Keresés

Részletes keresés

atadilaci Creative Commons License 2024.04.06 0 0 1239

35 éve, 1989 áprilisban, a "keltetőből"kikerülve, a századszinten "élveztük" a másod és harmadidőszakos sorkatonák "vendégszeretetét". 25-en voltunk egy körletben , hárman voltunk kopaszok, a többiek táposok,gumik és öregek voltak. Napi szinten mentek a cseszegetések,beszólások,takarítás a körletben és a vizesblokkban. Ez augusztus közepéig, az öregek leszereléséig tartott. Szerencsémre a leszerelés napján "egyes" őrségben voltam,az őrszobánál-fogdánál FEFI (fegyveres figyelő). Nagy kő esett le a szívemről,mikor hajnalban elmentek az öregek.Onnantól sokkal jobban,lazábban éreztem-éreztük magunkat kopaszok.Tudtuk hogy augusztus végén bevonulnak az újoncok és szeptember végén a századszintre kerülnek és mi már akkor gumik leszünk. 1989 augusztus végén megtörtént a bevonulás,de akkor még senki nem sejtette hogy a 63.lövészdandár utolsó bevonuló újoncai jöttek.A bevonulás napján jöttem vissza harmadmagammal Zalaegerszegről,ahová üzemképtelen-roncs Csepel tehergépkocsikat ( 7 db-ot ) szállítottunk-kísértünk bontásra.Szombaton délelőtt raktuk vagonra őket a laktanya vasúti rakodójánál és vasárnap délután érkeztünk meg a zalaegerszegi laktanya rakodójához. Este a laktanyában aludtunk,hétfő reggel jöttek értünk Nagyatádról. Németh Endre ( Edu papa)zászlós,egy István nevezetű debreceni srác és én voltunk a kísérők. Jó buli volt.

miki19620201 Creative Commons License 2024.02.29 0 0 1238

Rendfokozatban, előléptetésben, beosztásban nem volt. 45 éves korig lehetett tovább szolgáló utána vagy leszerelt, vagy hivatásos lett.

Előzmény: atadilaci (1237)
atadilaci Creative Commons License 2024.02.27 0 0 1237

Volt valamilyen megkülönböztetés hivatásos és továbbszolgáló tiszthelyettes között ? Pl: beosztás,fizetés,rendfokozatban előrelépés, nyugdíjba vonulás, stb.......? Sorkatonából hogyan lehetett valaki továbbszolgáló,mik voltak "akkor" a követelmények és milyen rendfokozatig jutott előre ?

Előzmény: miki19620201 (1236)
miki19620201 Creative Commons License 2024.02.24 0 0 1236

A légvédelmi tartalékos tiszteket, hivatásos és tartalékos tiszthelyetteseket Nagyorosziban képezték.

Előzmény: atadilaci (1235)
atadilaci Creative Commons License 2024.02.23 0 0 1235

Egy ismerősöm,aki szintén itt szolgált Nagyatádon ( ha jól tudom a légvédelemnél volt), ő is a szakmunkásképző elvégzése után tiszthelyettesi iskolába járt,de azt nem tudom hogy hol volt a suli.Őrmesteri rendfokozattal került ki az iskolából a 80-as évek elején, 89-ben főtörzsőrmester volt. Az alakulat megszűnésekor Kaposvárra került.

Előzmény: miki19620201 (1234)
miki19620201 Creative Commons License 2024.02.23 0 0 1234

A tiszthelyetteseknek (hivatásos, vagy  továbbszolgáló) szakmunkásképző elvégzése volt az alapkövetelmény. Utána jelentkezhettek tiszthelyettesi iskolába. Volt Szabadszálláson egy tiszthelyettesi iskola, ahova a 8. osztály elvégzése után lehetett jelentkezni, négy éves volt, és szakmát adott, és hivatásos tiszthelyettessé avatták a végzetteket. Itt harc- és gépjármű technikusokat képeztek.

Előzmény: atadilaci (1233)
atadilaci Creative Commons License 2024.02.22 0 0 1233

Nagyatádi Katonák !!! Igen "elcsendesedett" a topic , senkinek nincs élménye , emléke a sorkatonai idejéből ? Ne fogjátok vissza magatokat ,írjatok bátran ! Egy kérdésem lenne: Milyen iskolai végzettség kellett ahhoz hogy valaki tiszthelyettes lehetett a rendszerváltás előtti időben ? Legyen az hivatásos vagy továbbszolgáló. Azt tudom hogy a tiszteknek főiskolai végzettsége volt (volt?).

swift 1.6 Creative Commons License 2024.01.04 0 0 1232

Boldog új évet minden volt atádi katonának !

atadilaci Creative Commons License 2024.01.01 0 0 1231

Boldog újévet kívánok minden Nagyatádon szolgálatot teljesített katonának ! Várjuk idén is a visszaemlékezéseket,sztorikat,hozzászólásokat,fényképeket az alakulat ( akkori ) életéről. Ne feledkezzünk el arról hogy ( valamikor) NAGYATÁDI KATONÁK voltunk!!!!!

miki19620201 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 1230

Boldog Új Évet kívánok minden volt nagyatádi katonának.

atadilaci Creative Commons License 2023.12.28 0 0 1229

89 karácsonyát én is a laktanyában töltöttem ,az ütegünk fele otthon volt ,a másik fele 28-án ment haza. Akkor már tudtuk hogy az alakulat megszűnik, azt is tudtuk hogy a gumik és a kopaszok már nem innen szerelnek le ,mégis volt bennem egy kis bizakodás hogy a tavasz végéig-nyár elejéig itt maradok,hiszen atádi gyerek lévén minket nem az elsők között helyeznek át. Sajnos január végén én is a listára kerültem és február 16-án öreg katona létemre helyeztek át Kaposvárra. Akkor nagyon nem tetszett a dolog ,de az ottani ellátás ,környezet ,katonatársak stb...... és az hogy már csak fél év volt vissza a leszerelésig ,kárpótolt mindenért. De szívesebben szereltem volna le Nagyatádról.

Előzmény: swift 1.6 (1228)
swift 1.6 Creative Commons License 2023.12.25 0 0 1228

Ismét karácsony,- jaj,-...eszembe jut ( leirtam már), a 89' es.

Nyugodt este, halászlé vacsora, telephely ügyelet, junoszt tv., asztalra dölve alvás.

Nem soká én is megyek haza a barátnőmhöz, ( aki 33 éve a feleségem ) barátokhoz, akik közül már nem mindenki él.

 Szilveszter ,új év , remény, otthon.

 Ez volt nekem 89' karácsonya.

34 év.

swift 1.6 Creative Commons License 2023.12.25 0 0 1227

Boldog karácsonyt mindenkinek !

 

A Baraɓás örmesterre emlékszem.

Isten nyugosztaljon minden volt atádi halott katonát.

atadilaci Creative Commons License 2023.12.14 0 0 1226

Horváth Károly őrnagyra ( alacsony ,pocakos ) emlékszem , a felesége tanárnő volt az általános iskolában. Bár régen láttam ,de szerintem él . Jurida úr pár éve elhunyt, azt írtam a topicba. Nemrég olvastam a Facebook-on hogy Barabás József ( 88,89-ben) őrmester volt az alakulatnál , sok sorkatona "kedvence" volt a kapuügyeletes szolgálata alatt ,hogy elhunyt. Sajnos nagyon megfogyatkozott az itt szolgálatot teljesített tiszti , tiszthelyettesi létszám a városban , sokan már nem élnek. De az én időmben sorkatonai szolgálatukat teljesítettek közül is többen elhunytak már.

Előzmény: miki19620201 (1225)
miki19620201 Creative Commons License 2023.12.14 0 0 1225

Horváth Károly hdgy. (a pcike) a Giotti lehetett, ő volt szerintem az utolsó kommendáns hivatal vezető őrnagyként 1986-tól 1990-ig.

Előzmény: gocsikarl (1223)
atadilaci Creative Commons License 2023.12.14 0 0 1224

Sántics Józsi Bácsi ( nekem bácsi,hiszen közel 20 évvel idősebb nálam ) pár évvel ezelőtt elhunyt. A többieket nem ismerem ,vagy legalább is név szerint nem. Most már nem sokan maradtak akik a 70-es,80- as évek elején még szolgáltak az alakulatnál,sajnos sokan elhunytak közülük. Azért még akadnak páran akik az én időmben ( 89,90-ben) itt voltak tisztek ,tiszthelyettesek , de ők inkább a HK-nál szolgáltak. Az egyik munkatársam most megy nyugdíjba ,aki a tüzéreknél szolgált (87-90-ig) mint tsz-es törzsőrmester,szolgálatvezető volt.

Előzmény: gocsikarl (1223)
gocsikarl Creative Commons License 2023.12.13 0 0 1223

Atádi Laci.

Kérdezem hogy a volt lövész ezred tiszthelyettesei és tisztjeiből kik élnek még ? Mint csak egy példa a Sántics Józsi akié volt a Chevrolet kereskedés ő volt a javítószázad század pk helyettes pedig együtt vonultunk 72 be Jurida János volt a sz pk majd Horváth Károly hadnagy (szöszi) valamint Horváth  Károly hadnagy (fekete hajú picike) akinek minden hétfőre a Nagyatádi lányok...... körbe kiszívták a nyakát de azt mondta ha kérdeztük hogy mi a gond talán orbáncos

atadilaci Creative Commons License 2023.11.19 0 0 1222

Én is arra vártam hogy valaki írjon, mert 2 hónapja nem volt nagy tolongás a hozzászólások terén. Bővül a csokigyár a laktanyán belül, a legénységi étkezdét a tiszti étkezdét és a kantint is helyrehozzák,tatarozzák, közvilágítás van az udvaron,kisebb cégek , vállalkozások működnek a "volt laktanya"területén. 

Előzmény: swift 1.6 (1221)
swift 1.6 Creative Commons License 2023.11.19 0 0 1221

Nagy a csend.

Most látom a G.Earth- ön az elkerülőt a 2. Kapunál, és hogy mennyi cég van ott.

 

Érdekes.

swift 1.6 Creative Commons License 2023.09.15 0 0 1220

Aznap nagyon boldog voltam, hogy vége.

Egy hét pihi után elkezdtem dolgozni, és szembejött a megváltozott világ.

De egy kis büszkeség máig van bennem, hogy ott voltam, megcsináltam, sok mindent láttam, átéltem.

Ezt a mai srácok már nem értik, csak mi akik akkor ott voltunk..

Előzmény: atadilaci (1212)
swift 1.6 Creative Commons License 2023.09.15 0 0 1219

Nem tudom, az alapkiképzés után nem voltam kapcsolatban vele.

Néha láttam még a laktanyában, de nem érdekelt.

Előzmény: BreakDown (1216)
atadilaci Creative Commons License 2023.09.09 0 0 1218

Igen, ha jól emlékezem Orsós György volt és Barcsról származott. Másod időszakos voltam és táv.vezetési gyakorlaton voltunk, az őrmestert egy újonc katona által vezetett Csepel sofőr mellé ültették. Egy lejtős szakaszon a Csepel meglódult és az újonc sofőr hogy bele ne csattanjon az előtte haladó tehergépkocsiba, hirtelen lefékezett az őrmester elbámészkodott és az erős fékezésnél lefejelte a műszerfalon lévő kapaszkodót (majrévasat). Napokig bekötözött orral közlekedett az őrmi.

Előzmény: miki19620201 (1217)
miki19620201 Creative Commons License 2023.08.26 0 0 1217

Szerintem nem, mert aknavetőszakasz parancsnok volt, nem szolgálatvezető. Később, 1986-ban jött egy Orsós őrmester, aki szolgálatvezető volt az 1. gépesített lövésszázadnál.

Előzmény: BreakDown (1216)
BreakDown Creative Commons License 2023.08.25 0 0 1216

Az MN3335 első századának aknavető szakaszának volt egy Orsós nevű őrmester parancsnoka 1983-ban. Ő nem lehet ugyanaz?

Előzmény: swift 1.6 (1205)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.22 0 0 1215

Ja, ment is a poénkodás, amikor már kinyílt a csipa;

 

Az öreg a kocsmában amikor már annyira elég neki, hogy beszélni sem tud, csak mutogatja a gallérján "Már Nem bírom!" bezzeg a kopasz, ha a nyelve már nem forog, azért még rámutat; "Még Hozhat!"

Előzmény: atadilaci (1214)
atadilaci Creative Commons License 2023.08.17 0 0 1214

Na igen, 89 februárban még így nevezték mikor bevonultam, de ha jól emlékszem 1990 nyarától lett Magyar Honvédség. Mi akik ott bent voltunk , nem igazán foglalkoztunk az akkori politikai eseményekkel, számunkra a sereg az sereg volt.

Előzmény: Pasa64 (1213)
Pasa64 Creative Commons License 2023.08.16 0 0 1213

1990 nyarán Magyar Néphadsereg???

Előzmény: atadilaci (1212)
atadilaci Creative Commons License 2023.08.15 0 0 1212

33 éve, ezen a napon, 19 óra körül, mi leszerelők elfogyasztottuk az utolsó vacsoránkat (díszvacsora) a Magyar Néphadseregben és vacsora után a századszinten leadtuk a még nálunk lévő katonai ruházatot és az egyéb felszereléseket majd a sportruházatban, amit a leszereléskor hazavihettünk, körletről-körletre jártunk és a még ott maradottaktól elbúcsúztunk. 22 órakor a körletünkben visszaemlékeztünk a 18 hónapos sorkatonai emlékeinkről és vártuk a 4 óra 30 perces ébresztőt. 16-án reggel a laktanya parancsnok kiosztotta a másfél évig nem látott személyi igazolványainkat, és 5 óra 30 perckor kivittek minket leszerelőket a vasútállomásra. 6 órakor indult a vonat Somogyszob irányába és 7 óra 30 perckor Nagyatádra értem. Itt ért véget a 18 hónapos (534 napos) sorkatonai szolgálatom. Csak az bántott hogy nem a 63. gépesített lövészdandártól szereltem. De úgy voltam vele: Mindegy honnan, de egyszer leszerelek! Jó visszaemlékezni az akkori fiatalságunkra.

gocsikarl Creative Commons License 2023.07.17 0 0 1211

Bevonulás 1972 június 15 a jelenleg buszos vállalkozó Nagyatádon én Kalocsa mellől vonultam be a MN3335 lövész ezred gy alegység javító századba 2 évre .Jövőre lesz 50éve.

atadilaci Creative Commons License 2023.06.06 0 0 1210

( Volt) Nagyatádi katonák! Nagyon elcsendesedett a topic az utóbbi időben, ezért írogatok én egy kicsit. A hétvégén osztálytalálkozón vettem részt ( szakmunkásképző-36 év után az első) ahol az egyik nagyatádi volt osztálytársam mesélte a következő sztorit: 1989 augusztusban vonult be Nagyatádra az MN 3335-be ( ez volt az utolsó bevonulás az alakulathoz). A kiképzés után a felderítőkhöz került,egyedüliként mint Nagyatádi. Az eskü napján kimaradáson volt otthon,illetve 89 karácsonyán szabadságon. 1990 január végén ( az alakulat megszűnése miatt) Nyíregyházára került áthelyezésre. Itt Nagyatádról egyszer ment haza,mert olyanokkal volt (gumik és öregek) egy körletben,akik csókosnak,puncsosnak mondták a helyi srácokat,és tettek róla hogy ne nagyon menjen haza. Ő 5 hónap alatt egyszer volt otthon. Nyíregyházáról 2 havonta hazajárt,pedig az jóval messzebb van az otthonától. Sajnos akkor a gumik és az öregek döntötték el ( a rajparancsnok közreműködésével) hogy az első időszakos mikor mehet haza.                                   Az alakulat megszűnésekor nem nagyon vették figyelembe hogy ki hova lesz elhelyezve,lehetőség szerint a lakóhelyéhez közeli alakulathoz. Az igaz hogy az atádiakat csak messzebb tudták elhelyezni,de 100 kilométeres körzeten belül működtek még abban az időben alakulatok:Nagykanizsa,Zalaegerszeg,Marcali,Kaposvár,Lenti,Pécs....., és mégis sokan a környékről az ország keleti felére lettek elhelyezve.( 1990-ben már onnan vártuk az ellenséget????)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!