Keresés

Részletes keresés

Symlea Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23621

63-64 fokon cefrézek, biab módszerrel. A zsákot meg szoktam jól nyomkodni, ez el tart 15 -20 percig is. Ez lehet a baj, hogy túl sokáig húzom az időt? Tannin ízt még nem tapasztaltam ezért is bátorkodtam "kisajtolni" mindent a jobb kihozatal reményében! 

Előzmény: acerola (23620)
acerola Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23620

Az US-05 elég lassan ülepszik. Alapvetően a lassan ülepedő élesztők jobban leerjesztenek, mivel tovább dolgoznak.

De mondjuk ez önmagában nem indokolja az ilyen alapos erjesztést. Nem lehet, hogy túl alacsony hőfokon cefréztetek? Vagy valahogy másképp volt megnyújtva a béta amiláz szakasz?

Előzmény: Symlea (23619)
Symlea Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23619

Én is tapasztalom ezt ezzel az élesztővel. Jó lenne tudni a nyitját, mert már a második lightosra belőtt nyári főzet lett túl erős. 

Előzmény: nothingam (23613)
nantuyou Creative Commons License 2016.05.31 0 1 23618

Sziasztok.

4 hét pihentetés után kicsapoltam az első korsó söröm!

M.J. Export Stout. Kicsit keserűbb mint vártam de ütős 5,5-6% alkoholtartalmú.

A második adag  B.B. Tequila&Lime 20 napja "kotyog" még mindig 1-2 percenként.

A képen látható 1.250-et produkál és elég zavaros is. Remélem minden rendben van vele.

nantuyou Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23617

Sziasztok.

4 hét pihentetés után kicsapoltam az első korsó söröm!

M.J. Export Stout. Kicsit keserűbb mint vártam de ütős 5,5-6% alkoholtartalmú.

A második adag  B.B. Tequila&Lime 20 napja "kotyog" még mindig 1-2 percenként.

A képen látható 1.250-et produkál és elég zavaros is. Remélem minden rendben van vele.

kit6263 Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23616

Főztem index-es ez nem egy IPA sört. 05-el. 4 hét után palackoztam ( 2-nél átfejtettem) . Habja már egyáltalán nem volt. Sajnos az FG-t nem mértem meg.
10 nap után gyönyörű kemény habja lett. Annyira finom lett, hogy rögtön meg is ittunk 4 üveggel. Most kb. 3 hete van palackban. Ha kicsit felrázom és nem óvatosan nyitom ki, akkor szökőkút.
Szerencsére csatos üvegekben van és le tudtam cuppantani az összeset.
Az élesztő nagyon keményen dolgozik még mindig az üvegben is.
Azért csak nem csinál majd vizet a végére .....  :-))
Következőbe csak 3 g cukrot teszek.
1056-ot illetve egyéb Wyeast típusokat árul valaki kis Magyarországban ?
Gyümölcsös (megyes málnás) ALE alapsörhöz kellene egy jó tanács !!!

Előzmény: nothingam (23613)
reckon Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23615

acerolának és nothingamnek is köszönöm a válaszokat. 

barbon1 Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23614

Engem személy szerint ettől függetlenül érdekelne a nyomás alatti palackozás.

Előzmény: macokk (23607)
nothingam Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23613

Az S-05 szerintem is egy elég jó generál élesztő, a legtöbb amerikai típusú sörhöz tökéletes és alacsony hőmérsékleten nagyon "tisztán" erjeszt.

Viszont: Már korábban is írtam, de most megint főztem S-05-el és a probléma újra előjött. 1.012 FG-re belőtt receptet leerjesztette 1.004-ig és ötletem sincs mitől. Ezért én legtöbb esetben amikor az időm engedi és nem felejtem el, akkor Wyeast 1056-t használok helyette. 

Előzmény: acerola (23612)
acerola Creative Commons License 2016.05.31 0 1 23612

Az előttem szóló minden lényegeset leírt. De erről a Hughes féle utóerjesztésről írtam egy hosszabb választ ide: https://www.facebook.com/sorforum/posts/914241828686049

 

Élesztőnél ellenvéleményem van. S-04-et úgy általában nem szeretem. Érzek benne valami fás kellemetlen ízt, ami a legtöbb s-04-es sörben előjön. Ezzel a véleményemmel nem vagyok egyedül, de lehet hogy kisebbségben vagyunk és sokak pedig szeretik ezt az élesztőt. A MJ Dark ale pedig nálam megakadt és nem hozta a leírás alapján elvárt jegyeket. Persze máshol talán jól működik, de kezdőnek simán ajánlanám az us-05-öt. Nagyon megbízható az erjedési hőmérsékletre kevésbé érzékeny élesztő. Első sörökhöz ideális, nagyon sok stílushoz jó. Persze búzához és belgához nem ajánlanám. Kicsit szárazabb lesz a végeredmény, mint a fentebb ajánlott élesztőkkel. De szinte mindig erjesztési hiba mentes eredményt kapunk, ami első sörnél jól tud jönni.

Előzmény: reckon (23609)
reckon Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23611

köszönöm szépen! ;)

Előzmény: Totka21 (23610)
Totka21 Creative Commons License 2016.05.31 0 1 23610

Röviden:

 

rendben, rendben, hagyhatod, sör. :)

 

Hosszabban:

 

Az a 18 fokos pince tökéletes lesz a főerjedésre, és nyugodtan hagyhatod 4 hétig a vödörben a sört, szépen leülepszik majd. Csak ne nyitogasd.

Jól látod, az erjedés heves szakaszában 2-3 fokkal is megemelkedik a sör hőmérséklete, és természetesen azt kell mérni. Olasznál kapható ilyen matrica, az viszonylag jól ellátja ezt a feladatot.

 

A palackozás után még kb 1-2 hét kell, hogy a hozzáadott cukor leerjedjen, erre az időre érdemes azon a hőmérsékleten, helyen tartani, ahol a főerjedés történt, magamat ismételve az a pince nagyon is tökéletes lesz.

 

Utána pedig elviekben minél hidegebb, annál jobb, de nem kell túlaggódni, nem lesz semmi baja hosszú hónapokig szobahőn sem, ha mindent jól fertőtlenítettél.

 

Élesztőnek pedig Safale S-04-et vagy Mangrove Jack's Newcastle Dark Ale-t tudok ajánlani.

Előzmény: reckon (23609)
reckon Creative Commons License 2016.05.31 0 0 23609

sziasztok,

 

Lenne egy arcátlanul amatőr kérdéscsokrom, olvasgattam sokat a fórumban, blogokat is , illetve hughes konyvét, de nem tiszta egy dolog még, és itt sztem bárki gyorsan megválaszolja. 

 

Első főzésre készülök, egy portert főznék, nyáron meg főleg kezdőként ez nem tűnik megoldhatatlannak  Teljes cefrézésre készülök.  Találtam hughes könyvében egy receptet, ami szerint a főerjedés egy hét 18-fokon, majd utóerjedés  4  hét 12 fokon. Utóbbi hőmérsékletet nem tudom előállítani,  van pincém ahol remélhetőleg 18 fok lesz. Ale élesztőkre általánosságban 15-25 fokot írnak, így azt hittem, az rendben lesz. Az élesztő, ami említve van ( de itt majd azt veszek, amit Olasz árul és megfelel) a Wyeast 1028 London Ale.

 

kérdéseim:

- hughes könyvében mindenhol 12 fokot említenek az utóerjedésre, kb az összes ale-re is. mi az oka? 

- 18 fok utóerjedési hőmérséklet rendben lesz-e még ale-ekre?

- rendben van-e , ha nem fejtem át egy hét után, hanem a teljes erjesztésre (1+4 hét) egy erjesztővödörben van (felsőerjesztésű élesztő is leülepszik idővel,  nem?) , és utána palackozom? Vagy érdemesebb már az utóerjesztésre hagyott 4 hétre is palackozni? Ebben a témakörben sok egymásnak ellentmondó infot olvastam.

- úgy általánosságban, a levegő vagy a sör hőmérsékletére (ami 2-3-4 fokkal melegebb is lehet) vonatkoznak a receptekben megadott hőmérséklet szintek?

 

Ezer köszönet,  addig is olvasok tovább,

üdv,

reckon

acerola Creative Commons License 2016.05.31 0 1 23608

Ez a téma megérne egy fényképes összefoglaló cikket. A sörfórum blogra szívesen látnám. Nem mondom, hogy tömegek néznék meg, de jól megtalálná minden érdeklődő, akár évek múlva is. A gugli most már elég elől kidobja a cikkeket, ha a témában keresel. Itt meg sajnos csak elsüllyed. Ha benne vagy, akkor adok egy szerkesztői hozzáférést és a saját neved alatt kiposztolhatod. Tulajdonképpen engem is érdekel. 

Előzmény: macokk (23607)
macokk Creative Commons License 2016.05.30 0 1 23607

Igen, ebben a témában itthon sok félreértés kering, miközben pl. az amcsik régóta megelégedéssel keg-eznek és használnak keezert, kegeratort.

 

A vendéglátóipari felállás a következő:

co2 palack+reduktor -> gázvezeték -> söröshordó szobahőmérsékleten -> sörvezeték szobahőmérsékleten -> italhűtő (200eFt vagy drágább) -> sörvezeték hideg (de csak amíg átfolyik rajta, utána rögtön melegszik) -> sörcsap  -> csapolt sör

Előnye:

- rugalmasan bírja a változó forgalmat. Ha óránként kifogyna a söröshordó, se lehetne megérezni, mert a keg fejet levéve, és hordót cserélve rögtön mehet minden tovább. Kisebb helyigényű, az italhűtő nem foglal sok helyet.

Hátránya:

- drága

- az italhűtő kapacitása sem véges, folyamatos csapolásnál már nem olyan hideg a sör, az italhűtő néha nem bírja

- a söröshordő és sörvezetékek szobahőmérsékleten (ez néha 30C-ot jelent) vannak.

Viszont abból, hogy a kocsmában a régen megbontott sör esetleg egyre rosszabb ízű, nem szabad semmilyen következtetést levonni a házi módszerre vonatkozóan.

 

Hiszen az olcsóbb, és a sörcsapot (meg sokszor a co2+reduktort) kivéve MINDEN hűtött, 3-4 C-on van. Nem is romlik meg a megbontott kegben levő sör több hónapig sem.

A sörvezetéket/csapot itt is kell néha (2-4 hetente) tisztítani, de ritkábban, és nem bonyolult.

 

Jelezzétek, ha esetleg van igény egy ezzekel kapcsolatos tanfolyamra.

 

 

 

Előzmény: barbon1 (23602)
Márton Gúnár Creative Commons License 2016.05.30 0 0 23606

Sziasztok!

A tapasztaltabbak tudnának nekem segíteni mosott élesztővel való oltás ügyben? Az előző főzés alján maradt szép világos krémes trutyit átmostam ahogy a nagy könyv írja és a hűtőben pihen. A kérdés az, hogy mennyit tegyek a következő főzéshez belőle. Gondolom célszerű startert készíteni és azt használni. US-05- ről van szó és egy normál ivós,alap Ale lenne a következő project. Sejtszámláláshoz az ég világon semmim nincsen, ezért hagyatkoznék inkább a rutinosabb sporik tapasztalatára. Előre is köszi a segítséget! 

superz76 Creative Commons License 2016.05.30 0 1 23605

Sör esetében a Kriek az meggyet jelent. https://en.wikipedia.org/wiki/Kriek_lambic

Természetesen a belgák is ismerik, nem hungarikum, bár jelentős mennyiséget termelünk. Amúgy a cseresznyéből nemesítették. Meg kell próbálni mindkettőt.  

 

Előzmény: kit6263 (23603)
kit6263 Creative Commons License 2016.05.29 0 0 23604

http://byo.com/hops/item/679-fruit-brew-part-2-techniques

Ez nagyon jó cikk. A másodlagosban adja hozzá a Campden-el (olaszsped) sterilizált gyümölcsöt.
Nem kell megfőzni a "mini-must" megtartja a gyümölcs karakterét nem lesz kompótos a sör.
Alapsörnek mit javasoltok ?
Sernevelés Summer Ale vagy olasz féle búzasör csomag ?
Kicsit magasabb alkohol biztosan sterilebb..

Előzmény: kit6263 (23603)
kit6263 Creative Commons License 2016.05.29 0 1 23603

Meggysör
Nem vagyok nagy szakértő, de úgy tudom a Kriek inkább cseresznye mint meggy.
A mi meggyünk nem sok helyen van a nagyvilágban.
Lehet hogy keverni kell a cseresznyével.
Valaki esetleg tud egy tuti lefőzhető Kriek klón receptet ezoterikus beszerezhetetlen alapanyagok nélkül.
Az olasz féle meggy sör frissen állítólag nagyon finom. Sajnos még nem ittam. Egy ismerősöm viszont állottat kapott, barna habbal. Az borzaszó volt.
A net-en múltkor túrtam egyet...ott megfőzte a meggyet (kép alapján az is inkább cseresznye volt).
A szirupoknál azt írják, hogy 5 nap után elkezd erjedni.
Norbi Update szörp az biztosan nem erjed meg. Múltkor egy narancs felbontva volt a konyhapulton vagy fél évig. Olyan bűn rossz volt, hogy senki sem itta meg.
Fél év után amikor kiöntöttem, ugyanolyan volt mint kibontáskor.



barbon1 Creative Commons License 2016.05.28 0 1 23602

Kösz a választ.Az első pontot ismerem,évek óta használom.A másik kettő, pontosabban a harmadik válaszod izgalmas számomra ugyanis van KEG-em is szénsavam is csak még úgy nem pakoltam a kettőt össze,mert 20 liter sört nem tudok azonnal meginni. Az csak esetleg alkalmanként valami összejövetelre ok.Az eltarthgatósággal meg a megkezdett KEG-ben lehetnek problémák,gondolom plusz még a csapoló és a csövekben megsavanyodhat a sör mint az olyan vendéglátó helyeken ahol kevés a fogyasztás.Ezt szeretném elkerülni és inkább palackozni a sört. Ehez kérnék segítséget.

Előzmény: macokk (23596)
zsolt_lak Creative Commons License 2016.05.28 0 0 23601

kicsit gyorsan válaszoltam .....

 

 

van Corny keg-em, hűtve sörcsappal. Flekkenezni megyek nem akarok nagy cuccot cipelni ezért egy nyomás alatti palackozót szeretnék építeni. A Te ötleted is jó, de most már beszereztem mindent ami ehhez kell

(kivéve 50 cm 10mm réz cső)

 

http://byo.com/hops/item/361-build-a-counter-pressure-bottle-filler-projects

 

ezt megépítem és ezzek tervezek palackozni.

Üdv,

Zsolt

Előzmény: macokk (23595)
pkl Creative Commons License 2016.05.28 0 0 23600

Köszi a válaszokat! Majd akkor megpróbálom a recept szerint. Bár lehet kevés lesz a 20 literes erjesztő?

4harmad Creative Commons License 2016.05.28 0 0 23599

Hát a helyzet az, hogy amit mellèkelnek leírást az mind  egyforma, persze a nagybetüs rèszt kivève.

 

Előzmény: pkl (23597)
kit6263 Creative Commons License 2016.05.28 0 0 23598

Tegnap főztem
Ma már jónagyokak büfizik...percenként többször is.
Több mint 20 liter sörlét kaptam 1.049 lett telibe.
Kicsi foszfor savat azért löttyintettem bele.
Beleöntöttem a fűszereket és 12 percig forraltam...azért pár narancs darabot kibányáztam az iszapból és betettem erjeszteni.
Ha lefut a zajos, majd kiszedem.
Kiváncsi vagyok milyen lesz !!!!!

Előzmény: pkl (23597)
pkl Creative Commons License 2016.05.28 0 0 23597

Sziasztok! Készített már valaki Hoegardent olaszos csomagból? Mennyire jó a hozzá kapott leírás? 

52°C on 30'

64°C on 45'

68°C on 45'

74°C on 20'

macokk Creative Commons License 2016.05.28 0 0 23596

1. Nem szénsavas, nem hideg, nyomás alatt nem levő sör kerül a palackba plusz cukor, és lezárás utáni kis erjedéssel alakul ki a bubi. (Általános, kisebb eszközigényű módszer)

2. Zárt nyomásálló tartályban kell elérni a megfelelő co2 szintet, ( erre vannak módszerek, táblázatok stb. Fontos az idő, hőmérséklet és a nyomás, nomeg a sör típusa) majd ezután lehet (nyomás alatt) palackozni. De minek? Az egésznek általában az a lényege, hogy ne kelljen a palackozással bajmolódni. Ha a tartály, pl. Corny keg hűtött és megfelelően méretezett sörcsap csatlakozik hozzá, irány a csapolt sör!

Előzmény: barbon1 (23594)
macokk Creative Commons License 2016.05.28 0 0 23595

Akkor nem értem. Ha nincs hűtve a keg, és nincs sörcsap, akkor hogy jön ki a kegből a megfelelően bubis hideg csapolt sör 2 cm habbal?

Marha nehéz úgy tanácsot adni, hogy fogalmunk dincs egymás cuccáról és szándékairól.

Előzmény: zsolt_lak (23592)
barbon1 Creative Commons License 2016.05.27 0 0 23594

Van olyan valaki közöttünk aki otthon van a nyomás alatti palackozásban?

Szeretnék átállni rá,de sajna nem ismerem a pontos részleteket.Eszközök,nyomásértékek stb.

 

Előzmény: zsolt_lak (23592)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.27 0 1 23593

Ma főztem egy single hop amerikai IPA-t.

 

Hát... eléggé elkalkuláltam a dolgot, sokkal nagyobb boil és batch size lett, mint számítottam. Legközelebb már tuti nem csinálok ekkorát, mivel a főző- és erjesztő eszközeim már nem bírnak el ekkora adagot.

Komlónak Amarillo-t használtam, IBU olyan 50-re volt belőve (kevesebb lett, mivel nagyobb volt a boil size)+ elsődleges végén 5 nap hidegkomló. Nekem aztán bárki bármit kamuzhat a narancsról meg a mandarinról, ez PONT ugyanolyan, mint egy Cascade. Jó, talán kevésbé "zöldséges" (petrezselymes) és a citrus erősebb, de vakteszten meg nem mondanám a különbséget köztük. A legközelebbi már izgalmasabb komlóval lesz főzve, Citrával (gondolkozok még egy single hop Galaxy-n, illetve egy Mosaic-on is.)

 

Az OG is igen csekély lett, 1.061. Tehát a nap egy szóval jellemezve: katasztrófa.

Ti mit tanácsoltok, ha egy sima pale ale - Crystal 45 kombót használok (tehát kihagyom a szokásos Vienna vagy München special maltot), úgy nagyon unalmas lenne? Esetleg Crystal-t hagyjam ki, és mehet a pale ale - München?

zsolt_lak Creative Commons License 2016.05.27 0 1 23592

pont ez nálam a helyzet....

 

elkezdtem összeszedni a cuccokat sok minden megvan már még 50 cm félkemény rézcsőből keresek 10 és 15mm (mindenhol méteres a kiszerelés) eset meg valami olyat amivel az italtömlőt tudom csatlakoztatni a 1/2" belső menetes csapokhoz. A többit már megvettem :)

 

Zsolt

Előzmény: macokk (23591)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!