Keresés

Részletes keresés

macokk Creative Commons License 2018.06.21 -1 0 25690
Előzmény: latam (25689)
latam Creative Commons License 2018.06.20 0 1 25689

"A leolvasott érték OG esetén azonnal használható"
Igen, hogyha nem cél a pontos fajsúly megállapítása. Egyébként a kapott eredményt korrigálnod kell.

"FG esetén (ha alkohol van már benne) a neten elérhető refraktométer kalkulátorokat használjuk"
Be tudnád linkelni a kalkulátor oldalát? Csak azért kérdem, mert azok a kalkulátorok, amikkel találkoztam eddig, egy kivételével nagyon mellészámoltak FG esetén a valóságnak.

Előzmény: macokk (25688)
macokk Creative Commons License 2018.06.20 0 0 25688

Sűrűséget refraktométerrel mérünk. Egyszerű, nagyszerű. Nem kell szenvedni 1/2-1 dl sör kiszipkázásával, elég egy pipettával pár csepp. Pár csepp sokkal hamarabb veszi fel a 20C hőmérsékletet.

A leolvasott érték OG esetén azonnal használható, FG esetén (ha alkohol van már benne) a neten elérhető refraktométer kalkulátorokat használjuk, amelyhez meg kell adni az OG-t.

 

Előzmény: öreg_néne_b (25685)
kornel8 Creative Commons License 2018.06.20 0 0 25687

Köszi, a héten beszerzek egy sűrűségmérőt, és azt fogom használni. Itt kalkuláltam ki az adott értéket. https://www.brewersfriend.com/refractometer-calculator/

 

Öreg_néne: tudom, hogy törésmutatót mér, de gondoltam a kalkulátor korrektül meg van szerkesztve.

Előzmény: Tótikám (25686)
Tótikám Creative Commons License 2018.06.20 0 0 25686

Vég fajsúly méréshez a refraktóméter pontatlan.Cukor oldathoz pontos alkoholoshoz az enyém megbízhatatlan.23C maradhat.

Előzmény: kornel8 (25683)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.06.20 0 1 25685

Sűrűséget sűrűségmérővel mérünk. Egyszerű és nagyszerű.
A refraktométer optikai törésmutatót mér, nem sűrűséget. Ez van beskálázva valamilyen anyag sűrűségére. Glikol vagy kénsav vagy bármi más. De ez csak arra az egy anyagra igaz, semmilyen másikra.

Előzmény: kornel8 (25683)
Jonhson Creative Commons License 2018.06.19 0 0 25684

Ez jó ötlet, kipróbálom. Ha így se jó akkor marad a tömszelence.

Előzmény: Hank Evans (25678)
kornel8 Creative Commons License 2018.06.19 0 0 25683

Szia. Refraktométerrel mérem, de rossz helyen néztem a korrekciót. Már ezek szerint 1.018, szóval le is erjedt kb. Inkább levigyem a kb.19 fokra vagy most 23 fokon is maradhat?

Előzmény: Tótikám (25680)
Minusz- Creative Commons License 2018.06.19 0 0 25682

Biztos vótmá',  ha nem itt,  lehet facebookon, a kotyogó gyári gumija helyett tuti megoldás a tömszelence (megfelelő méretű persze), abba bele a kotyogó. Tutira tömít,  viszont szétszedhető, tisztítható, nem kell ragasztgatni. 

kardosur Creative Commons License 2018.06.18 0 0 25681

Gyanús az a OG 1.086, nem?
Erős, 8-9%-os sörök kezdődnek így. Úgy tudom.

Biztos jó a fajsúlymérő? Vagy a leolvasás?

1066-kezdő után három nappal a 1020 teljesen reális lenne.

De persze bármi lehetséges-

Előzmény: kornel8 (25679)
Tótikám Creative Commons License 2018.06.18 0 1 25680

Általában 1.020-1.030 között szokott inkább megakadni.Erjed az csak a zajos erjedésen valószínűleg

túl van .Ha van lehetőséged akkor emeld a hőmérsékletet, de,úgy gondolom 24C a max.Olvastam extrém magas hőmérsékleten való erjesztést de általában az első 1-2 napon 18C, majd 22-24C .

Előzmény: kornel8 (25679)
kornel8 Creative Commons License 2018.06.18 0 0 25679

Köszi. Egy kis segítség jól jönne.A sör megállt 1.040-nél, jelenleg 19 fokon van tárolva. Vigyem esetleg melegebbre? 3. napnál vagyok, OG 1.086 volt.

Köszönöm.

Előzmény: Tótikám (25665)
Hank Evans Creative Commons License 2018.06.18 0 0 25678

A kotyogóguminál nálam is eresztett, mint kiderült nem egyenletesen volt kivágva a vödrön a lik. A gumit kiszedtem, a vájatnál körbetekertem teflonszalaggal (nem túl lazán, de nem is szorosan) és úgy raktam vissza a helyére.

Előzmény: Jonhson (25666)
Tótikám Creative Commons License 2018.06.18 0 0 25677

Sörfőzés otthon egyszerűen című könyv,  egyszerűen végig követi  a sörkészítést.

 

Előzmény: benikene (25674)
Smürc Creative Commons License 2018.06.18 0 1 25676

Ha negyedig van a vödör az tényleg kicsit aggasztó, de nem valószínű, hogy bajt okoz. Az már kicsit ilyesztő, hogy fokozandó a veszélyt, még nyitogatod is a vödröt, azzal, hogy még bele is nyúlkálsz habot meg élesztőt piszkálni, már egy kész riasztóberendezés vagy számomra. Ezekre ugyanis semmi szükség, viszont jó lehetőség fertőzés bevitelére. Legjobb, ha zárva van a vödöra míg teljesen le nem erjed. Addig a csapon végy mintát méréshez.

 

Kezdeti (nem kezdetleges) fajsúlyt mérni -- bármi furcsa -- kezdetben kell, tehát az erjedés kezdete előtt. Lehet a forralás végén mindjárt egy mintát venni ehez, majd 20 C fokosan mérni.

 

Első sörnél persze nem minden terv szerint megy, váratlan akadályok és történések tehetik a kívántnál izgalmasabbá a kalandot, de nekem mindig furcsa, ha a kezdeti fajsúly mérés elmarad valakinél. Ez a részeredmény nem csak támpont az erjedéshez, a várható végső (erjedés utáni) fajsúlyhoz, de azt is megmutatja, milyen hatékonyságú volt a "főzőházi munka" Ha jó a hatékonyság, jól csináltuk a dolgunkat, ha alacsony akkor érdemes keresni a gyenge láncszemet.

 

Ha a kinyitott vödörbe beleszippantasz és a beszívott CO2 az orrnyálkahártya nedvességében oldódva szénsavat képezve jól megcsípi az orrodat, az jó jel, kívánatos és azért van, hogy ne nyitogasd a vödröt :) Ha ezen kívül büdös is volna, az nem jó jel, de remélem csak az ízléseddel van baj, nem a szaggal!

 

A hidegkomlózást akkor célszerű csinálni amikor a sör már leerjedt, hogy az erjedés közben távozó CO2 ne vigye magával a komló kívánatos illó aromáit. Utolsó közölt fajsúlyod alapján söröd még nincs itt.

 

Én úgy szoktam csinálni, hogy a vödör tetejét óvatosan (lábujjhegyen!) kissé megnyitom, majd az odakészített komlómennyiséget a résen gyorsan beöntöm, majd sietve visszazárom a vödröt mielőtt a Sörrontó Boszorkány észrevenne valamit mesterkedésemből. Közömbös arcot vágva elterelő mozdulatokat csinálok, minta csak a fülemet piszkálnám vagy ilyesmi. 3 napig nem is igen mutatkozom a környéken, pedig ilyenkor az erjedés után már nem olyan éber a gonosz dög. Aztán legalább egy napra hidegre teszem a sört, közel fagypontig nyáron egy régi hűtőbe, télen csak a fűtetlen garázsba, ezután már fejtem is palackba, vagy keg-be.

Előzmény: benikene (25674)
Smürc Creative Commons License 2018.06.17 0 0 25675

Örülök, hogy emlékszel sörlétömítésemre, tényleg bevált. Már nem tudom hogy írtam le, lehet, hogy valami körkörös rázással fölcsobogtattam a peremig, de hogy a 33-as vödröt, benne a 25 liter sörlével felemelve nem forgattam az biztos, mert akkor be is szarok :) Végül is az alakult ki, hogy a beoltott sörlevet vödörzárás előtt az Olasz féle nagy fehér merőkével alaposan megcsobogtatom, hogy elég sok oxigén beoldódhasson, ettől bazi nagy hab képződik. Ezzel a habbal körbekenem a tető peremét meg a kotyogó szárát és így cuppantom rá a tetőt (alaposan körbenyomkodva, mert nem feltűnő, ha valahol nem pattan be).

Előzmény: acerola (25671)
benikene Creative Commons License 2018.06.17 0 0 25674

Sziasztok! Első sörömet főztem otthon (http://serneveles.hu/sor/receptek/ipa) június 9. én főztem le , s hűtöttem 20 fokra. Élesztőt beleraktam az előírtak szerint. Erjesztővödröm 33l es de csak negyedig volt tele, nem kotyogott a kotyogó, de 3 nap után szép habos volt. tegnap összeesett a habja és le is szedtem a megbarnult habot és leszedtem az edény széleiről az élesztőt. Kezdetleges fajsúlyt nem mértem mert nem tudtam kikor kell de most a fajsúlya:1040 tegnap: 1040- nem változott 1 nap alatt. A kérdés az hogy normális e az hogy ha leveszem az erjesztő vödör tetejét olyan büdös szaga van mint ha orrba vernének (kicsit savas szaga van), nem lehet kibírni. Megromlott? Ez normális ? Mit csináljak most? Mit csináljak másképp következőnek?A recept alapján most a hidegkomlózás szakaszának kéne jönnie, ennek ugyan abban az edényben kéne történnie? Nagyjából valaki le tudja hogyan zajlik a hidegkomlózás?Válaszokat előre is köszönöm!

will71 Creative Commons License 2018.06.17 0 0 25673

Tekerj már egy kis szigetelőszalagot a kotyogó szárára és már tömít is!!!

Jonhson Creative Commons License 2018.06.15 0 0 25672

Sorja leszedése jó ötlet ezt megnézem, hátha csak az a gondja!

Előzmény: acerola (25671)
acerola Creative Commons License 2018.06.15 0 0 25671

Ez a szilvalekvár jó :). Sokszor elég leszedni a sorját. Aztán a sörlé is jólt tö.ít. Smürc módszere, hogy erjesztés előtt jól megforgatja a sört a vödörben hogy minden potenciâlis rész kapjon. Elég jól működik. De ha a csapon kieresztesz egy keveset egy pohárba és nyakonöntöd vele a kotyogót az is sokszor elég a tömítéshez.

Előzmény: janijani (25669)
Tótikám Creative Commons License 2018.06.15 0 0 25670

Leggyakrabban a fedél furata nem kőralakú. Tegyél pici vizet vagy pálinkát a gumi köré és óvatosan nyomd meg a fedelet valószínűleg  buborékolni fog a guminál.Új fedél,esetleg nagyobb furat gumi dugó és úgy a kotyogó, nem biztos hogy meg éri. Új fedélnél guminak 12mm furat kell (lépcsős lemez fúróval lehet szép fúratott készíteni). Kotyogónak gumidugóba 9mm furat(9mm-es cső fúró).

Előzmény: Jonhson (25668)
janijani Creative Commons License 2018.06.15 0 0 25669

Ragaszthatod szilvalekvárral is.

Előzmény: Jonhson (25668)
Jonhson Creative Commons License 2018.06.15 0 1 25668

Én azért tartózkodnék a pálmatextől, mert addig ok, amíg a cipőtalpat kell ragasztani de ahol érintkezhet a sörlével, ott nem biztos, hogy a legjobb.

Előzmény: janijani (25667)
janijani Creative Commons License 2018.06.15 0 0 25667

Valaki írta régebben, hogy a fedél lyukján a kotyogó gumigyűrűje mellett szökött el a gáz.

Én beragasztanám a gumit a fedélbe pl Palmatex-szel.

Előzmény: Jonhson (25666)
Jonhson Creative Commons License 2018.06.15 0 0 25666

Erjesztő vödörrel mit lehet kezdeni, ha nem zár jól?

 

-Mikor lezártam többször alaposan körbenyomkodtam

-Kotyogó jól illeszkedett

-Ha finoman megnyomom a vödör fedelét megmozdul a kotyogó mindkét tartályában a víz

 

Mégis buborékot 1x sem láttam. A sör leerjedt (még csak 1x mértem tegnap, de holnap újra rámérek) elérte a célértéket (1010).

Egyáltalán foglalkozzak-e vele? A rossz zárás (ha egyáltalán az a gond) okozhat-e bármilyen problémát?

Annyit még hozzátennék, hogy a kotyogó védő kupakját csak finoman tettem rá, hogy mellette tudjon szelelni, na azt 1x a vödör tetején

találtam tehát aktivitás biztosan volt. Lehet csak ennyire félénk a söröm, hogy nem mer erjedni a jelenlétemben XD

Tótikám Creative Commons License 2018.06.13 0 1 25665

Kuka. Nem oktatásként, de amire érdemes figyelni: helyes élesztő szám(20L-nél két zacskó),NAGYON aktív levegőztetés,erjedés kezdetén18C hőmérséklet majd lehet magasabb is ha úgy gondolom (vízes törülköző, hűtőszekrény,jég akku stb.)

Előzmény: kornel8 (25664)
kornel8 Creative Commons License 2018.06.12 0 0 25664

Szia!

Abbey malátát vettem még hozzá, ahogy ajánlottad, de még a cukor mennyiségén gondolkodom.

Egy másik kérdés. Két éve eltettem élesztőt a képen látható módon(szigetelő szalag, folpack), nem is volt fagyasztva. Érdemes vele foglalkozni vagy kuka?

Előzmény: Tótikám (25657)
gerla Creative Commons License 2018.06.12 0 0 25663

Hali !

Most erjesztettem az elsö adag sörömet sikeresen.

Finom is. Ezért arra gondoltam, hogy lehetne belevarázsolni gyorsan buborékot ? És meginni.

Kegelni próbáltam, de nem oldódik benne szinte semmi.

Egyetlen indok a türelmetlenség.

-Toti- Creative Commons License 2018.06.11 0 2 25662

Ha elérte a várt végső értéket, akkor lehet palackozni.

Előzmény: beer-bamm (25661)
beer-bamm Creative Commons License 2018.06.11 0 0 25661

-- korai a palackozás? --

 

9 nap erjesztés után korai lepalackozni a sört?

 

Már két napja elérte a végsőnek várt 1.016-os értéket.

 

azért sürgős mert elutazom 20 napra, tehát legfeljebb azután tudnék palackozni.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!