Keresés

Részletes keresés

Order of Hermes Creative Commons License 2024.02.03 0 0 3525

Megoldottam, köszi.

Előzmény: MiciLACKO#46 (3523)
Order of Hermes Creative Commons License 2024.02.03 0 0 3524

Hát elvileg attól függ mennyi munkaviszonyod van, de két év után már két évig jár a pénz. Szóval nyugi, Svájcban lassan őrölnek a malmok.

Előzmény: laciipacii (3517)
MiciLACKO#46 Creative Commons License 2024.01.18 -1 0 3523

hello.

megoldottad? mert en ugy nez ki koltozok haza, es kicsi hely lehet lenne az automban.

 

 

@mindenki

svajcbol valo kicsekkolaskor, eleg leadnom a b permitemet a gemeinde-be es kesz?van erre vmi nyomtatvagy amit ki kell toltenem? elvileg a lakasra meglett a nachmitter. ezenkivul van mas teendom? ( nincs a nevemen telefon-tv huseg, nincs svajci autom ect..)nem tartozok senkinek, krankenkassa is fizetve, jut eszembe ezt hogy kell felmondani? gondolom a gemeinde ad papirt azt elfogadjak?

Előzmény: Order of Hermes (3509)
gambl-R Creative Commons License 2024.01.12 0 0 3522

Hívni fognak egy-két napon belül. Az időponttal meg rugalmasak lesznek. 

Előzmény: laciipacii (3521)
laciipacii Creative Commons License 2024.01.12 0 0 3521

ahogy nezem, megse megyek ma  a rav-hoz mert van online regisztracio is. elvileg kaptam visszaigazolo emailt hogy 15napon belul keresnek. nemtudom elso lepesnek ennyi eleg, vagy tenyleg menjek be szemelyesen is regisztralni? elvileg kaptam egy referenzenummert es most varok.

 

ahogy nezem masodik lepes a rav-nal az interju. azt nem tudjatok hogy az idopontal mennyire rugalmasak? marmint meg jan 31ig dolgozok ha hivnak, mondhatom, hogy en februarba mennek interjura? vagy ilyen esetben kuss es csak1lehetoseg van?

Előzmény: gambl-R (3520)
gambl-R Creative Commons License 2024.01.11 0 0 3520

Van rá lehetőség, hogy külföldi munkakeresés címén járadékot kapj. Max. 3 hónapig. 

Előzmény: laciipacii (3517)
gambl-R Creative Commons License 2024.01.11 0 0 3519

Nem ciki, előfordult ez már mással is. Hogy meddig kapod a munkanélkülit, az attól függ, hogy mennyi biztosított időd van az elmúlt két évben. 

Előzmény: laciipacii (3517)
gambl-R Creative Commons License 2024.01.11 0 0 3518

3 hónap kaució az általános, de ennél az ingatlannál csak 2 hónap. Természetesen fizetned is csak annyit kell, és annyit is kapsz majd vissza, ha kiköltözöl. 

Előzmény: Judy998723 (3516)
laciipacii Creative Commons License 2024.01.11 0 0 3517

ciki nemciki de elbocsajtottak a melohelyemrol. holnap megyek RAV-hoz megnezni mit mondanak. kivancsi vagyok. van 1 cseh kollegam es vmi olyasmit meselt, hogy opcio, hogy ha elhagyom svajcot hazakoltozok akkor is adnak 3havi segelyt. ilyen letezhet? ill. nagyvonalakban ez a rav-segely meddig jar 1-2honap? fel ev?ev?  mar most allast keresek, sot a 2 unnep kozt is elkuldtem 1-2helyre de meg nem hivtak interjura -IT-

Judy998723 Creative Commons License 2024.01.11 0 0 3516

Alberlet kapcsan lenne egy kerdesem. Van egy szimpatikus ingatlan, irtam az ingatlanosnak a lakasrol. A levelben azt irta, hogy a kaucio merteke a berleti dij haromszorosa. Megneztem az ingatlanos weboldalat ott pedig azt lattam, hogy a mietkaution 2200… erre rakerdeztem, hogy ezmi erre ezt irta:

Die 2'200 CHF beziehen sich auf die Kautionszahlung, welche Sie wieder beim Verlassen der Wohnung zurückerstattet bekommen. In der Schweiz ist eine Kaution von drei Monatsmieten üblich. Es handelt sich bei dieser Wohnung aber um ein kleineres Studio, weshalb die Kaution nur zwei Monatsmieten reduziert wird.

 

 

Ti hallottatok mar ilyenrol? Befizetek 3x chf-t visszakapok 2-t. Utolso honapban, nemkell lakbert fizetni? Vagy csak siman zsebrevagnak azt a+1havit? Mit gondoltok? A kaucio nem az amit 100%ban visszakapunk (ha nem romboljuk le az ingatlant)

_chillout_ Creative Commons License 2024.01.09 0 0 3515

Ha kilépsz a munkahelyedről és nem nyilatkozol új nyugdíjkasszáról, akkor automatikusan egy Freizügigkeitskontora helyezik az addigi tőkét. Csak azért tudom ezt, mert egyszer elfelejtettem nyilatkozni és pár hónap múlva jött egy levelem, hogy áttették a pénzemet és nyilatkozzak, hogy mit szeretnék vele kezdeni. Arra viszont emlékszem, hogy volt olyan opció, hogy felveszem, de ahhoz igazolni kellett volna, hogy elhagytam az országot.

Előzmény: 54homer__ (3511)
54homer__ Creative Commons License 2024.01.09 0 0 3514

igen tökéletesen ez a problémám.

 

köszi a linket semsarm, átolvasom.

Előzmény: Ertet Lenke (3512)
semsarm Creative Commons License 2024.01.08 0 1 3513

Igen, ezt már egyszer végigbeszéltük, belinkelem, hátha van benne fontos infó:

 

Magyarok Svájcban - Index Fórum

Előzmény: Ertet Lenke (3512)
Ertet Lenke Creative Commons License 2024.01.08 0 1 3512

Nem vagyk jól tájékozott a témában, de ha nincs tovább munkahelyed Svájcban, és nem akarod zsebre vágni a 2. Pillért (BVG), akkor el kell helyezned egy spéci bankszámlán.

Németül Freizügigkeitskonto a neve.

Akármelyik sarki bankfiókban tudsz ilyet nyitni. Azért speciális, mert a pénzhez nem férsz hozzá, nem lehet róla se átutalni, se költeni, viszont nem kamatozik és nincs költsége sem. Gyakorlatilag raktározzák a pénzedet. Jellemzően addig van ott a pénz, amíg megtalálja a delikvens a következő munkahelyet, akkor aztán az egész összeget át lehet utalni az új cég szerződött nyugdíjpénztárába.

Remélem, jól értettem a problémát.

Előzmény: 54homer__ (3511)
54homer__ Creative Commons License 2024.01.07 0 0 3511

sziasztok,

aki költözött már haza mit csinált a 2pillar nyugdíjával? vagyis nem tudom mit hoz a jövő de még nem szeretném kivenni, ill. tervben van hogy 2-3-5év múlva ha úgy alakul visszajövünk feleségemmel.

hirtelen egy rövid google után a nyugdíjamat egy vested benefit accountra kéne mozgatnom, de azt nemtudom, hol lehet igényelni? gemeinde? munkáltató? nyugdíjkassza? vagy csak simán hagyjam ott ahol most van? tájékoztatnom kell a nyugdíjalapot vagy megkapja az infot a gemeinde-től?munkáltatómtól??

_chillout_ Creative Commons License 2023.12.01 0 0 3510

Miért nem keresel valakit, aki autóval hazaviszi neked? Végső esetben akár fizetősen, azt hiszem, 60 CHF környékén már egész nagy pakkokat hazavisznek. A dhl, amennyire tudom, mindenképp számol fel valami vámnak nevezett sarcot :-(

Előzmény: Order of Hermes (3509)
Order of Hermes Creative Commons License 2023.11.30 0 0 3509

Sziasztok

 

Amikor hazajöttem Svájcból pár cuccomat, ami már nem fért be a kocsiba egy barátomnál hagytam. Eredetileg az volt a tervem hogy személyesen elmegyek majd értük, de ő most el fog költözni, úgyhogy úgy döntöttünk, hogy küldje el nekem dhl-el. Ezek főleg ilyen régi könyvek, meg társasok ilyesmik. Van tapasztalatotok arról, hogy az ilyesmit Magyarországon hogy vámolják el? Mert nyilván kell nyilatkozni a cucc értékéről (ami erősen konvergál a nullához) de számla nélkül ezt hogyan tudom igazolni?

Ertet Lenke Creative Commons License 2023.11.27 0 0 3508

Svàjcban is volt pàr éve "akcios" egy falu, Ticino-ban. 1Fr-ért lehetett csalàdi hàzat venni. Nem tudom, mekkora volt az akcio sikere.

Apro bibi: ott kellett lakni, adott idön belül felujitani a hàzat, és utàna is rendben tartani. A falu valahol Indemini-töl nem messze volt, a megközelitése gyalog illetve helikopterrel, esetleg szamàrhàton lehetséges. Talàn nem véletlenül halt ki.

 

Itt egy gyors google keresés, ha van kedved, nézelödj:

<https://www.google.com/search?q=1+CHF+haus+in+der+schweiz&tbm=isch&ved=2ahUKEwjnvqfSn-SCAxV_yAIHHcDNDlEQ2-cCegQIABAA&oq=1+CHF+haus+in+der+schweiz&gs_lcp=CgNpbWcQAzoFCAAQgAQ6CggAEIAEEIoFEEM6BggAEAgQHjoECAAQHjoHCAAQgAQQGFCzEljJRWCSRmgAcAB4AIABUYgBpQySAQIyNpgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=dZRkZaewDv-Qi-gPwJu7iAU&client=firefox-b-d>

 

> nemet nyelvteruleten szerintetek melyik kanton az ahol legszebb a termeszet? alpesi hegyekre gondolok mint termeszet.

 

Mindegyik, ahol hegyek vannak:

AI, AR, SG, BE, GL, GR, VS, LU, OW, NW, SZ, UR, ZG

 

Hasonloan szépek azok a kantonok is, ahol ugyan nem németül beszélnek, de szintén vannak hegyek.

Előzmény: MiciLACKO#46 (3507)
MiciLACKO#46 Creative Commons License 2023.11.25 0 0 3507

igen az ilyen tetszene, bar jelenlegi pill.ben en ugye nem fedem le azt  a halmazt amit ok keresnek. de azert ha a jovoben latsz ilyet kozzetehetned, hatha az mar jobban fekudne. en amugy 1eur olasz varosba futottam bele/olvastam par eve. de ha jol emlekszem az meg vhol del italiaban volt...

 

 

viszont lenne egy kerdesem nemet nyelvteruleten szerintetek melyik kanton az ahol legszebb a termeszet? alpesi hegyekre gondolok mint termeszet.

Előzmény: UrsusMaritimus (3506)
UrsusMaritimus Creative Commons License 2023.11.21 0 0 3506

Van, ahol fizetnek is, ha odaköltözöl (persze az apróbetűs rész miatt kb esélytelen, kivéve talán ha találsz valakit aki megfelel a feltétlekenek és párként téged is befogadnak):

Albinen in the Swiss Alps, with fewer than 250 residents, is offering to pay families more than €50,000 to move there.

“Perched on a mountainside in the canton of Valais, the picturesque village is just over an hour’s drive from celeb ski resort Verbier,” Euronews explains.

The municipality is offering 25,000 Swiss francs (€25,300) to adults under 45 years old to move there and 10,000 Swiss Francs (€10,120) per child.

The scheme is open first to Swiss citizens or eligible foreigners who have lived in Switzerland long enough to gain a ‘permit C’ residence.

Applicants are also required to live in a home worth at least 200,000 Swiss francs (€202,310) and must commit to living in Albinen for 10 years.

Előzmény: MiciLACKO#46 (3505)
MiciLACKO#46 Creative Commons License 2023.11.18 0 0 3505

alapvetoen sztem ez a mosogep megosztas jo dolog lenne sztem ha betartanak a szabalyokat. lattam mar hogy egyik lako az edzocipojet mosta, masik macskas-kutyas o meg a macska kutyaszoros ruhait... most ezek utan dobjam be a feher ingjeimet?? hat kossz nem.

en is azt vartam volna el hogy okosotthonok tomkelege lesz de nem. nalunk pl a futes, hideg melegvizfogyasztas kozos, szoval kivancsi vagyok milyen szamla fog jonni... a tulfogyasztasrol, vagy kevesebbfogyasztsrol..

ez a haz ha jol latom a 70es evekben epult. de neztem a most epulo RhyfallTower-t neuhausen-ben de ugy olvastam ott is szintenkent lesz 1 moso-szaritogep.

az en lakasomba a furdoszoba latom a csaptelep alatt a mosogep kiallast, szoval ha megunom a kezzel mosast lehet bekottetek 1 mosogepet...

 

en amondo vagyok, hogy a kozos mosogephasznalat gyakori (50%), de majd a nalam tapasztaltabbak megmondjak a tutit

Előzmény: UrsusMaritimus (3503)
UrsusMaritimus Creative Commons License 2023.11.17 0 0 3504

És arrafelé normálisak az orvosok?

 

Itthon konkrétan SOHA TÖBBET nem megyek orvoshoz, nagyon durva dolgok történtek velem személy szerint is.

Előzmény: gambl-R (3501)
UrsusMaritimus Creative Commons License 2023.11.17 0 0 3503

Ja, mondjuk megértem, hogy nem akarsz még te füldugózni/problémamegoldani.

 

Ez a közös mosógéphasználat gyakori Svájcban? Nagyon meglepő. Azt várnám, hogy arrafelé mindenkinek okosotthona van, a legmodernebb csúcstechnológiával, nemhogymég mosógépen oszotznak! Amúgy az ilyen kiadó lakásokban van egyáltalán lehetőség bekötni saját mosógépet, ha valaki vesz/visz?

 

 

Rákerestem én is a házikókra, nem tudom mi a különbség a Berghütte és Almhütte (és Chalet) között?

Előzmény: MiciLACKO#46 (3502)
MiciLACKO#46 Creative Commons License 2023.11.12 0 0 3502

hat nemtom alapvetoen fizetni meg ha csak 1suti vagy bor biztos nemfogok hogy viselkedjen...

se gyogszert altatot nem fogok hasznalni meg fuldot se all szandekomban, nemtudom ha vki tud viselkedni h-cs viszonylatban miert kell ezt az ovodas pentek-szombat bekell basznom jatekot jatszani felnott letere de mind1..

 

jah es ugye a mosogep kozos a hazban es masik joszomszed nem vette ki a ruhajat a masinabol. altalaban szombaton mosok reggel8kor, du4ig vartam hogy legyen szives kivenni, aztan meguntam es kivettem me mosni kell... persze pont akkor toppant be amikor inditanam a sajat mosasom... mondtam neki h ez igy nemkoser, de hat mit kepzelek, hogy hozzanyulok a ruhajahoz. neki allt feljebb nemtom me kell ekkora idiotanak lenni.. legkozelebb bent hagyja olloval vagdosom szet.

 

viszont gondolkoztam h elkoltozok egy klasszik fahazba a hegyekbe. schaffhausentol 1ora autoval de nem nagyon lelek, ilyen remote kecot. nincs tippetek merre nezzek korul? egyaltalan lehetseges ilyen alpesi fahazba lakni eletvitelszeruen?

Előzmény: UrsusMaritimus (3497)
gambl-R Creative Commons License 2023.11.11 0 0 3501

Attól függ, mekkora az önrészed. Az enyém a lehető legalacsonyabb. Ezért viszont cserébe a magas a havidíjam. Viszont, ha orvoshoz megyek, akkor nem kell stresszelnem, hogy mennyi lesz a számla. 

Előzmény: UrsusMaritimus (3500)
UrsusMaritimus Creative Commons License 2023.11.11 0 0 3500

Tkp akkor saját zsebből van az ellátás, kivéve ha nagyon zsebbenyúlós, mert akkor azt enyhítii az eü biztosítás?

Előzmény: gambl-R (3498)
UrsusMaritimus Creative Commons License 2023.11.11 0 0 3499

eszembejutott még a füldugó, vagy csak egyszerűen a fejed bebugyolálása. nem a legjobb, de az alvás szent és ha nincs más módja a pihenésnek, akkor ilyen drasztikus eszközökhöz kell folyamodni.

Előzmény: UrsusMaritimus (3497)
gambl-R Creative Commons License 2023.11.10 0 0 3498

Az önrész + a számlák 10%-a (évi 700 frankig) = saját zseb

Előzmény: UrsusMaritimus (3496)
UrsusMaritimus Creative Commons License 2023.11.10 0 0 3497

A székek aljára kellene filckorongot rakni, és máris jobb lenne neked. Nem lehet ezt valahogy kultúráltan, de határozottan jelezni? Esetleg vinni egy sütit vagy piát, ha az segít elfogadtatni a kérését. Vagy cska simán lejön az egyik szomszéd, és meghallgatja nálad ahogy a másik fent húzgálja a székeket.

Előzmény: MiciLACKO#46 (3483)
UrsusMaritimus Creative Commons License 2023.11.10 0 0 3496

Az önrész mit jelent? Hogy zsebből kell fizetni az önrészt, és ami azon felül van, azt fizeti a biztosító?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!