Keresés

Részletes keresés

Zügynök Creative Commons License 2023.12.28 0 0 2065

Ezt is köszönöm, holnap kipróbálom.

Üdvözlettel

 

Zambelly Péter

Előzmény: Hehe164 (2063)
laca151 Creative Commons License 2023.12.28 0 0 2064

És ha esetleg konyha van az érzékelő közelében, a füstriasztást kapcsold ki, csak a hőérzékelés legyen aktív.

Nálunk sima főzéstől (gőztől) is bejelzett, meg amikor karamellt pirítottunk a mézeskalács házikó összeragasztásához, pedig kb. 5 méterre van a tűzhelytől.

Előzmény: Zügynök (2056)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.28 0 0 2063

BA = sziréna vezérlés, ez megy a központ sziréna kimenetére. Mínuszt igényel a vezérléshez.

STB = villanó, ezt a központ PGM kimenetére szokás kötni, ez teszi lehetővé hogy a hangjelzés abbamaradása után is villogjon a riasztás adott ideig, vagy egészen a kikapcsolásig. Mínuszt igényel.

SPAR = üres, semmi simcs rajta.

BT és TF = a sziréna szabotázs két bekötési pontja, ezt zónára szokás kötni, a szirénába kihelyezett ellenállásokkal. 

Előzmény: Zügynök (2062)
Zügynök Creative Commons License 2023.12.28 0 0 2062

Megcsináltam, minden rendben működik, köszönöm a fórumtársaknak.

 

Most egy új probléma lépette fel; egy 16 éves Pyronix DELTABELL kültéri szirénát kell már csak bekötnöm, de persze égen-földön nem találok  a neten semmit róla. Nincs benne akku, viszont mintha lenne benne egy pici villanócső; mivel nem tudom bekötni, ezért lehet jó, lehet rossz. A következő bekötési pontjai vannak:

B-

B+

BA

STB

SPAR

BT

TF

 

16 évvel ezelőtt működött; a B- volt a -12V, a B+ volt a +12 V, e kettőn kívül be volt még kötve  a BA és a STB valamint a BT és a TF. Ez utóbbi négy hova volt kötve? ezt már homály fedi......Ismeri valamelyikőtök, esetleg beszédesek a röviditések?

Üdvözlettel

 

Zambelly Péter

Előzmény: Zügynök (2059)
Mekk Elek 1000mester Creative Commons License 2023.12.27 0 0 2061

Lehet, hogy ha a tűzérzékelő pici "riasztási memória" kapcsolóját kikapcsolod (off), akkor nincs is szükség erre a PGM dologra (mesterséges áramszünet). Azért próbáld ki.

Előzmény: Mekk Elek 1000mester (2060)
Mekk Elek 1000mester Creative Commons License 2023.12.27 0 0 2060

A tűzérzékelők nagy része (többsége) a tűz megszűnése után továbbra is fenntartja a tűzjelzést (tovább égeti a kis piros lámpácskáját), hogy a személyzet/tűzoltók a tűzjelzés megszűnése UTÁN  is meg tudja állapítani, hogy a pl százból melyik érzékelő indította a riasztást (és körülnéznek alatta, nem-e találnak pl cigaretta csikket).

Ezután a tűzjelzőket alaphelyzetbe kell hozni, hogy mindenütt elaludjon a kis piros fény. Ennek legegyszerűbb módja, hogy az összes tűzérzékelőtől elvesszük az energia ellátást pár másodercre ezután nyugalmi állapotban indulnak újra.

Ha a tűzérzékelők riasztóbetrendezére vannak kötve, akkor ezt a "mesterséges áramszünetet" úgy szokás előidézni, hogy a riasztó központ valamelyik PGM kimenete biztosítja nekik a tápfeszültséget, amit szoftveresen össze lehet kötni a riasztó billentyűzet kombinációjával. a te esetedben is valószínűleg ezt próbálja elmagyarázni valamiféle leírás.

Amúgy a tűzérzékelők tápfszültségének "mesterséges áramszünetét" ezer más módon is meg lehet valósítani, akár egy filléres nyitó nyomógombbal is: https://www.hestore.hu/prod_10027983.html

 

Előzmény: Zügynök (2056)
Zügynök Creative Commons License 2023.12.27 0 0 2059

Klassz!

Holnap kipróbálom, köszönöm!

Előzmény: Hehe164 (2057)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.27 0 0 2058

Ja, a zónát területhez kell rendelni természetesen. :-)

Előzmény: Hehe164 (2057)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.27 0 0 2057

Pedig nem olyan bonyolult. :-)

Mindenekelőtt a NEO tűzbekötését a PGM-en keresztül felejtsd el. :-)

Aztán.

A +12 voltot kösd az érzékelő 4-es pontjára. A mínuszt az érzékelő 1-es pontjára.

A zónaellenállást kösd az érzékelő 2-es és 5-ös pontja közé.

A központ zóna bemenetét kösd az érzékelő 2-es pontjára. A központ zóna COM-ját kösd a zóna soros ellenállásán keresztül az érzékelő 5-ös pontjára.

 

Az érzékelő DIP kapcsolósorának beállítása:

  • 1-es BE.
  • 2-es KI.
  • 3-as BE.
  • 4-es BE.

A másik DIP kapcsolósor:

  • 1-es KI.
  • 2-es BE.

A központon a zónát 045 "24 órás hő" zónatípusra kell programozni.

A fentiek végrehajtásával lesz egy 24-órás tűzriasztásod, minden RESET-es PGM-es mókolás nélkül. :-)

Előzmény: Zügynök (2056)
Zügynök Creative Commons License 2023.12.27 0 0 2056

Sziasztok,

 

valaki le tudná írni, hogyan kell hozzákötni egy Satel TSD1 tűzés füstérzékelőt egy 2016 neo-hoz? Úgy tűnik, valami érdekesség van a PGM2-vel kapcsolatban, de nem igazán értem.....Na meg vmi relét is emleget, hát ezt sem értem.........

Üdv

Zambelly Péter

Zügynök Creative Commons License 2023.12.26 0 0 2055

Köszönöm, visszavittem és elolvastam a csatolt leírást.

Előzmény: Mekk Elek 1000mester (2038)
Zügynök Creative Commons License 2023.12.26 0 0 2054

Köszönöm, visszavittem.

Előzmény: Hehe164 (2037)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.24 0 0 2053

Értem, köszönöm.

Előzmény: Mekk Elek 1000mester (2052)
Mekk Elek 1000mester Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2052

"Ha valamelyik érzékelő felől már több ízben (mondjuk háromszor) nem érkezett meg a rádiójel, akkor generál valami hibaüzenetet"

 

Ez pontosan így működik, ezért is buknak meg a rádió adást zavaró készülékek (pont ők indítják el a riasztást :)

Ehhez jön még, hogy az érzékelők néhány óránként (vagy naponta) küldenek egy "akku/elem rendben" jelzést is.

És ezeken kívül vannak olykor a "betörés" és "szabotázs" (fedél-felnyitás) rádió üzenetek, amelyekre a központ nem hiba-üzen, hanem szirénát indít.

Előzmény: szicsu1007 (2049)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2051

Volt már ilyen. Igazából a rezgés frekvenciája számít.

Egy tökéletesen kivitelezett dupla ajtó is csinált ilyet a praxisomban amit hiába püföltél, meg se moccant.

Mit is mondhatnék, ilyesmit "érdekes" elmagyarázni a tulajnak, aki persze alapban hülyének néz érte...

Előzmény: szicsu1007 (2050)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2050

Én is gyanakodtam erre, ezért püföltem ököllel az ajtólapot. Mondjuk azt nehezen tudom elképzelni, hogy a leengedett redőnyön keresztül a szél megrázná az ajtót. Habár a szökőárban sem "halad" a víz, csak az energia, majd ha partot ér, akkor romba dönti a házakat.

A japán harcos a csukott ajtón keresztül "kiüti" a kívül hallgatózó ellenséget:-))

Newton bölcsőjében sem mozdulnak el a "belső" elemek...

Előzmény: Hehe164 (2048)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2049

Ha a konyha ajtó nyitására a 9-as gyulad ki, akor a konyha ajtó okozta a riaszást, vagy a konyha ajtó nyitáésérzékelője hibázott, vagy a központ.

Bocs, de ezt a mondatot nem értem:-((

 

100-200 másodpercenként letesztelik a rádiókapcsolatot

Megpróbálom(?) elképzelni, hogy ez miként történik:-)) Mindegyik érzékelő 150 másodpercenként rádiójelet küld a központnak. A központ figyeli a bejövő rádiójeleket, de nem gyújt meg LEDet a kezelőn. Ha a Központ úgy naplózza, hogy minden érzékelő felől megérkezik a rádiójel max 150 másodpercenként, akkor megnyugszik. Ha valamelyik érzékelő felől már több ízben (mondjuk háromszor) nem érkezett meg a rádiójel, akkor generál valami hibaüzenetet.

Előzmény: Mekk Elek 1000mester (2047)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2048

Mindeközben eszembe jutott egy régi eset. :-)

Lehetséges hogy a szél kényszerrezgést okozott az ajtón. Ilyenkor a berezgő ajtólap miatt beriaszthat az érzékelő.

Ebben az esetben nincs tennivalód. :-)

Előzmény: szicsu1007 (2046)
Mekk Elek 1000mester Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2047

"A távfelügyelet azt mondta telefonon, hogy Konyha ajtó, 8-as zóna. Ez nálam is így van azonosítva, dokumentálva,"

 

Ha valaki véletlenül azt írta volna a számítógépébe, hogy "kettes kórterem, hármas ágy", akkor a képernyőjéről azt olvassa be a telefonba. Ami a te noteszedben van, az nem az ő számítógépéből lett kinyomtatva, ezért lehet ott egészen más adat is.

 

"a Konyha (nem használt) ajtó nyitásakor a kezelőn  a 8-as LED lesz piros."

 

Tehát valóban a 8-as zóna okozta a riasztást. Ha a konyha ajtó nyitására a 9-as gyulad ki, akor a konyha ajtó okozta a riaszást, vagy a konyha ajtó nyitáésérzékelője hibázott, vagy a központ.

Rádiós kapcsolat etén vezeték hibára nem gyanakodnék :) 

 

A korszerű rádiós eszközök (pl.nyitásérzékelők) 100-200 másodpercenként letesztelik a rádiókapcsolatot AKKOR IS, HA AMÚGY NINCS SEMMI MONDANIVALÓJUK A KÖZPONT FELÉ. Ez évente kb 200-500 EZER rádióadást jelent érzékelőnként, tehát a mozgásérzékelők szemének eltakarásával nem sok elemet spórolsz szerintem :)

 

"A távfelügyelő mondta, hogy talán a viharos szél volt a riasztás oka."

 

Ő csak ott ül egy képernyő előtt, soha nem látta te házadat. Lehet, hogy a hozzájuk bekötött 300 db riasztó közül aznap az első riasztásnak valóban a szél volt az oka, attól kezdve minden ügyfélnek a talán a szelet mondja a telefonba.

Előzmény: szicsu1007 (2046)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2046

A távfelügyelet azt mondta telefonon, hogy Konyha ajtó, 8-as zóna. Ez nálam is így van azonosítva, dokumentálva, és a Konyha (nem használt) ajtó nyitásakor a kezelőn  a 8-as LED lesz piros. A MEM gomb megnyomása is a 8-as LED világít.

 

OK, nem ütöm ököllel az ajtót és nem húzogatom tovább a redőnyt )minek?). A távfelügyelő mondta, hogy talán a viharos szél volt a riasztás oka. Húsz éve nem volt ilyen szélrombolás az udvaron...

 

A résnyire nyitás kb 1,5 cm volt, éppenhogy belefért az ujjam. És valóban, 4 cm-ig nem adott ki jelet.

 

2021 augusztusi szerelés a riasztó.

 

Kötéshiba? Ez egy elemes rádiós nyitásérzékelő, DCTXP2.

 

Az én fejemben hetente előfordul elmezavar:-))))

 

 

Előzmény: Mekk Elek 1000mester (2045)
Mekk Elek 1000mester Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2045

"riasztás van. A nem használt ajtónál."

 

Előfordul, hogy nem pontosan vannak beírva (vagy fel vannak cserélve) a zónák a távfelügyeleti központ számítógépében. Lehet, hogy pl a paláson lévő mozgásérzékelő írja ki nekik azt, hogy "bejárati ajtó nyitásérzékelő". Tehát ezt fogja mondani a telefonban.

 

"Vertem ököllel az ajtót belülről"

 

Az ok nélküli riasztások megelőzése érdekében a legtöbb riasztóközpont nem veszi komolyan a 0,4-0,6 másodpercnél rövidebb jelzéseket, tehát felesleges volt a dörömbölni az ajtón.

 

"Húzgáltam le-föl a külső redőnyt"

 

Ha a nyitás érzékelő nem a redőnyre, hanem az ajtóra van szerelve, akkor tök feleslegesen húzigálod  a redőnyt akár egy évig is :)

 

"Aztán kinyitottam az ajtót egy résnyire"

 

Ha nincs a közelben nagyobb vas tárgy, akkor egyes nyitás érzékelők akár még 3-4 centi távolságból is becsukottnak érzik az ajtót (nagyon lapos betörők előnyben :) de én barkácsoltam már 10-15 centis nyitásérzékelőt is. Tehát kérdés hogy mennyi is volt az az "egy résnyire".

 

"Mi lehetett a riasztás oka ennél a nyitásérzékelőnél?"

 

Ha nagyon régi a szerelés (pl 30+ éves), akkor lehet, hogy lassan ki kell cserélni a nyitásérzékelőt, mert gyengül.

De lehet kötéshiba is (pl a szerelő valahol csak összesodorta a vezetékeket ami kezd oxidálódni).

És egyes központoknál előfordul "pillanatnyi elmezavar" is (szerintem ötévete egyszer belefér).

Előzmény: szicsu1007 (2039)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2044

Szoftver, és számítógép kell hozzá.

Plusz speciális adapter.

Előzmény: szicsu1007 (2043)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 2043

Hol?

Én is meg tudom nézni?

Előzmény: Hehe164 (2042)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.22 0 0 2042

Meg kell nézni az eseménynaplót.

Tippre rádiós zavar lesz, egyszeri jelleggel.

Előzmény: szicsu1007 (2041)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.22 0 0 2041

Ha úgy érted: a MEM gomb kijelzője pirosan égett a kezelőn, amikor hazaértem és bementem. Aztán amikor megnyomtam a MEM-et, akkor ő villogni kezdett és kigyulladt a szóban forgó nyitásérzékelő száma (8).

Az még furcsa volt, hogy a CLEAR megnyomása után a MEM továbbra is villogott (fütty), a 8-as továbbra is folytonosan világított. Ezután még kétszer megnyomtam (kissé hosszabban), de nem volt változás. Majd egy-két perc múlva kialudtak a fények.

Előzmény: Hehe164 (2040)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.22 0 0 2040

Eseménynapló megmondja. Kezelőn kint volt a riasztás? Merthogy rádiós zavar is generálhat fals jelzést.

A mozgásérzékelőket pedig felesleges letakarni, letiltják magukat ha sokat mozognak előttük, aztán majd negyedóra múlva kíváncsiskodnak legközelebb. (Gyk. egy négyes sorozat után.)

Lényeg, hogy a fogyasztás nem csökken érdemben a letakarással.

Előzmény: szicsu1007 (2039)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.12.22 0 0 2039

Egy Paradox MG5050 riasztóhoz van két db DCTXP2 nyitásrézékelő. Az egyik ajtót két hónapja lezártuk, redőnyt leengedtük, mert onnan csak a hideg zúdulna be. Tehát az az érzékelő azóta csak egyszer tudott jelzést adni (otthon voltunk, éppen csináltunk egy kereszthuzatot).

Kaptam egy telefont a Felügyelettől (nem voltam otthon délután), hogy riasztás van. A nem használt ajtónál. Hazasiettem, körülnéztem, de semmi gyanúsat nem találtam. Vertem ököllel az ajtót belülről, hátha szélnyomásra riasztott, de nem jelzett. Húzgáltam le-föl a külső redőnyt - semmi.

Aztán kinyitottam az ajtót egy résnyire, hátha "lazára" van állítva a nyitásérzékelő (pl. eleve túl távol van egymástól a két cucc - de mondjuk én nem értek hozzá). Már befértek az ujjaim a tok és az ajtólap közé, de még nem jelzett (a kezelőt figyeltem). Kb. 4 cm-re kellett kinyitnom az ajtót (tok és ajtólap között), mire jelzést adott. Ezt többször kipróbáltam.

Még annyit tennék hozzá, hogy mivel mi éjjel-nappal sokat mozgunk a lakásban, én letakartam a mozgásérzékelőket, amikor otthon vagyunk. (Elemtakarékosság:-))). De a nyitásérzékelőket nem bénítottam le (nem találtam ki a módját), ezért az említett nyitásérzékelő tavasztól őszig naponta többször "üzent" egy piros jellel a kezelőhöz, de két hónap óta ugye nem volt "alkalma" jelzést adni.

Mi lehetett a riasztás oka ennél a nyitásérzékelőnél?

Mekk Elek 1000mester Creative Commons License 2023.12.20 0 0 2038

Egyetértek: vagy érintőképernyő hiba, vagy kezelő gyártó összeszerelési hiba.

Vidd vissza a boltba, remélhetőleg ki fogják cserélni egy másikra garanciában.

Elvileg okozhatja a képernyő leejtése, vagy a képernyő odaütése valami éles sarokhoz, tehát ha pl a képernyőből kiáll egy balta, akkor ne próbálkozz a garanciális cserével :)

 

Itt van egy kis olvasnivaló az érintőképernyők működéséről.

 

Előzmény: Zügynök (2036)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.18 0 0 2037

Vagy rossz az érintőképernyő, vagy valami beszorult a műanyag keret és a képernyő közé, vagy kontakthibás az LCD érintkezősora.

Előzmény: Zügynök (2036)
Zügynök Creative Commons License 2023.12.18 0 0 2036

Sziasztok, találkozott valaki ilyen hibával?
Felraktam egy dsc neo 2016-ot érintőképernyős kezelővel, minden vadi új. Néha (nem sikerült rájönni mitől/mikor?) elkezd önállósodni az érintőképernyő, telepítő üzemmódba anélkül hogy hozzáérnél, karaktereket visz be, tipikusan a hármas számot, aztán ugrál össze-vissza. Néha nem veszi be az érintett karaktert, néha kettőt is villámgyorsan, azután órákig jó. Valami hálózati zavar probléma? Árnyékolt 2-4 eres vezetékezés van ( mondjuk az árnyékolást eddig sehová nem kötöttem).
Vagy csak simán a kezelő érintőképernyője rossz?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!