Ha jól tudom, Magyarországon nem kötelező feltüntetni hogy mennyi az élelmiszerek TFA tartalma, ezzel szemben jópár országban nem-, vagy csak minimális mennyiségben tartalmazhatnak.
Ha tényszerűbben szeretne valaki erről a kérdésről olvasni, ezt az írást javaslom:
A cím elég hatásvadász de amúgy jó írás. Kiemelném, hogy Mo.-on mivel nincs korlátozva a TFA tartalom, ebből a szempontból az ipar számára készült sütőzsiradékok nagyobb kockázatot jelentenek mint a margarin.
Keksz, ropi, felvágott, csipsz, pattogatott kukorica, sült krumpli és hasonló nyalánkságokból nyilván többet fogyaszt az arra hajlamos egyén és ezzel arányosan több TFA-t is visz a szervezetébe mint egy szelet margarinos kenyérrel.
ezen az oldalon (margarin.hu!) érdekes módon nem találni a transzzsírsav szót. hm.
site kereséssel ezt találjuk (google: transzzsírsav site:margarin.hu)
"A jó minőségű margarinok transzzsírsav-tartalma alacsony, a WHO által ajánlott 1 százalék alatti, zsírsavösszetételüknek köszönhetően a szív- és érrendszerre kifejezetten jó hatással vannak"
aha. szóval a jó minőségűek. melyek azok? fel van tüntetve rajtuk? vagy csak a levegőbe van beszélve megint?
Volt egy öreg amerikai prof (sajn már rég meghalt), aki már akkor ágált a margarin ellen, hogy az nem egészséges. akkor még teljesen egyedül volt a véleményével. A sok vaj ellenére a gyerekek igencsak vékonykák. Igaz, sokat is mozognak....
Ja, és a kenyeret sütjük...:)))
Azt teszek bele, amit én akarok (meg ami van itthon).
Vagy komplett technológiám, hogy hogyan lehet HALBÉLBŐL margarint csinálni nagyüzemileg. Ha valakit érdekel, hétvégén megkeresem...:))
Sajnos nem ez az egyetlen nívón aluli műsor, ami teret enged az áltudománynak. Nézzétek meg egyszer (de előtte vegyetek be nyugtatót :-))) ) a TV2-n a Két testőr c. reklámműsort. Vasárnap délelőtt 10 körül adják. Tömény reklám az egész, és a többszörösen elkaszált (őssejtfokozós) Szabó a "szakértőjük". Hihetetlen, milyen parasztvakításokkal van teli... :-( És ezzel tömik a népet. :-(((
Az egészben a felháborító, hogy ezt a körlevelet TÉNY-ként tárta a nézők elő az RTL Klub Csak Csajok c. műsorában egy zöldségzabáló, anorexiás zombi. Hogy lehet egyetlen molekulányi különbségre hivatkozni?? Eszerint a logika szerint a higany ugyanaz mint az arany, csak épp eggyel több proton ill. neutron van benne. De a kémiában rengeteg példát fel lehet még hozni... nem mindegy hogy O2 (oxigén) vagy O3 (ózon) , mint ahogy az sem hogy H2O (víz), vagy H2O2 (hidrogén-peroxid). :) Amiatt a molekula miatt van az, hogy nem műanyagot, hanem margarint eszünk. Mindenkinek, aki úgy gondolja, hogy műanyagot eszik, amikor margarint ken a kenyérre, azt kívánom, hogy ózondús levegőben hidrogén-peroxidot igyon amikor szomjas! Talán így ráébred, mi is a különbség...
Vaj, margarin, disznozsir, olivaolaj, kokuszzsir, kakaovaj, tok midnegy.
Ha nem eszik az ember minden nap fel kilo krumplit hasabburgonyanak megsutve, meg nem ontozi "szaftal" a tokfozeleket, nemmarekkal szedi a zsirosbodonbol a zsirt a vacsorahoz, meg hetente parszor nem a teve elott ul orakat egy csipszeszacskoval a kezeben hanem valami minimalisat mozog, akkor rogton midegy, hogy vaj vagy margarin.
Mindent mertekkel. A tonhalban is annyi a higany, hoy a fal adja a msikat.
Igen, elég jól összefoglaltad. Egészséges étel nincs, mindegyiktől meghalsz. Minden (élelmiszert) mértékkel lehet fogyasztani, nem véletlenül javasolják a változatos étrendet amit természetesen nem tudunk teljesíteni. A mérgek abban különböznek az élelmiszerektől, hogy azokból kevesebbet szabad fogyasztani.
Betegeknek speciális lehet az étrendje, bizonyos anyagcserebetegségek, enzimdefektusok esetén felhalmozódhat valamilyen bomlástermék pl fenilketonúria, köszvény a húgysavval vagy epe, vesekövek stb.
Csév 20, egyetértek, a margarinban lévő nem enzimatikus, katalitikus hidrogénezéssel keletkező transz kettőskötések lebontására nincs jól felkészülve a szervezet és ezért ha sok margarint eszünk akkor a természetes cisz zsírsavaink (pl sejtmembránokban) lecserélődnek transz zsírsavakra és ez felszaporodhat. Nem tudni mit okoz, cisz kettőskötés amúgy lazítja a membránt (a lipidréteg olvadáspontja csökken).
A (disznó)zsír meg a növényi olajok nagyjából ugyanaz az anyag (trigliceridek, az olajban kicsit több a kettőskötés), "egészséges" ember szerintem mindegy melyikkel főz ugyanis a szervezet ha nem kap koleszterolt akkor készít magának. Sok kell az epéhez ami literszám termelődik persze ennek nagyrésze recirkulál.
Nem hinném, hogy a repceolajat le kellene húzni, hogy milyen adalékanyagok vannak az élelmiszerekben az persze más kérdés. Minden élelmiszernek lehet találni valamit ami miatt nem szabad kizárólagosan fogyasztani, pl a halak összegyűjtik a szennyeződéseket, rengeteg tojás vitaminhiányt okoz és tényleg sok benne a koliszterin, bár az agyban (velő) több van. Vagy akár az alma:
meg kell enni a héját is kisfiam mert abban van a vitamin.
A két főzési (sütési) mód közötti különbségre próbáltam rámutatni.
Az átlagos magyar háziasszony a liternyi olajokban való sütést preferálja, míg az olaszok, egyéb mediterrán népek pedig a kevéske olajon sütést. Én ez utóbbi mellett teszem le a voksom.
Nem azt állítottam, hogy azonos módszer mellett kell kevesebb olívából!!!!!!!!!
tescoban kapható "tesco gazdaságos növényi olaj", ami 100% repceolaj. ezt is megértük, az egyik legegészségesebb olaj titokban kapható az egyik legrosszab hírű szupermarketben
Van más módszer is a margarin konzisztenciájának beállítására, mint a hidrogénezés. A piacvezető Unilever (Rama, Liga, Delma, Flora, Bertolli, Rama Harmonia stb....) pl már évek óta felhagyott a hidrogénezéssel, átészterezéssel emelik az olvadáspontot ill. keményebb természetes zsiradékokat használnak mint pl. kókuszzsír vagy pálmaolaj.
Különben a zsíralap tran-szzsírsav tartalmának káros voltát még senki sem bizonyította be, de a szervzetben a lebomlás folyamatában - elvileg - más anyagok is keletkezhetnek, mint a cisz-zsírsavak esetén. A két elnevezés egyébként ugyanarra a molekulára vonatkozik, csak a középen lévő kettőskötés körüli térbeli elhelyezkedés más.
A gyártók tehát óvatosságból elébementek az esetlegesen később várható kritikáknak.....
Így van, a vaj a legtöbb szempontból jobb, mint a margarin. Ízben nyilvánvaló - a természetes ízt a margarinban arómával csak megközelíteni lehet -, tele van természetes vitaminokkal.
Az más kérdés, hogy a hűtőből kivéve nem kenhető. Meg tele van koleszterinnel és vannak emberek, akiknek ez bizony sokat számít.....Ha Neked még nem, örülj neki.
Mi például azért készítünk vagy egy éve kizárólag házilagosan rozskenyeret, mert egyszer láttuk miből is készül ma a kenyér. Azon túl, hogy biztosan tudjuk mi van benne, nem kicsit finomabb, ráadásul jelenősen olcsóbb. Az elkészítése meg percek kérdése, naponta, kétnaponta.
Azért arra én nem tenném rá a tökömet, hogy ma kapható bolti vajak teljesen természetes módon készülnek. Lehet készíteni vajat köpüléssel is, tejből, de ipari méretekben már kitalálnak mindenféle "okosságot" Nézted pl., hogy a kenyér miből készül manapság?