Keresés

Részletes keresés

R.Hedvig Creative Commons License 2017.09.08 0 0 22371

Üdv Mindenkinek!

Elolvasva az eddigi hozzászólásokat láttam, hogy valaki szakkönyvet keresett keltetés témájában. Mivel kezdő vagyok én is a témában, így elkezdtem kutakodni a neten és megtaláltam Dr. Bogenfürst Ferenc: A keltetés kézikönyvét. Sok helyen jelenleg nincs belőle, de van egy webáruház, a hunemu.eu, ahol kapható. Meg is rendeltem és utánvéttel ki is hozzák.

Minizsarnok Creative Commons License 2017.08.15 0 0 22370

Jó lett figyelembe véve a rövid kivitelezési időt.

Észre vétel, nem kritika a PL. keltetők kivitele több sebből vérzik.

Az ellenállás sor fűtésre nem a legjobb (lassan hűlnek)!

Az SSR (triak) beiktatása +komplikáció figyelembe véve hogy a 230V-10A -os

mechanikus Kínai relé vezérli, ha helyettesítené a mechanikus relét akkor biztosabb!

Egy egyszerű megoldás ha a 10A relével 2db. 40W izzószálas mignon gyertya izzó adja a hőt.

A relé ezen a terhelésen több év folyamatos üzemet ki kell hogy bírjon. 

Kevesebb alkatrész nagyobb üzembiztonság, hibásodás esetén nincs tojás főzés!

Esetleg teljesen 12V vezérlés és megfelelő izzók esetében csak alacsony feszről "csep töltött" akkumulátorról üzemelhet az egész. :)

Előzmény: Bakter1234 (22366)
drazse11 Creative Commons License 2017.06.20 0 0 22369

Köszönöm, majd mérlegelem hozzászólásodat!

Előzmény: Chik Fan (22365)
Bakter1234 Creative Commons License 2017.06.19 0 0 22368

Köszi.

Előzmény: fürj999 (22367)
fürj999 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 22367

Szia, Gratulálok a gyors készítéshez ! És a keléshez, ehhez annyit szeretnék hozzátenni, Hogy a keltetés a tenyészállomány Erős egészséges legyen ! Mert akkor lesz jobb a kelési eredményed is ! Tehát a Tyúkoknak, kakasoknak is jó kondiban és egészségben kell lenniük. A keltetés előtti napon a  tojásokat langyos fertőtlenítő Hipós víz (10 l-hez egy-két kupaknyi) vízben át öblíteni . A szennyeződést előtte csiszoló papírral "letörölni" 

Előzmény: Bakter1234 (22366)
Bakter1234 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 22366

Sziasztok!

Ígértem, hogy jelentkezem életem első keltetése után az eredményekkel.

Bocsi, hogy kicsit hosszú lesz, de hátha valakit érdekel, esetleg ötleteket add, stb.

(Akit nem érdekel görgesse el)

A történetem:

A családi nyaralás időpontjából visszaszámolva kiderült, hogy kikeljenek(21nap) plusz 4 hetesek legyenek(hogy nyugodtan ki merjem telepíteni a baromfi udvarba) van összesen 5 napon a keltetőgép megépítésére.

Rövid keresgélés után úgy döntöttem, hogy vásárolok egy kész gyári hungarocell keltető dobozt.

Csak az üres dobozt rendeltem meg mint pótalkatrészt, az elektronikát nem.

Interneten megrendeltem, és másnap már hozta is a posta. Nem egy vészes az ára, kész van, jól illeszkedik a tető, nem kell csinálni semmit. Eddig 2 nap eltelt.

Mikor megjött a doboz, lemértem a méreteket a fűtőegységnek, és összeszedtem mindent amit fel lehet használni az építés során.

Mivel 2 napot szántam a hőmérséklet és pára beállítás tesztelésére, ezért 1 napom maradt teljes elektronika-mechanika elkészítésére.(Ez nem sok idő, elég kapkodva készült…..)

Mivel egy nap alatt nem tudtam garantálni a tökéletes életvédelmi konstrukciót, ezért úgy döntöttem, hogy az egész egység 24V váltóról fog működni így senkit sem rázhat meg az áram.

Az életvédelmi leválasztó 24V-os trafó egy műanyag zárt dobozba került.

A fűtőegység egy 100x100-as villanyszerelő dobozba került, rá egy ventilátor, majd az egész tetejére egy műanyag lap amire rá van szerelve egy kínai hőfok szabályozó, szilárdtestrelé, 24V-12V DCDC konverter (a 24V váltót egy diódával és egy kondival egyenirányítottam a DCDC előtt)

Sajnos a talált 20W-os ellenállások sehogy sem fértek el szimmetrikusan a dobozban. Éreztem, hogy ebből még baj lesz…

Estére kész voltam, főpróba, látszatra minden működik.

Tudom, hogy nem a legtökéletesebb a konstrukció, de egy nap alatt ezt sikerült összehozni.

2 napot szántam a beállításra.

Krumplikkal megraktam, és elkezdtem méregetni a párát, hőmérsékletet.

A hőmérők kalibrálásával baromi sokat el lehet szarakodni…..

A sok lázmérőt a honom alatt ellenőriztem, végül 3db márkás ugyanazt mutatta stabilan, így azokat elfogadtam etalonnak. Ezek után ezekhez kalibráltam egy olcsó-gyors kínai hőmérőt.

Na ezzel elkezdtem a doboz különböző pontjain mérni a hőmérsékleteket.

Hát mit is mondjak az eredmény eléggé lehangolt.

A szabályozó hiába tized fokos, a 4db 20W-os ellenállás akkor hő kapacitást képvisel (a doboz méretéhez képest), hogy a hőmérséklet mikor eléri a beállított értéket a fűtés kikapcsol, de még 3 tized fokot túlszalad, majd mikor hűl az egész, hiába kapcsol be gyorsan a fűtés, mégis 3 tized fokot aláhűl mire elkezd melegedni. Összesen 6 tized fog a hőlengés. És hogy a dolgot még fokozzam, az ellenállások nem szimmetrikus elhelyezése, még bevitt két meleg foltot ahol még 2-3 tized fokkal melegebb is volt.

De mivel az egész szabályozás periódusideje max 2-3 perc volt, így gondoltam a tojás beátlagolja majd, és a középhőmérsékletre beáll. A meleg foltot, meg úgy próbáltam kiküszöbölni, hogy naponta kétszer 90 fokkal elforgatva raktam be a fűtőegységet, így mindig máshol volt melegebb egy kicsit.

Hamar rájöttem, hogy a fonnyadt tavalyi krumplikkal nem lehet párát belőni, mivel folyamatosan szívják magukba a párát.

A páramérőt közben bekalibráltam a melóhelyen egy ipari klíma kamrába.

Fontos tanulság: Attól hogy vizes rongyba csavarod, és beállítod 95-98%-ra, az még nem azt jelenti, hogy 50% körül is jól mér!

38fokon 5%-onként állítottam a klímakamrát, és lejegyzeteltem, hogy mit mutatott a páramérő.

A kínai digitális 50% körül egész pontos, viszont 80%-nál már 10%-ot csal.

Ezalatt szorgalmasan gyűjtögettem a tojásokat.

85db tojást sikerült ezalatt összegyűjteni.

Jó vastagon bealmoztam forgáccsal a tojóládákat, eső sem esett, így nagyon szép tiszta tojások lettek. Nem is csináltam velük semmit mentek be a gépbe.

A 6. napon meglámpáztam a tojások. Sajnos 18db nem volt szemes. Erre azért számítottam, mert 19 tyúkra van egy kakas. Sajnos ősszel elvitte a róka a szép nagy kendermagos kakast….

Maradt 67db tojás.

A 19. napon elkezdtek a tojások billegni. (Volt nagy öröm, az egész csalás ott sasolt…)

A 20. napon már jól halhatóan csipogtak a tojások.

A tojások nagy része a 21. nap közepén pár óra alatt kibújt.

Eredmények:

- 53db egészséges önállóan kibújt.

- 2db nem bírta átszakítani a szikhártyát, befulladt

- 2db torz szülött lett, nem bírtak kitörni a tojásból

- 10db a fejlődés különböző szakaszaiban elhalt.

Tehát 67 szemes tojásból 53 lett, ez 79%.

Legközelebb már válogatni fogom a keltetésre szánt tojásokat, mert most az összes tojást beraktam amit tojtak, függetlenül attól, hogy kicsik voltak, rossz volt az alakjuk, recés volt a felületük stb.

Kb. Ennyi.

Jelenleg 13 naposak, eddig elhullás nincs.

Szeretném még egyszer a fórum összes hozzászólójának megköszönni a sok-sok értékes hozzászólást, nagyon sokat tanultam belőlük.

Üdv.

Dénes

Előzmény: Chik Fan (22342)
Chik Fan Creative Commons License 2017.06.16 0 0 22365

Szia!

A PL gépekben elképzelhető hogy így van, de szerintem ez így tűzveszélyes!

Biztosan 10 W-osak azok az ellenállások?
Számoljunk egy kicsit!

A sorba kötött ellenállások eredő ellenállása  4  x 220 Ω = 880 Ω. Ha erre  230 voltot kapcsolunk, az effektív teljesítmény a P= U2/R képlet alapján (230V)2 / 880 Ω. Ez valamivel több, mint 60 W lesz. Ami azt jelenti, egy-egy ellenállásra  picivel több,  mint 15 W jut.

De ezek  maximális névleges terhelhetősége nálad csak 10 W !

Meglehet, hogy ventilátoros kényszerhűtés mellett ezt elviselik. Viszont ha a legrosszabb hiba-konstellációval számolunk, - y tönkre megy a ventilátor, + zárlatos lesz a fűtést kapcsoló triak, vagy összeégnek a relé kapcsolóérintkezői, emiatt folyamatosan fűtenek az ellenállások -, akkor már azok vészesen túlmelegedhetnek!
Én ide 15, vagy 20 W terhelhetőségű ellenállásokat választottam volna.

Előzmény: drazse11 (22362)
drazse11 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 22364

4-4 sorba!

Előzmény: drazse11 (22363)
drazse11 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 22363

Az első kép jobb alsó sarkában,  a 4 belső és a külső 4 ellenállás sorba a furatokat lehet nem látod nincs a 8 sorba!

Előzmény: drazse11 (22362)
drazse11 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 22362

Szeva!A pl gépekben ugyan ezek az ellenállások vannak 4DB sorbakötve.Én4-4sorba majd ezeket párhuzamosan.Csak lehet hogy a  képen nem látszik a kétfurat ahol szétvannak választva az áramkörök.

Előzmény: Chik Fan (22361)
Chik Fan Creative Commons License 2017.06.12 0 0 22361

Szia!

Jó, jó..., de hogy kötsz össze 8 ellenállást úgy, hogy a megbeszéltek (link) szerint csak 5-5 ellenállás legyen sorba kapcsolva, és az ötös csoportok párhuzamosan?

Előzmény: drazse11 (22360)
drazse11 Creative Commons License 2017.06.11 0 0 22360

A képek lemaradtak. 

drazse11 Creative Commons License 2017.06.11 0 0 22359

Készülőben az új fűtőegységem.

Chik Fan Creative Commons License 2017.06.06 0 1 22358

Szia!

Örömmel látom, nem vesztél el!

A szellőzés terén én is azt vallom, inkább legyen kissé eltúlozva, mint kevesebb, mert az előbbi esetben csak a páraszint tartása lesz valamivel nehezebb és a villanyszámla picit több. Ha azonban kevés levegő jut a pipiknek, akkor az általad vázolt eset fog bekövetkezni. A nagyobb anyagi veszteség mellett örökké sajnálni fogjuk az elhullott jószágokat.

Előzmény: fürj999 (22356)
Chik Fan Creative Commons License 2017.06.06 0 0 22357

Ebből sajnos csak arra lehet következtetni, valami nem "klappolt" a keltetés során.
Az is lehet, sőt az a valószínűbb, hogy több tényező együttes,  akár kismértékű eltérése vezetett ide.

Az egyik vesszőparipám a párásítás. Nem biztos hogy nálad (csak) ez  volt a hiba, de szerintem nem is zárhat ki.
Az Ovoluxnál és a román csodáknál a páraszabályozás meglehetősen "puritán". És még finoman fogalmaztam.
Sajnos a kapható páramérők legtöbbje is inkább hazudik, semmint a pontos értéket mutatná.
A helytelen páratartalomra több dologból is következtethetünk.
Az egyik a légkamra méretének alakulása a keltetés során. Gyakorlatilag ez is a tojás tömegvesztésére utal. A tömegvesztést egy alkalmas mérleggel is jól követhetünk. A keltetés kezdetekor néhány tojást megmérünk, majd ezeket bizonyos időközönként újból megmérve nyomon követhetjük a tojások vízvesztését.
Az eltérő páraértékre következtethetünk abból is, ahogy a csibe körbevágja a tojáshéjat.

Ha csak kilyuggatja és nem folytonosan vágja körbe a héjhártyát, akkor nem tud a tojásból kitörni.
A kivágás helye is tájékoztatást adhat a megfelelő, vagy attól eltérő páratartalomról.
Kb. a kétharmadánál kell kivágnia. Ha ettől közelebb vág ki a tompa vége felé, akkor sok volt a pára, kicsi légkamra alakult ki.
Kevés pára esetén nagy lesz a légkamra, emiatt a tojás közepe felé közelít a kivágás helye.

Idézet INNEN:

"A kiszáradás mértéke döntően meghatározza a héjhártyák és egyúttal a pórusok állapotát. A túlzott kipárolgás a héjhártyák kiszáradásával, az ellenkező hatás, vagyis a túlzott nedvességtartalom pedig a héjhártyák rostjainak megduzzadásával zárja le a pórusokat. Ezáltal elsősorban az allantoislégzés károsul. Az előbbi esetben kisebb, az utóbbiban nagyobb csibéket kapunk, de mindenképpen rosszabb a kelési eredmény és több a legyengült, nem megfelelő minőségű naposállat. A túlzott nedvességtartalom emellett elősegíti a mikroorganizmusok elszaporodását is. Ez és a sok felhasználatlan tojásfolyadék következménye a befulladás mértékének emelkedése."

Ezt a témakört azért emeltem ki, mert sokan hanyag módon kezelik a szükséges pára kérdését.

Ettől függetlenül a páratartalom mellett egyformán fontos minden más tényező is!

Az adott időszakban szükséges hőmérséklet, friss levegő, forgatás, hűtés, stb, stb.

Előzmény: atrego (22354)
fürj999 Creative Commons License 2017.06.06 0 0 22356

Szia Írtad:  "fokozottabb légkeverés szükséges." Nem a légkeverést kell fokozni, hanem a friss levegő bejutását a gépbe. Egyik ismerősöm is vett a tesónál gépet és sajnos olyan helyen vannak a szellőzők, hogy oda nem tud bejutni a friss levegő és sajnos sok csibe nyomorékon, vagy ki sem kelt. Csináltam neki + 2 szellőzőt (az utosó hétig zárva)és azóta szinte alig van csibe ami nem kel ki neki.

Előzmény: Chik Fan (22341)
fürj999 Creative Commons License 2017.06.06 0 0 22355

Szia István Nagyon régen jártam erre, kicsit túlzásba vittem a ház körüli melót és nem jutott másra. A keltetőt is csak egyszer indítottam el.pár db fürjet keltettem. Itt olvasom, hogy a permetezés........ A vízi szárnyasoknál tényleg sok pára kell, de a baromfiaknál is itt nem permetezéssel, hanem a vízfelület növelésével kell a párát növelni. Pl. több edény berakás, vagy az edényből kilógó szövet darabbal. Permetezni én csak a keltető falára szokom,gyors pára emelkedés miatt.

Előzmény: Chik Fan (22342)
atrego Creative Commons License 2017.06.06 0 0 22354

jónéhány kivágott és elpusztult

Előzmény: Chik Fan (22353)
Chik Fan Creative Commons License 2017.06.06 0 1 22353

Ez gyakorlatilag természetes.

A szik az egészséges csibéknél is szinte csak a kibújás előtti percekben húzódik vissza a hasüregbe.

Amikor a csibe kivág, még nincs "készen". Sok sok óra múlva éri el azt az állapotot, amikor már ki is bújhat a tojásból. Áttérve a tüdőlégzésre,  tovább gyorsulhat a csibe fejlődése, mert már viszonylag bőven "rendelkezésre áll" az ehhez szükséges oxigén. Ilyenkor (is) növekszik az izomtömeg, és vele együtt a kibúváshoz szükséges izomerő.

A kezdők tipikus hibája, hogy gyengének gondolják a csibét, és megpróbálnak "segíteni".
Ez a "segítség" többet árt, mint használ! Ugyanis amikor a csibe kivág, még nem húzódott vissza a külső hártyát körülvevő vérerekből a csibe szervezetébe a vér, illetve a szik sem húzódott még vissza a hasüregbe. Erőltetve a kelést akár el is vérezhet a csibe. Ha túl is éli, kelésgyenge lesz, annak minden hátrányával.

Bármennyire is másként tűnik, a leghumánusabb, ha rábízzuk a természetre ezt a dolgot.

Ha tényleg kelésgyenge a csibe, az valószínűleg így is úgyis elpusztul, vagy minimum visszamarad a fejlődésben.
Minden kezdő és nem kezdő keltetőnek: ilyenkor türelem!
Biztosítsuk a keléshez szükséges feltételeket, a többi a természet dolga!

Előzmény: atrego (22352)
atrego Creative Commons License 2017.06.06 0 0 22352

Az összes befulladtnàl nem volt zàródva a szik.

Előzmény: Chik Fan (22351)
Chik Fan Creative Commons License 2017.06.06 0 0 22351

Szia!

Sajnálattal olvasom a történeted!
Biztosan nem használt a lefelejtett fedél esete, de nem biztos, hogy csak az lehet a kudarc oka.
A terméketlen/bezápult tojásokat biztosan nem ez okozta.
A keléskor befulladt csibék halálának is számtalan oka lehet.

Ilyen ok lehet az előkeltetés és a bujtatás során elkövetett hiba.
- Túl magas/alacsony páratartalom.
- Túl magas/alacsony hőmérséklet.
- Elégtelen szellőzés. Emiatt oxigénhiány, illetve a csibék túlmelegedése.
- Nem kellő módon/gyakorisággal végzett forgatás/napi hűtés.
- Túl hamar/későn történt meg az átrakás a bujtatóba. (Külön bújtató, vagy forgatómű használata esetén.)

4 nappal ezelőtt írtad: "még 5 nap lett  volna  a   kelésig...."
Mostanra pedig - sajnos kudarccal -, de lezajlott a bujtatás.

Ezek szerint korábban keltek a vártnál.
Ez lehet fajtajelleg, (20 napra is kelhet néhány fajta), de lehet arra is gyanakodni, hogy túl meleg volt az előkeltetés és a bujtatás során a gépben.
Két oka lehet:

- Nem a szükséges érték lett beállítva a termosztáton. (Gondolom erre odafigyeltél.)

- Csal az ellenőrző hőmérő. Kevesebbet mutat a valóságnál.

Nemrég írtam a bujtatáskori túlmelegedésről.
Nálad is elképzelhető ilyen hiba, pláne ha az előzőleg vázolt (csal a hőmérő) hiba is fennáll!

Mivel a napokban szokatlanul meleg volt az idő, emiatt lecsökkenhetett a keltetőgépnél a kinti és benti hőmérsékletet közötti különbség. Nem lehetetlen, hogy emiatt még több levegőt igényeltek volna a csibék bujtatáskor.

Kell lennie egy bizonyos hőmérséklet különbségnek a csibék 41 -42 fokos testhőmérséklete és a bújtató belső hőmérséklete között is, hogy a csibék le tudják adni a fokozott izommunka miatt keletkező többlethőt. Emiatt kell bujtatáskor visszavenni 37  Co közeli hőmérsékletre a termosztátot. Remélem ezt nem felejtetted el.

Nagyon sok apróságnak tűnő körülmény befolyásolhatja a végeredményt.
Valahol egy pici eltérés, és már kész is a kudarc, de ne add fel! Nagyobb tapasztalattal az eredmények is jobbak lesznek!

Bocsi a hosszú litániáért!

Előzmény: atrego (22349)
atrego Creative Commons License 2017.06.05 0 0 22350

A macskàim degeszre eszik magukat poszavinai búbos halott pipivel:(

Előzmény: atrego (22349)
atrego Creative Commons License 2017.06.05 0 0 22349

Éppen hencegtem,hogy múltkor milyen jó eredményt(98%)értem el az Ovolux-szal....Most meg,ahogy fél napig szabadon lettek hagyva a tojàsok,72 tojàsból lett 15 kispipi....43befulladt,valamennyi ezek közül kivàgott,de aztàn elpusztult....A többi zàp,terméketlen volt....

-hàt ez most nem egy eredményes kör....egy rohadt figyelmetlenség miatt...

Előzmény: Ladybee (22347)
atrego Creative Commons License 2017.06.02 0 0 22348

Meglámpáztam őket,mind él.Ez szerencsés gebasz volt

Előzmény: Ladybee (22347)
Ladybee Creative Commons License 2017.06.01 0 0 22347

Én ezért használok egy időzítőt, ami hangosan csipog, amikor letelt az idő ! :-) Tényleg nem lesz bajuk, ugye az önhő is játszik.

Előzmény: atrego (22344)
atrego Creative Commons License 2017.06.01 0 0 22346

köszi

Előzmény: Chik Fan (22345)
Chik Fan Creative Commons License 2017.06.01 0 0 22345

Szia!

Ha nem hűlt le a tojásbelső 24 fok alá, semmi bajuk nem lesz.
Tedd vissza a tetőt minél hamarabb.

Előzmény: atrego (22344)
atrego Creative Commons License 2017.06.01 0 0 22344

szerintetek kuka az az  50 tojás,amire  forgatásnál elfelejtettem  visszatenni   3   órán  keresztül a keltető  tetejét?

a  helyiségben 24 fok van.még 5 nap lett  volna  a   kelésig....

Bakter1234 Creative Commons License 2017.05.30 0 0 22343

Nagyon szépen köszönöm a részletes válaszod.

Jövőhéten majd jelentkezem, és beszámolok az eredményekről.

Chik Fan Creative Commons License 2017.05.30 0 0 22342

Víziszárnyasok esetében lehet, sőt kell is a tojásokat permetezni.
Csak a tyúkfélék kelésekor ellenzem, - de akkor nagyon - a "locsolkodást"!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!