Keresés

Részletes keresés

Si72 Creative Commons License 2022.11.09 -1 0 10534

Kedves Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni, hátha akkor tisztábban látok a költségmegosztás útvesztőjében.

Vásároltunk egy panelt, mely teljesen felújításra szorult.

Gondoltam lecserélem benne a régi 40 éves Dunaferr tagos radiátorokat is, ezért nyáron megkérdeztem a költségmegosztó cég főnökét, milyenre cseréljem, hogy teljesítményben arányos legyen a régivel. Kérdésemre azt a választ kaptam, hogy a nappaliban lévő 20 tagos, 700*1000-es radiátor 2960 W teljesítményű volt, de mivel ablakot is cserélek, elég lesz egy 22k 600*1200-as lemez radiátor helyette, ami 2700W teljesítményű. Nem akartam egy forrásból informálódni, ezért én is utána néztem, és valóban 2960 W-ot írtak a teljesítményére 20 C fokon. Közben kiépítettem a régivel arányos új rendszert és hívtam a céget, hogy szereljék vissza az osztókat, az új radiátorokra.

Jött is két szerelő a hegesztő gépükkel.

A mérő felfogatót hegeszteni akarták, de úgy  én hogyan érvényesítem a garanciát, ha az később esetleg meghibásodna? Kérdezték az új radiátorok teljesítményét is, mert azt is be kell táplálni a költségosztóba szorzóként (nagyobb teljesítményért többet számol). Kíváncsiságból kérdeztem tőlük, hogy a régi radiátor milyen teljesítményű volt. Azt felelték, 800 W, viszont nem tudtak magyarázatot adni arra, hogy miért ennyi

Hívtam a főnöküket (ő volt aki nyáron a radiátort ajánlotta). Mostmár ő is 800 W-ot mondott rá. Kérdeztem, és az új 22k 600* 1200-as? Az 1050 W. Válaszolta. Ekkor ledöbbentem. Mindkét radiátornak néztem a gyári táblázatát, abban nem ez szerepel. - Őt az nem érdekli, Ő ezt kiszámolta, és ez az igaz, a gyári adat hazudik. Ha az Ő számítása szerint használom az új radiátorokat, akkor 1,4-szer több fűtést fogok fizetni?

Most mit tegyek? Rakjam vissza a régit?

Vagy pereljem a radiátor gyártó cégeket, hogy hamis adatokkal árulják a termékeiket?

nixon70 Creative Commons License 2022.01.10 0 0 10533

Igen, oda küldheted a képeket.

Telefonszámot majd emailben adok.(holnap megpróbálom megnézni, ha lesz időm)

Előzmény: buxusb (10532)
buxusb Creative Commons License 2022.01.10 0 0 10532

Megnéztem a mérőket, jó irányba tették fel - legalább is a nyíl az oldalán felfelé mutat, amerre megy a kör. Ami viszont feltűnt, hogy a 2e - 2g menü pontoknál - víz hőfok - a 2e az 52°C, a 2f az 58°C, és a 2 g az -6°C, azaz mínusz 6 fok. De ez talán nem lehetséges, mert a 2e az az előremenő vizet kéne, hogy mérje, és ez nem lehet hidegebb, mint a visszatérő, nem? És mínusz hőfokot sem kéne, hogy mérjen? Lehet, hogy az érzékelők fordítva vannak bekötve? Vagy - a hőmennyiségmérő az előremenő körbe van beszerelve - a visszatérő körbe kéne beszerelni? Elég sok kérdésem lenne, esetleg fotókkal - készítettem a rendszerről párat - érthetőbb lenne. A megadott e-mail címre írhatnék, esetleg telefonon zavarhatnék ez ügyben? Az én itt megadott e-mail címem érvényes, esetleg, ha oda írna, akkor tudnék válaszolni. Köszönöm szépen a fáradozást!

Előzmény: nixon70 (10530)
buxusb Creative Commons License 2022.01.09 0 0 10531

Szerintem jól van beépítve, de holnap leellenőrzöm. Sok leírást, videót nem találtam, küldök egy pdf-t, ebből próbálom kihámozni a lényeget. Lehet, hogy fordítva rakták fel? A hőfok különbség úgy emlékszem több, mint 5 fok, de holnap azt is megnézem, esetleg le is fotózom a beépítést. Az átmenő vízmennyiséget kiírja, viszont a minimum térfogat áramlást nem találom a menüben, hogy mennyinek kéne lennie.

Nagyon köszönöm, hogy segít!

https://www.ista.com/fileadmin/twt_customer/countries/content/Unitedkingdom/Documents/ista_sensonic_II.pdf

Előzmény: nixon70 (10530)
nixon70 Creative Commons License 2022.01.09 0 0 10530

Egy kicsit messze van tőlem. (Debrecen)

A mérő áramlási irányányilag jól van beépítve?

Delta T több mint 5°C? (előre-vissza közötti különbség) 

Ha ez alatt van, nem mér.(vagy ha fordítva van az érzékelő)

Ha a minimális térfogatáramot nem éri el, nem mér.

Ha a maximális térfogatáramot túllépi, nem mér.

Előzmény: buxusb (10529)
buxusb Creative Commons License 2022.01.09 0 0 10529

Igen, bár jó lenne, ha egy igazán hozzáértő meg tudná nézni, Budakalászon. 

Előzmény: nixon70 (10528)
nixon70 Creative Commons License 2022.01.09 0 0 10528

Az érzékelők jól vannak beszerelve?

Előzmény: buxusb (10527)
buxusb Creative Commons License 2022.01.09 0 0 10527

5 menüpont van. 1-5-ig, ezeken belül betű alpontok - tehát pl. 1a, 1b, 2a, stb. Az 1a pl. "Current consumption" (a jelenlegi felhasználás), a 2a "Consumption on last effective date" (fogyasztás az utolsó tényleges napon), 3a "Consumption on effective date before last" (Fogyasztás az utolsó előtti hatálybalépés napján), stb. Ezek az értékek nem változnak, pedig több, mint 1 hónapja be van kötve a cucc. egyedül az átáramló víz mennyiséget tudom leolvasni. Vajon hol mutatná a tényleges pillanatnyi, napi, havi fogyasztást KWh-ban? Azt gondolnám, hogy a felsorolt 1-es menüben, de az értékek nem változnak, de a fűtés, melegvíz megy át a csöveken.

Előzmény: nixon70 (10526)
nixon70 Creative Commons License 2022.01.09 0 0 10526

Az A1-es menüpontban alapból az eddigi össz fogyasztást kellene mutassa.

Előzmény: buxusb (10525)
buxusb Creative Commons License 2022.01.08 0 0 10525

Sziasztok! Hőmennyiségmérővel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Adott 2 db Ista Sensonic II típusú mérő - használtak, de csak pár évesek, működnek egyébként -  2 lakáshoz felszerelve, új kondenzációs gázkazánnal. A működéséről nem sok infót kaptam, nagy nehezen találtam idegen nyelvű leírást, ebben a menü és a kezelés is látszik, ez alapján próbálom a fogyasztást megállapítani, de nem sikerül, mert a pillanatnyi KWh adatok nem változnak - pedig az lenne a fő, hogy a fogyasztás külön mérhető legyen -, csak az átáramló víz adata, és hőfok különbség, dátumok, stb. látszik számomra. Tudna valaki segíteni? Vagy van ilyen topic valahol? Köszönöm

Törölt nick Creative Commons License 2021.11.19 0 0 10524

Amúgy mit akar mondani? Csak úgy mondom, a gyíkembereket meg sem említette. Róluk is pár szót, ha lehet ...

Előzmény: Samanoske (10523)
Samanoske Creative Commons License 2021.11.19 0 0 10523

Akkor ne mondják,hogy olcsóbb ha van szabályzó,amúgy nálunk nincs szigetelés és nem is lesz remélhetőleg,németbe bontják le.

De nincs is mit szabályozni ha a bevezető hideg,de ha annyira kötelező akkor az utcában más házba miért nincs?

Amúgy milyen szolgáltatás? A meleget nem a techem adja,ő csak a szabályzót adja,az meg kicsit drága lenne évi 6000-el.

Előzmény: Törölt nick (10518)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.15 0 0 10522

Közös fogyasztást a befizetett közös költségből fizetik. Előre kalkulálják a mértékét, utólag nincs rá mód, mert a ház lekési a fizetési határidőt.

 

Valóban, először a távhőt kell kifizetni, legtöbbször légköbméter alapon. Látszólag nincs több dolga a fűtőműnek. Csakhogy. Költség osztásnál meghatároznak egy külön összeget, amit a lakók egymás között átutalnak. (Ez egy büntetési/ösztönzési rendszer, kinek hogy tetszik.) Aki átlag fölött fűtött az befizet az alapba, aki átlag alatt az kivesz az alapból. Az alap méretét a távhődíj 50-70%-a között lehet meghatározni.

Pénzügyileg világos a helyzet. A fogyasztók lakásméret után fizetik a fűtést. Az un. költségosztás független tranzakció. Fűtési díjjal való kapcsolata látszat csupán. Mivel az újraosztásban résztvevő pénzt ismét be kell gyűjteni.

 

A szolgáltatót nagyon is érdekli a felosztás. Rajta folyik keresztül mégegyszer a távhődíj 50-70%-a, ami hatalmas összeg. A puszta pénzkezelés jobban illene egy bankhoz. Könnyű vele bajba kerülni. Ha nem tudja feltölteni az alapot, az még nem mentesít a visszafizetés alól. Úgy sikerült mérsékelni a problémát, hogy a befizetendő "büntetést" maximálták a fűtési díj 2,5x mértékében. 

 

Előzmény: _ZE (10521)
_ZE Creative Commons License 2021.11.14 0 1 10521

Az elszámolás alapját egy mérés, a társasház által elfogyasztott hőmennyiség adja. Hogy ezt hogyan osztja fel a tulajdonosok között a th. az a szolgáltatót nem érdekli, nekik csak az a lista kell, hogy az elfogyasztott x hőmennyiség ellenértékének melyik fogyasztó mekkora hányadát fizeti.
Ha hőmennyiséget mérsz lakásonként, akkor _sem_ közvetlenül azt a mennyiséget fogod fizetni, mert a társasház közös részeinek fűtése, illetve a ház hőközpontja utáni (mért oldal) veszteségét is szét kell dobni a tulajdonosok között.

Előzmény: Törölt nick (10520)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.14 -1 0 10520

Felmerül a kérdes, egyedi mérésnél felszámítanak-e leolvasási díjat? Ha nem, akkor költségosztónál miért? 

Gyenge válasz, utóbbi esetben kötelező beékelni egy parazita céget.

Előzmény: _ZE (10519)
_ZE Creative Commons License 2021.11.13 0 0 10519

Lehet lakásonkénti egyedi hőmennyiségmérésre is átállni, csak az a teljes fűtési rendszer átépítésével járna...

Előzmény: Törölt nick (10518)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.13 -1 0 10518

Hívhatjuk radiátor adónak is a leolvasási illetéket. Törvény írja elő a "szolgáltatás" kötelező igénybe vételét. Annak pedig ára is van. A távhő ezzel kompenzálja a kieső árrés tömeget, mert szigetelt ház és szabályozott fűtés kevesebbet fogyaszt, ergo, egy takarékos ház kevesebb hasznot hoz, mint egy eredeti állapotú.

Előzmény: Samanoske (10514)
_ZE Creative Commons License 2021.11.10 0 0 10517

A víz- villany fogyasztás elszámolása _mérés_ alapján történik, ahogy a társashát által elfogyasztott hőmennyiségé is - ez utóbbit a hőközpontban elhelyezett hőmennyiségmérőkkel (külön a melegvízre, és külön a fűtési célra használtat). A melegvíz esetén a fogyasztott vízmennyiség (melegvizes óra) aéapján kerül felosztásra az adott hőmennyiség egésze, a fűtési célú hőfogyasztás viszont ennél összetettebb: a lakóközösség döntése alapján egy része légköbméter (azaz lakások alapterülete) alapján, a másik, kisebbik része pedig a költségmegosztók által számolt egységek arányában oszlik meg az egyes lakások között. Bónuszként korrekciós tényezőkről is dönthet a lakóközösség.

 

Ha a bevezető cső hideg, akkor nem fog számlálni, mert nem fog hőt leadni a radiátorod.

 

Előzmény: Samanoske (10516)
Samanoske Creative Commons License 2021.11.10 0 0 10516

Nálunk ezekszerint nem fizeti a társasház,pedig milliós megtakarítása volt.

A költségmegosztóért is fizetni kellett,a leolvasás máshol is díjmentes pl.elmű,vízmővek.

Le is szerelhetnék mert semmit nem ér,hiába tekergetem ha a bevezetőcső hideg.

Előzmény: _ZE (10515)
_ZE Creative Commons License 2021.11.09 0 0 10515

A társasházatok egy szolgáltatást vesz igénybe, ami per lakás ennyibe kerül. Nálunk ez simán belefér a társasház büdzséjébe, nem kell külön pénzt szedni emiatt - az éves költségvetés mindenkor tartalmazza ezt az összeget, mint tervezett költséget.

 

Előzmény: Samanoske (10514)
Samanoske Creative Commons License 2021.11.09 0 0 10514

Üdv!

 

A Techem évenkénti leolvasását miért kell fizetnem ami már 6000.- lett?

Az Elmű és a vÍzművek is ingyen olvassa le az óraállást,ez is az ő érdekük.

Ha nem fizetem mi történik?

nixon70 Creative Commons License 2021.11.07 0 0 10513

Igen.

Neked is, ês ha laknak alattad, ott is hideg lesz a visszatérő.

Előzmény: sanna1951 (10512)
sanna1951 Creative Commons License 2021.11.07 0 0 10512

Szeretném tudni,hogy jogában van-e lezárni a cirkulációt a felettem lakónak? Így én meg vagyok rövidítve.

 

Előzmény: nixon70 (10511)
nixon70 Creative Commons License 2021.11.06 0 0 10511

Ha feletted nem fűtenek, a visszatérő cső hideg marad.

Előzmény: sanna1951 (10510)
sanna1951 Creative Commons License 2021.11.06 0 0 10510

Sziasztok!  Nálunk 2 csöves fűtés van minden helységben. A ház minden lakásában mind a két cső meleg. Csak nálunk! az egyik hideg a másik meleg. A közös képviselő szerint ez nem hiba.   Mit gondoltok hol a hiba??

 

Krappli Creative Commons License 2021.09.02 0 0 10508

Megnéztem másik lakásban: szintén földszint, nincs költségosztó, átalány: 3,04 GJ 192légm3 vs 3,52GJ 88 légm3. Egymástól 5km-re. Ez egy vicc. az egész költségosztás egy csalás.

Ha az ottani átalányt átszámolom a 88légm3-re, akkor 1,39GJ-nak kéne lennie a fogyasztásnak. 3,52/1,39=2,5 jééé, a lehetséges maximum. Mindezt úgy, hogy én hülye tekergettem lefelé a termofejet, soha nem volt 22C se, alig szellőztettem. A másikban meg 23-24C, rendszeres szellőztetés.

 

Kiszámolva 66e Ft plusz. 3,52-1,39 * 2472 * 1,05. Ha az átalányt veszem alapul, akkor 0.0158 GJ/légm3 a fogyasztás. Ez alapján - mivel kifizetem 1.5 másik lakás fogyasztását is - itt vannak olyanok, akiknek mondjuk 0.012-re jön ki. Ez szintén 88 légm3-re 1,06 GJ, ami 5728 Ft. Kevesebb, mint a fele.

Hát persze, hogy a büdös prolik és cigaretták nem szavazták meg a szigetelést, hol éri meg bármelyik filléres g...inek, hogy 10-20 évre megemelkedjen a közösköltsége 2-3000 Ft-tal, ha nem spórol ennyit, mert van olyan hülye, aki kifizeti helyette.

 

Ezek után próbáld meg közgyűlésen átnyomni, hogy ne legyen költségosztás, mert igazságtalan, és páran nagyon rosszul járnak, miközben a többség egy keveset megspórol. Pont annyit, amennyiért nem éri meg szigetelésre költeni. Azt úgyse érteted meg vele, hogy az 50 éves panel láthatóan repedezik, a panelek sarka mállik, a szigetelés évtizedeket adna hozzá a szerkezet élettartamához (nem ázik, nincs fagyás-olvadás folyamatosan).

 

Mit lehet csinálni? Feljelentést tenni ismeretlen tettes ellen csalás miatt? Megnézni ki az, akinél feltűnően eltér negatív irányba a számláló? Vajon kiadják a számítás alapját jelentő adatokat nekem? Vajon a rendőrség mit tud tenni, becsönget rajtaütés szerűen azokhoz, akiknél sejthető, hogy csalnak?

 

Beszarás ez az egész.

 

Gábor -  soha ne engedjétek a költségosztást bevezetni, főleg ha nem szigetelt a panel.

Előzmény: Krappli (10507)
Krappli Creative Commons License 2021.09.02 0 0 10507

Na, a tavalyi költségosztó és radiátorcsere után kaptam 70ezres elszámoló számlát. Ugye a cég szerint a 24 tagú radalhoz képest az 1400-as 33K-s radiátorom nagyobb teljesítményű, miközben pontosan ugyanakkora.

 

Most bruttó 11.837 Ft a 88m3 fűtési költsége. 3,52 GJ (egész évre fixen, éves leolvasás után korrigálva). Egész idényre 20,8 GJ a fűtés. 36m3, 88légm3.

Mindezt úgy, hogy 22C fölé nem nagyon ment, napközben letekertem, amíg nem voltam otthon, hogy csak 20C legyen. Kevesebb ne, mert akkor soha nem melegszik fel a lakás.

Előzmény: Krappli (10496)
_-Gabor-_ Creative Commons License 2021.06.29 0 0 10506

Köszi! Igen az EMI leírásásban sem szerepel, hogy hányszor lehet szavazni. Csak ez.

"Ismételt közgyűlésen, egyszerű többséggel meghozott határozat nem elegendő. Társasházak esetén az épület /
épületrész összes lakásának tulajdoni hányadára számított 50%- nál magasabb támogatói szavazat fogadható el."

 

Panel társasházunk nincsen szigetelve, ablakcsere sem volt, attól tartok, hogy a külső lakásoknak, ahol mindenképpen fűteni kell, még drágább is lesz a fűtés. Most 8063Ft a 81-es lakásunk általány díjja, pont annyi, mint a belső 68-es lakásnak.

Előzmény: nixon70 (10505)
nixon70 Creative Commons License 2021.06.29 0 0 10505

Szvsz kétszer, de ott is 50%+1 fő a mérvadó.

Előzmény: _-Gabor-_ (10504)
_-Gabor-_ Creative Commons License 2021.06.28 0 0 10504

Sziasztok! ZFR-ÉMI-TÁV/2020 költségmegosztásról volt a társasházunkban írásbeli szavazás. Igenek száma nem érte el az 50% +1 szavazatot, tehát a többség nem támogatta az átalakítást. Pontos eredményt nem tudjuk, de 2 nap múlva újabb írásbeli szavazást indítottak, mindenféle tájékoztatás nélkül. Erről a ZFR-ÉMI-TÁV/2020 hányszor lehet szavaztatni a lakókat? Úgy emlékszem egyszer, de nem találom, hol olvashattam.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!