Keresés

Részletes keresés

pacs_425 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 1957

Ha van egy filléres-felesleges USB-s egered, akkor ha bal gomb mikrokapcsolóját kivezeted, rá tudsz kötni egy egyszerű billentyűt.

Előzmény: Boreus (1956)
Boreus Creative Commons License 2017.11.06 0 0 1956

Sziasztok! Ezt most találtam:

http://morsecode.me

Játéknak, gyakorlásnak szerintem nem is rossz ötlet. Csak kell hozzá valami jobb USB-s billentyű.

Törölt nick Creative Commons License 2017.10.04 0 0 1955

Köszönöm, ha tudok élek a meghívással. De csak ha biztonságos.... :)

 

Előzmény: HA5OPI (1954)
HA5OPI Creative Commons License 2017.10.03 0 0 1954

Ha erre jársz, ugorj be egy gyárlátogatásra.:-)

Előzmény: Törölt nick (1953)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.03 0 1 1953

Legközelebb akkor látogatlak meg, ha egyedül leszel..... :) :)

(Remélem pattog a forgács és fröcsög az emulzió folyamatosan)

Előzmény: HA5OPI (1952)
HA5OPI Creative Commons License 2017.10.03 0 0 1952

Ha ezt meglátja,mindkettőnket megnyakal.:-)))

Előzmény: Törölt nick (1949)
normafa műhely Creative Commons License 2017.10.02 0 1 1951

Még szerencse hogy nulla fokon fagy a víz és és a Kárpát-medencében olykor megadatik a fagypont alatti hőmérséklet. Akkor ezek szerint télen tutira el tudsz menni vizsgázni.

Előzmény: HA5OPI (1947)
schlumberger Creative Commons License 2017.10.02 0 0 1950

Ha nem vagyok indiszkrét, melyik klub az az 'itteni'?

 

Indiszkrét voltál, úgy tűnik :-)

Előzmény: Törölt nick (1943)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.02 0 1 1949

Ja. Amilyen sóher főnöke van.... :) :)

 

Előzmény: XANTIi (1948)
XANTIi Creative Commons License 2017.10.02 0 0 1948

De legalább dupla rumot kaptatok...

Előzmény: HA5OPI (1947)
HA5OPI Creative Commons License 2017.10.02 0 1 1947

Én neki akartam futni, de nem engedtek el az evezők mögül, a kapitány vízisízni akart...

Előzmény: normafa műhely (1946)
normafa műhely Creative Commons License 2017.10.02 0 0 1946

Sziasztok! Szeptember 28. néhány napja elmúlt már. Senkinek nem volt érkezése a Visegrádiban? Beszéltem egy vizsgázóval aki megemlítette, hogy tudomása szerint mint ahogy ő sem úgy a többi vizsgázónak sem sikerült leküzdeni az "akadályokat".

XANTIi Creative Commons License 2017.09.21 0 0 1945

Bizony egy angol feltétlenül kell. Ha gyengécske is, de majd belejön a fülelő. Mert nagyon sok órát, napot kell a hangszóró, mikrofon mögött ülni, mire ki tudja szűrni a fül az őt érdeklőt a káoszból. Nagy tudomány ez!

Előzmény: new badogrugdalo (1944)
new badogrugdalo Creative Commons License 2017.09.21 0 0 1944

Nyelvtudás!!! Anélkül az egész semmit nem ér. Az az alapja a nemzetközi rádiózásnak, nem a pénzért megvehető szuper ketyerék.

 

Előzmény: attila7575 (1941)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.21 0 0 1943

Ha nem vagyok indiszkrét, melyik klub az az 'itteni'?

Előzmény: attila7575 (1941)
_nyunyuka Creative Commons License 2017.09.20 0 0 1942

Érdemes. Unalmas lesz egy idő után a 11m és a 70 centi, meg mások QSO-it hallgatni. Kinyílik a világ!

Előzmény: attila7575 (1941)
attila7575 Creative Commons License 2017.09.20 0 0 1941

Köszönöm mindenkinek a javaslatokat és a biztatást. Elkezdem megtanulni az anyagot, és felveszem a kapcsolatot az itteni klubbal.

 

Erre az egyre külön reagálok:

 

"olyan élmény, amit nagyon nehéz elmagyarázni, de akit egyszer megcsapott ennek a szele"

 

Ez nagyon így lehet. Amikor a mostani rádióm megszerzése után pár nappal, mikor megvolt az első vételem a huszonpár kilométerrel odébb lévő átjátszóról, élmény volt. (Egy ideig kísérleteztem azzal, hogy fogjak egy kb 90 km-re lévő átjátszót, amire nagyon jó rálátásom van magasból, de csak zajt sikerült fognom egyelőre. De az ilyesmik motiválnak és fenntartják az érdeklődést.)

pmate955 Creative Commons License 2017.09.19 0 1 1940

(Ha több infó érdekel, keress engem, vagy HA0MDA Mártont! :) )

Előzmény: pmate955 (1939)
pmate955 Creative Commons License 2017.09.19 0 0 1939

Szia, 

nem lehetetlen a vizsga.  Sajnos tényleg 30 évvel ezelőtti az elvárás és a tananyag is, de le lehet tenni, max mész párszor, kegyelemből átengednek. Ha csak 1 ponton múlik, akkor is kedvesek szoktak lenni. Az alap vizsgával 1 baj van: kevés a sáv. Marad a 7 mega, 3,5 , mert a felsők elég bénán terjednek manapság. De 7-en éjszaka nagyon sok mindent lehet csinálni. Versenyek vannak, rengeteg üzemmód, műholdak, scatterek, amit csak akarsz. A forgalmazást vizsgán nem nézik vészesen, nem kell tapasztalt versenyállomásról szökött operátornak lenni a vizsgán. Az elektronika sem lehetetlen, inkább a jog meg a biztonságtechnika nehéz, ahol nem hibázhatsz. Ha csak egy tárgykört buksz, legközelebb csak azt kell letenni. Mint írták, a HAREC meg a következő lépcső, nem sokkal nehezebb, de a béna időbeosztás miatt nekem egyelőre kieső. Ismerkedj a rádiózással, mindenkinek azt tudom javasolni. WebSDR, esetleg saját vevő, bármi jó, és ha érdekel, amit hallasz, akkor csináld! A megfigyelést 14 megán érdemes kezdeni, mert ott tényleg DX munka folyik, nem a kukorékolás. Nem olvastam végig minden hsz-t, így ha redundáns valami, azért elnézést. 

PMR-eztem anno, és ideális kísérletezőterep amúgy, főleg ha találsz rádiósokat rajta. Antennát tesztelni, beszélgetni azon is lehet. CB is menő, ott is vannak komoly rádiózással foglalkozó emberek, mindent csinálnak, amit az amatőrök, az is jó alternatíva, nekem sajnos kimaradt. 

Pár szóval: nem kell atomfizikusnak lenni, csak a kitartásodon és szabadidődön múlik, hogy sikerüljön. 

73! 

Előzmény: attila7575 (1914)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.19 0 0 1938

Olyannyira, hogy a módszer már 23cm-en is működik. És pontosan úgy csináljuk, ahogyan mondod.

De 3 cm-en a zivatarfelhők is tökéletesen tükröznek. Egy jó kis vihar az Alpokban és egész Európa kinyílik ! :)

Előzmény: Sikloernyos (1937)
Sikloernyos Creative Commons License 2017.09.19 0 0 1937

arrol a kis repcsirol visszaverodik 10 gigan annyi jel, hogy a masik hallja? Es hogy iranyitjatok az antennat, mindket antenna ugyanarra a gepre nez? Es kozben flightradarral kovetitek, merre jar, nehogy mas-mas gepre nezzenek az antennak?

Előzmény: Törölt nick (1935)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.19 0 0 1936

Az sem mindegy, milyen klubba téved be az emberfia. A reggeltől részegen böfögő kiz... józsi félék csak demotiválók.

Előzmény: XANTIi (1934)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.19 0 0 1935

Senki nem nézi le a CB-seket, mindössze azt a tényt rögzítjük, hogy nem ugyanaz a szint. Aki ezen megsértődik, az úgy járt.

Akikkel inkább bajunk van, azok az engedély nélkül mindenhol mindennel kalózkodó szociopaták, de csak akkor, ha bepofátlankodnak

a rádióamatőr sávokba. Ott nincs tolerancia.

A rádióamatőrök (az igaziak) egyébként abban térnek el a rádión beszélgetőktől, hogy számukra az összeköttetés létrehozása a cél, az izgalom, a kihívás, nem az eszmecsere. Beszélgetni bármin lehet, főleg manapság.

De az ionoszférával ill. az alsóbb légkörrel játszani egészen más. Mondjuk 10 GHz-en egy utasszállító repülőgépről visszaverődött jelekkel

eljutni Európa másik felére, vagy rövidhullámon egy dipól antennával USA állomásokkal riportot váltani olyan élmény, amit nagyon nehéz

elmagyarázni, de akit egyszer megcsapott ennek a szele, az rögtön felfogja, mi a különbség a rádióamatőrködés és bármi más rádiózás között. Csak biztatni tudlak, hogy próbálj ebbe a részébe belekóstolni, az fog igazán motiválni a vizsgára.

Sajnos mint minden más, ez is Budapest központú, akár tanfolyamot, akár működő klubot csak ott fogsz találni. Ezzel nincs mit tenni.

Én is 100 km-re lakom Budapesttől, de a BKV klubba járok és a hármashatárhegyi versenyállomás munkáját segítem. Ott egyébként szívesen látunk, ha tanfolyammal nem is, de segítséggel örömmel szolgálunk.

 

Előzmény: attila7575 (1930)
XANTIi Creative Commons License 2017.09.18 0 0 1934

Jól szűrted le a tanulságot. A CB használható locsi-fecsi pampogásra. meg jó rádiózásra is. Ott nagyobb a szabadság. Nem nézi le a normális ember, attól hogy más a célja.

Nem kell betojni a vizsgától, ezt sokadszor mondom. 1-2 hét tanulással meg tudod te is csinálni. Ha itt olvasol vissza akkor is tudsz olyan klubot találni, ahol komplett tanfolyam van, de kisebb részekben is tudsz segítséget találni.

Evvel is összefügg, hogy ne az átjátszókon hallgatottakról vegyél mintát az amatőrökről. Egy nagyon periferiális rész az csak az amatőrködésből.

Látogass el egy klubba. Amilyen lesz az "Adjon Isten", olyan lesz a "Fogadj Isten"!

Előzmény: attila7575 (1930)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.18 0 0 1933

A téma folytatásához - ha valaki kíváncs rá - átmegyek ide: Rádiózás másképpen, máshol, mással

Előzmény: Törölt nick (1932)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.18 0 0 1932

a rádióamatőrök lenézik a CB sávon forgalmazókat

 

Szerencsére meg kell, hogy cáfoljalak. Az utóbbi időben és ez már évek óta így van, nagyon jó az együttműködés a HARC-osok és a 11 m után érdeklődő hívójeles rádióamatőrök között. Ennek sok jele van, talán ha felkeresed a HARC honlapját, bővebben tájékozódhatsz.

Azért ne vegye el a kedved, ha 11 m-en sokszor nem találsz senkit! 

Előzmény: attila7575 (1930)
prokszat Creative Commons License 2017.09.18 0 0 1931

Keményen fogok fogalmazni!

 

Két út van:

tanulsz - vizsgázol, pótvizsgázol, pótvizsgázol, pótvizsgázol ... (kb 7x) siker. Én ezt választottam.

 

keresel valakit aki tudja kinek kell odaadni, mennyit, mikor (100 körül van) én ezt hallotam, lehet Nem így van. És nem örülaz, mert tudod, hogy nem az igazi, nem javaslom.

 

Tehát ha feltétlen vágysz egy engedélyre akkor látogass meg egy klubot, nem baj ha régi a honlap, nem az a lényeg. És éldát az élményt, rádióz a klubból, ha megragad - és meg fog - akkor kérj tanácsot, segítséget.

 

Üdv, T.

 

attila7575 Creative Commons License 2017.09.18 0 0 1930

"Van 3 fokozat!! Nem igaz, hogy nincs kezdő szint!"

 

Igen, de ez árnyaltan igaz. Tekintettel arra, hogy a kezdő szintet csak 14 éves életkor alatt vagy 60 éves életkor felett lehet letenni. Így 42 évesen nekem ez mondjuk úgy, hogy nincs.

 

"Aminek ha már megtanultad kihasználni az összes lehetőségét, mélyen benne vagy a jóban! Már nevetve lépsz a felsőbbekre!"

 

Ebben biztos igazad van, én is így érzem, csak nekem a legelső szint a középső, és nem tudok a legalsó kezdő szintre lépni az életkorom miatt, így gyakorlási, ismerkedési lehetőségem nincs, nem tudom felvenni a fordulatot. Azaz, jelenleg, egyelőre így látom.

 

 

"A műszaki résszel van gondod? Segítenek a klubok mindenkinek!"

 

Igen, a műszaki résszel. Keresgélek itt helyben rádiós klub iránt, de csak elavult, karbantartatlan weblapokat (utolsó érdemi frissítés 2.5 éve volt, nem tudom milyen aktivitás lehet itt) találok, és néhány rádiós fórumot olvasva is nagyon bezárkózó, ellenséges légkört látok.

 

"Vagy csak elvi aggályaid vannak a vizsga ellen?"

 

Az nincs, elfogadom, hogy valamilyen szintű előképzettségre szükség van.

 

 

 

oregbela  21 órája

 

Alapvetően én is túlszabályozottnak érzem ezt a dolgot.

 

 

XANTIi  20 órája

"Miért pont az amatőrök frekvenciái és átjátszói kellenének? Mert ingyenesek? Akik felépítették, a saját klubjuk pénzéből és szabadidejéből csinálták. Fizetik a villanyszámláját, az üzemeltetését, az antennákat, szünetmenteseket. Ha leviszi a villám, építik újjá megint a maguk pénzén."

 

Oké, de ehhez akkor sem járulok hozzá, ha van engedélyem. És attól, hogy rádióamatőr vagyok, még nem feltétlen használok átjátszót.

 

 

Unatkozó_majomidomár  20 órája

 

"USA-ban vagy a DARC Németországban. Az ottani vizsgák keményebbek, mint a miénk és mindkét országban folyamatosan emelkedik az adóengedélyesek száma."

 

Az USA-beli számokat láttam, valóban emelkedik. Én úgy olvastam, hogy ott egyébként több engedélyes osztály van (5 volt régen, ha jól tudom, most 4 van), tehát jobban szegmentált, és a legalacsonyabb kategóriában vannak a legtöbben. Ez szerintem egybevág az én felvetéseimmel a fokozatokat illetően.

 

 

gg630504  20 órája

"nem közlekedés, hogy lakott területen száguldozok"

 

Bár nem tartozik a témához, de szerintem ez nem így van. Miért nem közlekedés? A közlekedés fogalma szerintem nem sebességfüggő olyan értelemben, hogy aki gyorsan hajt, az már nem közlekedik.

 

"Tehát az a problémád, hogy betarts-e olyan szabályt, amit van olyan, aki nem tart be."

 

Egyáltalán nem ez a problémám. Az a problémám, hogy az általam végezni kívánt tevékenységhez feleslegesen nehezített vizsga letételén keresztül vezet csak az út, ami olyan feltételek elé állít, amelyek irreálisak a végezni kívánt tevékenységhez képest, és azokhoz képest teljesen felesleges ismeretek elsajátítását követeli meg. Ahhoz hasonlítanám, ha már a korábbi autós/közlekedési példánál maradunk, mintha egy B kategóriás jogosítványnál nem lenne elég a jelenlegi alap műszaki vizsga tudása, hanem vasércből és más alapanyagokból a vizsgán főtengelyt kellene gyártanod és cserélned a motorban. Kicsit persze sarkítottam.

 

"És nem tekinti automatikusan losernek a szabálykövetőt."

 

Én sem, sőt kifejezetten szabálykövető és -tisztelő vagyok. Ezért is az foglalkoztat, hogy hogyan szerezzek engedélyt, és nem az volt a kérdésem, hogy "na és mi van ha nincs engedélyem, mi történhet velem".

 

 

pacs_425  19 órája

 

"hallgass bele egy websdr-en a rövidhullámú sávokba is."

 

Köszi, szétnézek, utánajárok.

 

"de jelenleg ez a rendszer, ezt kell szeretni"

 

Világos, nem a rendszert akarom megváltoztatni a hozzászólásommal, csak próbálok ismereteket összeszedni, mások véleményét megismerni, olyanoktól akik már túl vannak ezen.

 

"A manapság divatos szemlélet - minden kell, lehetőleg hamar, ingyen, és ne kelljen tenni érte semmit - na ez itt nem működik."

 

Értem mit mondasz. Nem tettem a magamévá ezt a szemléletet, csak túlzónak érzem az előírásokat. Mivel az egész hivatásomban abból élek, hogy nagyon sokat tanultam, és a munkám egy részében tanítok is, és a munkám másik részében elengedhetetlen folyamatos képzés és kutatás, beállítottságomból adódóan nem vagyok sem tanulásellenes, sem lusta. A saját eddigi pályámból kiindulva egész egyszerűen csak nem egy műszaki előképzettségű és műszaki gyakorlatú ember vagyok --- igen, tudom, kifejezetten hülyeség és pech hogy ehhez képest érdekel egy technikai jellegű hobbi is. :)

 

 

HA4003SWL_  10 órája

 

"Sikerélmény, közösség - legalább annyira, hogy legyen kivel QSO-znia - és kísérletezési lehetőségek. Persze korlátos, hogy csak a 27MHz-es sávban lehetséges, mármint az engedély nélküli működés, de adrenalin ott is van. Pl. a terjedéssel vívott harc."

 

Egy ideje olvasgatva a témában én is elgondolkoztam ezen, hogy lehet, hogy egyelőre a CB-t kellene kipróbálnom, és meglátni, hogy arról akarok-e továbblépni, mennyire érint meg a dolog úgy, hogy forgalmazok.

 

 

XANTIi  10 órája

 

 

"Igazán jó iskola a rádiózáshoz. Aki kipróbálja, el tudja dönteni mennyire is fogja meg a rádiózás maga. Talán kedvet is kap a komolyabb munkára. De akinek kevesebb az ideje az is jókat játszhat."

 

Ennek és az előtted írónak igazat adok ebben, és örülök neki hogy erre kanyarodtunk, mert így már számomra kifejezetten haszna is volt a beszélgetésnek, ezt az én esetemre vetíthető konkrét megoldásnak érzem. Néhány fórum olvasgatása során azt szűrtem ugyan le, hogy a rádióamatőrök lenézik a CB sávon forgalmazókat, de örülök neki, ha ezt nem lehet általánosítani, és ha úgy gondoljátok, hogy egy alapszintű tanulás lépcsőfoka lehet. Jól szűrtem ezt le az elhangzottakból?

Előzmény: XANTIi (1921)
XANTIi Creative Commons License 2017.09.18 0 0 1929

Igazán jó iskola a rádiózáshoz. Aki kipróbálja, el tudja dönteni mennyire is fogja meg a rádiózás maga. Talán kedvet is kap a komolyabb munkára. De akinek kevesebb az ideje az is jókat játszhat.

Mert a rádiózás is időrabló hobbi. nem elég megvenni a drága gyári kütyüt, antennát. Gyakorlat, tanulás nélkül kevés lesz a sikerélmény az igazi belebolonduláshoz.

Akinek meg csak információ továbbító eszköz a rádió, az mást választ ami kevesebb tanulással, munkával jár. Mert a jó terjedés kifogása igen sok eltöltött idővel sikerül. Ha meg nincs, pénzből, erőből sincs siker. Külön rész a nyelvi tanulás. Mert megérteni a világ hadaró, flegma idegen nyelv használatát, az is egy tréning kérdése. Vagy megtanulni a rövidítéseket, spellinget. (Q és egyéb kódokat....)

Persze csábító az amatőrök infrastruktúrája sokaknak. Pénzen megvehető a vas. Hogyan lehet, hogy őt nem engedik oda használni?

Golf ütőt is vehetek a boltban. Mégsem mehetek egy klub pályájára ütögetni belépés és a szabályok elfogadása nélkül. Sőt, minő botrány, esetleg még vizsga letételét is kérhetik.

 

Előzmény: Törölt nick (1928)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.18 0 0 1928

Így igaz! A HARC-osok is jól nyomják. Rádióamatőr vizsga ugyan nem kell, de ők sem tolerálják az öntörvényűséget.

Az én felfogásom szerint mi kell egy rádiózással foglalkozó embernek? Sikerélmény, közösség - legalább annyira, hogy legyen kivel QSO-znia - és kísérletezési lehetőségek. Persze korlátos, hogy csak a 27MHz-es sávban lehetséges, mármint az engedély nélküli működés, de adrenalin ott is van. Pl. a terjedéssel vívott harc.

Szabályzatuk is van a HARC-osoknak, tehát nem egy szedett-vedett társaság. Vagy az egyik emlékezetes kitelepülésük, ami vagy tavaly késő ősszel vagy az idén kora tavasszal lehetett. Abban az időjárás volt igazi kihívás, hol hózápor, hol eső, hol pedig szél, de igazán kitelepülősnek nem lehetett nevezni az időjárást. De helytálltak, nem mondta le senki a részvételt.

 

Itt vannak ők: http://www.hotelalfa.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=211

Előzmény: XANTIi (1924)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!