Keresés

Részletes keresés

efraim77 Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18508

itt a képeken jól látom hogy a maláta cefrézés egy zsákszerű anyagban történik..? ez lényegesen egyszerűsíti a szűrést...nem?

Előzmény: KajkiBeer (18506)
efraim77 Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18507

megvolt az első főzésünk:) összesen 9 liter lett. a kezdeti 10 liter+b 5 liter máslóvízzel először gondoltam nem forr el belőle ennyi..de elfort pótoltam is utánna vizet a forralás közben de lehet kicsit többet kellett volna:) de remélem attól még jó lesz. szűrés nem egy egyszerű történet azon még van mit finomítanom:) egyébként szép tiszta sötét sárgás lé került az erjesztőbe eddig bizalomgerjesztő még az illata is.

KajkiBeer Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18506
Előzmény: NorbiKa89 (18449)
KajkiBeer Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18505

Sziasztok!

 

Ha a forralás végén adom hozzá az aromakomlót, s hagyom állni 20-30 percet (hop back), ez idő alatt lefedhetem a fazekat, vagy inkább hagyjam párologni?

marzen Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18504

Nekem ugyanilyen kérdésem volt,csak az oktoberfest csomaggal kapcsolatban!küldtem egy mailt az Olasznak,az üzlet cimére pár hónapja,de azota sem jött válasz!Lehet szakmai titok az összetevök leirása,vagy csak kitartóbbnak kellett volna lennem! :)

Előzmény: Törölt nick (18497)
marzen Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18503

Köszi! :)

Utánaolvastam!rápróbálok az N Propanolos fertötlenitöre,végülis alkoholos szer,és öblités nélküli,ami fontos,h ne kelljen sok idöt tölteni ezzel! :) hasonlo,mint az általad emlitett food-septes!és hanyagolom az oxi-t,ami még fertötlenitö státuszban sincs! :D

Előzmény: Schwiegelhofer (18495)
RobotSheep Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18502

Sziasztok,

 

Mi a véleményetek arról a technikáról, hogy főerjedés és lefejtés után az újabb erjeszteni kívánt sörlevet közvetlenül a korábbi élesztőre fejtem? Olvastam mindenféle pro és kontra érveket. Itt van esetleg valakinek saját tapasztalata? Hogyan kerülhető el, hogy alul/túloltsam a sört?

 

Köszi a válaszokat

toni888 Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18501

Köszi szépen!

 

Előzmény: zizibalazs (18500)
zizibalazs Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18500

Kívülre. A menet önmagában sosem tömít.

Előzmény: toni888 (18499)
toni888 Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18499

Sziasztok! az erjesztő vödrön a csapnál kívülre v belülre megy a gumi?

Zsoltyka_ Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18498

Sziasztok!

 

kubkomatyko írásai alapján elkezdtem én is gondolkodni a keg-be történő palackozáson. Nagyon érdekesek a képek amiket feltett.

A kérdésem az lenne, hogy mennyiben kell a palackozási eljárást módosítani ha CO2 patronnal szeretnék utána dolgozni?

Normál esetben (üveg, party hordó) ugye a palackozáskor hozzáadott cukor végzi a szénsavasítást.

 

Megosztaná valaki esetleg a tapasztalatait?

Bocsánat ha butaságot kérdezek vagy tudatlan vagyok.

 

Köszönettel: Zsolty

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.23 0 0 18497

Sziasztok!

 

Nekem is hasonló lenne a kérdésem.

Meg tudjátok  mondani, hogy az Olasz-féle Müncheni sörfőző csomagban milyen komló(k) van(nak)?

 

köszönöm

Előzmény: Lazly__ (18496)
Lazly__ Creative Commons License 2014.04.22 0 0 18496

Sziasztok!

 

Alapvetoen olvasos tipus vagyok, reg kovetem a forumot, de most a tapasztaltabbaktol szeretnek segitseget kerni.

 

Ma voltam Olasznal, ahonnan az elso ket sorfozo csomagomat vettem meg marciusban, mind a ketto nagyon finom volt, viszont szerettem volna a recepttel jatszani. Sajnos a pontos komlo fajtat hirtelen nem tudtak megmondani, ugyhogy hoztam az alabbiakat:

- 5,5 bohemian

- 30g aurora (20g, 70min)

- 30g saaz (20g, 15min)

- 12g brewferm top (2 zacsi)

 

Ez lenne a harmadik fozetem, 25l a cel a palackba, 30 literes az erjeszto, 36 a fazek. Viszont az elso, ami nem csomagbol lenne. Itthon lattam, hogy az auroranak annyira nem magas az alfasav tartalma. Picit felek tolle. Az Olasz fele Pils csomag sore nagyon izlett, a komlo szurest kihagytuk, igy csak az erjesztes alatt ulepedett ki a komlo, nagyon kellemes komlos ize lett a vege. Most is valami hasonlot szeretnek. Mit javasoltok, mennyi komlot rakjak? Lehet Aurorabol mehet a teljes zacsi is?

 

Koszi! :)

Schwiegelhofer Creative Commons License 2014.04.22 0 0 18495

Marzen!

 

Szerintem keress itt rá a "hypo", és "fertőtlenít" szavakra, aztán olvasd el a boltban, hogy a kiválasztott szer mire való, és dönts ezután.

De semmiképp ne keverd a tisztítást a fertőtlenítéssel.

Aztán meg írd le a tapasztalataidat nekünk is :-)

Előzmény: marzen (18490)
Smürc Creative Commons License 2014.04.20 0 0 18494

Ha végképp nem derül ki és finom illata van, akkor hidegkomlózáshoz nagyon jó lehet. Ott nem számít az ismeretlen alfasav. Csak az lehet bosszantó, ha nagyon jó lesz. Nem tudod, hogyan ismételd! :)

Előzmény: bazzser (18492)
Smürc Creative Commons License 2014.04.20 0 0 18493

Én úgy jártam, hogy tavaly nyáron elvileg többünk számára vettem 100g élesztőt, ami már akkor egy szétporciózott adag volt. Miután felbontottam a csomagocskát a használathoz, a maradékot jobb híjján egy kis csavaros üvegben, hűtőben tartottam.A főzőtársak sajnos eléggé passzívak lettek, így gyakorlatilag rám maradt. Közben én is akartam más fajta élesztőt is használni, így lassan fogyott. Amikor használtam belőle, nyilván ki kellett mindig nyitnom az üveget. Végül az utolsó adagot a múlt héten "üzemeltem be". A szokásos módon először tiszta vízben feláztattam, majd egy félóra múlva kis sörlével "megetettem". De már a tiszta vízben szépen felhabosodott, majd az etetés után is és a sörlében is úgy működött, mint frissen.  Szóval, lehet, hogy nem kell annyira félni a levegőtől, ha legalább egy sötét hideg hűtőben van az élesztő.

Előzmény: ska002 (18491)
bazzser Creative Commons License 2014.04.20 0 0 18492

Olyankor mi a teendő, ha van egy bontatlan csomag komlóm, de a címke valahogy leszakadt róla, és fogalmam sincs már, hogy miféle? :)

M. Gábor: Valahogy visszalehet nézni azokat a google-es űrlapokat, amiket rendelésnél töltögettünk ki? Abból talán valahogy sikerül rájönnöm, hogy mi lehet ez.

ska002 Creative Commons License 2014.04.20 0 0 18491

Az erjedés elkezdődött végre tegnap este. Már lerágtam az összes körmöm.
Nottingham élesztőt nem veszek többé. (Bár lehet, hogy tényleg nem az élesztővel van baj, hanem azzal, hogy szétporciózzák és levegőt kap...) Mindenesetre mostantól gyári csomagolású élesztőt veszek.
Legközelebbre már megvan a T-58. Megvettem, hátha újra kell indítani a sörömet. Hál istennek nem kellett.

marzen Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18490

Propanol alapu szerek használhatok fertötlenitésre?azt olvastam rola,hogy sebészi bemosakodáshoz használják,öblités nélkül..elfogyott a chemipro oxi-m,és gondoltam lecserélem vm másra,mert nem sok jot irtatok rola! :)

bazzser Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18489

Ez a KEG-ezés egyre szimpatikusabb, csak még helyet kéne találni egy fagyasztóládának valahol. :)

kubkomatyko Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18488

Utánanéztem, az elso wit-emet tavaly nov kozepén toltottem bele és február kozepén palackoztam belole az utolsókat-kituno sor volt (persze érlelodott cca 2C°mellett), most a januári fozetem (alsoerjsztésu lager) még nem kóstoltam, de január Kozepe óta benne van, és 2-3C°-on remélem semmi baja nem lesz, májusban akarom megbontani.

Ha van hutoládád és 2-4 fokon tudod tartani, szerintem semmi baja nem lesz...sot! Nem tudom, milyen sor, de tulajdonképpen ha CO2 vel van tele a hordó, akkor nincs mitol megromolnia, esetleg az ize majd változik.....barbatrukk: a CO2 nehezebb mint a levego, és ha nem birizgálod a hordót, és néha kifujsz belole picit, akkor a nehezebb CO2 marad csak a hordóban ;)

Előzmény: gyapot vfr800 (18455)
kubkomatyko Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18487

Az egész folyamat tulajdonképpen semmit se változik, csak palackok helyett hordóba fejted le az erjesztett fiatal sort, és itt torténik a másodlagos érés, ill. ászokolás, ha van ászokoló huto/fagyasztóládád, ahol cca 2-3 C°-ot tudsz teremteni (pl. egy kulso termosztát segítségével, mint ez pl. http://www.ebay.co.uk/itm/Temperature-Controller-Thermostat-Aquarium-STC1000-Incubator-Cold-Chain-Temp-/191134154207?pt=UK_Sound_Vision_Other&hash=item2c807bbddf).

A cornelius tulajdonképpen egy rozsdamentes nyomástartály saját biztonsági szeleppel ami kézzel is mukodtettheto (a fedolapon a karikával). Tehát ha tul korán volt lefejtve, akkor lehet belole kiereszteni, vagy fordítva, épp dúsítani is CO2-vel. Tehát a szódászsifon-patron hasonlítás helyes, annyi kiegészítéssel, hogy a CO2 bemenet csove a folyadékszint folé ér. A dúsulás akkor is végbemegy, ez fizika – nem olyan gyorsan ugyan, de a CO2 oldódik a folyadékban-sorben, ido kell neki (pl. pár nap), és minél hidegebb, annál tobb oldódik benne. Linkeltem itt korábban egy táblázatot is, ami a sortipustol és homérséklettol fuggoen a karbonizációnak megfelelo egyensúlynyomást adja meg (ugye megint az egy fonalas blog hátránya amit az elobb írtam...).

Sokkal kényelmesebb, mint a palackok, mert sokkal toleránsabb az ember idejéhez :-) ha pl. felsoerjesztésunel reggel, munka elott még túl korán lenne lefejteni, de este, mikor hazaér munkából, már rég lecsúszott mindenrol. A hordóval nem gond, ha reggel huzza le, akkor talán ereszteni fog kelleni CO2-t a hordóból, de az se baj, ha este huzza le cukor hozzáadással, vagy anélkul, és a hordóban dúsítja fokozatosan - felnyomatja CO-val pl. 1-1,5 atm-ra (a hordók azt hiszem 4,5-6 atm-ig vannak tervezve és a bizt. szelep 4 korul nyit), ami a kovetkezo napra leeseik mondjuk 0,6-ra, Nem kell megijedni, a hordó nem ereszt, hanem a CO2 feloldódott a sorben, és ezt ismételni addig, amíg a felnyomatás után már nem esik vissza a nyomás (persze az adott tipusu sorre megadott nyomásig adott homérsékletnél a táblázat alapján), tehát a sor telített lett CO2-vel adott homérséklet mellett.....és mehet a csapra, ha már megérett az ideje! ;)

Palackozni az elobb említett ellennyomástoltovel lehet, az elso és utolso 1-2 sor élesztosebb, de kozte tiszta, éleszto mentes sor kerul a palackba.

Előzmény: HegyenVolgyon (18483)
kubkomatyko Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18486

Sziasztok...na jo, ismét belevágok, mivel az elobb már megvolt a hozzászólásom, de a kép feljátszása kozben  „valahogy“ eltunt....

A témához, hordót tolem is lehet rendelni, kínáltam is itt jó pár oldallal ezelott és jelentkeztek páran Mországról is, remélem azóta boldog használói a KEG-eknek! J A normális KEG-tol eltéroen megvan az a jo tulajdonsága, hogy nyitható fedele van, és otthoni korulmények kozott is ellenorizheto, tisztítható.

A hozzávaló dolgokat itt vettem nálunk Szlovákiában, ill. munkámból kifolyólag (anyagbeszerzés) vannak olyan kapcsolataim, hogy be tudok szerezni olyan dolgokat is, amiket azért nem talál az ember a „kifli mellett a gazdaságosban“ ;) itt viszont jól jonnek.

A hordók mosás után használatra készek, tomitéseket nem kell rajta jelenleg cserélni, idovel esetleg, de ezek normál O-gyuruk, amiket szakboltban konnyen lehet venni, ha a régit megmutatja az ember. Jó, ha van hozzá CO2 palack reduktorral. Ezt a gáz oldali csatlakozófejen keresztul (http://www.gastroquality.hu/hu/premix-g%C3%A1z-oldali-csatlakoz%C3%B3-fej) lehet csatlakoztatni John Guest gyorscsatlakozóval (a 7/16“ belso menetut 3/8" italtomlore) és italtomlovel (én a 9,5x6,7mm-eset használom) a corneliushoz.

A termék oldali csatlakozó (a fekete, és más mint a gázra való szurke!) csove belulrol egészen a hordó aljáig ér, hogy maradéktalanul ki lehessen uríteni. A termék oldalról ugyanígy lehet a sorcsapra menni, vagy egyenesen, ismét redukciókkal a sorcsapra, aminek a térségunkben általában 5/8“ kulso menete van.

Jól jon még egy nyomásméro a hordóra a belso nyomás ellenorzéséhez

,

esetleg egy ellennyomástoltó

, amivel aztán palackozni lehet a hordóból a sort mit itt teszi a srác http://www.youtube.com/watch?v=2NrjcNjRHpE , ezeket tudok hozzá kuldeni szintén, ha lenne komoly érdeklodés, vedd fel velem mailen a kapcsolatot a kubkomatyko(kukac)post(pont)sk –n.

A videomegosztón egy csomó néznivaló van ezekrol a hordókról NC KEG vagy homebrew kegging cimszó alatt...

 

UI:Jut eszembe, nem értem, miért nem inkább a sorfozos-infos oldal a menobb, ahol témakorok szerint osztályozva vannak a dolgok, ki mit keres, megtalálja és nem veszik el a tudás....itt Sk/CZ-ban is és német nyelvteruleten is inkább ilyen oldalakat használnak, nem egy folytonos fonalat. Megfontolandó lenne talán fokozatosan oda átpártolni véleményem szerint....megj: kulonben semmi kozom ahhoz az oldalhoz, még mielott vki megvádolna ezzel!

Előzmény: ghali (18482)
ska002 Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18485

kivettem a kotyogót, belekukucskáltam a vödörbe, kissé habos a teteje, tehát elvileg beindult valami. Remélem. Meg azt is, hogy a levegőtől nem lesz baja.
T-58 élesztővel kapcsolatban van valakinek tapasztalata? 
Mert asszem ezt a nottingham-et el fogom felejteni....

Előzmény: HegyenVolgyon (18481)
ska002 Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18484

El tudok adni neked ilyet (pontosabban 30 literes keg. Ha az is jó.) 
Van egy sörözőm, nekem mindegy, hogy a gyár fizeti ki a hordócserénél, vagy te....
Megnéztem a számlát, br. 10.204,-HUF

Előzmény: ghali (18482)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18483

Üdv!

 

Én eddig csak üvegben gondolkodtam, de látom, nagyon megy ez a KEG téma.

Világosítsatok már fel legyetek szívesek, mert van néhány homályos folt számomra ebben a témakörben:

 

Miben módosul a sör készítési folyamata az erjesztés után, ha KEG-be akarjuk tölteni?

Az a CO2 palack, ami segít kinyomni a sört az csak kihajtja egy gumilabda segítségével, mint a hidroforban is van, vagy hasonlóan működik, mint a szódásszifon a patronnal, fel is szénsavazza a sört?

 

Előzmény: ghali (18482)
ghali Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18482

Szia!

 

Nagyon tetszik a keg rendszered! Én eddig csak 5literes party hordóban csapoltam a haveroknak, tovább szeretnék lépni. Egy ilyen 19literes cornelius keg hordót hol lehet venni, Te is úgy vetted a neten. Nem tud valaki ilyet szerezni?! Szívesen megvenném.

http://www.gastroquality.hu

 Itt már nézegettem hozzávalókat. Le tudnád írni mi kell hozzá és hol szerezted be, csatlakozók tömítések stb...?!

 

Ez a cél!!!

 

Köszi: G.

Előzmény: kubkomatyko (18453)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2014.04.19 0 0 18481

Nem is tudom már, talán itt, de olvastam rosszakat a gyári csomagból felbontott és kiporciózott Nottinghamről.

Bár mostanában a kedvencem, az US05 is így érkezik a csomagban, már kétszer is ilyen nem gyári csomagolásúval oltottam, nem volt gond vele...

Előzmény: ska002 (18480)
ska002 Creative Commons License 2014.04.18 0 0 18480

Vadi új élesztő, akkor nyitottam ki és aznap vettem.
A sör már kb. 23 fokra volt hűtve.

Arra gyanakszom, hogy talán maradhatott fertőtlenítő az erjesztőben??? talán abba pusztult el az élesztő.
Viszont, ha igazam van, akkor a holnapi is meghal? Elvileg a 10 liter sörlé fölhígította azt a fertőtlenítőt, (ha egyáltalán az a baj) 

Előzmény: wins001 (18479)
wins001 Creative Commons License 2014.04.18 0 0 18479

EdM76 ment egy email. :D

Lehet, hogy döglött volt az élesztőd, mert gyanús, hogy meg se nyikkant. Erjesztési hőmérséklet? Nem kapott sokkot mikor a 2 levet összeöntötted?

Előzmény: ska002 (18478)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!