Keresés

Részletes keresés

APT Creative Commons License 1,5 órája 0 0 19228

Ha még kellőképen egyben van ehhez a szerkezet, akkor elvileg a piros nyíllal jelölt ponton megnyomva a váltókart egy tűvel, felemelkedik annyira a másik vége, hogy a tengely kihúzható legyen. 

 

Előzmény: BudapestXII (19227)
BudapestXII Creative Commons License 2 órája 0 0 19227

Segítséget szeretnék kérni a korona/óraállító eltávolításában. Szeretném kivenni a szerkezetet

DLCBP Creative Commons License 2 napja 0 0 19226

Előzmény: pacs_425 (19224)
APT Creative Commons License 3 napja 0 0 19225

Nem vitás, hogy ár/érték/minőség arányban, pláne a top-grade USA werkek nagyon "ott vannak a szeren". És ameddig a Waltham és az Elgin a karóra-gyártással is húzta, addig azokban is nagyon magas színvonalat nyomtak. A Lord Elginek simán ott vannak akármilyen élvonalbeli svájci gyártó werkjei mellett - jóval elérhetőbb áron.

Előzmény: pacs_425 (19224)
pacs_425 Creative Commons License 3 napja 0 0 19224

Az a helyzet, hogy Elgin-kattanásom van, így elsőre nyomon voltam. Plusz Hampden és South Bend, utóbbiból még nincsen, de lesz, legalább egy werk.
Ha másik USA óragyár lett volna, akkor gondolkodós-keresős lett volna a feladvány.
Ez az usákok által elkövetett zsebóragyártás egy nagyon szép téma, és gazdagon dokumentált is. Hihetetlen minőséget produkáltak, bütykölgetni is nagyon jó ezeket.

Előzmény: APT (19223)
APT Creative Commons License 4 napja 0 0 19223

Tényleg, te győztél. :)))

 

És valóban eléggé régi darab.

Előzmény: pacs_425 (19221)
DLCBP Creative Commons License 4 napja 0 0 19222

Köszi! 

pacs_425 Creative Commons License 4 napja 0 0 19221
Előzmény: DLCBP (19219)
APT Creative Commons License 4 napja 0 0 19220

Nagyon tipikus amerikai szerkezet, és a hajszálrugókulcs alapján szerintem valami korai Waltham a legesélyesebb.

Előzmény: DLCBP (19219)
DLCBP Creative Commons License 4 napja 0 0 19219

Ez vajon mi ez?  🤔

 

csl6 Creative Commons License 2024.04.05 0 0 19218

Köszönöm szépen.

APT Creative Commons License 2024.04.04 0 1 19217

Ha sikerült tényleg kihúzni a koronát, már rossz, szerencsés esetben ki tudott ugrani a rögzítőkar alól, pechesebb esetben eltörted azt...

Ezeknél a régi óráknál a Patek által levédett kettős működés (amikor a koronát kihúzva áll mutató-állításra a felhúzó-szerkezet) egyáltalán nem magától értetődő, még a korai (1920-ig kb.) karórákon is megesik, hogy nyomógombos a megoldás. Régi zsebóránál előbb mindig szemügyre kell venni, hogy a koronától jobbra vagy balra nem látunk-e még kezelőszervet a tokon, körömmel benyomható kis nyomógombot - vagy esetedben dupla fedelű óráknál jellemző módon váltókart. A kar ott van 4 óra környékén, azt a kis kiálló pöcköt kell körömmel a korona felé tolni, és ameddig ebben a kitolt állásban van, addig a mutatókat állítja a korona, ha visszatolod, megint felhúzáson áll.

A felirat egyébként annyit jelent, hogy "látható köves horgony, Breguet hajszálrugó és 16 köves, csavaros kőfoglalatokat (chaton) is tartalmaz". 

Előzmény: csl6 (19216)
csl6 Creative Commons License 2024.04.04 0 0 19216

"ancre levées visibles double plateau spiral breguet 16 rubis chaton"

Tudna valaki segíteni, hogyan lehet az időt beállítani? (koronát kihúzva nem sikerült)

tycon2 Creative Commons License 2024.03.29 0 0 19215

A lánctalpas tolólapos orosz traktor az kis benzinmotorral berántva, majd rákuplungolva indult. A tajgában is. Az egyhengeres 2300mm-es lendkerekű Jedrassik generátorhajtó meg sűrített levegővel.

Előzmény: Tsaby Motors (19214)
Tsaby Motors Creative Commons License 2024.03.28 0 0 19214

Fene tudja...

Van amikor az óraiparból átkerül néhány megoldás olyan szerkezetbe, ami alá kell feküdni télen :o)

 

https://youtube.com/shorts/9FogvgdVKVg?si=nucYyl4XkwI9XTbu

 

 

Előzmény: tycon2 (19213)
tycon2 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 19213

Az órásság jó. Mert nem kell aláfeküdni télen a hóban. Viszont amelyik óra üt, annak nem kell a közelébe menni. És az sem jó, amikor lesik a kiscsvar, vagy elugrik a nagyteremben a hajszálrugó. Vagy megcsinálom, megy nálam egy hétig, felakasztom a tulajnál és ott megáll mint a cövek. Van benne GPS, ott nem megy.

Előzmény: APT (19211)
Alexander Demeter Creative Commons License 2024.03.20 0 0 19212

Szóval végül is az a kérdés, hogy van-e olyan órás, aki tudna ezzel foglalkozni?

Előzmény: Alexander Demeter (19202)
APT Creative Commons License 2024.03.20 0 0 19211

Nem vagy kontár, lelkes amatőr vagy, aki gyorsan tanul és fejlődik - viszont gondold végig, mennyi időt öltél ebbe bele, és mi pénzt kellett/illett volna kérned ezért, ha hivatásszerűen dolgozva, megélhetésért, munkaként végzed ezt? Gondolom magad is megriadnál a számtól... ;))

Még annyit azért hozzáfűznék, hogy ezeken a tokokon síküveg van, amit lehet szabatni, de igazándiból nem túl drágán megvehető egyszerű barkácsáruházas üvegvágó eszközökkel kis gyakorlás-próbálgatás után akár házilag is ki lehet szabni. A sporttárs által firtatott kandallóóra rámájában viszont egyedi átmérőjű, fazettált szélű és erősen domború üveg van, a síküveget konkrétan ki is ütné a ráma becsukásakor a perctengely... 

Ilyen üveget csak úgy szabni már nem lehet, gyártatni igen, de azért rendelni is lehet, de ezek, ha nem is horror árúak, de már nem is igazán olcsók.

 

Amúgy ma már ott tartunk, hogy egy olyan "Altdeutsch" falióra fa tokjának a tényleg korrekt, minőségi felújítására, rendbehozatalára, lakkozására-politúrozására-üvegezésére állapottól függően simán kérhet 50-80 ezret egy műbútorasztalos, és akkor a szerkezettel még egyáltalán nem is foglalkozott senki.

Előzmény: tycon2 (19207)
tycon2 Creative Commons License 2024.03.19 0 0 19210

A petróleum nagyon jó a rozsdára is. Én denszeszt és shellakkot használtam a politúr javításhoz. Az új reliefet pedig úgy festettem, hogy porfestéket vettem a htb. boltban, és elkezdtem próbálgatni a hátulján, hány réteg lesz ugyanolyan színú az új fán. A fát meg egy CNC topikos segített megcsinálni, egy másik meg a tengelyt esztergálta a toldáshoz. Az üveget meg vettem Simonsnál, leszabták, ablaküveg. Trombitaréz, stb. 3 hónap. De ezt az érdekességet megnézném, miért nem megy, ha valaha ment.

Előzmény: ksanyi52 (19209)
ksanyi52 Creative Commons License 2024.03.19 0 0 19209

Az én édesapán annak idején petróban mosta ki és finoman olajozta.

Előzmény: Alexander Demeter (19206)
tycon2 Creative Commons License 2024.03.19 0 0 19208

A barátomnak volt egy nagy állóórája, olyan angol, vagy német. Elrontottam úgy, hogy sok év óta megy. Nem áll.

Előzmény: tycon2 (19207)
tycon2 Creative Commons License 2024.03.19 0 0 19207

Én ilyet csináltam, ingyen. Mert ki akarták dobni. Szatyorban kaptam, összetörten, hiányosan. Igaz, magamnak. Azóta jár. 3-4 éve?

https://videa.hu/videok/tudomany-technika/ora.mp4-kontariaim-sB7AUurWCpYjDr2r

De én kontár vagyok.

 

Előzmény: Alexander Demeter (19206)
Alexander Demeter Creative Commons License 2024.03.19 0 0 19206

Nem tudom mi baja lehet, de én még hallottam ütni, láttam járni - igaz ennek van vagy harminc éve. Aztán megmakacsolta magát.

Előzmény: APT (19205)
APT Creative Commons License 2024.03.19 0 0 19205

Csak a számlap elfogadható minőségűre felújítása 20-30 ezer, eredeti állapotúra-minőségűre pedig 150-200 euróért hozzák (lengyel-olasz vonal). Nagyjából 8-10 ezer egy új üveg. Ezek nem afféle bárhol fellelhető dolgok, gondolj bele, miben találsz ilyen üveget manapság - semmiben... Pótolni kell az ingát, teljesen szétszerelni, szervizelni a szerkezetet - és ha még kiderül, hogy egyéb/komolyabb baj is van...

Sokszor megdöbbentően sok munka van egy ilyen órával.

Előzmény: Alexander Demeter (19204)
Alexander Demeter Creative Commons License 2024.03.19 0 0 19204

Köszönöm a választ. Egyébként nem akarom eladni, szeretném megcsináltatni - bár az a százezer kissé hátralökött.

A súlya meg 10 kilónál több, ez is gátol abban, hogy reménytelenül sétálgassak a budapesti órások között.

Szóval csak tipródok.

Előzmény: APT (19203)
APT Creative Commons License 2024.03.18 0 0 19203

Nehéz "meghatározni", mert olyan eklektikus az egész. A tok inkább bidermeier jellegű, de ezek a mindenféle indás betétek kifejezetten szecessziósak - ugyanakkor a szecesszió koránál (századforduló) ez szerintem idősebb, inkább a XIX. század közepére lőném be valahol (nagy, fél évszázados szórással).

A gyártó meghatározhatatlan, talán a szerkezeten van jelölés, de azt ugye nem látjuk - kerek francia felesütős werk, márvány tok, gondolom jó nehéz lehet, eléggé tönkrement számlap.

 

Rendbe lehet hozni, még a számlapot is fel lehet újítani, pótolni lehet az üveget is, ránézésre úgy tűnik, hogy még az ingát is pótolni kell, és persze ki tudja, mi baja van még a szerkezetnek - viszont a rossz hír az, hogy ez nem fogja megérni. Igazándiból egy ilyen órát nehéz eladni, pláne jó áron eladni, a régiségkereskedésekben, ócskapiacokon némi alkudozás után pár tízezerért odaadnak egy ilyet, hiába tényleg nem gyakori, hiába valós érték valahol - nagyon minimális rá a kereslet. A csengőn ütő felesütő szerkezetet nem lehet némítani, a Clemet-járatos rövid inga nem teszi túl pontossá sem - ma már ez nem túl praktikus óra.

 

Ugyanakkor a teljes felújítására nyugodtan százezres nagyságú összegben kell gondolkodni.

Előzmény: Alexander Demeter (19202)
Alexander Demeter Creative Commons License 2024.03.17 0 0 19202

Segítséget kérek! Itt van ez az óra, jó néhány éve nem működik. Lehet-e javítani (csak így a képek alapján kérdem), érdemes-e vele foglalkozni? Mikori gyártmány lehet, mi a márkája, ki a gyártója? A számlap előtt valaha egy üvegajtó volt, pótolható-e?

Köszönöm a segítséget!

APT Creative Commons License 2024.03.07 0 0 19201

Utána néztem, korrigálok - nem, nem hiányzik, és ez nem elektro-mechanikus. Ez már kvarcóra - de a "spórolós" megoldással a már meglévő elektromechanikus órában egyszerűen kicserélték a billegőt a léptetőmotor rotorjára (és kurtítottak az áttételen).

Érdekes átmeneti megoldás.

Előzmény: APT (19200)
APT Creative Commons License 2024.03.07 0 0 19200

Igen, viszont a topictárséból sajnos hiányzik a billegő (a felső ütésbiztosítással egyetemben), hiányos.

Előzmény: bosijani (19199)
bosijani Creative Commons License 2024.03.07 0 0 19199
Előzmény: elothi (19197)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!