Keresés

Részletes keresés

Bölcs Árnyék Creative Commons License 2022.09.08 0 0 485
vrobee Creative Commons License 2018.12.14 0 0 484

Egy csomó mindent találtak azóta, na nem Higgs-bozon jelentőségű dolgokat, de rengeteg részletkérdést megválaszolt az LHC legutóbbi fázisa.

Ez pedig a "szomszédvár" egy keddi híre:

https://index.hu/techtud/2018/12/11/magyar_fizikusok_reszvetelevel_sikerult_ujrafozni_az_osrobbanas_utani_oslevest/

(mondjuk én ebben a formában nem hiszem el , de az lehet az én bajom...)

Előzmény: Törölt nick (482)
jogértelmező Creative Commons License 2018.12.11 0 0 483
Előzmény: Törölt nick (482)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.11 0 0 482

semmi újat nem találtak azóta?

szenegali honfoglalo Creative Commons License 2015.05.27 0 0 481

bakibaby Creative Commons License 2012.07.09 0 0 480

Köszi! :-)

 

bb

Előzmény: vrobee (479)
vrobee Creative Commons License 2012.07.09 0 0 479
Előzmény: bakibaby (478)
bakibaby Creative Commons License 2012.07.09 0 0 478

Pont most csendesedett el a Topic? Meglepő...

 

bb

Oberon Miranda & Titania Creative Commons License 2012.07.03 0 0 477
vjozso Creative Commons License 2012.07.02 0 0 476

 

 

Amerika is kér a Higgs-bozon dicsőségéből

A CERN kutatói szerdára nagy bejelentést ígértek, a Fermilab megelőzte őket két nappal. Az eredmény meggyőző, de nem elég pontos. Tovább »

forrás: Index.hu

bakibaby Creative Commons License 2011.12.10 0 0 475

Breaking News!

 

"Meglepő bejelentést tett a svájci kutatóintézet, a fizikus szakma inkább a Higgs-bozonokra számított":

 

http://hircsarda.blog.hu/2011/12/09/cern_megtalaltak_a_matolcsy_reszecskeket?utm_source=ketrec&utm_medium=link&utm_content=2011_12_10&utm_campaign=index

 

bb

Törölt nick Creative Commons License 2011.12.09 0 0 474

De legalább "nyomon" vannak. Kiváncsi leszek, hogy a gyanús események mekkora energián történtek. Voltak itt jócskán már kizárások a LEP, TEVATRON és az LHC részéről is régebben.

Előzmény: astronom (473)
astronom Creative Commons License 2011.12.09 0 0 473

Update on the search for the Higgs boson by the ATLAS and CMS experiments at CERN

 

These results will be based on the analysis of considerably more data than those presented at the summer conferences, sufficient to make significant progress in the search for the Higgs boson, but not enough to make any conclusive statement on the existence or non-existence of the Higgs.

 

http://press.web.cern.ch/press/

Törölt nick Creative Commons License 2011.12.09 0 0 472

Ez egy szimuláció féleség. A CMS detektorban valami ilyesmit kellett látniuk:

 

bakibaby Creative Commons License 2011.12.09 0 0 471

"...elterjedt a hír tudományos témákkal foglalkozó weboldalakon és szakblogokon, hogy megtalálták a modern fizika Szent Gráljának számító Higgs-bozont":

 

Nagy bejelentésre készül a CERN

A pletykák szerint az LHC részecskegyorsítóban megtalálták a modern fizika Szent Grálját, a Higgs-bozont. Tovább »

forrás: Index.hu

 

bb

_Fefe__ Creative Commons License 2011.11.19 0 0 470

Attól függ, mit nevezünk mérési hibának. Ahogy most értelmezzük a sebességet, úgy matematikailag nem értelmezhető a c-nél gyorsabb terjedése bárminek. Ha ilyet sikerült mérni, akkor "időutazást" sikerült mérni, ami inkább a kvantummechanika területén lesz (nem kevésbé) érdekes, de továbbra is az az érzésem, hogy nem az ált.rel.-t fogja romba dönteni.

Előzmény: Biga Cubensis (468)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.11.18 0 0 468

hát, folytatódik tovább, de most már többen is kezdik belátni, hogy nem (egyszerű) mérési hibáról van szó.

én mindenesetre drukkolok a fénynél gyorsabb részecskéknek :D

Előzmény: dekomi (467)
dekomi Creative Commons License 2011.11.18 0 0 467
teligeza Creative Commons License 2011.08.30 0 0 466
bakibaby Creative Commons License 2011.08.22 0 0 465

Jól tönkrevágta a topic-ot, hogy kivágták a hozzászólások egy bizonyos részét...

 

bb

astronom Creative Commons License 2011.05.30 0 0 464

Aki számára az a haszon, amit forintban ki tud fejezni, az sohasem fog semmit érteni a tudományból.

Előzmény: Törölt nick (463)
astronom Creative Commons License 2011.05.30 0 0 461

Nemrég még azon keseregtél, hogy nem öntik a milliárdokat a fúziós projektbe.

Előzmény: Törölt nick (458)
astronom Creative Commons License 2011.05.30 0 0 460

Én is meg tudom nézni a wikin...

 

Készséggel elhiszem neked, viszont próbáld feldolgozni azt a tényt, hogy vannak, akiknek ehhez nem kell wiki...

 

Másrészt amikor megtalálták az első gravitációs lencsét, már 24 éve halott volt...

 

A harmincas években még virgoncan élő volt, amikor "elméleti jóslatot tett róla" róla.... akkor is, ha ez számodra nem közismert...

Előzmény: Törölt nick (456)
HA5COI Creative Commons License 2011.05.30 0 0 455

Az LHC még csak a működésének elején tart. És azt sem lehet tudni előre, hogy egy-egy "apróság" nem lesz-e végül "eget rengető".

Ami meg a milliárdos költséget illeti: ez ennyibe kerül.

 

Ha a társadalom arra szavaz, hogy nem ad rá pénzt, az a társadalom lemarad és annyi.

Előzmény: Törölt nick (452)
vrobee Creative Commons License 2011.05.30 0 0 454

Tévedsz, hogy az antianyag kivétel lenne, a példákat sorolni lehet (csak minek).

Itt valami érdekes kisebbrendűségi érzés lehet a háttérben az elméleti és kísérleti tudomány hasonlítgatásánál, pedig a magyarázat tök prózai.

 

Történetesen, tudom, hogy ki fedezte föl a pozitront, kapott is érte Nobel díjat, de nem véletlen, hogy nem ismered a nevét, szvsz. nincs óriási jelentősége. És ha valaki a Higgs-bozon (vagy akármi más hasonló) fölfedezéséért kap majd plecsnit, akkor annak (mármint hogy konkrétan ki kapja) még sokkal kevesebb jelentősége lesz. 

A projektekben ugyanis lényegében mindenki helyettesíthető.

A kísérleti fizika már rég nem úgy megy, mint Galilei korában. Az ejtős kísérleteket ugyanis már elvégezték. Az összes szomszédos bolygót végignézték optikai zsebtávcsővel. Új eredmény csak alapvetően új kísérletből fog kijönni, ezek pedig többnyire sokkal költség- és munkaigényesebbek. Először is kell egy (sok) finanszírozó. Aztán kell soktíz, -száz, -ezer technikus, mérnök, kutató. Lehet valaki az alapötlet adója, lehet valaki a projekt motorja, de olyan nincs, hogy valaki (szinte) egyedül csinálja meg. A finanszírozón, szervezőn kívül lényegében mindenki helyettesíthető.

Ami nem azt jelenti, hogy nem fontos a munkájuk, nincs szükség a szakképzettségükre, alkotókészságükre, ...

A NASA és űrsikló vonatkozásában pontosan ez a helyzet. Lehet neveket mondani, de nem véletlen, hogy ezeket jóval kevésbé jegyzik, mint Einsteinét.

Elméletben lehet egyedül kutatni, kevesebben is kutatnak összességében, és a tudomány fejlődése sokkal erősebben függ az egyedi teljesítménytől.

 

---

 

A "gyorsítókból nem jön ki semmi" témára már elég részletesen válaszoltam - láthatóan nem foglalkozol vele, ami engem annyira nem ráz meg, csak szólok, hogy a dolog működésének látható megnemértés mellett ezzel csak egyre nevetségesebbé válsz.

És ezzel még nem mondtam, hogy az LHC-ből bármi értelmes ki fog-e jönni.

Előzmény: Törölt nick (452)
astronom Creative Commons License 2011.05.30 0 0 453

De aki először ténylegesen is kimutatta őket, az ki volt? Tudod? Én nem

 

Carl D. Anderson. Meg is kapta a saját Nobel-díját érte...

 

 

Ebben az esetben sem az elméleti jóslatot végző személy, sem az első megtaláló neve nem közismert.

 

Az ismeretlen Albert Einstein :O)

Előzmény: Törölt nick (451)
HA5COI Creative Commons License 2011.05.30 0 0 450

Értem, hogy a gyakorlati embereket firtatod. De én azt mondom, a nagy találmányok és technológiai áttöréseknél az elméleti emberek gyakran ugyanazok, mint az azokat  kézzelfoghatóan megalkotó személyek, vagy legalábbis egyazon laborban, intézetben dolgoztak.

A nagyságrendileg óriási dolgoknál érthetően nehezebb beneveket hozni, mert rengetegen vannak. LHC, űrsikló, atomfegyverek, stb.

 

De te felsoroltál "kisebb" dolgokat is, és én erre írtam hogy ezek közül nem nehéz konkrét neveket hozni. Elektroncső, félvezető, mármintha definiáltad a "chip" fogalmát. A chikágói atommáglyánál pl és szándékosasn használtan ezt a régies szót, valóságos csoportkép is létezik egy maréknyi, néven nevezhető fizikusról és mérnökről. Nem beszélve az ennél ismertebb elméleti fizikusok korlátos számú csoportjáról.

 

De ha azt firtatod, hogy a sajtó vagy a közismereti irodalom miért nem emeli ki őket jobban, abban egyet kell értsek.

Előzmény: Törölt nick (446)
vrobee Creative Commons License 2011.05.30 0 0 448

Na és az űrsiklót ki tervezte?

 

A NASA.

Előzmény: Törölt nick (446)
vrobee Creative Commons License 2011.05.29 0 0 447

Az összes többi áttörés úgy nézett ki, hogy véletlenül fedezték fel, és utólag alakították ki hozzájuk az elméletet.

 

Amennyiben az "áttörés" definíciója ez, és olyan jelentéktelenségek, mint az antirészecskék vagy a gravitációs lencsehatás nem számítanak ide akkor vitathatatlanul igazad van.

Előzmény: Törölt nick (442)
HA5COI Creative Commons License 2011.05.29 0 0 445

Több pontra, amiről azt állítod, nem tudja senki, valójában megvannak a válaszok. Kapásból a GPS-t nem tudom, de a többire úgyszólván közismert a válasz. Azzal a kikötéssel, hogy nem feltétlenül egyetlen ember neve a válasz. De ha ezt is magyarázni kell, már rég rossz.

Előzmény: Törölt nick (443)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!