Keresés

Részletes keresés

Mungo Creative Commons License 30 perce 0 0 13157

(1/2)2=(1/2)2

Előzmény: Mungo (13156)
Mungo Creative Commons License 30 perce 0 0 13156

Mert nem értem, hogyan befolyásolja egy korábbi esemény ((x-1). heti húzás) a későbbi esemény (x. heti húzás) kimenetelét?

Nem erről van szó, hogy befolyásolná.
Egy egyszerűbb, átláthatóbb példával megpróbálom elmagyarázni. Ha egy érmét feldobunk, akkor 1/2 valószínűséggel lesz fej (F) vagy ugyan csak 1/2 valószínűséggel írás (I). Na most ha arra fogadsz, hogy kétszer fedobva az érmét, mind a kétszer fej lesz, akkor a lehetséges kimenetelek: II, IF, FI, FF azaz ennek a sorozatnak a valószínűsége 1/4, Másként fogalmazva (1/2)2.
Az előbbi lottóhúzásos esetben is arról van szó, hogy egy sorozat előfordulási valószínűségére fogadsz, ebben az esetben összeszorzódnak az egyes események valószínűségei.

Előzmény: Csutka Rozi (13154)
NevemTeve Creative Commons License 2 órája 0 0 13155

Nem befolyásolja: ez csak az egyszeri nyerés valószínűségének második hatványa (önmagával vett szorzata).

Előzmény: Csutka Rozi (13154)
Csutka Rozi Creative Commons License 3 órája 0 0 13154

Elmagyarázod ezt nekem bővebben? Mert nem értem, hogyan befolyásolja egy korábbi esemény ((x-1). heti húzás) a későbbi esemény (x. heti húzás) kimenetelét?

Előzmény: Mungo (13153)
Mungo Creative Commons License 12 órája 0 0 13153

Az igazán izgalmas az lenne, ha valaki arra fogad, hogy két egymást követő húzásnál az általa megadott számokat húzzák ki és nyer. 

Ennek az esélye: 1:(1,9*1014)

Előzmény: Csutka Rozi (13151)
pk1 Creative Commons License 15 órája 0 0 13152

Egyetértek. 1/(49 6) az esély, ami kb. 1 : 14 millió. Az alábbi cikk is ezt állítja:

"If they were trying to get the September 6th sequence drawn again, the odds would be 13,983,816 to one."

http://io9.com/why-the-exact-same-lottery-numbers-came-up-twice-in-one-1515565938

Úgy tűnik, a 14 millióból lemaradt az 1-es, így lett 4 millió.

Előzmény: Csutka Rozi (13151)
Csutka Rozi Creative Commons License 16 órája 0 0 13151

Sziasztok, 

most a szerb lottósorsolás furcsasága (szerintem csak véletlen) kapcsán előjött a bolgár lottósorsolás, amikor is egymás utáni két héten ugyanazt a hat számot húzták ki (bár a sorrend más volt).

A bbc cikkében megszólal egy matematikus, aki szerint ennek valószínűsége 1:4.000.000-hoz.

szerintem ez nem korrekt, lévén, hogy a két húzássorozat egymástól független esemény, így pont ugyanannyi esély van a múlt heti számokat újra kihúzni, mint bármely más számhatost.

vagy mégsem?

pk1 Creative Commons License 17 órája 0 0 13150

Egyelőre olyan stratégiám van, amellyel meg tudom mondani, hogy ha 1-est kapok, akkor az illető hányadik napon kapott először 1-est:

- első alkalommal 1-et küldök, utána csak 0-át.

- mindenki más 0-át küld, amíg nem kap 1-et.

- aki az első alkalommal 1-et kap, az a 2., 4., 6., 8., stb. éjfélkor 1-et küld, egyébként 0-át,

- aki a második alkalommal kap először 1-et, az a 3., 7., 11., 15., ... éjfélkor 1-et küld, egyébként 0-át,

- aki a harmadik alkalommal kap először 1-et, az a 5., 13., 21., 29., ... éjfélkor 1-et küld, egyébként 0-át,

...

- aki az n-edik alkalommal kap először 1-et, az a 2n+1., 3∙2n+1., 5∙2n+1., 7∙2n+1., ... éjfélkor 1-et küld, egyébként 0-át.

NevemTeve Creative Commons License 18 órája 0 0 13149

(Nem kell mást tenni, mint implementálni a TCP/IP protokollt 1 bit/nap sebességű megbízhatatlan szimplex hálózaton. Innen már könnyű lesz.)

mmormota Creative Commons License 20 órája 0 0 13148

A feladat akkor az igazi, ha mindezek a lehetőségek kizártak.  

Előzmény: Thibi (13146)
mmormota Creative Commons License 20 órája 0 0 13147

Nem tudom miért gondolod ezt.

Az a rab aki neked küld éppen jelet, korábban másokat is hallgatott nem csak téged, és a stratégia függvényében ezek a másoktól kapott üzenetek is benne lehetnek.

Előzmény: 1man (13145)
Thibi Creative Commons License 20 órája 0 0 13146

Ha megvárhatják a kapott jelet akkor: A kiválasztott mindig 1-est küld, és megjegyzi hogy mit kap vissza, az első nap a mindenki invertálja a kapott jelet, de ha valaki valamikor 0-t kap, akkor a következő naptól kezdve változtatás nélkül küldi tovább a jelet, egy idő után egy kivételével elfogynak az invertálók, és onnantól kezdve a kiválasztott 0-t kap vissza mindig. A visszakapott jelekből 2-es számrendszerben kijön egy szám,ahhoz kettőt hozzáadva megkapjuk a rabok számát.  Közben még figyelhetné,hogy mennyi idő alatt kapja vissza a jelet és ahhoz nagyságrendileg mennyi rab tartozik,és valószínű-e,hogy a pár 0 után kaphat-e még 1-et.

Ha mindenkinek pontban 12-kor kell üzenni, akkor "csaljunk": első nap a kiválasztott 1-et küld,a többi 0-t, és mindenki felvési a cella falára,hogy mit kapott, a többi napon mindenki a cella falára utoljára felvésett számot küldi tovább. Ha a kiválasztott olyan cellába kerül,ahol már két 1-es van, akkor a köztük levő 0-k számából tudja a rabok számát

Előzmény: pk1 (13144)
1man Creative Commons License 25 órája 0 0 13145

"Annak a rabnak is van stratégiája akivel a példádban cserélgetnek"

Nem egy valakivel cserélgetnek, hanem mindig azzal cserélnek meg, akinek küldtél. Az információ terjedésének irányában és azzal megegyező sebességgel létetnek körbe-körbe, így mindig csak az általad elindított üzenetet kapod meg.

Előzmény: mmormota (13140)
pk1 Creative Commons License 26 órája 0 0 13144

Nyugodtan írd be. Az nem baj, hogy más feladat.

Előzmény: Thibi (13141)
mmormota Creative Commons License 27 órája 0 0 13143

Teljesen más feladat ha megvárhatják mit kapnak (ez egyben azt is jelenti, hogy a válaszadó indítja a folyamatot). Szerintem ennek a kiküszöbölésére van a feladatban a "pontban 12", vagyis nem várhatják meg mit kapnak.

Előzmény: Thibi (13141)
Gergo73 Creative Commons License 28 órája 0 0 13142

Most nincs időm rajta gondolkodni, de azért köszönöm!

Előzmény: elsoszulott (13125)
Thibi Creative Commons License 1 napja 0 0 13141

Ha nem pontban 12-kor kell mindenkinek a jelet küldeni,hanem megvárhatják,hogy mit kapnak és utána jeleznek a mások szomszédnak,akkor azt hiszem van egy megoldásom. Beírjam?

mmormota Creative Commons License 1 napja 0 0 13140

Nem ilyen egyszerű. Annak a rabnak is van stratégiája akivel a példádban cserélgetnek, nem is mindig téged hallgat, így sok mindentől függ mit kapsz.

Jó nehéz feladat.

Előzmény: 1man (13139)
1man Creative Commons License 1 napja 0 0 13139

A 13136-ban leírt rabcsere megoldja a feladatot: tetszőleges stratégia és rabszám (>1) esetén mindig azt kapod vissza, amit az első esetben elküldtél.

pk1 Creative Commons License 2 napja 0 0 13138

Nem lehet az, hogy minden alkalommal 1-est kapjak, mert (taktikámban) egyszerre csak egy rab kaphat 1-est, tehát mindig 0-t kapok, amikor 1-est küldök.

A börtönőröket azonban nem kell félteni. Találékony fickók.

Előzmény: 1man (13136)
pk1 Creative Commons License 2 napja 0 0 13137

Igen, biztosan ezt tennék, hiszen féltik a munkájukat.

Előzmény: 1man (13136)
1man Creative Commons License 2 napja 0 0 13136

"Én azonban 1-est küldenék."

A börtönőrök pedig minden nap megcserélnének azzal a rabbal, akinek 1-est küldtél. Az eredmény: minden alkalommal 1-est kapnál.

Előzmény: pk1 (13134)
andris78b Creative Commons License 2 napja 0 0 13135

Sziasztok! Lineáris algebra és számelmélet könyvet keresek sok példával. Miket tudok ajánlani?

Eddig a következőket találtam, de még jöhetnek javaslatok:

- Obádovics J. Gyula: Lineáris algebra példákkal

- Obádovics J. Gyula: Vektoralgebra; mátrixok, determinánsok; többváltozós függvények- Matematikai olvasókönyv III.

Tartalmilag mi a különbség a két könyv között?

Előre is köszönöm a segítséget.

pk1 Creative Commons License 2 napja 0 0 13134

Ok, tehát (ha) nincs üres cella, és kötelező küldeni, akkor azt mondanám: az első nap mindenki 0-át küldjön, azután pedig azt küldje tovább, amit előző alkalommal kapott. Én azonban 1-est küldenék.

Következmény: ez az 1-es "pattogna" a rabtársak között. 

Ha véletlenszerűen cserélődnek a cellák, várhatóan az esetek n-ed részében kapok 1-t (n rab, cella esetén).

Hátrány: ez az eredmény sztochasztikus.

Még nagyobb hátrány: még mindig meg tudnak szívatni a börtönőrök.

Előzmény: mmormota (13132)
mmormota Creative Commons License 2 napja 0 0 13133

küldhetsz egy bit információt, azaz egy 0-ást vagy egy 1-est

Még egy pontosítás kellene: ez a küldhetsz mit jelent, küldhet 0-e, küldhet 1-et, de az is lehet hogy nem küld semmit? Vagy kötelezően küld 0-t vagy 1-et, nincs olyan hogy nem küld.

mmormota Creative Commons License 2 napja 0 0 13132

Pont ezért írtam hogy szerintem akkor értelmes a feladat ha nincs üres cella.

Előzmény: pk1 (13131)
pk1 Creative Commons License 2 napja 0 0 13131

Ha két rab van (de a rabok nem tudják) és három cella (ezt sem tudják a rabok), és ezek egyszemélyes és megkülönböztethetetlen cellák, akkor már csak a börtönőrök jóindulatán múlik az egész, hiszen úgy intézhetik, hogy rabunk soha nem kap üzenetet (mivel üres az, ahonnan fogadni tud).

Előzmény: mmormota (13128)
mmormota Creative Commons License 2 napja 0 0 13130

Nem ártana néhány pontosítás:

- pont annyi rab van mint cella?

Másnap a cellákat tetszőlegesen cserélgethetik egymás közt a börtönőrök.

Ezt pontosan hogy kell érteni? 

a, ezek rendes fix cellák, és a rabokat bekötött szemmel átkísérik egy másikba?

(ha így van, a rab felismerheti hogy új cellában van-e vagy egy olyanba került ahol már járt?)

b, ezek mozgatható egyszemélyes cellák, és a rab marad benne csak cellástól együtt áthelyezik?  

mmormota Creative Commons License 2 napja 0 0 13129

Mármint azt gyanítom, hogy így szól a feladat.

Előzmény: mmormota (13128)
mmormota Creative Commons License 2 napja 0 0 13128

Gyanítom, hogy pont annyi rab van mint cella, és így persze nem tudják... :-)

Előzmény: pk1 (13127)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!