Keresés

Részletes keresés

lathonia Creative Commons License 2017.11.23 0 0 17479

Sziasztok! Nálunk is megfigyelhetők a Ptilophora plumigera- k, a tollas púposszövők.

Nov. 10-én 16 példány, nov. 22-én 7 példány volt este a lepedőn Iváncon.  Üdv. Kati

 

hieracium Creative Commons License 2017.11.23 0 0 17478

Szia!

Igen, az első  nagy téliaraszoló, a második nagy valószínűséggel kis  téliaraszoló (O brumata), sőt a szárny alakja alapján a harmadik is, de túl kicsi a kép, a színéről nem is beszélve.

 

Más:

Tegnap a Normafán - a szép idő és a melegfront okán - kiraktam a lámpákat:

jött egy megkésett púposszövő (P plumigera), meg vagy négy A. aceraria. Más nem.

 

Üdv: P

 

Előzmény: Zolcsi67 (17476)
Acherontia atropos Creative Commons License 2017.11.21 0 0 17477

Szia! Az első a nagy téliaraszoló.

Zolcsi67 Creative Commons License 2017.11.21 0 0 17476

Mátra alján, falu szélén...három, sajnos nem igazán vérprofi fotó a hétvégéről, Mátraalmásról. Tudnátok segíteni a meghatározásban?

 

Köszönöm szépen!

 

Acherontia atropos Creative Commons License 2017.11.19 0 0 17475

Köszönöm!

hieracium Creative Commons License 2017.11.19 0 0 17474

Szia!

egyik kedvenc púposszövőm, ilyen szép csápjai vannak:

Innen a neve (ptilophora [görög], ill. plumigera [latin] = "tollas"): Ptilophora plumigera, azaz tollas púposzszövő

Üdv: P

 

Előzmény: Acherontia atropos (17471)
hieracium Creative Commons License 2017.11.19 0 0 17473

Sziasztok!

Araszolók (Normafa):

O. brumata, E.  defoliaria,  A. aurantiaria és bajaria, illetve tegnap láttam az első  (kb egy tucatnyi) Alsophila acerariat a CBA falán. Ez utóbbiak tömeges rajzása megkezdődött. De az idő nem igazán kedvező.

Üdv: P

Előzmény: b.szisz (17468)
Corvus corone cornix Creative Commons License 2017.11.18 0 0 17472

Sziasztok!

 

Cinkotai kiserdő (Naplás-tóval szemben) 2017.11.18.

 

https://drive.google.com/open?id=1FOsao5JW5zJ5Jo63eOMPCKOuPe0iM5CI

 

Operophtera brumata

 

Üdv, Szilárd & Szilvi

Acherontia atropos Creative Commons License 2017.11.18 0 0 17471

Sziasztok! Elmentünk Visegrádra és találtunk egy érdekes lepkét.Egy faágon ült és csapdosott a szárnyaival.Meg tudjátok mondani milyen fajta?

BálintZsolt Creative Commons License 2017.11.17 0 0 17470

http://mttmuzeum.blog.hu/2017/11/17/ikarusz_boglarkalepkek_szarnyvizsgalata

 

A fenti egy kis ismeretterjesztő film az Ikarusz boglárkával kapcsolatos kutatásokról.

ldini Creative Commons License 2017.11.16 0 0 17469

Sziasztok!

 

Kalotás Zsolt hívott múlt héten, hogy Gergely Péterrel kimennek a Szársomlyóra télibaglyozni. Igyekeztem én is odaérni, de csak hatra jutottam el Nagyharsányba, amikor ők már "megelégelték" a lepkék támadását. Csak engem vártak, hogy én is megnézhessem és készítsek egy-két amatőr képet a lepedőre gyűlt lepkékből. Ha jól emlékszem, 18-at számoltak egyidőben. Szerencsénk volt az időjárással, 8-10 fok lehetett, és szélcsend.

Köszönöm nekik ezt az élményt és tapasztalatot!

 

Üdv: Dini

 

    

 

Más fajok is voltak, bár nem sokan. Csak erről a kettőről készítettem képet:

 

  

b.szisz Creative Commons License 2017.11.15 0 0 17468

Sziasztok!

 

A Naplás-tónál is tömegesen megjelentek a kis téliaraszolók (O brumata) - 11.14-ei észlelés.

 

Üdv,

Szilvi és Szilárd

Acherontia atropos Creative Commons License 2017.11.13 0 0 17467

Sziasztok! Nálunk megjelent az első kis téliaraszoló :)

-FRIPP- Creative Commons License 2017.11.11 0 0 17466

Csatlakozom , tegnap délután óta nekem is megvan , ma reggel le is tettem egy átmeneti időre.

Nagyon jó , alapos , pontosan olyan mint amit vártam.

Nagy köszönet érte a szerzőknek!

Előzmény: b.szisz (17465)
b.szisz Creative Commons License 2017.11.09 0 0 17465

Sziasztok!

 

Én is megkaptam ma a Nappali lepkéink című könyvet. Nagyon tetszik, köszönjük szépen!!

 

November 7-én a Budai Arborétumban láttam ezt a narancsvirágon táplálkozó V. atalantát.

 

Üdv,

Szilvi

bypaul Creative Commons License 2017.11.08 0 0 17464

Tisztelt Szerzők! Ma végre kézbe vehettem az új Nappali lepkéink könyvet, nagyon-nagyon jó, minden köszönet a munkátokért!!!!

Előzmény: jasius (17435)
Katona Gergely Creative Commons License 2017.11.06 0 0 17463

Hangay György új, bogaras könyvében olvastam lisztbogár-lárvákról, amelyeket megtanítottak arra, hogy egy T-alakú "útvesztőben" mindig ugyanazt az irányt válasszák, és ez a tudás a bábozódást és kikelést követően is jó esetben megmaradt. Talán a könyvben van hivatkozás is a kísérleteket végzőkre, és utána lehet olvasni annak, akit komolyabban érdekel a dolog.

Előzmény: CSIxy (17439)
hieracium Creative Commons License 2017.11.04 0 0 17462

Rövid beszámoló Borneóból:

Persze ott meleg van, meg sok az eső, de az élővilág csodálatos. Az esőerdő hangos a kabócáktól

-  ez egy lámpahordó kabóca:

meg a békáktól, - ez egy repülő béka:

Vannak persze mérges kigyók is:

A rovarvilág is fantasztikus: óriási orrszavúak:

különös éjjeli lepkék:

és hát persze, nappali lepkék. A lepkék zöme a koronaszinten röpköd és csak ritkán ereszkedik alá. Fotózásuk nem könnyű, ráadásul az esőerdőben sötét is van, többnyire vakut is kell használni. Az ISO felnyomása túlzottan szemcséssé teszi a képet. A 105 mm-es makróval nem sokra mentem, egy méternél közelebb nem engedtek (hja, meleg van...), ezért a telével lőttem a többségét.

Lexias pardalis                 Tanaecia pelea                 Trogonoptera brookiana

A csücskösök is figyelemreméltóak, nemkülönben a busák:

Eooxylides tharis              Odontoptilum pygela

Csodálatos a formagazdagság. Legtlátványosabbak mégis a madárlpekék, azok között is a Brooke rádzsa lepkéje (T brookiana), szárnyfesztávolsága 8 cm, méltóságteljesen repül, vitorlázva, ritka szárnycsapásokkal.  Egy helyen négy is repkedett, néha le is szálltak, így alkalmam volt vagy 50 képet készíteni, abból vagy 3-4 sikerült. 

Persze, így messziről jól néznek ki a lepkék, de ott kutya meleg van, a páratartalaom 100 vagy közel 100%, mindenhonnan csurog a verejték és lemossa a szúnyogriasztót,  a szúnyogok azonnal meg is csípnek. Szerencsére arrafelé malária nincs, csak Dengue láz. De azt is megúsztam. Piócák vannak ugyan, de most elkerültek. A hangyák is nagyon kellemetlenül tudnak csípni. És csak egyszer áztam meg. Most próbálom rendezni a képeket, a jetlag talán ma már elmúlik.

 

Hasonlóan szép és maradandó élményeket kívánok Mindannyiótóknak!

Üdv: P

BálintZsolt Creative Commons License 2017.11.02 0 0 17461

CSAK nagyon kicsit utána olvastam, mert odahaza alig van lepkés könyvem. Magyarul csak az Abafi. Abban a báb leírásakor tényleg hüvelyekről ír (VI. oldal). Lehet Laci bácsi ezt átvette, és én is onnan vettem. Tényleg nem emlékszem. A fórumozás kapcsán az általam megnézett lepkebábokon én nem láttam hüvelyt se a szárnyaknak, se a lábaknak.  A szenderek szipókájának van külön hüvelye.  Majd a múzeumban megnézem a többit könyvet, a legjobb talán Zombori Lajos szótára, ami nemcsak a lepkékkel hanem a többi rovarral kapcsolatos teminológiát is felsorolja. Még egyszer meg culpa kedves molyember.

Előzmény: minnesotai molyember (17458)
BálintZsolt Creative Commons License 2017.11.02 0 0 17460

AZ, hogy én angolból úgy fordítottam, az nem jelenti azt, hogy jól fordítottam.  Amikor volt ez a szárnyhüvelyes dolog itt a fórumon, elővettem egypár bábhüvelyt a múzeumban, mikroszkóp alá tettem, és nem találtam olyan részt, amit lehetne külön hüvelynek hívni.  Szárnyfedő jobb lenne. De utána kell nézni jobban. Lehet Gozmány is ezt használta. Szóval rossz a terminológia. Attól még lehet használni. Erről szólt a bejegyzésem. Azon mérgelődtem, hogy valaki névtelenül  piszkálódik. De ez a névtelenség a divat, nincs mit ellene tenni. Egyébként tényleg érdekelne, hogy kicsoda ez a minnesotai molyember, mert azt se tudom, hogy fiú e vagy lány. De tényleg ne ez legyen itt a téma. Még egyszer bocsánatot kérek.  Megfigyelések. Tegnap a farkasréti temetőben: Libythea celtis. Ma a Fertő-tó mentén: Vanessa cardui V. atalanta, Libythea celtis, Colias croceus, Leminua dumi, Chondrosoma fiduciarium.

 

 

Előzmény: minnesotai molyember (17458)
minnesotai molyember Creative Commons License 2017.11.01 -2 0 17458

Olvass vissza és utána okoskodj.

Előzmény: Razor03 (17457)
Razor03 Creative Commons License 2017.11.01 -1 0 17457

Tényleg jó lenne befejezni... a fórumra nem tartozik az ilyesmi.

Előzmény: minnesotai molyember (17455)
minnesotai molyember Creative Commons License 2017.11.01 -1 0 17456

Azt végképp nem tudom, honnan veszed, hogy egy fórumos aktivitásból le lehet szűrni, hogy ki mit tett le az asztalra. Ez alapján te sem lehetsz akkora penge srác.

Előzmény: minnesotai molyember (17455)
minnesotai molyember Creative Commons License 2017.11.01 0 0 17455

Kedves István,
Zsolt barátod személyeskedésére hadd reagáljak úgy ahogy jónak látom, rendben? Mellesleg az mennyire intelligens szerinted, amikor azt írja, hogy "a minnesotai molyembernek lehet hüvelye"? Vagy itt valamiféle szent burok veszi körül BZS őnagyságát? Csak jelezném, hogy ő az, aki javítgat másokat, aztán szépen önellentmondásba keveredik. Vagy erre már nem szabad nyilvánosan rávilágítani, csak egyoldalúan tűrni?
Milyen logika alapján jön ide, hogy ki mit tett le az asztalra? Ne térj el a tárgytól,  ha lehet. Intelligens ember nem tesz ilyet.

Előzmény: Razor03 (17454)
Razor03 Creative Commons License 2017.11.01 -1 0 17454

Kíváncsi vagyok ki lehetsz - de egy biztos: igazán befejezhetnéd. Ez nem a fórumra tartozik, ha bajod van írj privátot.

 

Másrészt inkább azt mutogasd hogy te magad mit tettél le a lepkészet nagy asztalára...

 

Gondolom nem sokat, mert egy intelligens ember nem így viselkedik, még akkor sem ha fórumon vagyunk.

Előzmény: minnesotai molyember (17452)
minnesotai molyember Creative Commons License 2017.11.01 0 0 17453

Íme az ominózus fordítás:
Egyébként ajánlom figyelmedbe Gozmány László 1965-ben megjelent Lepkék c. munkáját, hátha a következő könyvben nem használsz megtévesztő fordítást. Tudod, csak egzaktan!

Előzmény: minnesotai molyember (17452)
b.szisz Creative Commons License 2017.11.01 0 0 17451

Sziasztok!

 

A mai nap (11.01) az Ócsa közelében a Selyem-réti tanösvényen és környékén sétáltunk (kb 2 órát).

A következő lepkékkel találkoztunk ez idő alatt:

4 db Polygonia c-album

2 db Vanessa atalanta

1 db Macroglossum stellatarum

Nagyon sok szitakötőt láttunk még. Egy kérdés. Látott arra felé már valaki Euphydryas aurinia-t? Érdemes keresni májusban a Selyemréti tanösvény közeli vidéken?

 

Üdv, Szilvi & Szilárd

 

 

 

BálintZsolt Creative Commons License 2017.11.01 0 0 17450

BOCSÁNAT az előbbi bejegyzésért. Nem akarok senkit se megbántani. Csak szeretném, ha nem piszkálódna senki sem. Se velem, se másokkal.

Előzmény: BálintZsolt (17449)
BálintZsolt Creative Commons License 2017.11.01 -2 2 17449

HA A KARDNAK meg a minnesotai molyembernek lehet hüvelye, akkor egy bábnak miért ne lehetne? Amit a minnensotai molyember valószínűleg nem ért meg, az az, hogy a tudomány akkor tudomány, ha a kifejezések egzaktul meg vannak határozva, és a valóságon alapulnak. Tehát tudjuk, miről beszélünk. Tehát ha Acherontia atropos szerint mindennek van hüvelye, és ezt meg is indokolja, lehet úgy; de ez  még nem jelenti azt, hogy azt, amit ő leírt, mások már nem ismerték föl, és jellemezték és megnevezték (ajánlom Gozmány László 1965-ben megjelent Lepkék c. munkáját - minnesotai molyembernek is). Ezért az nem mentesíti se  minnesotai molyembert, sem pedig Acherontia atropost, hogy nem nézi meg, hogy minek valójában mi a neve. Mert a minnesotai molyembert sem minnesotai molyembernek hívják a valóságban, hanem másnak. És a fórumozó Acherontia atropos is a valóságban más, nem a Halálfejes szender.  Szóval más a tudomány, és más a fórumozás, más a lepkészet, és más a szórakozás. Bálint Zsolt viszont mindig Bálint Zsolt. Nem kérdés.

Előzmény: minnesotai molyember (17447)
Acherontia atropos Creative Commons License 2017.11.01 0 0 17448

Köszönöm.A bábot egy képről másoltam és lehet,hogy az lemaradt.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!