Keresés

Részletes keresés

Zsóbácsi69 Creative Commons License 2015.01.22 0 0 8696

A mapeinél nincs szálerősített ragasztó legalábbis nekem ezt mondták, te melyikre gondoltál?

Előzmény: sancibácsi (8675)
0l0 Creative Commons License 2015.01.19 0 0 8695

A kétségeitek eloszlatása végett, a kérdés arra vonatkozott volna, hogy miként változik a fűtőeszköz elméletileg lehetséges maximális hatásfoka a fűtött tér hőmérsékletének függvényében. Volt Fényevőnek egy elmélete erről, ami nem volt helytálló, de ez a másik topicban végülis tisztázódott, pont mielőtt itt egyébként nagyon helyes válaszokat adtatok a kérdésben felmerülő ezzel kapcsolatos anomáliákra is.

Előzmény: sancibácsi (8694)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.17 0 0 8694

Na hol vagy fényevő?

 

Mit akartál kérdezni???

:-))

 

Mert ennek így semmi értelme. 

Hogy mennyi hő vándorol át?

Valóban mind, addig, míg ki nem egyenlítődik a hőmérséklet.

De ez így értelmetlen. Vagy mi nem értjük mit is szeretnél kérdezni! :-)

_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.16 0 0 8693

Szia Sancibácsi! Szerintem nem a hatásfokra vonatkozott:

 

"Ekkor a megtermelt hő 0%-a fog hasznosulni nyilván fűtésre, hiszen a környezet ugyanolyan meleg, mint a tűztér." - Ez így nem igaz, mert a megtermelt hő emeli a tűztér (nevezhetjük készüléknek is) hőmérsékletét, tehát nem lesz ugyanolyan meleg a tűztér, mint a környezet, hanem a tűztér melegebb lesz.

 

"Kérdés, hogy hogyan változik a hasznosulás %-aránya, ha a környezet csak 600, vagy 300 °K?"

 

Erre a helyes válasz 100%, mindaddig, míg a környezet hőmérséklete alacsonyabb, mint a tűztéré és az átadás a tűztér és a környezet között szabadon történik, mindenféle gátlás nélkül, ahogy ezt feltételeztük, akkor a megtermelt hő teljes egészében a környezet hőmérsékletének emelésére használódik.

Persze ez nem így megy a valóságban, mert a ház energetikailag nyílt rendszer, szökik belőle az energia és éppen azzal kell kezdeni, hogy meghatározzuk, hogy időegység alatt mennyi energia szökik el a házból (hőigény), majd a tüzelőberendezéssel időegység alatt annyit kell termelni, amennyi elszökik: a hőn tartáshoz és valamivel többet a hőmérséklet emeléséhez.

És a nehéz kivitelű kályhák itt villantanak: berakod a napi hőmennyiséghez szükséges fát, azt elégeted, ezt a kályha eltárolja és jó esetben 2-3 órán át lassan emeli a hőmérsékletet, 10-12 órán át tartja, majd lassan csökken a hőmérséklet 1-3 fokot a 24. óra végére, ahogyan már kevesebbet ad le, mint az időegységre vonatkoztatott hőigény és akkor kell megint begyújtani. Legalábbis ezt tapasztalom az én kályhámnál.

Előzmény: sancibácsi (8692)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.16 0 0 8692

Szia Caudata!

 

Ezzel az energia megmaradással, átadással abszolut igazad van.

De igazából nem ez az érdemi válasz. Vagy fogalmazok inkább pontosabban: nem erre vonatkozott a kérdés.

Hanem arra, hogy a hőfok (K) különbségből hogyan lehet számítani hatásfokot.

A helyes válasz: sehogy.

Előzmény: _Caudata_ (8690)
Fidó mester. Creative Commons License 2015.01.15 0 0 8691

Üdv !

 

Igen,  egyetértek !

 

 

Előzmény: _Caudata_ (8690)
_Caudata_ Creative Commons License 2015.01.15 0 0 8690

 

Bár ez csak egy ideális állapot, de szerintem, ha a készülék hatásfoka 100%, tehát semmilyen veszteség nincsen a kémény felé sem, akkor a megtermelt hőenergia 100%-a a környezetnek adódik át, amíg a környezet hőmérséklete alacsonyabb (mindegy, hogy mennyivel alacsonyabb), mint a készülékben uralkodó hőmérséklet. Ha egyforma a kettő, akkor a termelt hőenergia halmozódik-> emelkedik a készülékben a hőmérséklet -> átadódik a környezetnek -> környezet hőmérséklete is emelkedik. Persze feltételezve, hogy a környezetnek sincs semmilyen vesztesége, így elhanyagolhatjuk az időfaktorokat (abszolút zárt a rendszer).

Előzmény: fényevő (8687)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.15 0 0 8689

EgyLtalan nem ilyen egyszeru a kerdes.

Sot ezek a fizikai mertekegysegek nem is ugyanazok.

Ugye ha a tizterben 900 fok van es kint a kornyezeti homerseklet is 900 (szobaban) amin nem emel hpmersekletet akkor nem 100 hanem nulla a hatasfok.

 

Ha az indulo homerseklet a szobaban mondjuk 0 C. Akkor sem jelent semmit.

Mert ha nullarol 900-ra emel.

DE MIT?

Mekkora tomegu (kg) kornyezeten emel adott hometsekletet.

De ha ezt kiszamitjuk akkor meg az sem jelent semmit. Mert a szobanak holeadasa van a kornyezete fele (kulso ter).

Ott mekkora a hataro szerkezet hovezetesi tenyezoje es mekkora a hokulonbseg (belso-kulso kozott).

 

Remelem erthetoen sikerult leirni.

Ez hogy a tuzterben mennyi van es az hogy kint mennyi lessz ez meg semmi koze a hatasfokhoz.

A teljesitmenyhez valamelyest de nem szamithato mennyiseg.

Előzmény: fényevő (8687)
Csavarhúzós Creative Commons License 2015.01.15 0 0 8688

Ez nem ilyen egyszerű.

 

>0 °K környezeti hőmérsékletnél érzelemszerűen elérjük a 100%-ot

-Ez nem biztos: mennyi idő alatt, milyen hőátadási tényezőnél...

Ha akár csak egy fokkal kisebb a környezeti hőmérséklet, de végtelen sok idő áll rendelkezésre a hőátadásra, akkor is 100% a hatásfok.

Előzmény: fényevő (8687)
fényevő Creative Commons License 2015.01.15 0 0 8687

Szeretnék egy kis segítséget kérni egy egyszerű kérdésben, amit már máshol is feltettem, de érdemi választ nem tudott rá adni senki. 

 

Van egy fűtőeszközöm, legyen benne 900 °K tüzeléskor, és legyen a környezete is ugyanilyen meleg (egyszerűségképp), illetve az eszköz hatásfokát 100%-nak veszem, nincsenek veszteségek, a fa is 0% víztartalmú, hogy azzal se bonyolítsuk a dolgot.

 

Ekkor a megtermelt hő 0%-a fog hasznosulni nyilván fűtésre, hiszen a környezet ugyanolyan meleg, mint a tűztér. 

 

Kérdés, hogy hogyan változik a hasznosulás %-aránya, ha a környezet csak 600, vagy 300 °K?

 

(0 °K környezeti hőmérsékletnél érzelemszerűen elérjük a 100%-ot.)

datapop Creative Commons License 2015.01.14 0 0 8686
a thermoflex is jó, de azokkal a vödrös cuccokkal is az a baj h eddig egyszer kaptam olyat amibe elfogadható volt a massza állaga (beszáradt átcimkézett termékeket simál eladják). és sajnos hiába írja a thermoflex útmutatója h vízüveggel beállítható a kívánt konzisztencia... sajnos ez tévedés. vízüveggel ugyan be nem állítod soha. sima vízzel viszont igen. csak ehez is kell tapasztalat hogy beállítsd, de nem lehetetlen. pl.: ezer éve lejárt thermoflexet így javítottam majd ezzel ragasztottam tűztérbe... hibátlanul állja a sarat. régen nem szerettem ezt a terméket, de azóta h a lejárt vödrös termékeket tudom hogy állítsam be rengeteget használom.
Előzmény: Zsóbácsi69 (8685)
Zsóbácsi69 Creative Commons License 2015.01.14 0 0 8685

Nagyon köszönöm de olyan 100km-re lakom töled, rath 5kg-os vödrös  termoflex ami gazdaságos lenne mert tényleg nem kell sok, esetleg az megfelelő lehet?

Előzmény: kalyhas kristof71 (8682)
BSzTom Creative Commons License 2015.01.14 0 0 8684

Boldog 2015-öt mindenkinek! Boldogabbat, mint amilyen a francia karikaturistáknak jutott. :)

BSzTom Creative Commons License 2015.01.14 0 0 8683

Arra ügyelj, hogy egyszerre nagyon kis adagokat keverj be a PROFIX-ból, mert köt, mint a gipsz. Ha jó az anyag, nem döglött, nem fagyott, nem járt le a szavideje, akkor van kb 5-6 perced bedolgozni. Hideg vízzel lassíthatod a kötést, meleg vízzel gyorsíthatod.

 

 

Előzmény: Zsóbácsi69 (8679)
kalyhas kristof71 Creative Commons License 2015.01.14 0 0 8682

Ha közel vagy Budakeszihez tudok adni Profixot is amennyi kell, meg Ortneres ragasztót is. Nekem valamivel több mint 5 kg profix ment el a lenti csk burkolására.

Előzmény: Zsóbácsi69 (8679)
datapop Creative Commons License 2015.01.14 0 0 8681
régen csak 20kilós volt. most van 10es is. 10kiló ripsz ropsz elfogy.
Előzmény: Zsóbácsi69 (8680)
Zsóbácsi69 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 8680

Köszönöm!

Előzmény: sancibácsi (8678)
Zsóbácsi69 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 8679

Köszönöm, a profix létezik 10kg-nál kissebb kiszerelésben is esetleg mert én csak akkorát láttam viszont nem lenne anyira szükségem.

Előzmény: kalyhas kristof71 (8677)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8678

Output => fuga nélkül, ha lehet :-)

Előzmény: Zsóbácsi69 (8676)
kalyhas kristof71 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8677

Pont ma csináltam egy ilyen burkolást egy nehéz kivitelű vakolt kályhára, Profix-szal ragasztottam és azzal is fugáztam. Kb 1,5-4cm-es fugákat nyomtam ki vele.

 

 

Még le lesz vakolva. Kicsit furcsa nekem de a megrendelőnek nagyon tetszik.

 

 

Előzmény: Zsóbácsi69 (8676)
Zsóbácsi69 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8676

Köszönöm, de a hirtelen jött input mennyiségtől kicsit megzavarodtam :-) akkor most mivel is lenne érdemes fugázni?

 

Előzmény: sancibácsi (8675)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8675

Nem olyan durva homerseklet.

A Profix biztosan jo.

De lehet Mapei/........ egyeb gyartmany nagy flexibilitasu szerositett ragik.

Ezek mind jok a ragasztasra.

Ket dolog van amit vegig kell gondolnod. Ami sokkal fontosabb mint a ragaszto valasztas szerintem!

 

1.

A fuga. Mivel fugazod.

Lehet abban majd hajszal repedes.

Esetleg fuga nelkuli burkolatnal nincs ilyen gond :-)

2.

Az ajtok es a ko kozotti fuga.

Lasd fent.

:-)

 

 

 

Előzmény: Zsóbácsi69 (8674)
Zsóbácsi69 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8674

Teljesen igazad van, tömegkályha 12 cm-es kisméretű külső fallal és nagyrészt az ajtó köré lenne ami hőmérséklet szempontjából is sarkallatos rész. :-) 

 

 

Előzmény: sancibácsi (8669)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8673

Igen. Lehet.

 

De szerintem eleve más egy folyton égőnél, vagy elnyújtott, hosszú égésű kandalló tűztérbetétnél is. Ahol a

nagyobb, vastagabb hasáb jó, mert hosszan ég.

És más, ahol intenzív égés, nagy égéshő, és rugalmas hőfelvevő, és hőtároló kapacitás áll rendelkezésre. Mint a tömegkályhánál.

Aztán még ott sem mindegy, hogy zárt tűztérfenék van, vagy kombinált rostéllyal rendelkező.

Egyebek.

 

Előzmény: vberko (8672)
vberko Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8672

Semmi gond. Jobb a pontosítás.

A 12 cm asszem a max volt csak az lemaradt.

Előzmény: sancibácsi (8671)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8671

Bocs Berko!

A 12 cm, csak egy példa volt.

Nem magát az adatot kritizáltam, vagy a hozzászólásod.

Lentebb olvasva érthető (gondolom).

Előzmény: vberko (8668)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8670

Kutatások, mérések alapján 6-8 cm-es hasábok az ideálisak!

 

Ez nyilván nem jelenti azt, hogy a vékonyabb, vastagabb nem tüzelhető el.

 

De tömegkályháról beszélünk ugye?

De az az igazság, hogy hála Istennek, már M.o-n is nagyot lépett előre a tömegkályha!

Tehát ha tömegkályháról beszélünk, akkor mint rendszer, vagy hőfelvevő felület: létezik ellenáramú is, meg harang/dupla harang.

És még tovább megyek!

A berakott fát/égést illetően létezik:

-dán,

-finn,

-orosz,

-kuznyecov féle bio-orosz,

-a rakétát is talán ide sorolnám (?? néhány kérdőjellel?),

-és már az umwelt-es osztrák módosított tűztér is!

Más a levegő ellátása, más a működése valamilyen szempontból mindegyiknek.

Ezért hál' Istennek nem ilyen egyszerű a válasz sem.

 

 

Mert egy átlag használónak fogalma sincs olyan működésbeli dolgokról, mint:

-hőfelvétel,

-felfűtési idő,

-égési hatékonyság,

-égési hatásfok,

-termikus, (összes kályha) hatásfok,

-hőleadó periódus,

-és a többi.

De azért kitapasztalja a maga kályháját, hogy milyen körülmények között, hogy is működik a legjobban.

A kemencéhez tudnám hasonlítani. Vannak dongás, meg búbos, meg egyéb tipusok.

De búbos, meg búbos közt is van különbség. A gáztűzhelyhez meg pláne , hogy van.

Ezért a dolgozó elkezdi kitapasztalni, használni, és valahogy csak rájön mindenki, hogy hogyan legjobb :-)

 

Mert lehet ezen vitázni, és jó lenne! Hogy melyik mivel, miért jobb, és milyen körülmények között.

???

De ilyen ex katedra, én nem jelentenék ki semmit 3-4 sorban! :-)

Mert a 12 cm-es vastagság lehet a supra Astránál, vagy .... elnyújtott égésű kandalló betétnél optimális, de cserépkályhánál, vagy Kuznecov féle dupla harangnál más,.....

 

Előzmény: USanyi80 (8667)
sancibácsi Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8669

Ha egyszerűen, gyorsan el akarnám intézni a választ, akkor gyorsan mondanék egy ragasztót. :-)

 

De a válaszok sosem ilyen egyszerűek sajna :-(

Mert miről van szó?

Egy tömegkályha 12 cm-es kisméretű külső fallal???

Vagy esetleg nem 1 héjú, hanem 2 héjú, vagy nem 12 cm-es tömegkályha; hanem élbe állított: ún. téglakályha????

 

Először is ezt kellene tisztázni, hogy felelősségteljesen bármit is ki jelentsen az ember! Mert a hőmérséklet adatok, a hőterhelés különböző lesz!

Akár privát is megkereshetsz, és ha ezek világosak, akkor elmondom.

Előzmény: Zsóbácsi69 (8666)
vberko Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8668

Ha jól emlékszem Ebert a könyvében 12 cm átmérőt ír. De nem kell ezeket  patikamérlegen számolgatni.

Előzmény: USanyi80 (8667)
USanyi80 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 8667

Esetleg arról van valakinek tapasztalata, hogy milyen vastag legyen a legvastagabb fa? Gondolom valamennyire függ a keménységétől is.

Előzmény: sancibácsi (8665)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!