Keresés

Részletes keresés

Márton Gúnár Creative Commons License 2017.10.20 0 0 25021

Szia!

Én forralás végén lesokkolom a hűtőspirállal 24-25 fokra, utolsó mozzanatként mielőtt kiveszem jól megforgatom a spirállal és hagyom állni vagy tíz percet, addigra szépen leül az aljára a trutyi. Utána csővel leszívom a lét óvatosan az erjesztőbe. Nekem tökéletesen működik, pedig moszatot sem használok. Ami marad benne az majd leül az erjesztő aljára.

 

Előzmény: dancimanc (25012)
Zanbato Creative Commons License 2017.10.19 0 0 25020

Szeretnék főzni 30 l sört, de csak egy 30 l-es fazekam van (meg egy 10 l-es). Értelem szerűen abba nem fér bele a 35-36 l sörlé, amit forralni szeretnék, a komlózásról nem is beszélve. Szerintetek melyik megoldás lehetséges, illetve javasolt:

1. 25 l-t erősebbre főzni, majd hűtés közben/után "higítani" a tervezett OG-re,

2. egyszerűen forraljak 5-6 l-t külön és a végén öntsem össze őket (ebben az esetben is csak a nagyobb adagot komlózom?)

latam Creative Commons License 2017.10.18 0 0 25019

Ha csak olyan sört keresel, amiben alig, vagy nem lehet kiérezni a keserűséget, akkor könnyebb dolgod van. Van jó pár fajta, amelyik megfelel ebből a szempontból, pl. skót ale, búzasör, lambic, stb. Itt van egy chart, ebből tudsz válogatni, minél kisebb egy sör IBU értéke, annál kevésbé keserű.

https://cdn2.brewersfriend.com/chart_ibu.gif

A keserűség érzetküszöbe emberenként változó, általában 4-6 IBU, de a gyakorlatban azt tapasztaltam, hogy a 20 IBU alatti söröknél már nem vagy alig érzékelhető a keserűség. Persze ez is egyénfüggő. Meg a másik, hogy az IBU szám sem adja meg teljesen hitelesen a keserűség mértékét, de ebbe most nem mennék bele.

Előzmény: Lex Icon (25017)
latam Creative Commons License 2017.10.18 0 1 25018

Azt hiszem, hogy a vita jellege jórészt nyelvészeti jellegű. Mindketten kicsit más jelentéssel ruházzuk fel a "rendes" szót. Ennek a szónak számomra van valami kirekesztő, lekicsinylő felhangja, hogy ami nem tartozik oda, az kevésbé értékes, az helytelen. De egy sörfórumon ne nyelvészkedjünk, inkább beszéljünk a szakmáról :)

Előzmény: öreg_néne_b (25016)
Lex Icon Creative Commons License 2017.10.18 0 0 25017

Köszönöm a választ.

Tulajdonképpen nem az a lényeg, hogy egyáltalán ne legyen benne komló,hanem az, hogy ne domináljon az íze, tehát ne keserű legyen a sör, hanem édes. Persze ne a hozzáadott cukortól.

Előzmény: latam (25015)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.10.18 0 0 25016

Tudom, Mezopotámiában sem volt komló a sörben. :)
De én jelen időben írtam, jelenleg a sör 99,99 %-a komlóval készül, tehát a rendes sör komlós. A komló nélküli meg rendetlen. ;)

Előzmény: latam (25015)
latam Creative Commons License 2017.10.17 0 1 25015

"Ez oximoron. A rendes sör komlóval készül."
Ez nem teljesen igaz.A középkortól kezdett elterjedni, majd fokozatosan egyeduralkodóvá válni az az általad hangoztatott "komló fasiszta" nézet, miszerint a sör csak akkor rendes sör, ha komlóval készül. Ennek csúcspontja a német sörtisztasági törvény. A középkorban és előtte még igenis sok olyan sört főztek, amelyben nem volt komló, vagy csak a hozzáadott növények egyike volt, és nem egyeduralkodó ízesítő. Ezeket a növényi keverékeket, amellyel a sört ízesítették, nevezték gruitnak, ahogy az így készült sörök neve is gruit. Nekem semmi bajom a komlózott sörökkel, én is ilyeneket főzök, de ne tagadjuk már meg a komló nélküli sörök több ezer éves örökségét.

Lex Icon: Próbálj meg Heather Ale-t beszerezni, ez egy ősi skót ale fajta, melyet hangavirággal készítettek régen komló helyett. Most is gyártja néhány sörfőzde, azt sajnos nem tudom, hogy tesznek-e bele némi komlót vagy csak hangával ízesítik. Amerikai főzdéknél láttam még gruit söröket, de azok nem valószínű, hogy itt kaphatóak.

Előzmény: öreg_néne_b (25013)
Lex Icon Creative Commons License 2017.10.17 0 0 25014

Már akinek. :P :D

Ez nem tudom, volt-e már?

Ebből úgy veszem, ki, hogy az Ale fajták között kell keresgélnem. (Brown Ale, Pale Ale, Skót Ale), csak a bolti csomagolásról nem mindig derül ki, hogy pontosan melyik fajta sörről van szó.

Előzmény: öreg_néne_b (25013)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.10.17 0 0 25013

 rendes sört, amit komló nélkül készítenek

Ez oximoron. A rendes sör komlóval készül.

Előzmény: Lex Icon (25011)
dancimanc Creative Commons License 2017.10.17 0 0 25012

Sziasztok!

Ti hogy szűritek forralás után ill. hidegkomlózás után a pelletet? Nekem eddig nem nagyon vált be egy technika sem, vagy túl zavaros marad, vagy nagyon sok idő..

Lex Icon Creative Commons License 2017.10.16 0 0 25011

Köszönöm az eddigi válaszokat.

A Karamalz, már ha erre gondolsz, akkor az egy kutyulmány és nem sör. Egyszer megkóstoltuk, ízre jó, de nem ezt keresem, hanem rendes sört, amit komló nélkül készítenek el.

Előzmény: saazer (25010)
saazer Creative Commons License 2017.10.16 0 0 25010

kramaltz vagy caramaltz néven szoktak árulni ilyesmit

Előzmény: dr El van Leowe (25008)
tea5 Creative Commons License 2017.10.16 0 0 25009

Megfőztem a stoutot, ezúton is köszönet barbon1 kollégának a roppantásért:)
Elég nagy volt a párolgás, a tervezett 20l helyett kb 16l lett, és 19 B°. Három zacskó élesztőt szórtam rá. Egy napig kotyogott, pár nap elteltével 9B°-on állt. Most egy hét után is ugyanennyi, de legalább nem savanyodott meg. :) Ha 2 hét után sem változik palackozhatom?

Előzmény: tea5 (24971)
dr El van Leowe Creative Commons License 2017.10.14 0 0 25008

Helló, eléggé perifériális igény van az ilyesmire, nagyobbacska főzde nemigen foglalkozik ilyesmivel, hacsaknem egyszeri fricskaként.
Magyarországon Kelemen Ottónak volt egy Zero Hops nevű gerillasöre 2015-ben, és talán pont ugyanakkor a Hopfanatic-os Kiss Tamásnak is.

Német nyelvterületen gruit néven előfordulhat még komló nélkül készült sör.

Előzmény: Lex Icon (25007)
Lex Icon Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25007

Sziasztok!

Esetleg bolti sörben tudtok segíteni?

Ha igen, tudja valaki, hogy komló nélküli sör hol kapható?

Illetve egyáltalán milyen márkák vannak ebben a műfajban?

köszönöm előre is.

acerola Creative Commons License 2017.10.09 0 1 25006

Azért nagyobb eséllyel ereszt a vödröd. A szokásos probléma. Kb mimden hónapban előjön. Ne bízz a kotyogóban, hanem mérj.

Előzmény: Dat.Sil (25004)
Steiner VCF Creative Commons License 2017.10.08 0 1 25005

Pont így jártam pár napja, levettem a tetőt, beletettem egy fertőtlenített fokolót a sörbe, mivel nem volt fajsúly sűlyedés ezért újraoltottam friss, rehidratált élesztővel némi tápsóval.

Előzmény: Dat.Sil (25004)
Dat.Sil Creative Commons License 2017.10.07 0 0 25004

Sziasztok!

15liter söröm lett amit 30 literes erjesztő vödörben erjesztek. De 3napja már és a kotyogó meg se mozdult eddig.... Meddig várjak? Mit csináljak, ha egyáltalán nem indul meg? 

bwing Creative Commons License 2017.10.02 0 0 25003

Még egy kis Twoj: főleg a leárazott komlóknál tekintsétek meg az adatlapot is. Nem biztos, hogy akár leárazva megéri a 2014-es komló...

bwing Creative Commons License 2017.10.02 0 0 25002

+ Czirko

Sziasztok. Azért van, hogy nem pörög minden, mert ez amolyan mellék-szívesség-dolog, aminek intézése főleg a munkahelyemen zajlik. A hétvégék nem olyan kötetlenek már, mint mondjuk 10 éve. Elismerem, nem a legkényelmesebb, de megpróbálom a legjobbat.

Ezúton kérem a kedves fórumozókat, akik rendeltek már, hogy nyugodtan küldjék el a tőlem kapott első, tájékoztató levelet az érdeklődőnek. Nekem és neki is segítség lenne.

Előzmény: alonso888 (24998)
Miskotusz007 Creative Commons License 2017.10.01 0 0 25001

Sziasztok!

Múlt héten vettem 3,78 l -es Star Sant nagykerből még lezárt, adnék el belőle mivel ez a mennyiség több életre elég.  Déli pályaudvar környékén esti órákban tudnám adni, akit érdekel írjon.

Üdv, Miskotusz

-Toti- Creative Commons License 2017.10.01 0 1 25000

Nyitott erjesztővödörrel és kotyogóval is azt éred el, hogy az alkohol képződése során keletkező szén-dioxid távozhasson. Kotyogóval viszont a sörbe elvileg nem kerülhet semmi, egy nyitott vödör esetén ennek sokkal nagyobb esélye van.

Előzmény: Oriza Triznyáák (24999)
Oriza Triznyáák Creative Commons License 2017.09.30 0 0 24999

Sziasztok!

Egyes helyeken azt írják, kell kotyogó a sörbe, de a Wolfgang-féle könyv azt az utasítást adja, hogy a főerjedés folyamán hagyjam nyitva az erjesztővödröt, és majd dolgozik az élesztő. 

Melyik tanács alapján járjak el? 

alonso888 Creative Commons License 2017.09.30 0 0 24998

Szia. Én is feliratkoztam. Az előző több hónapban is lecsúsztam róla. Szeretnék rendelni, illetve megismerni a feltételeket, működését. Köszönöm

Előzmény: bwing (24994)
Czirko Creative Commons License 2017.09.30 0 0 24997

Sziasztok.

Létezhet , hogy 1.020 az fg ? 60ról indult és már 3 napja itt pihen, felkavartam az alját hátha beindul még, mert úgy is hidegkomlózni kellett.

Az eredeti recept szerint 17 a vége, de kicsit megváltoztattam.
3 kg bohemian , 2 kg pale ale, 1 kg caramünch I.

69 fokon ment(többnyire a cukrosodás)

 

safale us-05 élesztő.

ma egy hetes, és olyan illata van mint egy gyümölcskosárnak. rendkivül kellemes de furcsa.

 

Továbbá feliratkoztam a twoj rendelésre, de még mindig nem tudom eszik-e vagy isszák, csak várjak még ? :)

 

acerola Creative Commons License 2017.09.29 0 1 24996

Az emberek nagy része olasztól vagy a beerodalomból veszi a malátát. Olasz ezen kívül nagyker is. Szóval a sörfőzdêk is vesznek tőle. Maláta darálást inkább roppantásnak mondjuk. A különbség az, hogy a héjat igyekszünk egyben tartani, hogy segítse a szűrést.

A boltokban leroppantják neked. Jelezni kell a rendelésnél.

Előzmény: Oriza Triznyáák (24995)
Oriza Triznyáák Creative Commons License 2017.09.29 0 0 24995

Sziasztok! 

http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_34&products_id=37

 

Innen szokott valaki rendelni? Ha igen, elmondhatná, mik a tapasztalatai. Jó minőségű malátát kínálnak? 


Másik kérdés: mennyire szoktátok a malátát megdarálni? Tudom, hogy nem kell lisztre őrölni, de minél kevesebb szem maradjon egyben.

bwing Creative Commons License 2017.09.29 0 0 24994

Sziasztok! Twoj-os rendelés indul. Jöbő hét hétfő (okt. 2) estig várom a táblázatot. Aki nem tudja, eszik avagy isszák, az ide írja fel magát: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScbR21ebkcw-61Mqm_h4ES5v-2ir2AaA4t4cD5iblad7b52NQ/viewform

Törölt nick Creative Commons License 2017.09.28 0 0 24993

Állandó 20 C fokon van. Felráztam az üvegeket, pár hét alatt kiderül!  :)

Előzmény: acerola (24992)
acerola Creative Commons License 2017.09.28 0 1 24992

Hány fokon van? Ha hidegben, akkor vidd melegebbre. A belga élesztők nem szeretik a hirtelen hőmérséklet csökkenést. Ha már sztrájkolnak, akkor próbáld őket újra lebegésbe hozni. Ha pár napon keresztül minden nap megforgatod az üvegeket, akkor az talán működik. Egyébként ha nem nyúlsz hozzá, akkor pár hét vagy hónap alatt magától is megoldódik.

Előzmény: Törölt nick (24990)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!