Keresés

Részletes keresés

kecsegedzsesz Creative Commons License 2018.04.20 0 0 25562

Hát a kenyérhez sok köze nincs, hanem az élesztőhöz annál több.

Ennek is kell a min. egy hónap pihi?

Előzmény: janijani (25560)
Minusz- Creative Commons License 2018.04.19 0 0 25561

Köszi a választ!

 

Egyelőre még mindegyik egyben van, pedig erjed rendesen,   de nem akarom elkiabálni... 

Hát mivel elég bénán sikerült átfejtenem az üvegekbe a nedűt,  nemelyikben van bőven seprő,  de majd degrozsálom. Legalábbis próbálkozom majd vele. :D

 

Más:

Most hogy így utánaolvastam kicsit a sörkészítésnek,  gondolkozom hogy belevágok majd pár 10 liter készítésébe, de mazochista módon szeretném magamnak termeszteni a malátának meg komlónak valót. 

Tehát a kérdésem hogy komló ügyben hol/kinél érdemes kopogtatni pár tőért, esetleg itt a fórumon...?

Illetve ugyanígy 1-2 kg sörárpa vetőmagért? 

 

Még elvetemült ötletem, hogy fürtös kölesből (ami igazából muharféle, Setaria italica ) próbálkoznék,  abból van itthon vetőmagom, de kérdéses hogyha malátázom, akkor lesz-e benne annyi diasztáz hogy a saját keményítőit lebontsa.

Előzmény: acerola (25555)
janijani Creative Commons License 2018.04.19 0 0 25560

Talán azért van kenyéríze mert búzasört csináltál.

Nekem is kenyérízűnek tünt először a búzasör. Majd ha kipalackozod, pihenteted leül a zavarossága megszünik a kenyéríze. 

 

Előzmény: kecsegedzsesz (25559)
kecsegedzsesz Creative Commons License 2018.04.19 0 0 25559

Megkóstoltam a kenyér élesztővel tuningolt sűrítményt. Amúgy 1028-ról 1016-ra erjedt (idáig).

Frankón kenyér élesztős szaga van és íze. De viszont már újra beélesztőzés előtt is ilyesmi íze volt. Azt írtam is 2-3 oldallal előbb.

Mitől lehet ilyen íze egy sörnek ( budafokizás előttre gondolok)??

Elfog ez múlni idővel vagy ez már így veszett??

Előzmény: janijani (25464)
kardosur Creative Commons License 2018.04.19 0 0 25558

Most olvastam az egyik BIAB-os cikkedben, hogy az összes vízzel cefrézni és ki lehet hagyni a máslást, ha elég nagy a fazék.

EZ mennyire elterjedt módszer?

Mik az előnyei és  hátrányai a külön másláshoz képest. Kihozatal, zavarosság, stb.?

Az biztos, hogy gyorsabb és kisebb lenne a pancs .

 

Vagy inkább maradjon a külön máslás?

 

 

Előzmény: acerola (25556)
kardosur Creative Commons License 2018.04.17 0 0 25557

Mert mivel sajnáltam kidobni a maradék  élesztőt, nekiálltam még egy ilyen 5 literes adagnak, Teljesen a leírt eszközökkel, módszerrel. Most cukrosodik.

 

Előzmény: acerola (25556)
acerola Creative Commons License 2018.04.17 0 0 25556

A recept kezdőknek szól ezért minél egyszerűbb. De minden, amit említettél elhagyható ennél a receptnél.

A malátázatlan összetevőknél az a lényeg, hogy a keményítő oldható formába kerüljön. Ezt a pehelykészítés elősegíti.

Kicefrézés a szűrés segítésére és az enzimek leállítására szolgál. Egyik probléma sem releváns a konyhai módszeres receptnél.

Fehérje pihentetőt általában nem szoktam tartani.

Előzmény: kardosur (25553)
acerola Creative Commons License 2018.04.17 0 0 25555

A csatos üveg le tudja ereszteni a nagy nyomás egy részét. Legalább is ezt tapasztaltam.

Pezsgőnél nagyobb a szénsav tartalom mint a sörnél. De sokkal tisztább is, mivel az összes üledéket eltávolítják. Hasonló CO2 tartalomnál a sör kifut. Ezért nincs tapasztalatom nagy nyomással.

Előzmény: Minusz- (25554)
Minusz- Creative Commons License 2018.04.17 0 0 25554

Üdv! 

 

Tavalyi meggy alapboromból pezsgőt készíteni szándékozom,  viszont mivel nem volt elég pezsgős üvegem,  volt amit fél literes  csatos sörös  üvegbe raktam. Viszont mivel pezsgő lesz,  így literenként 24 g cukorral lett megküldve, de most így a fórumba beleolvasva, hogy a sör palackban erjesztéséhez 4-5 g cukrot szokás adni fél literenként,   van egy olyan gyanúm hogy sörösüvegenkénti 12 g cukrot tartalmazó meggyboromtól el fog szállni az üveg. Jól gondolom? :D

(Ahonnan az adagolást vettem,  azt írtak hogy literenként 4g cukorból 1 bar nyomás lesz, ez nagyjából stimmel amúgy? 

Illetve gondolom pezsgősüveggel kevesebb tapasztalatotok van,  de annak ezek szerint bírnia kéne a 6 bart gond nélkül?) 

 

Köszi előre is a válaszokat! 

kardosur Creative Commons License 2018.04.17 0 0 25553

Ennél a receptél miért marad el a 52 fokos fehérjepihentető szakasz? Nem a malátázatlan összetevőknél szokott lenni?

És a 78 fokos kicefrézés szakasz? 

 

Előzmény: acerola (25551)
kardosur Creative Commons License 2018.04.16 0 0 25552

Köszönöm a segítséget, addig belekezdek a következőbe. 

Előzmény: acerola (25551)
acerola Creative Commons License 2018.04.16 0 0 25551

Ne vacakolj a fűtéssel.

Mondjuk 10 napra mérhetsz.

Én még soha sem öntöttem vissza, mondjuk nekem 100ml-es. Általában megkóstolom.

Nem lényeges a cukor. Már el is felejtettem.

 

Előzmény: kardosur (25550)
kardosur Creative Commons License 2018.04.16 0 1 25550

A fördőszobát tudom fűteni, a lakás már inkább csak 20°C fokos. Tudok róla leereszteni csapon, vagy kiszívni is a méréshez.

A rendszer  sajnos ereszthet valahol, a kotyogó nem működik, de már nem akartam babrálni. Azt látni, hogy van benne élet, felhabzás csíkja meglátszik az  erjeszt vödör oldalán.

 

 

Kb mikor mérjek rá először?

Ha fertőtlenítem a mérőhengert, meg a fokolót, illik visszaönteni amit mértem? Több mint 200ml

 

Egyébként most találtam meg  a leírásodban a lehetséges hozzáadott cukrot. Én nem tettem bele. Ezt még érdemes hozzákeverni ilyenkor, vagy csak ha elakad az erjedés?

 

( Már jó néhány éve foglalkozom pálinkával, nem idegenek ezek a dolgok. Ott már nem aggódok különösebben -

 Azért ez  egy más világ. )

Előzmény: acerola (25549)
acerola Creative Commons License 2018.04.16 0 0 25549

Az erjedés miatt nem kell emelni. A belle saison egy vadállat. Le szokott mindent csontra erjeszteni. A saisonok viszont jól tőrik a magasabb hőmérsékletet. Lehet hogy picit intenzívebb észtereket termel. De első sörnél hagynám. Picit furcsa lesz talán így is az ízvilág, ha csak nagyüzemit ittál eddig. Ki kell tapasztalni, hogy szereted-e a vadulást. Rá tudsz majd mérni, ha leállt? 

Előzmény: kardosur (25547)
kardosur Creative Commons License 2018.04.16 0 0 25548

Az élesztő végül Belle Saion lett.

Előzmény: kardosur (25547)
kardosur Creative Commons License 2018.04.16 0 0 25547

Egyébként szombaton megküzdöttem az általad leírt Klub Saison főzésével. Dupla adagot próbáltam. Első művem.

Annak rendje és módja szerint szűrés közben összerogyott a szűrőágy tartó háló.

Alá volt támasztva, de mégis. Sok volt neki a kiló:(

Pedig sejtettem, de mégis, bíztam benne, hogy elbírja.

Lehet, hogy tovább próbáltam szűrni, mint kellet volna, de alig akart tisztulni a lé.

Így aztán előkerült a tartalék előszobai függöny és így azon is átszűrve, kiáztatva, vegyes módszerrel nagyjából sikerült befejezni.

Gondolom a sok lotyálás miatt gyengébb  lettt a máslás. OG-nek 11°Ballingot mutatott a fokoló.

Nem lesz egy erős sör. Ezt is úgy sikerült kihozni, hogy másfél órát forraltam a komlóval, így lett 11 liter

Egy nap gondolkozás után második nap el kezdett forrogatni. Nem nagy intenzitással, csak csendeskén.

22°C fokon kezdtem az erjesztést. Emeljem a hőfokot később? Most 2 napos.

 

A szűrő

 

 

Előzmény: acerola (25546)
acerola Creative Commons License 2018.04.16 0 0 25546

Kép alapján jónak néz ki. Vágj bele.

Előzmény: kardosur (25545)
kardosur Creative Commons License 2018.04.16 0 0 25545

Ha így darálom, mennyi rozshéjat érdemes közé keverni?

 

A kézi darálóval, ha úgy állítom, hogy még az őrlemény se legyen túl lisztes, elég jól egybe, vagy félbe marad a héj. Persze közel sem annyira mint a roppantásnál. Úgy kértem, hogy egy negyedét ne ropnatsanak meg, hogy össze tudjam hasonlítani a daráltal.

Most vettem először, de szerintem elég sok mag volt egyben a roppantottak között.

 

 

Nem tudom, látszik e? Ilyenre daráltam.

Előzmény: acerola (25544)
acerola Creative Commons License 2018.04.16 0 0 25544

A kihozatal azonos körülmények között BIAB-bal is hasonló. Nincs lényegi különbség. Kevésbé érzékeny a roppantás szemcseméretére, de el tud dugulni. Itt is kell a maghéj.

Nekem már volt olyan rozsot és búzát nagy mennyiségben tartalmazó főzetem, amikor kiemeltem a zsákot és a tetején állt a lé. Csak többszöri meleg vízzel tudtam rendesen leszűrni.

Előzmény: kardosur (25543)
kardosur Creative Commons License 2018.04.16 0 0 25543

BIAB módszerhez ajánlottátok, hogy a gyengébb kihozatal miatt lehet apróbbra roppantani a malátát.

MIvel ilyenkor a szűrésben nem vesz rész a héj, talán az sem baj, ha roppantás helyett darálva van a maláta és a gabona héj is eldarálódik?

Vagy érdemes ilyenkor is egy kis rizshéjjat hozzákeverni?

kecsegedzsesz Creative Commons License 2018.04.15 0 0 25542

Nem tudom megoldani (egyenlőre) nyárára a söreim hűtését. Kb 22-24 C-ra melegszik a legnagyobb melegekben fel az a helység ahol tudom tárolni.

 

Meddig tudom így minőség romlás nélkül tartani?

mybeer Creative Commons License 2018.04.14 0 0 25541

Időközben felnyitottam, és steril merővel újra felkevertem, meg adtam hozzá 6g élesztőt. Meglátjuk mi lesz..

mybeer Creative Commons License 2018.04.14 0 0 25540

Sziasztok.

Sikerült a Mini Kegeket elkészítenem, 16g cukrot tettem minden hordóba.

Viszont Felmerült egy probléma.

Tegnap főztem Olasztól rendelt pilseni sörfőző csomagot. 5kg-os, és 3kg-os csomagot rendeltem, mert az 50 literes edényemben igy biztonsággal megforralható a két csomag együttes kihozatala (47 liter) 

Minden rendbnen zajlott, két vödörbe raktam őket, mindegyikbe került 20,5 liter (41 liter maradt forralás és komlószűrés után)

Levegőztetés mindegyik vödörben megvolt.

Az élesztőket el kellett osztanom, mert az 5kg-os csomaghoz 12g, a 3kg-os hoz 6g élesztőt küldenek. Ezt ugy csináltam, hogy mindkét élesztőt kinyitottam, és a 12g-osból öntöttem át annyit, hogy grammra egyformák legyenek (mérleggel)

Ez tegnap délután volt. Ma reggelre az egyik vödör, szépen felhabzott, kotyogó "dolgozik"

A másik vödör semmit nem csinál. Felhabzás nem látható, kotyogó semmit nem csinál. :-(

Vajon mi lehet a baj?? A sörlé ugyan az, "elvileg" az élesztő is. Bár kb egy hét diferencia volt a két rendelés között. Utólag gondoltam, hogy még egy 3kg-os csomaggal megtoldom.

Elvileg mindkét vödör jól zár. Fertőtlenítés is meg volt.

Gondoltam arra is, hogy lehet, hogy amelyik élesztőből átöntöttem, az "döglött" volt...

Tartok itthon vész esetére élesztőt a hűtőben. Gyári csomagolású, 2x6g-os zacskó (brewferm top)

Megfordult a fejembe, hogy felnyitom, és beleszórom. Szabad ilyet? 24 óra után...

Vagy keverjem fel újra? 

Nem tudom mit tudnék tenni a siker érdekében.

Csak egy éve főzők sört.. Viszonylag elég gyakran. De ilyennel még nem találkoztam rövid pályafutásom alatt. Köztetek biztos vannak nálam sokkal tapasztaltabb sörfőzők. 

Ha valaki tudna segíteni, azt nagyon megköszönném!

kardosur Creative Commons License 2018.04.14 0 0 25539

Köszönöm a bátorítást ;) :(

 

Iskolában már nem szeretném tanulni, meg már el is múltam 40+, de a magyar kiadású könyvek megvannak, a Sörfőzés otthon, egyszerűen is. Lapozgatom is őket nap, mint nap.

Meg a senevelést is olvasgatom.

 

Elsőre szeretnék minden betartani, amit a receptekben írnak. Ha nem lesz jó egy sör, nem foghatom másra.

Ezért is kérdeztem, hogy mi lehet az célja az Ale sörhöz Lager élesztő használatának, felsőerjesztésű hőfokon.
Gondolom akkor is lehetett már kapni US05, m44 élesztőket.

 

Bár most értem oda az olvasással, hogy:

"Magasabb hőmérsékleten a kelleténél hevesebb erjedés folyik, ami túlságosan észteres, gyümölcsös aromájú söröket eredményez. Ez persz egyes söröknél nem hiba, hanem kifejezetten követelmény."

 

Lehet, hogy ez volt a cél, hogy láger élesztőt tettek az ale sörhöz?

 

 

Előzmény: latam (25537)
tucsok13 Creative Commons License 2018.04.14 0 0 25538

... és ott vannak azok az őrültek akik 40+ évesen beülnek az iskolapadba hogy sörfőző mester végzettséget szerezzenek, hobbiból. Nna az én uram ez a kategória.

Én meg nem értek hozzá de azért olvasgatok itt mert tök jó tippeket adtok beszerzésre, van élet az olaszon túl is:-)

Előzmény: latam (25537)
latam Creative Commons License 2018.04.14 0 0 25537

Én 7 éve foglalkozom a sörfőzéssel, és úgy becsülöm, hogy kb. az ismeretek 30-40%-át sikerült elsajátítanom. Vannak részek, amelyeket alaposan ismerek, és nem nagyon tudnának zavarba hozni benne, és vannak részek, amelyeket csak alapszinten. Szóval nagyjából ilyen léptékben számolj, ha belefogsz a tanulásába. Egy felületes alapszintet pár hónap alatt el lehet sajátítani, de ha korrektül meg akarod érteni, és tudni akarod, hogy mi miért és hogyan működik, ahhoz jó pár év kell.
A Sernevelés oldalt láttam régebben, nekem az a gondom vele, hogy vannak részek, amelyekről nem ír semmit (nyilván nem volt rá idejük), valamint találtam a leírásban több szakmai hibát is. Azt ne kérdezzétek, hogy melyek voltak ezek, nem jegyzeteltem ki, és most azért nem akarom átolvasni az egészet. De egy kezdőnek érdemes elolvasnia, mert elég tömören leírja a lényeget jó pár témakörben, kezdőként sokat lehet belőle tanulni. Az előzőekben nem kritizálni akartam az oldalt, arra csak akkor lenne jogom, ha én is csinálnék egy honlapot sokkal jobb és bővebb leírással. Mindenképpen hasznos, hogy létezik.
Szerintem az első lépcsőfok nagyjából a Sernevelés elolvasása, a második a magazinok szintje (BYO, Zymurgy) és a szakkönyvek egy része, a harmadik lépcsőfok a szakkönyvek komolyabb része, a szakfolyóiratok (pl. Brauwelt) és a tudományos publikációk.

Előzmény: kardosur (25535)
Tótikám Creative Commons License 2018.04.13 0 0 25536

Tedd fel a kérdést és valaki biztosan segít. Mindig ajánlom az egyesület által kiadott Sörfőzés otthon egyszerűen c.könyvet, olcsó,érthető és recepteket is tartalmaz.Kezdéshez nagyon hasznos.

Előzmény: kardosur (25535)
kardosur Creative Commons License 2018.04.13 0 0 25535

És minél többet olvasok, annál több kérdés merül fel.

Előzmény: Tótikám (25530)
tucsok13 Creative Commons License 2018.04.13 0 0 25534

Szuper, nagyon köszönöm!

Előzmény: kardosur (25518)
kardosur Creative Commons License 2018.04.13 0 0 25533

Na látjátok?

Ti Tőlük tanultatok, mi meg Tőletek.

Köszönöm a segítséget.

 

Előzmény: Tótikám (25532)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!