Keresés

Részletes keresés

XANTIi Creative Commons License 2018.07.06 0 0 2343

Nem valószínű. Viszont az egyik tekercs hangoló, rezgőköri elem. A másik szimpla és valódi transzformátor. Funkcióját tekintve.

Előzmény: Bgovernor (2340)
Bgovernor Creative Commons License 2018.07.06 0 0 2342

A C/"6"-os lesz az mégis, sorry, túlgondoltam.

Előzmény: Bgovernor (2340)
Bgovernor Creative Commons License 2018.07.06 0 0 2341

11. C/modulátor

15. C (ha csak 1-et lehet megjelölni)

16. A

17. A

13. B

Valakinek más jött ki?

Előzmény: pacs_425 (2330)
Bgovernor Creative Commons License 2018.07.06 0 0 2340

Igazad van. Ezek fényében az első tekercs szerintem a tekercselés aljától a tetejéig tart, a másik az aljától a leágazásig. Galvanikusan nincsenek elválasztva és ugyanazon a magon vannak. Egy potenciómétert is fel lehet 2 ellenállásként fogni (3). Van ennek valami értelme? :) Ez a kérdés úgy érzem a definícióra megy rá...

Előzmény: XANTIi (2339)
XANTIi Creative Commons License 2018.07.06 0 0 2339

Ebben vitatkozok. 2 tekercs az már több. De az autotrafó csak egy tekercs leágazással. Szerintem.

Előzmény: Bgovernor (2338)
Bgovernor Creative Commons License 2018.07.06 0 0 2338

A 24-es kérdésnél a "multiple winding" "többszörös tekercselés" szerintem nem a "6"-os/nem a "C" válasz. Szerintem itt azt jelenti hogy több tekercselés van ugyanazon az oldalon, tehát szerintem a 7-es "autotranszformátor"/ "B" válasz a jó. A 6-os trafó szerintem nem több tekercseléses, mert egy primer és egy szekunder oldala van (galvanikusan elválasztva). Ha egy primer lenne de pl 2 szekunder akkor már az is több tekercseléses lenne... szerintem.

http://eeeguide1.blogspot.com/2014/06/multiple-winding-transformers.html

hobbielektronika.hu :

Autótranszformátor

Takarékosabban kivitelezett transzformátor, melynek lényege, hogy a primer és szekunder tekercsek egy része közös. Csak olyan helyen használható, ahol nem kötelező a hálózat tökéletes galvanikus leválasztása. 

Előzmény: oregbela (2326)
XANTIi Creative Commons License 2018.07.06 0 0 2337

Így van. A kondi csökkenti a puffer-előtétellenállás-zener láncon a brummot, zajt. A tranzisztor így kisebb kimeneti kondival is kisebb brummot visz át.

Ha ezt nagy kimeneti kondival akarná elérni, akkor kellene oda a brute-force.

Előzmény: Bgovernor (2336)
Bgovernor Creative Commons License 2018.07.06 0 0 2336

egyet értek Desert Rat-el. Szerintem ez egy áteresztőtranzisztoros feszültségstabilizátor zener diódával, eképpen:

forrás: http://cms.sulinet.hu/get/d/e76cc154-31f0-48a7-be2c-66e0cb231048/1/4/b/Normal/13_5_3_Feszultsegstabilizalas_NPN_tranzisztorral.jpg

D1 Zener-en záróirányban ~stabil feszültség lesz és ezt hivatott C2 simítani.

stabil feszültséget szolgáltat.

Előzmény: Desert Rat (2335)
Desert Rat Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2335

brute force =  nyers erő  (brute - brutális)  ezt inkább egy kimeneten lévő elkóra mondanám.

A kérdésre én az "A" választ ixelném be - csökkenti (elnyomja) a D1-re jutó zajt/ingadozást/zavart.

Előzmény: oregbela (2332)
pacs_425 Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2334

Brute-force filter:

Előzmény: oregbela (2332)
pacs_425 Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2333

Tanúld meg kishazánk követelményének leírt dolgait, adj róla számot, oszt annyi!

Köszönöm, én már sikerrel túl vagyok a Visegrádi utcán.
Egyébként meg kukacoskodik a fene, csak itt ma felmerült hogy felesleges a műszaki kérdésekbe ennyire belebonyolódni a vizsgán, erre válaszul felvillantottam, hogy máshol sincsen kolbászból a kerítés.
A rothadó kapitalizmusban is számonkérik a dolgot, az lehet hogy máshogy mint itt.
Esetleg érdemes tanulni belőle, ha nem teszik, akkor figyelmen kívül lehet hagyni.
Nem minden vacak ami nyugatról jön, egyszer úgy 45 évig megprópáltuk országhatáron kívül tartani az ottani dolgokat, a kísérlet siralmas végeredményének utóhatásait a mai napig nyögjük.

Én lennék a legboldogabb ha magyar nyelvű kérdéssorokból idézhetnék vég nélkül...

Előzmény: Princ of Carpatia (2331)
oregbela Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2332

Hát én a 33-as B válasznál azért vitatkoznék a fordításon!

"its is a brute force filter sor the output"

Mint írtam korábban nem igazán jó az angolom, de tudomásom szerint a "brute force" erőteljest jelent. Itt szó sincs RF-ről! Éppen ezért én így fordítanám: Ez (a kondi) erőteljes elnyomást csinál a kimenetre

Véleményem szerint, mivel tápegységről van szó, ennek a kondinak a szerepe a kimeneten az erőteljes brumcsökkentés és ez a helyes választás a négy közül!

Előzmény: pacs_425 (2329)
Princ of Carpatia Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2331

Üdv OM! (Avagy aspiráns!) 

Te hol vizsgázol? Magyarisztánban? Akkor meg miért a "kukacoskodásod? Tolod itt a régiók eseteit.   Tanúld meg kishazánk követelményének leírt dolgait, adj róla számot, oszt annyi! A lőtéri kutya nem fog könyörögni a teljesítmény megtételéért, bár aggódunk az utánpótlás okán, és tesszük azt, mit tehetünk.  Véleményem, hogy ....

Öreg Csóka

Előzmény: pacs_425 (2330)
pacs_425 Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2330

Ha estleg lenne kedvetek játszani még egy kicsit, pár további kérdés, ez pl. a brit Foundation (kezdő) licenc-hez tartozó gyakorló feladatsorból való.
Remek lenne ha vizsgára készülők válaszolnák meg, de persze az sem baj ha az öreg rókák is beszállnak, bár rájuk inkább a javításnál lenne szükség.

11. Mi a funkciója a 2-es számmmal jelölt egységnek az adókészülék blokkvázlatán?
A. oszcillátor
B. RF erősítő
C. modulátor
D. HF erősítő

15. Melyik rajz ábrázol dipól antennát?

16. Az antenna korrektül van csatlakoztatva az adókészülékhez, de "rossz" frekvencián használjuk. Ez azt eredményezi, hogy:
A. a teljesítmény egy része visszaverődik a tápvonalra
B. az antenna károsodásának veszélye áll fenn
C. csökkenti az SWR-t a tápvonalon
D. megnöveli a jelerősséget vételi oldalon

17. Az amatőr nagyobb távoltságot szeretne áthidalni VHF-en és UHF-en. Az alábbiak közül melyikkel éri el a legjobb eredményt?
A. A környező tetők fölé emeli az antennát
B. Megduplázza a vevőállomás teljesítményét
C. UHF-et használ a nagyobb távolság eléréséhez
D. Mozgatja a földön az antennát a kertben

13. Mi a funkciója a 2-es számmmal jelölt egységnek a vevőkészülék blokkvázlatán?
A. hangoló ás RF erősítő
B. demodulátor
C. HF erősítő

D. hangszóró

pacs_425 Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2329

31: Mi a szerepe az R1 és R2 ellenállásnak?
A. Terhelő-ellenállások
B. Fix munkapont beállító ellenállások
C. Önbeálló munkapont (mint csöveknél a katódellenállás)
D. Visszacsatolás

21: A T3 ábrán mit jelöl a 4-es számú komponens?
A. Antenna
B. Adókészülék
C. Műterhelés
D. Földelés

33: Mi a szerepe C2-nek az áramkörben?
A. Csökkenti a D1 dióda zaját
B. RF kimeneti szűrő
C. önrezonáns a zaj frekvenciáján
D. Q1 tranzisztor munkapontját állítja be

24: Az ábrán melyik szimbólum jelöli a többtekercses transzformátort?
A. 4
B. 7
C. 6
D. 1

Unatkozó_majomidomár Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2328

z

Unatkozó_majomidomár Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2327

Próbálok válaszolni, csak zavar, hogy most nem látom a képeket.

31-es kérdés: Igen, B a helyes. (A R3 valóban egyenáramú visszacsatolás, stabilizálja a munkapontot)

24-es kérdés: Igen, C a helyes, az a trafó.

33-as kérdés: Itt azt gondolom a B válasz a jó, bár az a kondi a zener zaját is söntöli, de nem ez van írva a válaszhoz, ill. az én angolságommal nem ezt értem belőle.

21-es egyértelmű, antenna. Ez egyébként egy klasszikus T tuner, ilyen kapcsolás van az antennatunerek jelentős részében. Szeretjük, mert elég széles impedancia tartományban működik, viszont felüláteresztő jellegénél fogva nem segít a felharmonikusokon mint mondjuk egy Pi szűrő, valamint könnyen lehet tökéletes bemeneti SWR-re hangolni brutál csillapítás mellett. Némi gyakorlat, vagy egy kimeneti szintmérő nem árt hozzá, hogy megtaláljuk a tökéletesen illesztett és kis csillapítású állapotot.

oregbela Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2326

Vizsgáztassatok már le, ha kérhetném!

Angolul nem tudok, viszont rengeteg angol nyelvű doksit tanulmányoztam, így azért ragadt rám némi (kosz)
Ha a nyelvtudás miatt tévedek, akkor bocs! Néhol fűzni is fogok magyarázatot, hogy szerintem mi van az ábrán.

31-es kérdés:
Ez egy földelt emitteres tranzisztoros erősítő, a tranzisztor bázisáramát, munkapontját állítja be az
R1 és R2 feszültségosztó. A kollektorra kötött ellenálláson fog a kijövő feszültség megjelenni, amit C2 csatol ki,
miközben egyenáramúlag le is választja a kimenetet.
Az R3 szerepe a munkapont beállításon kívül a negatív visszacsatolás! (erre kíváncsi vagyok mit szóltok!)
A rajta eső feszültség kivonódik a bázis feszültségből, így alakul ki a negatív visszacsatolás.
Nos a csöves korszakban volt ilyen megoldás, a katód egy pár 100 ohmos ellenállással volt földelve, a
magyarázat ugyanaz mint az előbb. Itt is van ilyen hatása?

A kérdésre a válaszok: ( ha jól fordítom)
A. Load resistor = Terhelő ellenállás
B. Fixed bias = Áram beállítás (munkapont beállítás?)
C. Self bias = Saját áram
D. Feedback = Visszacsatolás

Ezek után a tippem a B!

--------------------------------------------------------
A 24-es  kérdésnél a "multiple-winding" feltételezem, hogy illesztő transzformátort kérdezi.
Természetesen a 6-os alkatrészről van szó, tehát a C a jó válasz!

Ez egy varikapos hangolású oszcillátor egy leválasztó, illesztő fokozattal.
Az oszci aktív eleme egy FET tranzisztor (1), a visszacsatolás a 7-es tekercs megcsapolásán keresztül
történik. Még rengeteget lehetne erről is írni!

---------------------------------------------------------
A 33-as kérdés egy áteresztő tranzisztoros feszültségstabilizátor.
A kérdés arra vonatkozik, hogy mi a szerepe a C2 kondenzátornak.

Az A választ baromságnak érzem, az én fordításomban azt jelenti, hogy söntöli a D1 diófát!

A B válasz lesz a nyerő! Az én fordításomban egy erős kimeneti szűrőt jelent.
Szerintem ez egy esetleges bejövő brum feszültséget nagyban elnyomja!

A C-ben azt pedzi, hogy egy "ön-rezonanciát" állít be. Mivel ez nem oszcillátor, ez tuti marhaság!

A D-ben meg azt állítják, hogy a Q1 tranyónak a bázisáramát állítja be. Mivel a bekapcsolás pillanatát
kivéve ezen nem folyhat áram, ezért ezt a választ is marhaságnak tartom!
--------------------------------------------------------
A 21-esnál egyértelmű, hogy a 4-es elem az antenna.

Viszont egy pillanatra zavarba jöttem, hogy ez egy adó kimenetén egy lyukszűrő, vagy sávzáró szűrő-e!
Aztán jobban belegondolva ennek lyukszűrőnek (sáv áteresztő szűrőnek) kell lennie!
A feladata az esetleges felharmonikusok csillapítása, az antennára való jutásának megakadályozása.
Abban viszont bizonytalan vagyok, hogy impedancia illesztést végez-e!

Kérdezném, hogy a vizsgán szoktak lenni tranzisztor munkapont beállításra vonatkozó számítások, méretezések, erősítés számítások, stb.?

Előzmény: pacs_425 (2321)
top_agy_ Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2325

nem is akármit

Előzmény: top_agy_ (2324)
top_agy_ Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2324

Akkor vegyél PMR-t vagy CB-t!

Meg nem sértve őket, hisz maguk is alkotnak, nem is karmit és persze értenek is hozzá, csak ők nem vizsgáznak.

Ugyanolyan értékes hobbi mint ez, de itt megszállottak aművelői. Kivárni, még kihalnak, oszt szabad a pálya kérelmekkel a hatósághoz fordulni, hogy az amatőrsávok is lehessenek holmi rádiótelefon frekvenciák.

Kérelmeket addig is lehet gyártani, benyújtani, módosítgatni, hisz az élet örök harc...

:-)) :-)) 

Előzmény: Daniel's (2310)
Bgovernor Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2323

Köszönöm a tippet!

Már jelentkeztem is.

Előzmény: Unatkozó_majomidomár (2319)
oldgoldfox Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2322

Itt sem volt  gond ,  csak jött  az  50 éves  tagköztársasági  lét  ami még most is  hat.

Előzmény: Desert Rat (2320)
pacs_425 Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2321

A prosztata/aranyér ügyben van igazságod, de a rádiózás igen kis szelete ez, halgass bele egy websdr-be rövidhullámon, egy igen nagy része a forgalmazásnak nem is beszéd :)

Ahogy előttem is írta Unatkozó olvtárs, a műszaki az azért kell, mert az engedély birtokában akár 1,5kW-os adót is építhetsz, ezzel már marha nagy galibát lehet okozni. Ehhez mérten meglepően kevés tudást kérnek hozzá...
Az oké hogy téged nem érdekel, de nekem például ez egy fontos dolog, úgy a fele motiváció a vizsgázásra ebből jött.

Máshol is kérik a műszaki részt, ezeket az amerikai vizsgaanyagból szemezgettem:

Desert Rat Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2320

Nyilván ennek történelmi oka is van, hogy amikor az első amatőrök kibulizták maguknak az engedélyt, akkor nem arra hivatkoztak, hogy iCom rádióval akarnak rádiózni, hanem forrasztani akarnak maguknak egyet ...stb. Az állam meg semmit nem akart, csak elbírálta azt amit az amatőr hajlamúak kértek, hozzáfaragta azt az egyéb szempontokhoz és kiadta rá az engedélyt bizonyos feltételekhez kötve. Aztán száz éven át farigcsálták. Ha most valaki másfélét szeretne (pl kezelői engedélyt forrasztás nélkül), akkor össze kell állni, benyujtani egy petíciót, hogy ezt meg azt szeretnénk, aztán válaszolnak rá. Valamikor régebben olvastam azt a petíciót amit az usák polgárok nyujtottak be az FCC-nek, hogy a hosszúhullámon úgy sincs semmi, nem lehetne-e ott ökörködni hobbyból, aztán azt válaszolták rá, hogy dehogynem, tessék a 160-190kHz sávot használni az alábbi korlátozásokkal ...

De az usákok 400 éve tanulják, hogy magától semmi nincs csak a préri, a sivatag és az éhenhalás, tulajdonképpen mindent "meg kell csinálni", a pénzt, a jogszabályt, a rádioklubot, és ha "te" nem csinálod, akkor senki sem csinálja helyetted.  Szokás itt felvetni, hogy de akkor nem lesz utánpótlás ..stb - hát ha az utánpótlásnak ez nem probléma, akkor másnak biztos nem.

Előzmény: Unatkozó_majomidomár (2315)
Unatkozó_majomidomár Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2319

Akkor nyert ügyed van! Ott még működnek rádióklubok.

De akár a MRASZ-hoz is bemehetsz közvetlenül, nem

fognak kidobni.

Előzmény: Bgovernor (2317)
XANTIi Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2318

Annak örülök, hogy a repülésben otthon vagy. Így kicsit kollégák is vagyunk. Csak már nem a botkormány, hanem az avionika oldaláról.

Hidd el, amit ott kérnek műszakiból, az nagyon-nagyon a fizikai alapja a rádiózás mérhetetlen világának.

Ami valahol a rádiózás alap intelligenciájához tartozik. Mert lehet, hogy pont egy világversenyen kell visszaforrasztanod egy mikrofon csatit. Oszt 3 derót az 5 lábra sokféle módon köthető vissza.

Pedig még csak nem is minta forrasztásokat kérnek tőled.

Ahogy repülésben is 100 dolgot kell megtanulni, pedig jó eséllyel 10000 légióra alatt sem találkoznál vele soha.

A tanulás, fejlődés mindenkinek nyitott akár milyen irányát nyomja a rádiózásnak. Az a néhány alap fizikai ismeret nem felesleges. Amit megtanulsz egyszer az életben, az nem felesleges. Legfeljebb most és ott nem látod a miértjét. Nem biztos, hogy mindig lesz mögötted technikai ember, ha a milliós csilivili rádiódban valami apróságot kell cserélni. Esetleg nem árt tudni miért van az egyik kábelnek vastag a másiknak vékony belső ere. A repülésben is kell ismerni sok fizikai állandót, alap összefüggéseket. Hiába te csak FMC-n keresztül 95%-ban robottal fested a felhőket.

Nekünk az Ohm törvénye kb olyan mint a pilótának a magasság-sebesség-nyomás alap összefüggése.

A sorban-párhuzamosan kapcsolt ellenállások mint a repülés 1-2-3 v.4  motorral összefüggései.

Ahogy egy egyszerű cipész tanonc is le tud tenni egy vitorla vizsgát, ehhez a szinthez hasonló amit tőled most elvárnak.

Bgovernor Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2317

Budapest, belváros.

Előzmény: Unatkozó_majomidomár (2316)
Unatkozó_majomidomár Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2316

Merre laksz?

Előzmény: Bgovernor (2314)
Unatkozó_majomidomár Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2315

:) 

Nem szabad elfelejteni, hogy a rádióamatőr engedély speciális, minden más rádióengedélytől különböző.

Ugyanis ennek birtokában jogod van készüléket építeni, átalakítani. Az rendben van, hogy kevesen akarnak,

de magában az engedélyben ez benne van. Nem nálunk, az egész világon. Ezt nemzetközi egyezmények

szabályozzák, amelyek alól nem lehet kibújni (legfeljebb ugye Romániában...:) ), ezért van mindenhol

műszaki vizsga is. Ha a szabályozók eljutnak odáig, hogy megtiltják az építést és a rádióamatőr engedély

is csak egy operátori engedély lesz, akkor értelemszerűen ki fog kerülni a műszaki a vizsga anyagából.

Attól a naptól viszont megszűnik a rádióamatőr tevékenység és átalakul összsávi CB-vé. Engem ez nagyjából

addig a napig fog érdekelni.....

Előzmény: Daniel's (2313)
Bgovernor Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2314

Üdv mindenkinek/kellemes felkészülést!

Tudja valaki hogy mit lehet vizsga alkalmával használni? Fejből kell tudni konstansokat pl.: anyagok fajlagos ellenálásai, permittivitások/permeabilitások, S-értékek, boltzmann állandó, gyakori terjedési sebesség tényezők... vagy ezeket megadják a példában?

Milyen ségédeszközöket lehet használni? Számológép...? 4 jegyű függvénytáblázat? egyéb?

Van valamilyen tanfolyam ami a vizsgára felkészít, budapest/vonzáskörzete, vagy bárhol máshol? Önfejlesztő csoport vagy akármi ami tudna nekem segíteni? A forgalmazás részhez biztos hogy kell nekem segítség, de egy átfogó tanfolyam megnyugtatóbb lenne.

Tud esetleg valaki tesztet(eket) megoldásokkal szolgáltatni, a felkészültségem ellenőrzése végett? Aki még nem ismerné, annak ezen a német nyelvü oldalon vannak kérdések megoldással műszaki és biztonságtechnikai témakörbe online, novice(klasse-a) és a harec(klasse-e) szinthez is.

https://www.darc.de/der-club/referate/ajw/darc-online-lehrgang/technik-klasse-a

https://www.darc.de/der-club/referate/ajw/lehrgang-te/e01/

A segítséget előre is köszönöm!

Bálint

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!