Keresés

Részletes keresés

datapop Creative Commons License 2015.02.04 0 0 8763
Na ezt szeretem, mikor valaki viszi az oldalt a szép munkával.
Előzmény: sancibácsi (8760)
sancibácsi Creative Commons License 2015.02.04 0 0 8762

És ha már itt tart a dolog:

Tavaly tavasszal volt egy információs nap Debrecenben. Tömegkályha-szalmaház/szigetelés témában.

Részletek, vágott verzió itt:

 

 

és

 

 

Ami inkább szakmai nap volt.

Később Bp-en álltalánosabb, szakmai, és civil érdeklődőknek is érthető formátumban:

 

 

 

Az idén Április felében Budapesten 'szentelnénk' csak a tömegkályha témának egy napot.

Ha lesz érdeklődés, jelentkezés. Előadni még Vajda Zsolt is fog, és remélem mást is sikerül bevonni még.

Belépő jegy 1.000; max. 2000 Ft lenne, hogy az önköltséget fedezzük (terembérlet/hangosítás,..).

 Előzetes jelentkezést kérnénk az alábbi címen:

tomegkalyhastalalkozo@gmail.com

sancibácsi Creative Commons License 2015.02.04 0 0 8761

És ha már itt tart a dolog:

Tavaly tavasszal volt egy információs nap Debrecenben. Tömegkályha-szalmaház/szigetelés témában.

Részletek, vágott verzió itt:

 

https://www.youtube.com/watch?v=_W3o9doB3hA

 

és

 

https://www.youtube.com/watch?v=vK7140Fgfus

 

Ami inkább szakmai nap volt.

Később Bp-en álltalánosabb, szakmai, és civil érdeklődőknek is érthető formátumban:

 

https://www.youtube.com/watch?v=PaICqZqaiPQ

 

 

Az idén Április felében Budapesten 'szentelnénk' csak a tömegkályha témának egy napot.

Ha lesz érdeklődés, jelentkezés. Előadni még Vajda Zsolt is fog, és remélem mást is sikerül bevonni még.

Belépő jegy 1.000; max. 2000 Ft lenne, hogy az önköltséget fedezzük (terembérlet/hangosítás,..).

 Előzetes jelentkezést kérnénk az alábbi címen:

tomegkalyhastalalkozo@gmail.com

sancibácsi Creative Commons License 2015.02.04 0 1 8760

Az előző tüzelős hozzászólásokra nem nagyon tudtam reagálni. Nem is nagy baj.

Ukrajna Kárpátaljai részen tartottam bemutató építést az ottaniaknak. :-))

Igen nagy szükség van a jó fatüzelésű  kályhákra mostanság  :-((

 

A kályha amit építettünk, még Magyar o.-n is megállná a helyét (egyedül álló) 12 kW-os Kuznyecov féle dupla harang, 2 helyiséget fűt.

 

 

Az alapján is látszik, hogy nem egy sablon 'zsák' kályha :-)

 

 

 

Eredeti filing; majd' 4 méter széles::

 

 

 

Az építő csapat:

 

 

 

A szervezővel együtt:

 

 

 

 

 

 

kekov Creative Commons License 2015.02.03 0 0 8759

picit elkanyarodtunk, de hadd tegyem ezt ide, mert nagyon hasznos szerintem

 

Tonna, köbméter, erdei köbméter, ömlesztett köbméter? Hogy számoljuk a tűzifát ha vásárlunk?

1 erdei köbméter = 1x1x1,7 méter, szépen kirakva, 8-12 mázsa, fafajtól függően.
Hagyományos köbméter, 1x1x1 méter, 5-7 mázsa.
Ömlesztett köbméter, 1x1x1 méter, 3-4,5 mázsa.

1 erdei köbméter = 1,7 hagyományos köbméter = 2,2-2,6 ömlesztett köbméter rönk átmérő függvényében. A vékonyabbra hasogatott, vagy kisebb átmérőjű ágfa ömlesztve kisebb tömeget képvisel, több közte az űr mint rövid de vastag rönköknél!


Előzmény: kalyhas kristof71 (8757)
vberko Creative Commons License 2015.02.03 0 0 8758

Jó cikk.

Hozzátenném, hogy a mázsára számolgatásnál kicsit más a végeredmény ha nem 0 hanem 15% nedvességtartalomra számolunk vissza. Illetve egy mázsa fa esetén nem 100kg fölös vizet veszünk meg, hanem csak kb. 25 kg-ot.

 

A m3 és a mázsára vásárlásnak is megvan az előnye/hátránya.

A lényeg, hogy tökmind1 hogy vesszük a fát nagyon ésszel kell lenni, mert könnyen átverik az embert.

Előzmény: kalyhas kristof71 (8757)
kalyhas kristof71 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 8757

http://kalyhaskristof.hu/index.php?menu=tartalom&r=5926&m2=43

 

Na itt van minden a köbméterekről, fákról...

Előzmény: datapop (8733)
fényevő Creative Commons License 2015.01.31 0 0 8756

Ez nem vízigényes annyira, a fény a nagyon fontos neki. Locsolni csak aszályban szoktam, heti egyszer, mert homokon van. Persze lehet, hogy lápon jobban terem, olyanom nincs.

Előzmény: 0l0 (8754)
_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.31 0 0 8755

Szerintem a fabrikett amúgy is csak úri huncutság. Tudok olyan helyről, ahol kamionszám darálják le az Erdélyből hozott fát, hogy aztán busás haszonnal brikettként adják el...

Előzmény: fényevő (8753)
0l0 Creative Commons License 2015.01.31 0 0 8754

Igen az a 12 Kg mindenképpen reálisabb lehet, bár még mindig a nagyüzemi négyszerese. Félreolvastam, és azt hittem az 1 mázsát 1 nm-re értetted, de látom már, hogy párra.

Lehet, hogy ha nem táblában van elhelyezve csak kisebb foltban és rengeteg vizet kap sűrűbben megnő, mint a szántóföldön. Legjobb ha van ez embernek egy kisebb lápja és oda ültet :-)

Előzmény: fényevő (8752)
fényevő Creative Commons License 2015.01.30 0 0 8753

Végignéztem, tetszik, mert eredeti a gondolkodásmód. A végén van benne konkrét mérés is, ahol 73kg brikettből állítottak elő 278kWh hasznosítható hőt. Ha lenne 50Ft/kg áron brikett, akkor ez 13Ft/kWh-ra jönne, ki, ami drágább, mint a gáz, pedig a kiszámítható hatásfok több, mint 85% száraz brikettre. Ha a brikett drágábban vették, akkor még drágább az előállítás. Ezért lenne fontos, a tüzelő megtermelése olcsón.

Előzmény: _Caudata_ (8742)
fényevő Creative Commons License 2015.01.30 0 0 8752

Én a nádnál évek alatt kb. 12kg száraz nád /m² értéket méricskéltem. Kb 400m² földön már meglehet 45q tüzelő. A gond csak az, hogy én mindössze 15m²-en ültettem, ilyet. 

Előzmény: _Caudata_ (8748)
0l0 Creative Commons License 2015.01.29 0 0 8751

Ha 10000 nm-en 30000 Kg terem nagyüzemi körülmények közt, akkor nagyon intenzíven kell csinálni a 30-szoros terméshozamhoz :-))

Előzmény: vberko (8750)
vberko Creative Commons License 2015.01.29 0 0 8750

"Ha áll az 1 mázsa per m2év"

Na ez az.

Fenntartható gazdaságos módon 1q/m2 ? Ha csak fele így lenne már mindenki így csinálná. De ne legyen igazam

Előzmény: 0l0 (8749)
0l0 Creative Commons License 2015.01.29 0 0 8749

Ha áll az 1 mázsa per m2év, akkor meglehet a csoda, hiszen 300 mázsát is arathat egy évben, amiből már lehet fűteni...

Előzmény: vberko (8747)
_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.29 0 0 8748

Ha ilyesmikben gondolkodsz, hogy a kertben energiafűz, nád, stb. akkor szerintem nézd meg ezeket is:

 

https://www.youtube.com/watch?v=0d0vtGaj_6g

 

https://www.youtube.com/watch?v=OE-Sx1YvpMk

Előzmény: fényevő (8745)
vberko Creative Commons License 2015.01.29 0 0 8747

"kertben mondjuk 300m²"

Nagy csodát ne várj.

A házadtól is függ, de évente minimum 40q-t számolj. És vedd hozzá a locsolás, aprítás, tárolás, stb költségét is.

 

Előzmény: fényevő (8745)
Fidó mester. Creative Commons License 2015.01.28 0 0 8746

Üdv Fényevő !

 

Először ezt nézd át !http://kemencebence.hu/distribution/viewtopic.php?f=2&t=69&start=160

2012. november 11., vasárnap

Amit Vberko belinkelt azt megtette nekem is kb. egy évvel ezelőtt.Áttanulmányoztam a rakéta elvet - több megközelítésből is - ,úgy döntöttem első kályhámban meg is valósítom.

Sajna ,ez tavaly tavasszal nem jött össze de most úgy gondolom célegyenesben vagyok.

 

A tűztér ki lett próbálva :10 kg kissé aprított légszáraz kukorica csutkával.

Gyufalángtól kezdve 1h 20 '-et  üzemelt .Ebből kb. 1h 10' folyamatosan emelkedő hangú és hőmérsékletű ,-szag és látható égéstermék nélküli intenzív égés!

 

Mindez csupán némi füstcső rátoldással ,kémény nélkül .

 

Üdv !

Előzmény: fényevő (8745)
fényevő Creative Commons License 2015.01.28 0 0 8745

Na ez nagyon konkrét. Azt ugyan nem tudni, a tényleges hatékonyságot hogy mérték le (a jelek szerint csak számított érték), de klassz összeállítások. Hogy ne menjek el eretnek áram irányba, arra gondoltam, le kellene tesztelni, mennyi tüzelő lenne előállítható házilag, kertben mondjuk 300m²-en. Ekkor a tüzelő legalább egy részét nem kellene megvenni. Egyedül csak a dísznádat próbáltam ki (olasz nád) eddig, de azt darálni kell, mert nagyon üreges, sok helyet foglal, egyébként jól fűt, akár a fa, pár m²-en közel 1q a száraz nád, ha napos helyen sokat volt locsolva. Évente aratható, akárcsak a másik két jelölt, a gyalogakác, és a bálványfa. Ez utóbbiakról nincs tapasztalatom.

Előzmény: vberko (8739)
NAND708 Creative Commons License 2015.01.27 0 0 8744

23 forint körül van a H-tarifa, plusz az egyebek:  http://www.emasz.hu/#!/lakossagi-ugyfelek/tarifak-dijak/lakossagi-tarifatabla

_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.27 0 0 8743
Előzmény: _Caudata_ (8742)
_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.27 0 0 8742

Viszont ezt nem tudom volt-e már, ebben van a tömegkazánról is szó, Szalai Péter előadásában:

 

 

 

Előzmény: _Caudata_ (8741)
_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.27 0 0 8741

Hehe, miközben kerestem a videót, te is belinkelted :)

Előzmény: vberko (8739)
_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.27 0 0 8740

A videót most nem találom, de itt van egy képgaléria:

 

http://www.mha-net.org/docs/v8n2/wildac12b.htm

 

 

Előzmény: energ (8738)
vberko Creative Commons License 2015.01.27 0 0 8739

Nem videó és ha jól emlékszem volt már itt korában, de ismétlés a tudás anyja:

http://www.mha-net.org/docs/v8n2/wildac12b.htm

Egy másik klasszikus:

http://heatkit.com/research/2009/lopez-rocket.htm

Itt az utolsó mérést érdemes megnézni.

Előzmény: energ (8738)
energ Creative Commons License 2015.01.26 0 0 8738

Kedves fényevő, ez egy tömegkályha topic. Most, hogy a témádat kiveséztük, visszatérhetünk a ropogós tüzifás, és forgóalkatrész mentes kőcuccok világába. Engem pl. az a hideg füstös videó, ami lefolyik a domboldalon miután kijön egy TK-ból, nagyon érdekel.

_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.26 0 0 8737

Na most értettem meg, hogy miért is kérdezgetsz itt ilyeneket. A hőszivattyú volt a kulcsszó. Na ott valóban nagyon fontos a házon kívüli és az azon belüli hőmérséklet a hatásfok megállapításához, hiszen minél hidegebb van kint, annál több áram kell 1kwh fűtésteljesítményhez.

Ám ez a fatüzelésnél nem így megy. Itt ugyanaz a helyzet, mint elektromos fűtés esetén a sima villanyradiátornál, amit beteszel, max. az jöhet ki belőle.

Persze a hőszivattyúnál is ez van, csak éppen az elektromos energiát nem arra használja, hogy meleget csináljon belőle, hanem "behozza a lakásba" a külső környezet energiáját.

Egyik ismerősömnek van is hőszivattyúja, a külső levegőből veszi az energiát és padlófűtésre van kötve. Azt mondja, hogy 2-3 C fokos kinti hőmérsékletig még megéri neki. De az alatt már inkább átáll a gázra.

Elvileg ami geotermikus módon működik az jobb, de azért nem foglalkoztam vele, mert

 - drága a jó készülék (pláne a geotermikus, főleg napelemekkel összekötve).

 - egy csomó mozgó meg elektromos cucc van benne, ami tönkremegy (általában 5év a gari).

 - vezetékes szolgáltatóra nem akartam utalni magam.

 - könnyen jutok kitűnő minőségű száraz fához.

De az tény, hogy ha egyszer kiépült egy (esetleg napelemes-geotermikus) hőszivattyús rendszer, akkor az valóban el tudja érni az 5-6 Ft/kwh fűtésköltséget és nagyon kényelmes.

 

Előzmény: fényevő (8735)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.26 0 0 8736

"Nem vagyok fűtési szakember, de azt biztosan tudom, hogy minden fűtéstervezés a hőigény meghatározásával indul. Enélkül nincs miről beszélni, ez alap dolog. Ha ez megvan, lehet méretezni a tüzelőberendezést."

 

Az OK hogy hőigényt kell számítani. Nem vitás. De a hőigényből a kályhát méretezni kell!

(Előírás szerint -15 C fokos külső hőm-re. Belső hőmérsékletre még az előírás is változik attól függően, hogy lakótér, szoba, fürdő, vagy tanterem, egyebek,...).

A kályha méret, az hőigényből számolódik: mértékegysége a kW, és teljesítménynek hívják.

 

A hatásfok az teljesen más fizikai fogalom. Neve hatásfok, mértékegysége a %.

 

A kettő között nincs olyan matematikai egyenlet, amiből az egyikből a másikat, vagy másikból az egyiket ki lehetne számolni.

Előzmény: fényevő (8735)
fényevő Creative Commons License 2015.01.26 0 0 8735

28/4, ami a rosszabbnak leírt SCOP=7 Ft/kWh. A jobbak ennél is olcsóbban adnak meleget. Pl. SCOP5: 28/5=5,6 Ft/kWh. A 400% meg úgy jön ki, hogy 1kWh áramból 4kWh melget ad (hőszvattyú). Erről annyi cucc van a neten, hogy ezt nem érdemes tovább ragozni.

 

Nem vagyok fűtési szakember, de azt biztosan tudom, hogy minden fűtéstervezés a hőigény meghatározásával indul. Enélkül nincs miről beszélni, ez alap dolog. Ha ez megvan, lehet méretezni a tüzelőberendezést. Ha már van pontos hőigény (számítva, mérve), akkor csak el kell osztani az éves fűtésszámlát a hőigénnyel, és megvan mennyire gazdaságos az adott fűtés.

 

Erre a füstgázelemzés nem jó.

 

A hatásfokkal is emiatt kell foglalkozni. Ha a fűtésigény 15000kWh/év, és ehhez 150000Ft-ért vettél fát, akkor 10Ft/kWh-ért fűtesz, ami drága a klímákhoz képest. Vagy javítod a hatásfokot, vagy mással fűtesz, vagy nem foglalkozol vele.

Előzmény: _Caudata_ (8732)
_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.26 0 0 8734

Hm nem rossz ötlet ez a plutonium/urán fűtés. Tudsz adni rajzot az erőműre ? Megépíteném otthon. Vagy szervezzünk rá workshopot ? Valamelyik óvoda vagy iskola biztos örülne egy atomerőműnek az éttermébe :)

Előzmény: datapop (8733)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!