Keresés

Részletes keresés

bolero84 Creative Commons License 2021.05.10 0 0 10875

A birkák gyönyörűen helyrejöttek. Kövérek. Minden anya megellett. Van sok szép bárárny. Keressetek bizalommal, ha törzykosra van szükségetek. Van választék. 

bolero84 Creative Commons License 2021.03.26 0 0 10874

A koronavírust elkaptuk. Nagyon betegek lett

ünk. Olyan mint amikor influenzás a paraszt, csak szorozva hárommal. egy hete lábadozunk. Erőnlét nuku. Szaglás, ízérzék nuku. Az anyabirkákat elhanyagoltuk a télen. Férgesek lettek és alultápláltak. Két hét van az ellés kezdetéig, így az állapotuk miatt nem lehetett már halogatni a féregtelenítést. Az asszony adogatta, előkészítette az ivermectin injekciót és az albendazol folyadékot, amit szájon át kaptak. Multivitamin injekciót is kaptak, mert nagyon rossz kondiban vannak. Egyébként nehéz vemhesek voltak mind. A nagyobbik lány már tudta nyitogatni a karám ajtót. A kicsi meg nyafogot a karám mellett. 

Nagyon nehezünkre esett ez a munka. Nagyon fáradékonyak vagyunk még mindig.

bolero84 Creative Commons License 2021.02.20 0 2 10873

Tavalyi gyerekeim.

 

 

https://youtu.be/AOWOLdhlLlM

Nobody1 Creative Commons License 2021.02.16 0 3 10872

Nekem is megvan még, bár vagy 30 éve nem használom a kemencét, pedig jó találmány.

Egyedül azért nem használom, mert a fél házon át kellene hurcolnom fűtéshez a kévéket és közben minden szemét, bogár, egér szétszóródna. A szemét még nem is lenne gond, mert összesöpri az ember, no de a többi nem hiányzik.

Régen a középső helyiség volt a konyha, így itt van a kemence szája, hogy sütni-főzni is tudjanak benne. Aztán bővült a ház, a konyha már nem konyha és már nem csak egy bejárati ajtón, hanem 3 ajtón és két helyiségen keresztül kellene hordani a tüzelőnek való kukoricaszár, nád vagy rőzsekévéket - szóval jelenleg nem éri meg. No meg kora délután be kell gyújtani, hogy estére jó meleg legyen, ami ha nem vagyok itthon, nehezen kivitelezhető. Egy kívülről, az udvarról fűthető kemence viszont még ma is remek és olcsó fűtési lehetőség. Néhány tanyán van ilyen a környéken.

De mint "öreg bútordarabot" meghagytam a szobában és mivel hibátlan, még talán szükség is lehet rá "tüzelőínséges" időkben mert a kemencébe "nemes" tüzelőanyag nem való. (Nem is tesz jót neki!) Szükség esetén pár kéve szalmával, vagy vág az ember kint csatakot, nádat, hozzá egy kéve rőzsét és be lehet gyújtani. Ha leégett, akkor a "szénvonóval" (egy nagy fából készült kapaszerűséggel) széttolni a parazsat a kemence falához, majd középre betenni a kenyértésztát és egy nagy fazék csülkös bablevest vagy sütni való nagyobb húst, aztán egy órára lezárni a kemenceajtót. A szobában így jó meleg lesz és közben megsül, megfő szépen minden... :)

 

Előzmény: bolero84 (10871)
bolero84 Creative Commons License 2021.02.16 0 2 10871

Beüzemeltem a benti, cirka 100 éves kemencénjet.

A A száját belül samottal fel falazta egy kályha építő mester barátom. Elmondta hogyan kell belül kitapasztanom vályoggal, sárral. Fával próbáltam felfűteni. Próbáltam vékonyabbakkal, de nem sikerült igazán.

Ősszel csináltunk 8-10 kéve rőzsét.

Kipróbáltam. Láss csodát 2 rőzsével felfűtöttem tökéletes sütősre és a fától a belsejében lerakódott fekete réteg gyönyörűen lepergett. Anyám pedig mondogatta, hogy a mama 3 kéve rőzse elégetése kellett a sütéshez.

bolero84 Creative Commons License 2021.02.11 0 1 10870

Most esett egy kicsit. Kezdenek a csatornák csordogálni. Csordogál a vìz el a mezőtől, hogy biztos kisüljön már június végén. Én csináltam egy kicsi gátat a földvégén az árokba. Nagyon sok vizet vissza tartok.

bolero84 Creative Commons License 2021.02.05 0 0 10869

*nem hallok. Gallok.

bolero84 Creative Commons License 2021.02.05 0 1 10868

Csináltam DNS tesztet. Gyakorlatilag"fajtatiszta" magyar vagyok. Konkrétan szkìta ősök. Van egy körülbelül középkor germán eredetű ősöm is tuti.

Hallok vannak még. Az urali magyar lelettekkel is sok egyezéseim vannak.

:) Nincs bennem mongol, török, indiai vagy askenázi sem.

Tudtam én! :D

bolero84 Creative Commons License 2021.02.04 0 1 10867

A kutyáknak kutyabaja.

 

Nem foglalkoztam tovább a dologgal. A dog-gal annál inkább.

 

Most három lány lakik nálunk és segìtenek. Nagy a nyüzsgés. Az ivararànyok teljesen felborultak, 6:1 oda. Igaz, így elég kényelmes dolgom van most itthon. :)

 

Vannak eladó cigája növendék kosok nálunk. Mondtam már? Minősìtettek, származási lappal.

Nobody1 Creative Commons License 2021.01.30 0 2 10866

Az ebtartási rendeletre szerintem kár nekik hivatkozni, mert munkakutyára tudtommal az nem vonatkozik. Kíváncsi lennék, ha történetesen egy rendőrkutyát nyomkövetés közben csap nyakon a hattyúnyak, akkor is erre hivatkoznának?

Sajnos a rendszerváltás óta a vadászat megint teljesen úri passzió lett és az urak lenézik a kétkezi munkást. Ráadásul manapság egy vadásztársaság épp az előbbiek miatt gazdag vállalkozókból, ügyvédekből, orvosokból és hasonlókból áll, így szinte reménytelen ellenük küzdeni, úgy érzik övék a világ, főleg ha az ember nem ismeri részletesen a vadászati törvényt. Az egyedüli "kisember" közöttük a vadőr, de ő meg alkalmazott és "parancsot" teljesít ezért úgyis "kimossák" a főnökei...

Szomorú, hogy vadgazdálkodási szakmérnökként ezt kell mondanom, de az a mai magyar valóság. (Én egyébként vagy 20 éve nem vadászom, puskám sincs.)

Előzmény: bolero84 (10865)
bolero84 Creative Commons License 2021.01.30 0 1 10865

Annyi csavar volt, hogy egy kis lépésnyire egy szántó sarkában volt berakva, ìgy magánterületre hivatkozva mossák kezüket lábukat. Meg az ebtartási rendelettel takaróznak. Ebben az országban  tényleg irreleváns, hogy egy 6 generációs tősgyökeres helyi, tanyasi gazdálkodó kimegy a mezsgyére és a terelő kutyája ugrál körülötte és visszatekint a gazda a birtokát megcsodálandó?

Nobody1 Creative Commons License 2021.01.30 0 1 10864

Ha te vagy a terület tulajdonosa és nem kötöttek veled vadászati haszonbérleti szerződést, akkor elvileg joguk sincs ott vadászni, mert a vadászati jog a földtulajdonhoz kapcsolódik.

Az más kérdés, hogy hiába tiéd a vadászati jog, akkor sem vadászhatsz rajta, mert ahhoz vadászvizsga kell és a területnek egybefüggően minimum 3000 hektárnak kell lenni, stb...

De még jól megúsztad. Az én pulimat a kerítésen bedobott felpucolt!!! szárcsával mérgezték meg a nyáron és a zárt udvaron tartott kendermagos tyúkjaimat is megsörétezték már. A kerítésoszlopról lelövöldözött macskáimat már nem is említem - pedig lakóépület 300m-es körzetében sem lehetne vadászni. :(

Mindezt azért, mert a 3 hektáros területemet bekerítettem és szóvá mertem tenni, hogy nem azért van a kerítés, hogy szétszaggassák a rajta átmászó vadászok és autóik, mikor szerződésük sincs - magyarul orvvadásznak egy idegen területen.Kerüljék csak meg szépen. Elvégre SPORTvadászok...

Előzmény: bolero84 (10863)
bolero84 Creative Commons License 2021.01.30 0 1 10863

Hihetetlen, de a sakálokat ölő csapdából élve sikerült kiszabadítani.

Egy barátom segìtett. Ketten felnőtt emberek kézzel nem tudtuk széthúzni a csapdát. Ketten teljes erőből nyomtuk, tapostuk, mire engedett annyira, hogy kiszenvedjem belőle a mudit. 38.000ft. 40km. Állat ambulancia, késő este.

Egy darab csontja sem tört. A lapockáján zúzódás és ennyi. A második szülinapja.

Vadász mester, Körzeti megbízott, vadőr, barátok, fél nap telefonálgatás. Hiába. Én vagyok a hibás. Persze még tudtam volna támadni, hogy rossz műszaki állapotú, jelöletlen, beásott csapda. A vadász mester volt a lég közönyösebb. A rendőr segìtőkész volt, a vadőr még legalább őszintén sajnálta. 

Gyakorlatilag tanyán gazda létemre, az van, hogy a mezsgyémen kìvül a köves úton sétáltathatok csak. Gyönyörű látvány lennék, ha a köves úton caflatnék a kutyákkal... amúgy dolgozó terelő kutya.

 

bolero84 Creative Commons License 2021.01.30 0 0 10862

A mudi kutyámat elkapta egy hattyúnyak csapda. 2 napja.

bolero84 Creative Commons License 2021.01.23 0 3 10861

Most egy berlini lány lakik nálunk. Mindenben készségesen segít. A komondor nagyon boldog, mert most minden nap meg van sétáltatva. Mivel keveset mozognak, kitaláltam, hogy az önkéntesek egyik dolga a két komondor napi sétáltatása. 

 

bolero84 Creative Commons License 2021.01.16 0 1 10860

Tavasz után most újra madárinfluenza!!!

A vìziszárnyas tartó gazdák százai mennek tönkre most. 2-3 évente is nehéz, de idén másodszor tört ki. A féléves leállást sem heverte ki mindenki.

bolero84 Creative Commons License 2021.01.16 0 1 10859

https://www.workaway.info/

 

Én három éve vagyok fent hostként

Volt itt már tajvantól kanadán át görögig mindenféle segìtség. 

Ő Butapesten orvosnak tanul és most egy hónap szünet van neki. A vìrus miatt nem utazik haza, mert ott is karanténoznák.

 

Előzmény: Nobody1 (10858)
Nobody1 Creative Commons License 2021.01.16 0 1 10858

És hogyan sikerült szert tenned erre a segítségre? Van valami hivatalos csere pályázat vagy egyéni kezdeményezés? Csak 8 napig lesz itt az országban, vagy tőletek másik családhoz megy? Tud a lány magyarul vagy angolul próbálod neki elmagyarázni a dolgokat?

Érdekel a dolog, mert én is gondolkodtam már ilyen "cserediák" programon, csak az utóbbi egy év nem nagyon kedvező ehhez...

Előzmény: bolero84 (10857)
bolero84 Creative Commons License 2021.01.14 0 2 10857

Sziasztok! Itt van a leányzó. Szorgos, segìtőkész, ügyes, japán. Kerìtettünk villanypásztorral a növendék kosoknak.

A lány neve Momo. A tepertő nagyon ìzlik neki.

Hozott nekünk szárìtott hìnárt. Főzött valami paradicsomos, szójababos, marhahúsos félét. A marhahúst egy barátomtól vettem. 4,5 hétig nedves érlelt feketepecsenye. Mai ebédhez steaknak is maradt.

Bürge tanya néven rátaláltak. Rendelni is lehet tőle. Angus húsok.

bolero84 Creative Commons License 2021.01.10 0 3 10856

Ma jön hozzánk egy önkéntes lány japánból.

Kosztért és kvártélyért cserébe segìt a tanyán 8 napig.

Nekünk lesz egy segìtség, ő cserébe betekintést nyerhet egy igazi magyar tanyasi család, gazdaság életébe. 

Budapest nem játszik, mert ott nem sok magyar kultúra, hagyomány és ember van.

Nobody1 Creative Commons License 2021.01.04 0 1 10855

Bár én értettem a humorod, de ezek szerint a választ már zokon vetted. Nem baj, egyszer majd felnősz és megérted... :)

Előzmény: yüz karasi (10853)
bolero84 Creative Commons License 2021.01.04 0 1 10854

15,25kg. lett a cornwall x berkshire sonkája.

 

Nyár végén, késő őszre nekünk nem nagyon szokott maradni füstölt. Olyankor veszek néha.

yüz karasi Creative Commons License 2021.01.04 0 1 10853

Ezexerint a humor nem az erősséged.   

Egyébként több mint 10 éve nem vásárolok bolti töltelékárút.

 BUÉK!

Előzmény: Nobody1 (10852)
Nobody1 Creative Commons License 2021.01.04 0 1 10852

Boldog új évet!

 

Akkor csak egyed bátran az "egészséges" sok bolti "E"-t, amibe némi húst is kevernek... :DDD

 

 

Előzmény: yüz karasi (10851)
yüz karasi Creative Commons License 2021.01.03 0 1 10851

"Három húsból készült. Cigája kos, magyartarka X szürke marha, bika és egy cornwall x berkshire Ártánd."

Ez még így, olvasva is roppant egészségtelen,,,DDDDDDDD

Boldog új évet!

Előzmény: bolero84 (10849)
bolero84 Creative Commons License 2021.01.02 0 1 10850

Boldog új esztendőt kívánunk mindenkinek!

Mi ma kezdtük a "hétköznapokat".

Úgy döntöttünk, hogy a juhokon kìvül, csak pár tyúkot tartunk. Most eladom a pónit is. 

Illetve néhány liba és kacsa marad. Azokkal semmi gond nincs. Jól elvannak a legelő és az udvar között. 

A nyugodt, lassú, fehér madarak a zöld mezőn kifejezetten nyugtató hatásúak. Órákig lehetne őket nézni.

bolero84 Creative Commons License 2020.12.29 0 1 10849

Őrültek háza van ebben a 3-4 napban. Számlázások, elszámolások. Kolbász füstölés. 

Az nyugtat, hogy isten lett a juhbeles, három húsos és a hagyományos kolbászunk és szalámink is.

Három húsból készült. Cigája kos, magyartarka X szürke marha, bika és egy cornwall x berkshire Ártánd.

bolero84 Creative Commons License 2020.12.26 0 1 10848

Ma már gyakorlatilag vissza tértünk hétköznapokba.

Villanypásztor zsinór és karók össze szedése a legelőről.

Most a növendék kosokat féregtelenìtjük. Albendazol és ivermectin hatóanyagú szerekkel. 

 

bolero84 Creative Commons License 2020.12.25 0 1 10847

Eszembe is jut sokszor Farkas Tibor. Isten nyugosztalja.

Nem adom fel. 

Nem is tudom feladni:D! Pályázatot ha nem tartom, akkor

9 misit, ha a beruházási hitelt nem tudom, akkor 8misit várnak rám. 2021 végére eldől, hogy 

megmaradunk e! 

Sajnos fizikailag képtelenségnek tűnik amit véghez kell vinni jövőre a párommal. 

Anyagilag és konkrétan fizikai munkában, időben is mérve.

 

Békés karácsonyt kívánok neked is! :)

Előzmény: ez-Ben (10846)
ez-Ben Creative Commons License 2020.12.25 0 3 10846

 

 Fel a fejjel, ne szomorodj el. Az Őshonos fórumodban rengeteg nagyszerű ember sorakozott fel. Ez már történelem. Ők azok, akik tovább vitték, viszik a zászlót. Büszke lehetsz. ( Karácsonyi üdvözlet ! :) 

 

Előzmény: bolero84 (10845)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!