napja 0 0 17704

Sziasztok, ezt ma reggel fényképeztem, igaz, hogy Mehring Németországban, de a kisfiam tudni szeretné mi a neve. Köszi a segítséget. 

-FRIPP- Creative Commons License 5 napja 0 0 17703

2012-ben rátaláltam a Bükk-fennsíkon , azóta soha nem láttam ott.

Valószínű hogy hasonlóan kedvezőtlenül reagál az élőhelyi adottságainak változására ( elsősorban klímabeli) mint a L.populi

Előzmény: zlaco (17701)
-FRIPP- Creative Commons License 5 napja 0 0 17702

Amíg megfelelőek számára az életfeltételek ( háborítatlan vizes környezet fákkal , elegendő táplálék ) addig valószínűleg marad.

Ráadásul védelmet élvez , 50.000 Ft a természetvédelmi értéke.

Előzmény: lepkés (17700)
zlaco Creative Commons License 5 napja 0 0 17701

Én Leleszen voltam 07.05-én, de én sem láttam egy irist sem. Pedig ilyenkor elvileg kellett volna látnom.

Előzmény: -FRIPP- (17695)
lepkés Creative Commons License 5 napja 0 0 17700

Köszi.

Várhatóan állandó vendégem lesz?

Előzmény: -FRIPP- (17699)
-FRIPP- Creative Commons License 5 napja 0 0 17699

Egyértelműen hód rágásnyoma.

Folyamatosan koptatnia kell a metszőfogait és mivel egyre több van országszerte gyakran láthatóak a tevékenységük következményei.

Előzmény: lepkés (17698)
lepkés Creative Commons License 5 napja 0 0 17698

Sziasztok!

Elnézést az ide nem illő hozzászólásomért.

Írjátok meg légyszi, hogy mi rágta meg ezeket a kis fehár nyárfákat!

Dél-Nyírségben, a Kék-Kálló csatorna mellett készültek a fotók a mai napon.

antiopa Creative Commons License 6 napja 0 0 17697

Miki és Pista köszönöm a válaszokat!

Megkerestem egy korábbi 2014 áprilisi fotómat mely a Ménes-völgyben készült.Jól láthatóan áttelelt létére még szép sárgás a szárnyszegélye. Nagyon sok véleményt hallottam a kérdéses lepkéről,de egyértelműen nem dönthető el.

Üdv! Ervin

-FRIPP- Creative Commons License 6 napja 0 0 17696

Ennyi volt az eredmény a Fennsíkon . szembe jött velem , Te biztosan értékeled:

Előzmény: Xanthomelas (17690)
-FRIPP- Creative Commons License 6 napja 0 0 17695

Szia.

Három napig a Tisza hátán ringatóztam Tiszabábolna fölött , sok ilia van , gyönyörűek , frissek , gyorsak.

Biztos hogy a második nemzedék.

Kerestem a Nagy színjátszót a Bükk-fennsíkon még 07.02-án de semmi , pedig lejártam a lábam utánuk.

Előzmény: Razor03 (17689)
Razor03 Creative Commons License 6 napja 0 0 17694

Szia!

Nagyon komoly... szerintem is áttelelt. Én Galyán láttam áttelelt gyászlepkét május végén - június elején, bár az elég szakadt volt.

Előzmény: antiopa (17691)
ivanmiklos Creative Commons License 2018.07.10 0 0 17693

Szia Ervin!

Szerintem áttelelt, annak ellenére hogy szép, szinte hibátlan, nem szakadt.

Én egyik éven fotóztam a Kőszegiben 06.22-én , átteleltet.

A frissek szerintem mind sárga szegélyűek.

Üdv, Miki

Előzmény: antiopa (17691)
comad2 Creative Commons License 2018.07.10 0 0 17692

Üdv! Úgy látom szezon van. Bükk-Ómassa, vasárnap.

antiopa Creative Commons License 2018.07.09 0 0 17691

Sziasztok! 2018.07.08. Zemplén,Gönci Nagy-patak völgye. Szeretném,hogy aki teheti írja meg a véleményét erről az állatról,áttelelt egyeddel volt dolgunk?Megoszlanak a vélemények,igen kifakult példány,ilyenekkel áprilisban találkozik az ember,vagy még különbekkel.

Köszönettel! Ervin

Xanthomelas Creative Commons License 2018.07.09 0 0 17690

Szia, szerintem egyértelműen az.

Előzmény: Razor03 (17689)
Razor03 Creative Commons License 2018.07.09 0 0 17689

Sziasztok!

Ez a kép most készült 7-én Rákóczifalván a Tiszaparton. Jól gondolom hogy ez már a 2. nemzedék lenne? Nem lennék meglepődve, mert nálunk a sappho 2. generációja 20-án kint volt...

antiopa Creative Commons License 2018.07.07 0 0 17688

Szia Tomi!

Nagyszerű élmény lehetett,gratulálok!

További sok sikert!

Üdv! Ervin

Előzmény: Xanthomelas (17687)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!