Keresés

Részletes keresés

maguborka Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7081

4-es pontra egy elemzést lehetne végezni. Tuti van a fórumon olyan ember aki ezt kielemzi, mert elemzéshez nagyon ért.

Előzmény: Ybasc02 (7071)
elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7080

Mit fűtesz 50 mázsa fával? Egy kastélyt?

 

Ismerősöm (régi üzletfél) az egyik ismert UPS cég vezetője, ha bedöglik valami majd kicserélik.

Nem költök erre egy fillért sem :)

 

A 10 %-ot nem én mondtam. 

 

A kályha összességében sokkal kevesebb fával fűti ki a házat mint itt a faluban a cserépkályhások.

Azokhoz képest 50-60 % a megtakarítás minimum, és nem kell rakosgatni a kályhát. Egy berakás és passz 24-36 órára ) időtől függően.

 

Ez volt eddig, most az új verziót már nem tudom teljes üzemben meghajtani mert szauna lesz a házból (a plafon volt 50 C fok, de most erősen szigeteltem  a tetejét hogy a nyestek ne őrüljenek meg).

 

50 mázsa fát csak fatelepen láttam egyben.

Előzmény: vberko (7074)
sancibácsi Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7079

Na ez már magas, mint tyúknak a létra!

:-))

Előzmény: Ybasc02 (7076)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7078

Talán 10% elméleti szinten...:)

Előzmény: vberko (7075)
sancibácsi Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7077

Nagyon túl van lőve az a 10% bizony!

Amikor már alapból 78-80-85- % a hatásfok, ott bizony minden 1-2-5 %-ért meg kell küzdeni keményen!

És 10 %-ot lehet már nem is lehetséges eleve javítani az egész szerkezeten.

Szerintem ezt teljesen jól látod.

 

Arról valóban nem beszélve, hogy az a 3-5% mennyibe fáj a megrendelőnek!

(Aki el akarja adni, annak nyilván minél drágább, annál jobb).

De ha 2-3-5 %, az bizony lehet, hogy napi szinten 0,5 kg fa sincs meg. 1 szezonra vetítve meg nincs 2 mázsa. Ami lehet hogy összesen 1 télre 1-2, max 3.000 Ft megtakarítás.

Ennél én fontosabbnak tartom azt, hogy a kályha egyszerűbb, olcsóbb, tartósabb, megbízhatóbb működésű, hosszabb élettartamú,...... legyen.

Előzmény: vberko (7075)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7076

"...nagyobb kályháknál, de nem is ez a lényeg hanem a hőmennyiség maximalizálása a lakótérben, ami összefügg a szabályozással"

 

Már ezek a dolgok is ki vannak találva semmi extra, csak célszerű ezeket a dolgokat egy ház tervezés szakaszában is fegyelembe venni, épület gépész tervezőt se árt bevonni...egy ember nem tudhat mindent...:)

 

https://www.youtube.com/watch?v=SVa8KaXm9r0

 

Nem kell készpénznek venni az "okoságok" híányoznak belöle... :)

 

Most rajtad a sor valamit mutatni...:)

 

Előzmény: elemzo9999 (7073)
vberko Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7075

Egyébként a 10% nagyon optimista és túlbecsült érték ... bár volt itt már szó korábban 200% -ról is :)

Előzmény: vberko (7074)
vberko Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7074

" A 3000-est én is ajándékba kaptam és működik már 6 éve gond nélkül."

Rajtad kívül mindenhol cserélik az akkukat pár évente, de nálad már ez is 6 éve megy ... csak csoda figura vagy te :)

"Éves szinten 10% nyereség komoly fa mennyiség"

Most 50 mázsával fűtöm a kecót. Vagyis ha megveszem a Hitech vackaidat akkor évente sprórolhatok 5 mázsa fát. Vagyis évente ~ 13000 Forintot. Mikor hozza vissza az árát a Hitech ? Mindezt úgy, hogy 5-6 éven belül úgy is költeni kell rá mert a jelenlegi - szerinted szuper - tömegtermelésnek hála nem fogja bírni.

Előzmény: elemzo9999 (7073)
elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7073

"De ez mind áramfüggő, és mennyi lehet a hatásfok nyereség  ha ezek be vannak építve ? talán 5-10% és ha fél napig nincs áram a természeti csapások miatt akkor megállt a  tudomány, "kék halál""

Alapvetően mindenki az elektromos áramtól függő automatizált rendszerekben gondolkozik.

1. Vannak szünetmentes áramforrások (nekem is van 600 és 3000 VA -es is (hatalmas tartalék akkumulátorral). Használtan olcsón vagy nagyjából ingyen is meg lehet ezeket szerezni, mert a nagyobb cégek kidobják egy idő után, pedig csak az akku részt kell kicserélni vagy javítani. A 3000-est én is ajándékba kaptam és működik már 6 éve gond nélkül. Ez egy ilyen kis kályha dolgot napokig elvinne simán.

Félnapra elég egy 1000 VA is. Minden PC gépem mellett van UPS. Minimum 350 -es.

2. Nem csak elektromos automatizálás van, hiszen a kályha maga is bevonható a folyamatba.

3. Ha komoly természeti csapás van, akkor a rendszer menjen a régi módon tovább, a kedvezőbb szabályozás elmarad. Pld. Ha a felhasználó nem zárja le a kályhát, legfeljebb kihűl (most is) Na puff. Tehát olyan szabályozó rendszer kell ami akkor is működik alapjáraton ha nincs áram.

 

Éves szinten 10% nyereség komoly fa mennyiség, nagyobb kályháknál, de nem is ez a lényeg hanem a hőmennyiség maximalizálása a lakótérben, ami összefügg a szabályozással..

 

Hiába persze bármilyen automata készülék ha a folyamatszabályozás esetleg lényeges részei kimaradnak, vagy lehetetlen befolyásolni ezeket mert nincs rá eszköz. Pld a tűztér működése. Nem elég csak a  levegő betápot szabályozni.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Ybasc02 (7072)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7072

"A felhasználó meg biocomputer aki mér és változtat."

 


Van erre már kiforrt technológia, jó pénzért...aki erre vágyik. Mindent lehet monitorizálni, szabályozni akár távvezérléssel telefonról is. De ez mind áramfüggő, és mennyi lehet a hatásfok nyereség  ha ezek be vannak építve ? talán 5-10% és ha fél napig nincs áram a természeti csapások miatt akkor megállt a  tudomány, "kék halál"...

Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.26 0 0 7071

"1. verzió: kit érdekel , minden úgy jó ahogy van

2. nem annyira jó ahogy van

 

3. verzió: maguborka kifejti"

 

4.verzió: lehet van aki már ezeken túl van és próbál a fatüzeléssel megtermelt energiából nem csak meleget csinálni télen, hanem hideget nyáron... de utóbbi vicc kategória...vagy ki tudja :) :) :)

elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.25 0 0 7070

Te is megnyilvánulhatsz jogaid megtartásával.

 

A te kérdésed egyszerű: hogy változtatod dinamikus rendszerré a statikus működésű kályhát?

 

Most ugyanis a legtöbb kályha (nem kazán) (pld cserépkályhák 99% -a és a fémkályhák is) mindössze annyi dinamikus elemet tartalmaz, hogyg a felhasználó nyitogatja a levegő betáp tárcsát az ajtón, vagy kinyitja az ajtót résnyire, vagy lezár mindent. Természetesen nem mindig akkor amikor kellene (parázsoltat :) stb.)

 

A tüzelési időszak végén a kémény belépő nyílását talán 1-2% nál lehet elzárni azt is bizonytalanul és késve.

 

Ez így tökéletes? Esetleg más ötlet?

 

Közben ugyanis változik ez az.

- lassan növekszik a tűztér hőtermelése a begyújtás után

- csökken a tűztér hőtermelése a tűzifa leégése során

- változik a huzat bármiért

- változik a betáp levegő nyomása

- a kályhán belüli nyomás is változik

- emissziós értékek is változnak

és még millió dolog nem sorolnám fel.

 

A felhasználó meg biocomputer aki mér és változtat.

 

1. verzió: kit érdekel , minden úgy jó ahogy van

2. nem annyira jó ahogy van

 

3. verzió: maguborka kifejti

Előzmény: maguborka (7069)
maguborka Creative Commons License 2014.03.25 0 0 7069

lassan csak kitanítod egy újabb szakmára :)

2 év múlva Ő lesz a főokos. 

Előzmény: Ybasc02 (7064)
vberko Creative Commons License 2014.03.25 0 0 7068

Illetve az egyéb már említett pontatlansági tényezők miatt ennél egyszerűbb és célravezetőbb mérést nem érdemes csinálni.

De mintha ezek a suttyó baromságokat mérő kályhások is így csinálnák ...

Előzmény: Ybasc02 (7059)
vberko Creative Commons License 2014.03.25 0 0 7067

"Ő a túllevegőztetést vette észre az összes amerikai mérésnél."

Igen légfeleslegnek hívják :)

Erre is van már megoldás ... és OpenSource :)

Előzmény: elemzo9999 (7057)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.25 0 0 7066

Az égésről...egy 4x-re lasitott felvétel. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=7ffBwSi0Z1I

elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.25 0 0 7065

rendben :)

Előzmény: Ybasc02 (7064)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7064

Komolyabb mérésekhez legalább egy 10-12 csatornás dukál szoftveres támogatással..

Ha alaposan körülnézel a Conrád-nál találsz 4 csatornást datas loggeres szoftveres támogatással 30 valahány ezerért...

 

Jössz egy jó borral... :) 

Előzmény: elemzo9999 (7063)
elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7063

Van egy Condar az 900 C fokig mér és két db 500 C fokig mérő mutatós ezeket ba vannak építve.

A külső felületeket Voltcraftal szoktam nézegetni, van kijelölt pont egy csomó (nem csak a kályhán hanem a falakon és a plafonon is meg a ház külső részén.

 

Lesz egy digitális kijelzős Condar, aminek lesz egy pár előre elkészített mérőhelye, így ide oda lehet rakosgatni.

 

A fizikus barátom meg Pt 1000-es mérőkből akar egy csomót berakni.

 

A végén lesz egy számítógépre kötött Testo rendszer ami automatikusan csinálja a grafikonokat (jó játék) de nem túl olcsó :). 

 

Előzmény: Ybasc02 (7062)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7062

A sajátodról beszélsz, ? az enyém K tipusú...

Előzmény: elemzo9999 (7061)
elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7061

A legtöbb ilyen mérőben Pt100 vagy Pt1000 van beépítve.

Előzmény: Ybasc02 (7059)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7060

 "Ez kedvező a CO szempontjából, de kedvezőtlen energetikailag, mert a forró égéstér ezt a sok levegőt mind felmelegíti, és viszi el az energiát. A füstgázhőfok kisebb ugyan, de a jóval nagyobb tömegárammal szorozva nagyobb veszteség"

 

Aki mért már tűztér hőmérsékletet az láthatta hogy a túlzott légfelesleg az a tűztér hőmérséklet csökkenésével jár...

Előzmény: Csavarhúzós (7056)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7059

"Tehát a csúcsüzemben is amikor ez a hőmérő 150 C fokot mér akkor sem a gázt méri valószínűleg hanem kap rendesen a fal sugárzásától is. Mivel a fal stabil hősugárzást ad, a változó füstgáz hőt képtelenség megmérni a jelenlegi helyzetben."

 

Az a hőmérő az nem tudom milyen mérő , de egy komolyabb tokozás nélküli hőelemet bedugsz  a kilépő bekötő idomban lehet az kerámia is akár 6 cm falvastagságú is, csúcsüzemben is méri akár másodpercenkénti változásokat... a kerámiának még ideje sincs reagálni a változásokra :)

Előzmény: elemzo9999 (7054)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7058

"A betáp levegő mennyiségével összefüggésben a füstgázban lévő nitrogén tartalommal is baja volt, hogy azt nem méri senki és ha sok a nitrogén az energia kivonást is okoz, ugyanis nem ég el , valami hasonló volt a lényeg.""

 

Kuznecov féle tűztér(harang rendszerű) a fent emlitett problémára lenne megoldás...a magyarárazatuk szerint. :)

Előzmény: elemzo9999 (7057)
elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7057

Amit írsz ugyanezt mondta a fizikus kolléga.

 

Ő a túllevegőztetést vette észre az összes amerikai mérésnél.

 

Kicsit bonyolult volt a magyarázata bevallom egy idő után már nem tudtam követni (elég gyorsan beszél ha lelkes és ő tudja is hogy mit)

 

A betáp levegő mennyiségével összefüggésben a füstgázban lévő nitrogén tartalommal is baja volt, hogy azt nem méri senki és ha sok a nitrogén az energia kivonást is okoz, ugyanis nem ég el , valami hasonló volt a lényeg.

Előzmény: Csavarhúzós (7056)
Csavarhúzós Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7056

Már írtam, hogy az a rézlemezzel a probléma, hogy fémeket nem szabad infrahőmérővel mérni. Ha kormos, akkor már jó, tehát én nem tisztogatnám :)

 

>Most azt látni hogy fúrnak egy lukat a kimenő csövön a kályha helyiségében a kilépő pont előtt, és bedugják a szondát. Ami valamit mér, kérdés mit. Szerintem a cső hőmérsékletét.

-Ha a kimenőcső nem lát rá a forró tűztérre, akkor ez nem okoz nagy hibát, különösen ha fémes (nem kormos) a bedugott szonda. 

 

-Ha nem mérjük a légfelesleget, akkor az alacsony füstgáz-hőfokra törekvés nem mindig az optimumot adja. Ha pl. már csak parázslik a rakat, akkor jóval kisebb a reakciófelület, így a fullon nyitott primerlevegő nagy oxigénfelesleget okoz. Ez kedvező a CO szempontjából, de kedvezőtlen energetikailag, mert a forró égéstér ezt a sok levegőt mind felmelegíti, és viszi el az energiát. A füstgázhőfok kisebb ugyan, de a jóval nagyobb tömegárammal szorozva nagyobb veszteség.

 

 

Előzmény: elemzo9999 (7054)
elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7055

Mivel a kályhák megítélésének egyik fontos eleme a kilépőfüstgáz hőmérséklete, szerintem megvezetik saját magukat a mérő szakemberek ha nem csinálnak valami olyasmit mint amit javasolsz.

 

 

Aztán beírják a prospektusba szépen :)

Előzmény: Csavarhúzós (7052)
elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7054

Ötleteim nekem is vannak.

Leírtam itt valahol, hogy egy belső környezeti sugárzástól védett hőszigetelt (kerámiahab lapokból összeállított) cső kerülne be a kilépő füstjáratba, a kémény belépő rész elé.

A csőben egy átáramlási keresztnyílás kerülne be (T betű szerűen, és ennek a kereszteződésbe kerülne be egy rézlemez, ami az átáramló füstgáz által van melegítve. A rézlemez kihúzható és tisztítható legyen. Ezt a kifelé irányuló csövet csavaros dugóval lehetne lezárni.

Ha mérni akar az ember akkor kinyitja a csövet és belő a rézlemezre a Voltcraft mérővel.

 

Ez a cucc nem zavar semmit, a füst mehet ahogy eddig, és a felmelegedő fal valószínűleg nem fogja melegíteni direktben a rézlemezt, csak a  füst.

 

Most azt látni hogy fúrnak egy lukat a kimenő csövön a kályha helyiségében a kilépő pont előtt, és bedugják a szondát. Ami valamit mér, kérdés mit. Szerintem a cső hőmérsékletét.

 

Amikor én most lezárom a kályhát akkor nem áramlik jelentős mennyiségű gáz, mert a levegő betáp is le van zárva. De a cső fala meleg és az is marad, mondjuk 50 C fok mindig (24 óra múlva is).

Tehát a csúcsüzemben is amikor ez a hőmérő 150 C fokot mér akkor sem a gázt méri valószínűleg hanem kap rendesen a fal sugárzásától is. Mivel a fal stabil hősugárzást ad, a változó füstgáz hőt képtelenség megmérni a jelenlegi helyzetben.

 

Nálam nincs fém füstcső, a kéménybelépő cső is kerámia (200 mm kéménybetétcső).

Előzmény: Csavarhúzós (7052)
elemzo9999 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7053

Ez teljesen igaz.

 

Hálás is vagyok.

 

Ha lesz egy kis időm befizetek nálad egy kurzust :)

 

Kérdés hogy mit kellene megtanulnom? Mi a tananyag?

Sörből már jó vagyok..

 

Előzmény: sancibácsi (7050)
Csavarhúzós Creative Commons License 2014.03.24 0 0 7052

Agyaltam picit rajta, hogy lehetne a mérésből kiküszöbölni a folyton változó füstgáz-összetételt (és ezzel együtt változó hőkapacitást, hőátadási tényezőt).

 

Kell hozzá két pontos füstgáz-hőmérséklet mérés, és közé egy jól szigetelt füstgáz-hőcserélő, lehetőleg kis víztérfogattal.

A víz által elvitt hő pontosan mérhető - mérhető a szivattyú vízszállítása, a víz delta T-je, fajhője meg ismert.

Tehát tudjuk, hogy adott pillanatban mennyi az elvitt teljesítmény, és mennyi az előtte-utána füstgázhőfok.

Ha mondjuk 220 fokos a belépő, és 170 fokos a kilépő füstgáz, akkor energiájának 1/4 részét vettük ki (ha 20 fokos a beszívott levegő), tehát a füsttel ebben a pillanatban távozó energia négyszer ennyi.

 

Negyedénél több hőt én nem vennék ki kéményes (nem fütgáz-ventillátoros) rendszerből, mert nagyon megváltoztatja az áramlási viszonyokat, és az már nem ugyanaz a kályha. Kevesebbet meg azért nem, mert nagyon felnagyítódnak akkor a mérési hibák.

Előzmény: elemzo9999 (7048)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!