Keresés

Részletes keresés

fakó bakó Creative Commons License 2024.04.03 0 2 24832

Én ezt a pályatervet 1988-ben megépítettem. Akkor még  a Váci utca,a Kálvin tér, a Jószef körút, meg a Deák tér voltak a fő beszerzési források. A két játékboltnak voltak kis zugai ahol vasútmodelleket és kiegészítőket árusítottak. Megtörtént,hogy éppen akkor érkeztek Vero féle alpesi fenyők az üzletbe. Mind a 15 csomagot megvettem.Mutatós darabok voltak,nagy gyökérzettel és forgatható törzzsel.Régen volt.

Előzmény: Avant1 (24815)
Spd981 Creative Commons License 2024.03.31 0 1 24831

Segítségeteket kérem, hogy a MÁV vasútállomásokon a térvilágítás oszlopainak mi a szabványos távolsága az űrszelvénytől illetve egymástól? Volt érdemi változás a '60-as évekhez képest?

somytomy Creative Commons License 2024.03.30 0 5 24830

"Aztán jött az index.fórum, elolvastam, túlgondoltam, bazibonyolult izét építettem"

De pont ezt írtam, hogy nem kötelező túlgondolni meg bazibonyolult izét építeni, az egy lehetőség. Nálam ez úgy nézett ki, hogy karácsonykor kicsomagoltam a digit kezdőkészletet és hamarosan ott körözött a vonat. Amikor (talán egy-másfél évvel később) kaptam még egy mozdonyt, csak föltettem a pályára a másik mellé és ment az is rögtön, még örültem is, hogy milyen finoman gyorsul és lassul, ha átállítgatom a CV3-4-et. Meg ugyanúgy ragasztgattam mellé Faller meg Auhagen épületeket, mint ahogy egy analóg terepasztalon csináltam volna, anyámmal még hegyet is építettünk papírmaséból, pont nem rég dobtam ki a maradványait a régi terepasztal alatt összegyűlt egyéb hulladékokkal együtt.

A fórumon persze, hogy a bonyolult, felnőtteknek szóló dolgok építése folyik, mert többnyire felnőttek írnak a fórumba (bár én éppenséggel tizenévesen is itt rontottam már a levegőt).

Előzmény: ELŐRE! (24828)
benbe Creative Commons License 2024.03.30 -3 2 24829

Összemosol dolgokat. A digitális vezérlés, amikor nem pályaszakaszt kell választani, hanem mozdonyt, sokkal egyszerűbb egy gyereknek. Ha még nem tud olvasni, lehet olyan rendszert is választani, ahol képeket választhat. A többi, amit fölsoroltál, ettől független. Nem a digitális vezérlés volt a probléma, hanem hogy nem az igényeknek megfelelő vasutat próbáltál építeni, hanem lemajmolni valaki másét, akiknek mások voltak az igényei.

 

A szolenoid váltóállítást senkinek ne javasold, megbízhatatlan, és rengeteg vezetékezés kell hozzá. Ha nem akarsz szervósat (ami a legmegbízhatóbb, és amúgy szintén egyszerűen kezelhető egy gyereknek a vágányábrán), akkor a legjobb egy fix végállásos váltó, pl Peco, amit simán kézzel át tud állítani.

Előzmény: ELŐRE! (24828)
ELŐRE! Creative Commons License 2024.03.30 -2 3 24828

Szerintem ez kortól függ. Nálam az egyszerű egyvonalú terepasztal építése a fiammal király volt, érdeklődött, szerette, játszott vele 8 évesen. Lányom is épített 1-2 házat.

 

Aztán jött az index.fórum, elolvastam, túlgondoltam, bazibonyolult izét építettem, csak a digitális az isten, csupa speciális emelkedővel, flexivel, asztal alatti váltó vezérléssel, LENZ rendszerrel, ördögtudjamifenével, és a gyereket már nem érdekelte az építés, igaz, nem is tudott mit csinálni, szervó dekóder léptetés, mozdony fékút, hagggyáááámáá. Hozzá se mert nyúlni. Ez, ami az indexen folyik, elsősorban felnőtt, mérnöki és művészi tevékenység, egy kisgyereknek sok. (és nem muciológus lett a fiam hanem mérnök-informatikus, úgyogy a készség meg volt)

 

Kamasz korban már más, de az érdeklődés felkeltése a legfontosabb, anélkül rá sem néz később. Barkácsolás, szegelgetés, 2 vezeték bekötés és van sikerélmény, mosoly, öröm. A többi majd jön a korral.

 

Szerintem :)

Előzmény: somytomy (24827)
somytomy Creative Commons License 2024.03.30 0 3 24827

Szerintem azért egy mozdony nem olyan izgalmas, mint kettő  (vagy több) és akkor azokat érdemesebb digitálisan vezérelni, mintsem szakaszolással vesződni. Ettől még a váltókat lehet ugyanúgy nyomógombbal csattogtatni és akkor már valami értelme is lesz, egyik vonat megáll, másik mozdony elindulhat, tolathat stb. Én is így kezdtem annak idején, ráadásul nem is "vasútmodellező családból" származom, szóval a LokMaus leírásra meg a kezdőkészlethez kapott német nyelvű bevezető füzetkére támaszkodva boldogultam, ahogy tudtam :-)

Előzmény: ELŐRE! (24824)
porszívómester Creative Commons License 2024.03.29 0 0 24826

Szia

zatik.hu tudsz beszerezni például nyárfa rétegelt lemezt ami a többi fajtánál lényegesen könnyebb. Általában az egész lemezt ki kell fizetni a legtöbb lapszabaszatnal így érdemes a komplett asztalt azonos anyagból építeni és a méreteket is kb ehhez igazítani. 10 mm B/BB minőség teljesen jó lehet szerintem és akkor 20 kiló alatt marad az össz súly szerintem.

Ez a mi kis panel és család barát asztalunk 2x 170x115cm

Üdv 

Előzmény: Zottty (24822)
_Tapicska_forgalmista Creative Commons License 2024.03.29 0 2 24825

Nézd meg, hogy csinálják a profik:

 

https://www.martrain.hu/2015/terep_2015_1.html

Előzmény: Zottty (24822)
ELŐRE! Creative Commons License 2024.03.29 -2 1 24824

Szerintem: Ha a kisfiadnak játékra és/vagy oktatás céljából építed, akkor mindezek nem számítanak. Ezek csak felnőttes dolgok.

 

Neki csak egy tökmindegy mibőlvan asztal kell pár lábbal, rárakni a teljesen sík pályát, 1-2 váltót, semmi szakaszolás, egy mozdony, kocsik, analóg módban. Ha ezt leszegezi, beköti a trafót, beköti a kapcsolópultot a váltókhoz, megy a vonat előre/hátral nem síklik ki, csattognak a váltók, összerak pár faller házat, világítást rak bele, befüvezi, befázza, sorompó, ütközőbak, akkor máris megszereti, mert érti, hogy mi van, mi az áram, miért megy a vonat, miért világít vagy nem világít a lámpa, hogyan kell szegelni, csavarozni, lyukat fúrni, ragasztani, stb.

 

Szerintem minden más (pl digitális) olyan bonyolultságú, ami nem kezdő kisgyereknek való, elmegy a kedve.

Előzmény: Zottty (24822)
Senki Sam Creative Commons License 2024.03.29 0 0 24823

Helló

 

Nekem 2db 1mx1,2m külön asztalból áll a terepaztal. A 7mm-rétegelt az lemez alap és csak a szélein van 10mm rétegelt lemez merevítés (csak azért 10mm mert ennek az élébe már gond nélkül lehet csavart behajtani. Az asztal elemek lábai lecsavarhatóak és állítható magaságuak, így szükség esetén szállítható és könnyen vízszintezhető. A rétegelt lemezre ragasztottam még 2mm parafát.

 

Üdv

Előzmény: Zottty (24822)
Zottty Creative Commons License 2024.03.29 0 0 24822

Sziasztok!

 

Egy kis tanácsot szeretnék kérni.

Kis fiammal terepasztal építésbe kezdtünk.

 

A sínrendszer Piko A ágyazatos sínekből fog állni. Az asztal mérete 1,6 m x 1 m.

Analóg szakaszolt szakaszokból fog állni.

 

Jelenleg még csak a földön van összeállítva a rendszer, most kezdjük az asztal építését.

 

Tudtok javasolni, jó forrást a terepasztal építéshez?

 

Alapvetően egy "létra vázban" gondolkodom lábakkal, amire mehet a terepasztal rétegelt lemez lapja.

Viszont a méretekkel és anyagvastagságokkal vagyunk bajban.

 

A terepasztal lapját szeretném minél könnyebben tartani, hogy később a ki és berakásnál, vezetékezésnél, szerelésnél ...stb ne nagy súlyt kelljen emelgetni, de persze legyen kellően merev.

Milyen rétegelt lemez vastagságot ajánlatok? 6 - 8 - 10 - 12mm?

 

A másik dilemmánk, hogy miből legyen a létra váz. Alapvetően itt is a rétegelt lemez csíkokra gondoltunk a sima lécekkel szemben, mivel ezek mérettartása és csavarodása jobb mint egy sima lécé.

Erre van javaslatotok tapasztalatotok? Milyen szerkezetben vastagságban érdemes itt gondolkodni?

 

Képet szerettem volna feltölteni a pályatervről, de az inda fotós regisztrálás nem sikerült. Van erre más alternatíva is?

 

Köszönjük előre is a javaslatokat meglátásokat!

 

Üdv,

Z

 

e_zsolt Creative Commons License 2024.03.19 0 0 24821

Köszönöm!

Előzmény: _Tapicska_forgalmista (24818)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2024.03.19 0 2 24820

Ez egy jó terv valóban, csak át kell dolgozni a mai sínekre!

 

Egy altarnatíva, amit évekkel ezelőtt csináltam, Tillig H0 Standard (ex Pilz) sínekkel, egy régi terv átdolgozása. Egy picit komplikáltabb megépíteni, az igaz:

 

Ugyanez Tillig H0 Elite elemekkel:

Előzmény: Avant1 (24815)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2024.03.19 0 1 24819

Az OSB nehéz, mint a sár, és nagyon rossz vele dolgozni.

Zatik Faáruház, Pesten, a XVIII. kerületben, az Üllői út külső végén, az ALDI mellett kell bemenni hozzájuk. Méretre is vágják azonnal, és nem kell az egész táblát megvenni.

Előzmény: PLACI (24813)
_Tapicska_forgalmista Creative Commons License 2024.03.19 0 2 24818
Előzmény: e_zsolt (24817)
e_zsolt Creative Commons License 2024.03.18 0 1 24817

Sziasztok!

 

Egy hasonló tornyot szeretnék építeni 

Műanyag H profilra van szükségem, 10 mm-es illene hozzá.

Evergreen-ből csak 6,3x6,0 mm - műanyag H idomot találtam. 

Tudtok ajánlani más gyártót akinek van 10X10 méretben?

Avant1 Creative Commons License 2024.01.26 -1 1 24816

Ja, meg tripla váltóval...

Előzmény: Avant1 (24815)
Avant1 Creative Commons License 2024.01.26 0 3 24815

Szívesen!  

Egyébként sajnos tévesen írtam az előző hsz-ban, hogy az "első" terv, az első sorra gondoltam, azon belül is a 21-esre. Az a legötletesebb és legtöbb játéklehetőséget engedő megoldás ekkora méretbene. (lásd csatolmány)

Ezt a nagyobb méret révén jobban szét lehet húzni, és több vágányt, fűtőházat lehet csinálni a 9-11h (irányt értek ezalatt) felé mutató mellékvágányoknál. Főleg egy angol váltóval.

Előzmény: Sárki85 (24805)
Tyapa Creative Commons License 2024.01.24 0 3 24814
Előzmény: PLACI (24813)
PLACI Creative Commons License 2024.01.24 0 1 24813

Egy olyan asztalt szeretnék építeni, aminek lenne egy 230x70cm-es része is egyben. Rétegelt lemezből készítettem eddig, ott úgy tudom, 1,5x1,5 m a legnagyobb tábla, eddig ilyennel találkoztam. Ha egy anyagban szeretném a 230 cm-eset, akkor marad az OSB, vagy van, aki rétegelt lemezt is árul ilyen nagyobb méretben?

PLACI Creative Commons License 2024.01.24 -1 2 24812

 mert csak a terveket kapod. :) A vitrint már eladta korábban.

 

Így mindjárt más...

 

Kicsit fapadosabb, de elég kreatív ötletet találtam azóta: TrainSafe. Ahogy látom, csak oda kell tenni, és már mehet is magától a vonat.

Előzmény: daruguru (24760)
porszívómester Creative Commons License 2024.01.23 -1 3 24811

Óriási respekt azért amit csinálsz; végre valaki aki nem a telefont meg a pléj sztéjsönt nyomja a gyerekei kezébe!

Előzmény: Sárki85 (24801)
kisfaludy1 Creative Commons License 2024.01.23 0 0 24810

Ja lehet, hogy van, csak én még nem láttam, de az semmit nem jelent.  Sok csoda dolgot kitalálnak mostanában. :-) 

 

Előzmény: ELŐRE! (24809)
ELŐRE! Creative Commons License 2024.01.23 0 0 24809

Köszi, van Faller maróm, meg csináltam is pályát, csak átmentem Viessmannra és ott van magnetic tape, innen a gondolat, hogy akkor talán van valami festék is, csak én nem tudok róla, de a profik régen ezzel mennek :) 

Előzmény: kisfaludy1 (24808)
kisfaludy1 Creative Commons License 2024.01.23 0 4 24808

Én még nem láttam ilyet. De szerintem a vékony festék réteg és az alacsonyabb vastartalom (mint a vezető szál) miatt nem lesz elég 

vonzási erő ami az úton tartsa stabilan a járművet. Az acélszálnál is vissza kell mindig csiszolnom alaposan az utat, hogy kellően vékony útfesték fedje, 

mert másképp elveszti a nyomvonalat. Bár nálam elég kanyargós utak vannak. A másik meg, hogy a festék hamar lekopik. Car-systemen a réz

kormány kar is el szokott vékonyodni és egy idő után letörik a súrlódástól, egy festék réteg meg még hamarabb.

Bármilyen vasdrótszálat használhatsz. Nem érdemes festékkel vacakolni.

A hornyot meg egy vékony flexkoronggal könnyedén belehet vágni.

 

Előzmény: ELŐRE! (24806)
kisfaludy1 Creative Commons License 2024.01.23 0 0 24807

Köszi szépen. 

Előzmény: Tyapa (24804)
ELŐRE! Creative Commons License 2024.01.23 0 0 24806

Sziasztok!

 

Segítséget kérek: Faller car vagy Viessmann carmotion útvonal lefektetés témában: van-e olyan fém tartalmú festék, ami helyettesíti a fém vezető szálat/mágnescsíkot? Ha igen, mi a festék neve?

 

előre is köszönöm a választ!

 

 

Sárki85 Creative Commons License 2024.01.22 0 1 24805

Szia!

 

Köszönöm a segítséget,nézegetni fogom a terveket.

végül 200x120 asztal lesz.

Előzmény: Avant1 (24797)
Tyapa Creative Commons License 2024.01.22 0 1 24804

Csodaszép és nagyon hangulatos ez a terepasztalod is, köszönjük a fotókat!

Előzmény: kisfaludy1 (24802)
Tyapa Creative Commons License 2024.01.22 0 1 24803

Sok sikert és feledhetetlen játékot kívánok a leendő asztalodhoz!

Előzmény: Sárki85 (24801)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!