Keresés

Részletes keresés

Fidó mester. Creative Commons License 2016.12.27 0 0 10009

Üdv Mindenkinek !

 

Olo-nak itt igaza van -biztosan magasabb hőmérséklet lenne a másodlagos égéstérben (egyesek szerint kemence),ha nem volna rajta ajtó.

Ez egyébként általánosságban is igaz:Az égés környezetéből hőt nem célszerű elvonni- látványos üvegajtóval,másodlagos égéstér ajtóval de még utólagosan beszívott hideg  szekunder , tercier levegővel sem ...

Én látványüveget csak hőelvonó szerkezetbe tennék...

Az meg ,hogy a fagázok égését  kísérő fényjelenség emberi szemmel egy méter hosszan látható-nahát !?

Láttatok már tábortüzet?

 

Üdv Fidó mester

Fidó mester. Creative Commons License 2016.12.27 0 0 10008

Üdv !

 

Akkor tehát kimondatott:A köpenyről le lehet venni 40 fokos vizet!Nekem ennyi éppen elegendő.40 fokos víz napi 24 órán át az komoly hőmennyiség.

A legújabb tervek szerint az egész kályha le lesz szigetelve és 5 lapjáról vonok el vízzel hőt.(Eredetileg mind a hatra gondoltam -bár még nem zártam ki ezt az opciót sem )

Így van- a rakétával magas hőmérséklet érhető el..Nálam a tesztkályhában a rostélyok vörösen izzanak, a füstcsőbe meg beledughatom  a kezem

 

Üdv !

Előzmény: sancibácsi (9988)
laci nem betyár Creative Commons License 2016.12.27 0 0 10007

Ugye nem gondolod komolyan, hogy gáz palackról megy a láng, vagy valami más kamu ez a videó?

Nem csak ez az egy tömegkályha van már az országban. Ekkorát nem lehet hazudni, mert hamarabb utol érnék, mint a sánta kutyát 8)

Én kezdem megérteni, miért mondták, hogy egyeseket semmi nem győz meg, hogy mindíg vannak fanyalgók, akinek semmi nem elég 8(

 

Előzmény: 0l0 (10004)
alfi13 Creative Commons License 2016.12.27 0 0 10006

Épített mér valaki "bio tűzteret" a Rath féle samott alkatrészekből? Valóban annyira jó mint amennyire drága??

0l0 Creative Commons License 2016.12.27 0 0 10005

Azt akartam ezzel mondani, hogy akár még az is kérdéses lehetne, amit nem tartasz annak, de az olvtárs itt valószínűleg a másodlagosságra helyezte a hangsúlyt, amit én is igyekeztem körüljárni.

Előzmény: laci nem betyár (10003)
0l0 Creative Commons License 2016.12.27 0 0 10004

Mondjuk a videón látottak alapján valóban éghet ott bármilyen más gáz is, pl PB, földgáz biogáz...

De ha mondjuk már tudjuk, vagy feltesszük, hogy alatta fa égett, akkor biztosan fagázok égnek, viszont az égés szoros értelemben vett másodlagossága még ekkor is kérdéses, bár maga a másodlagos égés fogalma sem egészen egyértelmű.

Előzmény: laci nem betyár (10003)
laci nem betyár Creative Commons License 2016.12.27 0 0 10003

Nem bizonyítja, hogy fagázok égnének????

Mert szerinted mi ég ott, ha nem a fagázok????

 

Azt elhiszem, hogy a kandalló füstcsőbe is lehet lángt csinálni; (mondjuk a kémény már kicsit meredekebb 8). Én pont emiatt voltam inkább cserépkályha párti mindíg is. Megette a f..., ha a láng a csövön kifelé megy, vagy narancssárgára lehet izzítani.

Előzmény: Ország titka (10002)
Ország titka Creative Commons License 2016.12.27 0 0 10002

Azon a videón semmi sem bizonyítja, hogy ott fagázok égnének másodlagosan. Kandallóban lehet úgy tüzelni, hogy még a kéményben is láng van! Tehát az, hogy 30-40 centivel feljebb is látszik a láng, sajnos semmit sem jelent.....

Előzmény: 0l0 (9999)
0l0 Creative Commons License 2016.12.26 0 0 10001

Talán érdemes egy jó fotót belinkelni a tűztér belsejéről ahonnan ezek kipotyogtak, meg magukról a téglákról is. A fényképezőgép kényelmesebben befér a tűztérbe, mint az ember feje, és elég pontos képet tud csinálni róla.

Előzmény: matyko78 (10000)
matyko78 Creative Commons License 2016.12.26 0 0 10000

                     Tisztelt Sancibácsi!

 

Ahogy irtam a kályha oldaláról esett ki a samott tégla ugy a közepétöl,a másikat nem tudom az magassabról talán!

Tükörrel néztem de nem találtam a másikat honnan esett ki!Talán nem lesz baj!!!Kibirja e az idei telet?Talán nem robban szét?Próbálok nem magas hömérsékletre befüteni!Elég a 21fok!

Előzmény: sancibácsi (9989)
0l0 Creative Commons License 2016.12.26 0 0 9999

Hát éppen az az érdekesség, hogy miként ég a fa. Egész más megvilágításba helyezi a dolgot, ha odalent vörösebb a láng csúcsa, mint a másodlagos kamrában jellemző színhőmérséklet, (vagy esetleg meg is szakad a láng majd újragyullad), ahhoz képest, ha mondjuk az látszik, hogy a tűz magjához képest folyamatosan csökken a lánghőmérséklet egészen a másodlagos égéstérig. Lehet egy tűztérben olyan intenzitású égést létrehozni megfelelő huzattal és tüzelővel, ami szépen kitölti a másodlagos égésteret is akár másodlagos levegő hozzáadása nélkül is. Ezzel most megint nem azt minősítem, ami nálad zajlott, csak azt akarom megvilágítani, hogy a körülmények nagyon fontosak egy jelenség megítélésének tekintetében.

Előzmény: sancibácsi (9998)
sancibácsi Creative Commons License 2016.12.26 0 0 9998

Kösz.

Nincs ilyen videóm, sajna azt nem vettem közben. :-( Mondjuk szerintem nem sok semmi érdekesség van, látható a tűztérben. Csak hogy ég a fa.... :-) Nem is gondoltam, hog azt is videózni kellene közben; megmondom őszintén.

 

 

Egyébként fűzzel még sosem tüzeltem. Biztos jó lehet csont szárazon :-)

Én már évek óta szinte kizárólag nyárral fűtök. Teljesen jó. Mikor mondom, akkor nem értik. :-) A nyárfa nem is jó! Ellobban, nincs fűtőértéke, egyéb hülyeségeket mondanak rá.

Előzmény: eeiizzoo (9996)
sancibácsi Creative Commons License 2016.12.26 0 0 9997

Sem acél cső, sem nem öntött vas. Ez samott téglából van kialakítva.

Az 'őskorban' Heiiki tűzálló betonból öntötte, és furulyaként emlegették. Innen indult a dolog.

Ez samott itt, az oroszok így szokták. De hasonló az osztrák öko tűztér is. A lényeg, hogy a levegőt nem primer módon, hanem a bomló fagázokhoz vezetjük előmelegítve.

Előzmény: alfi13 (9994)
eeiizzoo Creative Commons License 2016.12.26 0 0 9996

 

Itt az én ócska kályhám. Már 5 éve működik. Ez egy régi felvétel - akáccal tüzelek ezért nem annyira látványos az örvénylés. Na de ha fűzfával nyomom akkor...........

 

Előzmény: 0l0 (9993)
elemző999 Creative Commons License 2016.12.26 0 0 9995

Szét égne a cső a fenébe. Öntöttvas kell ehez, de ilyen már van, gyártják, külön elem, és nem egy cső hanem több kis keresztmetszetű járat két felület között. Be lehet építeni a tűztérbe. Önthetne ilyet itt is valaki.

Előzmény: alfi13 (9994)
alfi13 Creative Commons License 2016.12.26 0 0 9994

Köszönöm és elnézést az értetlenkedésér de ha ha jól gondolom akkor ha a tűztér oldalán végigvezetett vas vas csőben a tűztér felső részébe levegőt juttatunk akkor jön létre ez a másodlagos égés a távozó füstgázokból? A vascső vége a hamuzótérből indulna és gondolom ahogy áthalad a tűztéren fölmelegszik benne a levegő és minden adott a másodlagos égéshez.

Előzmény: sancibácsi (9987)
0l0 Creative Commons License 2016.12.26 0 0 9993

Egyébként ha már itt tartunk szívesen megnézném a videó azon részét, ahol az elsődleges és a másodlagos égéstér egyszerre látszik, ha készült ilyen, abból kicsit átfogóbb képet lehetne kapni.

Előzmény: sancibácsi (9987)
0l0 Creative Commons License 2016.12.26 0 0 9992

Továbbra is hozzátartozik az igazsághoz, nem állítottam, hogy a folyamat ugyanígy játszódna le bármely hagyományos cserépkályhában is, csak hasonló jelenségről beszéltem, ami megfelelő körülmények között előállhat.

 

Amit írsz a hőmérsékleti viszonyokról az számomra is teljesen világos, és magam nem is vonom kétségbe ennek előnyös voltát, csak azt jeleztem, hogy maga a videó ebben a formában nem jelent túl erős bizonyítékot, mivel ehhez kevés információ derül ki belőle.

Láttam egyébként egyszer valahol a fórumon belinkelve egy kandallót (üvegezett vaskályhát), amiben szintén volt egy üveges tér, amiben így megfordult az égő füstgáz egy videón. Ott pont az volt az első vélemények egyike, ha jól emlékszem, hogy parasztvakítás. Ezért is jutott eszembe rögtön, hogy a kamu és parasztvakítás cáfolására ez kevés, mert aki ezeket a jelzőket elfogadja a témában az jó eséllyel pont ezt fogja mondani a videóra, ez ugyanis akár szó szerint is kielégíthetné a parasztvakítás kritériumait, ha megfelelően preparált körülmények között hozza valaki létre. Ezt én jelen esetben nem feltételezem, de volna rá lehetőség.

Megjegyzem, ha építenél (vagy már meg is tetted) egy tömegkályhát, ahol a másodlagos égéstéren nem volna ajtó, akkor ez a jelenség valószínűleg még egy árnyalattal nagyobb hatásfokkal zajlana le a még kisebb hőveszteség miatt, csak éppen nem látná senki. Ezért is volna érdekes megnézni mit történik más kályhákban, melyekbe soha nem látunk bele üzemi állapotban.

Előzmény: sancibácsi (9987)
elemző999 Creative Commons License 2016.12.25 0 0 9991

Előzmény: elemző999 (9990)
elemző999 Creative Commons License 2016.12.25 0 0 9990

Kész panelek vannak a beépítésre.

Előzmény: Fidó mester. (9984)
sancibácsi Creative Commons License 2016.12.25 0 0 9989

Erre sajnos látatlanban senki sem tud választ adni, csak ha tudnánk, hogy honnan, melyik 2 samott esett ki.

Előzmény: matyko78 (9986)
sancibácsi Creative Commons License 2016.12.25 0 0 9988

Szia Fidó!

 

A rézcsöves,...... megoldással (indirekt módon; tehát füsttel közvetlen nem érintkezve) tudsz levenni 40 C fokos vizet. Az égés alatt, és közvetlen utána még egy kicsit magasabb is lehet.

Ezzel a gond, hogy ez radiátornak kicsit kevés :-( Pufferbe vezetni ezt gyakorlatilag értelmetlen. Ilyen alacsony hőm.ű vízzel sosem lehet felfűteni egy tartályt. Közvetlen a radiátorba lehetne vezetni,, és esetleg túlméretezni a radiátort.

Nem tudom, jól értem, emlékszem-e, de 3 oldalról szeretnél levenni vizet, és a front fűtene csak hagyományos módon.

Meg lehet csinálni, de nem tudom, hogy meglévő falak álltal adott helyre adaptáod a kályhát, vagy a kályhát utólag szeretnéd 'szigetelni', hogy az vízre dolgozzon. Más-más technológiát kellene alkalmazni. (Ha privát megkeresel segítek).

 

Ami nekem kicsit vak folt ebben az egészben, hogy rakéta tűztérrel, és aprítékkal akarod 'meghajtani'. Ahhoz, hogy valóban legyen a langyosnál melegebb vized, ahhoz kraft kell. Nem tudom, mennyi ég egyszerre, tehát milyen tűztér teljesítmény; illetve füstgáz tömegáram; tehát mennyi, milyen hőmérsékletű füst várható a kályha belsejében. Hogy ezt hogyan szeretnéd megoldani.

Ebben nincs tapasztalatom így együtt egyébként sem. Rakéta tűzterű kályhát is (ehte gömböc) csak kettőt építettem. Ilyen indirekt hőcserélős megoldást is csak 2 alkalommal. De ezek nem azonos kályhák voltak, tehát külön, külön,.... :-)

Az biztos, hogy egy jól megépített rakéta tűztérnek nagyon magas kilépő füsthőm.e van. Ezt tudom.

Előzmény: Fidó mester. (9984)
sancibácsi Creative Commons License 2016.12.25 0 0 9987

Szia Alfi!

 

Nem, nem a kamrába. Másodlagos, vagy szekunder levegő még a tűztérben a torok alatt van bevezetve.

Gyakorlatilag a 3 fő tömegkályha típus mindegyikénél (finn, dán, orosz) is van a tűztér felső részébe előmelegített másodlagos levegő bevezetés. Ez az előmelegített levegő már a tűztérben a leszűkítés-torok miatt összekeveredik az éghető fagázokkal, majd a torok miatt felgyorsulva áramlik a felső kamrába. Ott pedig látható az ilyen, -vagy másmilyen- örvénylés; további keveredés-égés.

(Ha még érdekel, a 3T-ről olvashatsz régebbről).

 

Megmondom őszintén, én pont emiatt vagyok szkeptikus az IOI álltal cserépkályhában is ugyanígy feltételezhető, lejátszódó ugyanilyen jelenségről, égésről. Ha már itt tartunk. Hiszen a cserépkályhák tűzterében nincs, vagy inkább úgy mondanám ritka a másodlagos levegő bevezetés. Ilyen technológiát a RATH bio-tűzterével, vagy a manapság egyre népszerűbb (vagy magam sem tudom milyen szó helyes erre) osztrák öko-tűztér. Ezeknél van ugyan másodlagos forró levegő belépés. De torok-kamra nincs. Az égés, gázok sebessége sincs ilyen magas. Nagyobb ellenállás van, és lassúbb áramlás.

Továbbá ha és amennyiben a tűztérből a fütjáratba vezetjük (elnézést IOI, hogy ide válaszolok, de nem akarok másik hozzászólást. Ha már belekezdtem,.... :-) Szóval, ha a füstjáratba vezetjük: ott már nincs, nem várható ilyen égés: mert lecsökken a gázok hőmérséklete. A füstjáratnak ugyanis 2 oldalfala egyben köpenyfal is. Aminek a hőmérséklete már a hőleadás-hőelvonás miatt jóval alacsonyabb nagyságrendekkel a tűztérénél.

 

Előzmény: alfi13 (9985)
matyko78 Creative Commons License 2016.12.25 0 0 9986

                                                   Valaki Szakértö!

 

 

 

Cserépkályhámba csütörtökön hajnalba akkorát zuhant belül két samott tégla hogy csak megjedtem!

Tükörrel megnéztem elemlámpámmal de csak az oldalát láttam hogy ott esett ki az egyik a másikat nem tudom!

Most alig merem füteni, csak 20-21fok van a szobába!Nem e robban fel?Kályhást felhivtam, azt mondta nincs gond majd jövöre átrakja,pedig ki akartam hivni a kataszrófavédelmet lebeszélt róla!Remélem nem lesz gond vele?Pedig csak felénél tartunk a télnek,április 15ig szoktuk használni!Idén májusba is még fütöttünk mert hideg volt pár napig!Nyáron a kályhás a tetejét levette és kipucolta volt benne korom!Meg a kályha oldalán van szelözödugó ott is kinyitotta és ott is volt sok korom!Pedig 2007-ben lett átrakva,mert új kémény lett rakva és visszafelé jött a füst átkellett rakni november kellös közepén!Fekvö kémény volt a két szoba között a felénél belett falazva,és mégis szokott füstölni de idén nyáron újra ki lett bontva a fal és újra belett falazva,de most nem füstöl a kályha!Csak most a samott tégla esett ki!

alfi13 Creative Commons License 2016.12.25 0 0 9985

A másodlagos égéskamrába vezettél be külön levegőt hogy ott is beinduljon az égés, vagy csak magától a tűztérből kapja az égéshez szükséges levegőt?

Előzmény: sancibácsi (9966)
Fidó mester. Creative Commons License 2016.12.25 0 0 9984

Üdv !

 

Jól látod ,ezt gondolom.

Az első tervek szerint csak részleges elvonásról lett volna szó,a vizes helyiségek padlófűtésébe.Ez esetben a lakótérben kell elhelyezni  a kályhát.

Nekem kiépített vastagcsöves rendszerem van ,így választhatom az utóbbi lehetőséget is- ahogy írod -minden kütyü nélkül.

A levegő melegítése engem is foglalkoztat.Részleges eredményeket már értem el ui. rájöttem hol kell előmelegíteni .Ott ahol a legmelegebb van -magában a kályhában....

Előzmény: 0l0 (9982)
zlota Creative Commons License 2016.12.25 0 0 9983

Megkérdem itt, mert ide több építő is jár.

Cserép jellegű téglakályhánál szeretnék egy felső elzárása a kályhacsőbe.A régi kályhacső vasból volt és lyukasra porladt...

Vettem egy kerámia kályhacsövet

A boltos kályhás szerint akkor nem reped el a cső ha a sarkokat is átvágom.Mint a képen a "B" verzió.

Nekem az "A" lenne a logikus az esetleges repedés miatt.

Vajon tényleg jobb ha megvágom a  sarkokat?

 

 

 

A lemezben meg az lenne jó, ha nem lehetne túlhúzni mint a "B" lemez minta... de ahhoz meg átmenőre kellene vágni a csövet.

 

De bármilyen rendes elzárásra beváltabb 5letet szívesen veszek.Már azon is gondolkodtam,hogy a kályhacső előtti részre vágom bele a lemeznek a rést.

 

0l0 Creative Commons License 2016.12.24 0 0 9982

A Fidó mesternek is szimpatikus köpenyes hőelvonásnak éppen az volna a szépsége, hogy semmi extra vezérlést és biztonsági berendezést nem igényelne, meg lehetne csinálni egy épített kályhát tetszés szerinti füstutakkal, a hőelvonás és hőtárolás nagyját elvégezhetné a hagyományos, tartós és olcsó samott, tégla, agyag hőtároló tömeg a különbség csak annyi volna, hogy a kályha felületéről a szokásos direkt sugárzás és konvekciós hőleadás helyett meleg vízzel történne a hőlevonás, amit aztán tetszőleges helyre lehetne eljuttatni. Ez kevéssé érintené a tűztér hőmérsékletét, ugyanakkor elvileg a kémény felé távozó hőn kívül tetszés szerinti mennyiségű akár a kályhából távozó teljes hőmennyiséget el lehetne vonni ezzel a módszerrel vízoldalra mondjuk néhány egyszerű lapradiátorral is.

Persze elképzelhető, hogy az általad javasolt megoldást jobban meg lehet ennél csinálni, de nem biztos, hogy minden szempontból előnyösebbnek bizonyul.

Előzmény: elemző999 (9977)
0l0 Creative Commons License 2016.12.24 0 0 9981

A levegőt bárhonnan, akár a szomszéd helyiségből is szívhatom (bár erre semmi szükség), a lényeg, hogy a gázégő fölött egy hőátadásra képes légvezetékben haladjon. Első közelítésben egy nagyon lapos zártszelvényszerűséget tudnék elképzelni mely az égő fölött már csak alulról és oldalról lenne tisztán acéllemez felülről szigetelt lenne és egészen a másodlagos levegő beáramlási helyéig szigetelten futna persze oda már inkább egyszerű csőben. Mivel eleve csak másodlagos levegőről van szó a kiégetlen gáztartalom elégetésére, így nem is kell hihetetlenül nagy légszállításra gondolni. Amúgy a gázégő a levegőt még a tűzhely felülete alatt megkapja, nyilván annyi eszem van, hogy nem éppen onnan szívom el, de gondolom az sem volna szerencsés, ha az oxigénben szegényebb égésterméket vezetném a kályhába égési levegő célzattal, bár ez utóbbitól való szabadulást manapság már a szabályok szerint asszem elszívóval is megtámogatják. Egy csőben ahol az egyik oldalon a helyiség légtere és egy ventilátor van a másikon meg egy kémény felé és a helyiség felé nyitott tűztér nehezen tudom elképzelni, hogy a meleg levegő képes lenne jelentős nyomást kifejteni, ami bármiféle robbanáshoz vezethetne. Azt sem valószínűsítem, hogy drága lenne, hiszen az égési levegőből a hőt a kályha képes volna nagyrészt visszanyerni, ami meg veszteségként jelenik meg az a konyhát fűti. Azt meg tudjuk, hogy a gázzal fűtés versenyképes a fával alapesetben. A pluszban elégetett fagáz energiája még ehhez jönne, ami ha jelentős volna (amit feltételezek), akkor az elfogyasztott gáz égéshőjénél jóval több hőhöz juttatná a lakást ez a megoldás. Persze az egész még kiforratlan, a szabályzása is felvet kérdéseket. A felsorolt kifogásaid szerintem itt alaptalanok voltak, de azért örülök mindenféle felvetésnek, hátha valamire nem gondoltam.

Előzmény: elemző999 (9978)
0l0 Creative Commons License 2016.12.24 0 0 9980

Nem írtam, hogy éppen ilyen örvénylés van, de ahhoz, hogy a levegő és az éghető gáz keveredjen nem is kell feltétlenül ilyen fajta körtáncot járjanak. Ez a fajta forgolódás főleg a megfelelő hőmérsékletű térben való tartózkodásuk idejét növeli, ilyen értelemben bizonyára hasznos is. Gondolom Neked sem volt még alkalmad megnézni, hogy mit csinál a füstgáz miután elhagyja a cserépkályha tűzterét. És itt most nem arra az esetre gondolok, amikor csendben lobog két hasáb fa és a tűztérből már ki sem jut a láng. A Sancibácsi videóján szereplő esetben sem hiszem, hogy ez zajlott volna az elsődleges égéstérben.

Előzmény: laci nem betyár (9979)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!