Keresés

Részletes keresés

barbon1 Creative Commons License 2014.10.26 0 0 19564

Nyugodtan átfejtheted másodlagosba,nem írtad mennyi a fajsúlya.

Előzmény: Butters_ (19563)
Butters_ Creative Commons License 2014.10.26 0 0 19563

9 napja erjed egy söröm a fajsúlya már pár napja változatlan viszont a hab (krausen)  nem esett még össze. Szeretném atfejteni másodlagosba mit tanácsoltok mit csináljak? Külföldi fórumokon azt írják rakjam be hűtőbe és akkor össze esik a hab. Ti mit csinálnatok? 1272 american ale II az élesztő többen írták angol fórumokon hogy a hab nem esett össze ennél az élesztő típusnál. 

HomeBrewer Creative Commons License 2014.10.25 0 0 19562

Gondolkozz alsóerjesztésben ha úgyis türelmes vagy :) Annak 10-15 fok kell, és rengeteg idő, de meghálálja. S-23-at például ajánlom.

Előzmény: szabolacko (19561)
szabolacko Creative Commons License 2014.10.25 0 0 19561

Köszönöm!

A pincém jobban tudja, mint én. :-)  Szinte szó szerint így zajlott. 22 fokról kb. napi egy fokot csökkenve 17-re ment a cefre. Nyitva voltak a pinceablakok és jobban átvette a kinti változást. Tegnap aztán felhoztuk . 1.052-ről 1.020 lett és dolgozik még újra. Én terveztem egy másodlagos kondícionálást a 15 fokos pincében. Elsősorban a tisztaság miatt 2 hetet.  

A lágerezést át kell gondolnom, ehhez külső segítségre lesz szükségem. Egyébként az érlelésről annyit, hogy egy nyár elején készült üveg most jött elő (az utolsó). És sokkal jobb,mint amilyen volt mikor megittam. Teljesen letisztult az íze. Szóval a télen kell főznöm nyárra. Csak a pincehőfokkal lesz baj. Mi az, aminek erjedéskor jó 15 fok alatti pince?    Köszönöm mégegyszer a választ!                

Előzmény: Smürc (19559)
HomeBrewer Creative Commons License 2014.10.25 0 0 19560

Nekem is ez a halálom:

Én: - Főztem witbiert!

Haver: - Az milyen?

Én: Belga jellegű fűszeres búzasör.
Haver: - Van citromod?

:D

Előzmény: Smürc (19559)
Smürc Creative Commons License 2014.10.25 0 0 19559

A barna újrapalackozását hogy érted? Egy kis élesztős oldatot tennél az üvegekbe és újrakupakolás? Cukrot már beletetted csak valószínüleg még nem erjedt le! Felbontáskor elszökhet egy kis co2, de nem sok, a 10g/l pedig úgy is elég sok cukor volt.

A palackozócukor édessége nem érezhető a sörön? Nem lehet, hogy elszámoltad a cukormennyiséget palackozáskor? Én jártam már úgy, hogy 4g-ot akartam félliteres üvegenként, de literenként tettem ennyit. Először kevés volt, de egy hónap múlva teljesen jó lett a bubi. Valószínüleg még az erjedésből is volt maradék cukor. Nálad is van valamennyi bubi, mint írod, tehát dolgozik az élesztő, csak valamiért lassan (mondjuk kevés van). Lehet csak várni kéne még két hetet.

 

A wit-hez: Németh Anti írja a búzasör erjesztésvezetésénél: "A búzasör tulajdonképpen egy hibrid sör. Vagyis egy felsőerjesztésű élesztővel erjesztik, de az erjedés után lágerezik. Nem beszélve arról, hogy az elsődleges erjedés hőmérséklete is igen fontos.A beoltást 20 fokon kell végezni és ezen a hőmérsékleten kell tartani 24 órát, aztán napi egy fokot csökkenteni a hőmérsékleten és végül 17 fokon kell befejezni az elsődleges erjesztést."

Lehet, hogy a pincéd egész jól tudja... :)

Aztán így folytatja:"Amikor vége a főerjedésnek, házi körülmények között az a legjobb megoldás, ha lepalackozzuk 10 g/ liter cukorral, hagyjuk egy hétig 17 fokon, hogy kialakuljon a szénsav és utána üvegben lágerezzük. Erre a célra a legalkalmasabb egy hűtőszekrény, amiben elfér a teljes mennyiség és van hőfokszabályzója.  A lágerezést 4-5 fokon végezzük legalább 3-4 hétig, de az sem baj, ha hosszabb időt hagyunk rá.

A lágerezés után azonnal fogyasztható, nem kell tovább érlelni, mert a búzasör az egyik olyan típus, ami frissen (fiatalon) a legfinomabb. És a fogyasztáskor NE rakjunk bele citromkarikát!!!

 

Előzmény: szabolacko (19556)
Smürc Creative Commons License 2014.10.25 0 0 19558

Szerintem a nyomáscsökkentőn szereplő érték a maximális átfolyást jelentheti, de a készülékeden (gázzsámoly?) lévő szabályzószelep, sőt magában a fúvóka is csökkenti az átbocsátást. Ha jó a mérleged, az korrekten mutatja gázfelhasználást. Régebben én is megmértem néhány főzésnél a gázfelhasználást, hogy lássam a költségét.

 

Előzmény: Steiner VCF (19557)
Steiner VCF Creative Commons License 2014.10.24 0 0 19557

Van egy gázpalackom ami elvileg üresen 7 kilós a rá ütött és festett szám szerint. Beletöltöttek 11-12 kg gázt. 

Használtam egy olyan nyomáscsökkentővel 9 órát amire az van írva, hogy 1.3kg per óra.

Ezek alapján már nagyjából el kellett volna fogynia az egész gáznak. Mikor lemértem a palackot 12-13 kilót mutatott, azaz majdnem meg van még a gáz fele ezek alapján.

 

Mi történhetett? Bele merjek még kezdeni vele főzésbe vagy elfogyhat mondjuk 5 perc után és annyi a sörnek?

szabolacko Creative Commons License 2014.10.22 0 0 19556

2 hete palackoztam egy malátakivonatból főzött barnát taurus és saaz komlóval készült kevés barna kandiscukor is került bele. 10gr/ literrel palackozódott, mégis sokkal kevésbé bubis, mint az eddigi palackozásaim. Us 05 élesztővel készült és egy hétig szobahőn volt palackozás után. Mit hibázhattam? Palackozzam újra?

Közben megfőztem az acerola féle vitet. Isteni illatok jönnek erjedéskor. Viszont most kihűlt a pince 16 fokra, nagyon meglassult az erjedés, de csak pénteken tudnám felhozni melegebb helyre, újraindul vajon?

Köszönöm a válaszokat!

goagil Creative Commons License 2014.10.22 0 0 19555

http://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/view/175249/abara-apa

 

elvileg ez készül. OG századra ennyit mértünk. A jódpróba is sikerült. Első sör amiben hiszek :)

Előzmény: goagil (19554)
goagil Creative Commons License 2014.10.22 0 0 19554

kis késéssel, de beindult szerencsére

Butters_ Creative Commons License 2014.10.22 0 0 19553

Leírás szerint be kéne neki,  15-20 fok az ideális 

Előzmény: goagil (19552)
goagil Creative Commons License 2014.10.21 0 0 19552

Hali. Safale 04nek 18 fokon be kellene indulnia, igaz?

Csutka Rozi Creative Commons License 2014.10.21 0 0 19551

Üdv néktek!

 

talán ti tudtok segíteni, fenyérmirtuszt (sweet gale, bog myrtle) hol lehet szerezni? Sörhöz kéne, azért ide jöttem! :-)

előre is kösz.

CsR

 

olasz66 Creative Commons License 2014.10.21 0 0 19550

Sziasztok !

 

A sörfőzőbolt a  4 napos ünnep alatt zárva tart.

Butters_ Creative Commons License 2014.10.21 0 0 19549

Előzmény: Butters_ (19548)
Butters_ Creative Commons License 2014.10.21 0 0 19548

Mellékeltem egy képet is

Előzmény: Butters_ (19547)
Butters_ Creative Commons License 2014.10.21 0 0 19547

Ír moszatot használ valamelyikőtök? Hogy működik? Az erjesztom alján ilyen nagyobbacska darabok vannak leulve ez az ír moszat hatása? 

Smürc Creative Commons License 2014.10.20 0 0 19546

Egyszer barátom zabos stoutja "ugrott ki" a stílusból 1081-ig. 1020-ra erjedt le és igen elégedett volt vele, csak dícsérni lehetett.

Előzmény: Babar66 (19544)
Babar66 Creative Commons License 2014.10.20 0 0 19545

Magyarul pimpó, vagy borvirág. Nem kell ettől "magyarabb" szó. (Borászok rémálma...)     :)

Előzmény: acerola (19541)
Babar66 Creative Commons License 2014.10.20 0 0 19544

Olyan 1,085-86 lett.  (Eddig 1,070-nél többet még nem csináltam...)

Előzmény: Smürc (19538)
mik12345 Creative Commons License 2014.10.20 0 0 19543

Erről a karácsonyi sörről mi a véleményetek? 10 percig kell forralni a fűszereket, aztán erjesztés alatt végig az erjesztőben tartani. Fertőzésveszély mennyire áll fent durvára darált fűszerekkel (por formában nehéz lenne megoldani a sörből való kivételt)?

 

http://meinsudhaus.de/bier-rezepte/obergaerige-biere/lebkuchen-bier/

acerola Creative Commons License 2014.10.20 0 0 19542

Ja egyébként a vadélesztős fertőzéstől nem lesz feltétlenül kuka sör. Gyakran direkt használnak ilyen törzseket. Például brettet. Az imperial stout-ban még elég sok erjesztetlen szénhidrát marad. Ha mégsem sikerült legyűrnöd, akkor eldolgozgathat az üvegben. Például a brett sokkal lassabb mint a sörélesztő. Viszont idővel nagyon szárazra erjeszt. Közben termelhet gyümölcsös észtereket. Lebontogat melléktermékeket, savakat. Vicces illatokat (pl.: lópokróc) produkálhat.

Időnként nézz rá a sörre, nem növekszik-e a nyomás.

Előzmény: acerola (19541)
acerola Creative Commons License 2014.10.20 0 0 19541

Valószínűleg valami vadélesztő támadta meg a sört. Ezek szoktam a felületén borvirágot vagy más néven pimpót képezni (van erre valami jobb szó magyarul? angolul pellicle).

Ezt a kénezős dolgot hogy csináltad, mennyit használtál? Érdekes, hogy a sörélesztőt nem irtottad ki a kénezéssel.

 

Előzmény: danylp (19539)
danylp Creative Commons License 2014.10.20 0 0 19540

Azt még azért hozzátenném, hogy a felső kb 5 centi folyadékréteget a porral a tetején kiöntöttem, alulról engedve palackoztam a maradékot.

Előzmény: danylp (19539)
danylp Creative Commons License 2014.10.20 0 0 19539

A múltkor főztem egy Imperial Stoutot és gondoltam másodlagosban kicsit trükközök, beáztattam mézes Jack Daniel'sbe egy kis tölgyfacsipszet 24 órára aztán komlózsákba be és mehet pancsolni a Fekete-tengerbe. 2 hétig volt benne minden gond nélkül, aztán egyik nap ilyen lisztszerű fehér por telepedett meg az egész tetején a komlózsáktól kiindulva (nemespenész??) és az egész cuccnak stout helyett iszonyú erős saison szaga volt, rendesen banánfarmon éreztem magam. Gondolkodtam mi legyen, végül arra jutottam hogy beoltom a cukorral, egy kis borkénnel és végül palackozom, így ha van benne valami vad vagy baci nem kell üvegszilánkot takarítanom a pincében. Tegnapelőtt, két héttel a palackozás után félve nyitottam rá egyre, a csatos dugó halkan szisszent, majd nagy meglepetésre pörkölt aromákat (na meg alkoholét) éreztem. Kóstolásra nincs semmi mellékíze, egyelőre még elég alkoholos, a szénsav lehetne picit több, de a lecsengés tisztán étcsokoládé. Szerintem 2-3 hónapon beül eléri a legjobb formáját. 
Tanulság: Nem biztos, hogy ami ránézésre kuka az tényleg az :)

Előzmény: Babar66 (19537)
Smürc Creative Commons License 2014.10.19 0 0 19538

Mégis meddig "urott ki"?

Előzmény: Babar66 (19537)
Babar66 Creative Commons License 2014.10.19 0 0 19537

A jómúltkor nekiálltam megfőzni a "karácsonyi sört", egy jó erős feketét, mert azt még asszonykám is elnézi nekem, mert Ő is szereti. 5 kg Müncheni, fél-fél kiló karamell és 15-15 deka jó erős festőből a szokásos, jól bevált módszeremmel, komlóforralás után lett majdnem 25 liter lé. Na, ekkor megmértem, hogy mennyi lesz az induló és kivert a víz: a fokoló elsüllyedt mint a kavics. 1,020-ig jött ki. Nem értettem mit ronthattam el. Na, mindegy, gondoltam, ki nem öntöm. Futás Olaszhoz, gyorsan vettem egy fél kiló spraymaltot, megy egy fél kiló cukor. Gondoltam, csak lesz valami. Ismét megmértem: alig lett több. ???

Csak akkor vettem észre, hogy a fokolóm kilyukadt, és falsot mutat. Rohanás vissza Olaszhoz, vettem egy új fokolót, ami meg majd kiugrott a mérőhengerből. Úgyhogy lesz egy érdekes "karácsonyi söröm", ha a T-58 megbirkózik vele...

Sziasztok!

Előzmény: dudu 452 (19536)
dudu 452 Creative Commons License 2014.10.18 0 0 19536

Sziasztok!

 

Tud valaki valami jó KARÁCSONYi sörreceptet az Olasznál beszerezhető alapanyagokból?

Már nagyon sürget az idő.

 

Köszi: H.Zsolt

Doppler prefektus Creative Commons License 2014.10.18 0 0 19535

Múlt héten 6 napot töltöttek 22 fokban, aztán megint lekerültek hűvösebbre. Ha beindult és erjedt, akkor legalább oldódik is a sörlében az alacsonyabb hőfokon. Meglátjuk, köszönöm az észrevételeket!

 

Egyébként ha az egyes élesztőtörzsek erjesztési idejével vannak tapasztalataitok és nem titkosak, én pl. megköszönném, ha leírnátok őket.

Előzmény: acerola (19534)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!