Keresés

Részletes keresés

Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.13 0 0 339

Kb. mekkora lehetett a besenyők aránya a 11. századi Magyar Királyságban? Mennyire voltak jelentős etnikum?

5% körül, netán a 10%-ot is közelítette?

Előzmény: dzsaffar3 (332)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.13 0 1 338

Érdekes, hogy nálunk a besenyők etnikai különállása  sokáig, egészen a 14. századig fennállhatott a források szerint.

Az önálló besenyő ispánságot Nagy Lajos király 1351-ben szüntette meg.

 

Számszakilag a legtöbb besenyő azonban nem a magyarsába, hanem az észak-balkáni népességekbe olvadt be.

A szerbek és a havaselvei románok etnogenezisében is ott van a besenyő komponens.

Bár nagyon sok besenyő rabszolgaként végezte, szétszóratva a Bizánci Birodalom különböző tartományaiban...

Hát igen, így ért véget egy valaha hatalmas és erős nép...

Előzmény: dzsaffar3 (332)
B. Hernát Creative Commons License 2022.01.13 0 0 337

Udvozlet!

 

Igen, de ez mar inkabb neprajz.

 

En is ismertem rabakozi, sarkozi "besenyot". (Es tenyleg nagy, csontos fej, szeles arc, kis kozepes termet ...).

Előzmény: Völgyvidéki (336)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.13 0 0 336

OFF:

 

Szia Herni!

 

Egyes emberi közösségekben bizonyos szubetnikus, pl. regionális vagy néprajzi-területi identitások is nagyon fontosak lehetnek a nemzetiség mellett.

 

Ezeket is érdemes lenne mérni a népszámlálásokon.

 

Ilyen lehet nálunk pl.a székely, a palóc, a kiskun, nagykun, jász, de az őrségi, ormánsági, göcseji, galgamenti, rábaközi, Tápió-vidéki stb. is.

Persze a variációk száma rendkívül nagy, ami a kérdőívek rubrikázását és feldolgozását eléggé megbonyolítaná.

Mindenesetre nagyon érdekes lenne.

Előzmény: B. Hernát (328)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.13 0 0 335

Korábban olvastam valahol, hogy a besenyő törzsszövetség a fénykorában olyan félmilliós lélekszámú lehetett, de olvastam már 800 ezer fős összlétszámról is.

Ezek a számok reálisak lehetnek szerintetek?

Előzmény: Afrikaans8 (334)
Afrikaans8 Creative Commons License 2022.01.12 0 1 334

Kapitánffy a DAI-ról: "A besenyők jelentőségét szállásterületük elhelyezkedése adta: olyan területen laktak, ahonnan Bizánc számos potenciális ellenfelét veszélyeztethették."

http://byzantium.eotvos.elte.hu/wp-content/uploads/Kapitanffy.pdf

B. Hernát Creative Commons License 2022.01.10 0 2 333

Rosszul sáfárkodtak egykori hatalmukkal.

Előzmény: dzsaffar3 (332)
dzsaffar3 Creative Commons License 2022.01.10 0 1 332

A besenyő nép a történelem folyamán eltűnt, beolvadt.

Történetesen nálunk nagyon sok besenyő nemzetség telepedett le, már a 900-as évek első harmadától kezdve.

 

sáfár

Előzmény: Völgyvidéki (330)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.10 0 0 331

A magyar mellett és nem helyett. :-)

 

Kettős nemzertiségi identitás. :-) 

 

Lásd a 330-as hszt-t.

Előzmény: B. Hernát (328)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.10 0 0 330

Félig komolynak, félig viccesnek szántam, de egyébként miért is ne?

Annyira elképzelhetetlennek tűnik?

 

Egyébként nem a magyar helyett, hanem a magyar mellett gondoltam megjelölni.

 

A hazai német és szlovák nemzetiségűek körében pl. az én tudtommal gyakori, hogy a népszámlálásokon a magyar mellett a németet/szlovákot is megjelölik nemzetiségként.

 

Ezért van az, hogy sok magyar település esetében, ha összeadod a 2011-es népszámlálás eredményei alapján a nemzetiségi hovatartozás %-os értékeit, akkor - a matematikailag nyilván nonszensz - 100% fölötti érték jön ki.

 

Mellesleg, hogy a besenyőkhöz a németeknél és szlovákoknál közelebbi példát hozzak, ismeretem szerint több kun hagyományőrző a magyar mellett kun nemzetiségűnek is tartja magát.

Előzmény: dzsaffar3 (329)
dzsaffar3 Creative Commons License 2022.01.09 -1 0 329

És ezt komolyan gondolod?

 

sáfár

Előzmény: Völgyvidéki (327)
B. Hernát Creative Commons License 2022.01.09 0 2 328

A hun melle ...

 

Szegeny magyarok, igy is ugy is fogyunk.

Előzmény: Völgyvidéki (327)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.08 0 1 327

Lehet, hogy az idei népszámláláskor a népszámlálási ívekre, a nemzetiség rovatba érdemes lenne felvenni egy besenyő rubrikát...

Előzmény: Völgyvidéki (326)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.01.08 0 1 326

Szia Dzsafi!

 

Nekem a középiskolában volt egy magát besenyő származásúnak tartó osztálytársam.

Besenyőtelek faluból való volt.

 

Középtermetű, de erőteljes testalkatú, széles arcú, sötétbarna hajú, enyhén mongoloid szemű egyén volt.

 

Mondjuk róla vagy az őseiről tényleg el tudtam volna képzelni, ahogy egy portyázó lovascsapat tagjaként lóháton lecsap az etelközi magyar szállások egyikére és elhajtja a marhákat vagy a lovakat...:-(

 

Na jó, ez utóbbi egy kicsit gonosz megjegyzés volt a részemről. :-)

Előzmény: dzsaffar3 (320)
Afrikaans8 Creative Commons License 2022.01.06 0 1 325
Afrikaans8 Creative Commons License 2022.01.06 0 1 324
Előzmény: Afrikaans8 (319)
Afrikaans8 Creative Commons License 2022.01.05 0 1 323

A kavarok Kazáriától való rettegése mellett a besenyő csapás volt az, ami miatt Árpádék bekuckóztak a Felső-Tisza vidékére, hogy rendezzék soraikat, és kialakítsák a bevételi források új rendszerét. (A kavarok rettegésének alapja az volt, hogy a sztyeppe uralkodói nem területi, hanem személyi elven tartottak igényt népeikre, ahogyan azt az avarokat "üldöző" türköknél is láttuk.)

grálizidor Creative Commons License 2022.01.05 0 0 322

 a 2941 lakosú Sellye." 

 

A hanti-manysi, vagy osztyák vogul süllyedő erdő alakból született.)  

Akkoriban az ü betűt nem használták, ezért Sellye Lásd Vágsellye Északon, ott is volt korábban erdő.

Előzmény: Afrikaans8 (318)
Afrikaans8 Creative Commons License 2022.01.05 0 1 321

Kb. 25 éve olvastam. A Domanovszky-emlékkönyvben is megjelent egy tanulmánya a ny-dunántúli és felvidéki besenyőkről (hirtelen ez akadt a kezembe).

Előzmény: dzsaffar3 (320)
dzsaffar3 Creative Commons License 2022.01.05 -1 1 320

Nagyon sok besenyő település nemzetség van/vol Mo-n.

 

Ezt ajánlanám figyelmedbe:Belitzky János - Besenyő települések magyarföldön

 

Gyerekkorom óta úgy tudom, hogy eredtileg besenyőcsalád voltunk

 

sáfár

Előzmény: Afrikaans8 (319)
Afrikaans8 Creative Commons License 2022.01.05 0 1 319

"Kazáriába vagy az annak fennhatósága alatt lévő területekre is telepedhettek hasonlóképpen, betelepítéssel, vagy legalábbis a kagán felügyelete alatt, a kagán jóváhagyásával a besenyők. Persze mozgékonyságukkal akár meg is kerülhették, kijátszhatták az északi lazább határellenőrzést"

Olekszij Komar: "889-ben a kazárok nemcsak egyszerűen átköltöztették a besenyőket a Fekete-tenger északi előterébe a ’második számú ellenség’, a magyarok elleni harchoz, hanem egyben biztonságba is helyezték magukat úgy, hogy kétfelé osztották őket. A meggyengült besenyő törzsek, annak ellenére, hogy köztük volt a fő törzs, a kangar is, 889-ben még nem rendelkeztek elegendő erővel ahhoz, hogy azonnal kiszorítsák a magyarokat. Ezt a megtorpanást érzékelhetjük a forrásokban is. A besenyők ekkor inkább ’ütközőzónaként’ szolgáltak a magyarok és Kazária között."

Előzmény: Afrikaans8 (273)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.05.25 0 1 318

Ormánság és Tokaj

 

https://www.hellovidek.hu/csalad/2021/05/04/egy-omladozo-paraszthaz-uj-elete-350-ezres-viskobol-varazsoltak-csodas-otthont?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery

Az Ormánság, vagy Ormányság tájegység Baranya megyében, a Dráva árterületén, a Dráva-sík kistáj része. Baranyára jellemző aprófalvas vidék, legnagyobb települései az 1868 lakosú Vajszló és a 2941 lakosú Sellye. Nevét a „hegycsúcs”, „hegytető”, vagy „lápos terület” jelentésű finnugor eredetű orom, ormágy, vagy ormány szavakból, vagy a török orman ("erdő") szóból származtatják. A finnugor etimológia szerint első lakói a vizes területekből kiemelkedő ormákra építkeztek, a terület a honfoglalás korában erdőség volt.

Előzmény: Afrikaans8 (246)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.24 -1 0 317

Egy nagyon jó kérdés, hogy a mai magyarokban hány % besenyő lehet.

Genetikailag talán nem sok, max. néhány %, node kulturálisan és a mentalitás szempontjából?

Van az 30-40% is, már ha egyáltalán mérni lehet az ilyesmit. :-)

Előzmény: Theorista (313)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.24 0 0 316

Nem is ismertem őket eddig.

Egész jó számaik vannak, de a zenei stílusuk egy kicsit kemény az én ízlésemnek.

Előzmény: Theorista (315)
Theorista Creative Commons License 2020.05.24 0 0 315

A Dalriada már egy régi zenekar. Mondjuk eléggé rétegzene, így a legismertebb zenei felületeken alulreprezentált.

 

 

Mondjuk szerintem neked kifejezetten tetszenének a (török-tatár) "pogányellenes" hazafias számaik. :)

Előzmény: Törölt nick (314)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.24 0 0 314

Ez marha nagy, Theo!

Honnan szedted?

Előzmény: Theorista (313)
Theorista Creative Commons License 2020.05.20 0 1 313
Galileo Galilei Secundus Creative Commons License 2019.12.21 0 0 312

Itt a 24 oguz nemzetség, amelynek a besenyők is tagjai voltak;  

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Oghuz_Turks    

H.Rudolf Creative Commons License 2019.09.19 0 0 311

"tudósítása a besenyőkről: „A mi időnkben sokan közülük a rómaiak szolgálatába léptek, úgymint az örmények, a burġar, akik a saqāliba egyik fajtáját képezik, s a törökökhöz tartozó al-bağanāk.”

 

 

Volt egy olyan hellenisztikus% (%örmény%) királyság hogy Commagene , most pedig van még egy olyan megyénk hogy: 

~

Bács-Kiskun

 

 Sophene királyságot is örményként jegyzik ~ %Szófia, Burgar

Előzmény: Afrikaans8 (298)
H.Rudolf Creative Commons License 2019.09.19 0 0 310

*mármint oda vagy hozzá tartozó település , környékbeli

Előzmény: H.Rudolf (309)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!