Keresés

Részletes keresés

Fidó mester. Creative Commons License 2013.08.31 0 0 5632

Üdv Mindenkinek !

 

Az én kemencém éppen így működik.Persze jobb lenne ha tk. fűtené a házunkat ,ugye kb.2* jobb a hatásfoka.

Ezt persze tervezem,- azt hiszem már egy pár helyen írtam is róla.

 

Üdv Fidó mester

Előzmény: tomtyi (5617)
Szentpet319 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 5631

Azért szerintem ne flejtsük el hogy a tökéletes égéshez 3T szükséges, de ha már egy nem teljesül nem beszélhetünk tökélets égésről. Véleményem szerint de javítsatok ki ha tévedek, az alsó részben intenzíven égő (párolgó) fából olyan gyors lehet a gázkiáramlás hogy nincs ideje maradéktalanul elégni, hiába van meg a keveredés és a hőmérséklet. Bár a keveredéssel szerintem nincs gond, és egy jól megépített kályhában a hőmérséklettel sincs inkább az hogy hol mire mennyi ideje van.

Amúgy azon én is gondolkoztam hogy miért nem közvetlenül a torokba keverik az előmelegített friss levegőt hiszen ott tudná a legjobban táplálni a másodégést, csak aztán eszembejutott az hogy ahol megnövekszik az áramlási sebesség, és szűkül a keresztmetszet is tehát nő a nyomás és nem biztos hogy ott befúvás lenne.

De kisérletnek nem rossz!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (5630)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2013.08.31 0 0 5630

"...bálvány, ami ledöntésre vár. Sokan ugyanis (tévesen) azt gondolják, hogy a másodlagos kamrába O2-t kell bevezetni, hogy újra meggyúladjanak az el nem égett gázok... visszafordítjuk a láng irányába, megkevertetjük... Ezért is hívhatjuk másodlagos kamrának: hogy az előzőleg el nem égett gázok MÁSODIK ESÉLYT KAPNAK AZ ÉGÉSRE."

 

Tehát azt mondod, hogy csupán megkeverés kérdése az ehész?

Hogy az "elsődleges" láng utáni légtérben (extra levegő hozzáadása nélkül is) még bőven van annyi oxigén, ami biztonságosan elegendő a másodlagos láng táplálására?

Előzmény: sancibácsi (5607)
sancibácsi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5629

No komment :-)

Előzmény: tomtyi (5623)
Ybasc02 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5628

"Tegnap hallottam egy olyan tömegkélyha koncepciót, ahol a kályha nem fűt közvetlenül semmilyen teret (magán kívül). Vastagon körbe van szigetelve, egy alumínium hőcserélő és - általam részletesebben nem ismert - csőrendszer van benne. "

 

Akkor lehet nem is kályha...

Előzmény: tomtyi (5617)
sancibácsi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5627

Ugyanazon kályha,....

Én értem, hogy te nem vitatkozni akarsz. De akkor ne feltételezd rólam sem, hogy vitázni akarok.

Csak halkan jegyzem meg, és kérdezem: na hol van a cserépkályha 900 fokos égéshővel?

Mert, ha misztérium csak az utánégető, akkor csak van 1 olyan csempekályha ahol ki lehetne mérni a 8-900 C égéshőt nem?

 

Ha hoz valaki gázelemzőt nekem, én vállalom a kísértletet egyébként. (Az építést).

De így azt mondani, hogy ki kéne mérni (hatásfokot), mikor vannak már mért adatok (égéshőre); ez nekem olyan 'nem akarásnak nyögés a vége'.

 

Eszembe jutott most néhai elemző topiktársunk.

Ha az Ő stílusában írnék, akkor azt mondanám:

Én vállalom, ha valaki ad nekem 1 millió Forntot, akkor veszek egy gázelemzőt belőle, és megcsinálom a kísérletet. :-)

Jaj, úgy elérzékenyülök, ha rá gondolok :-)

 

Addig azér javasolnám minden topiktársnak, hogy a már elérhető mérésnek higgyen.

A tény, az nem varázslázs.

A fizika, és az álltala leírt, definiált folyamatok, elvek, pedig nem tabuk, vagy hihetetlen ködös dolgok.

Előzmény: zlota (5624)
sancibácsi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5626

Sznetpet, Zlota!

 

Mérés, mérés, persze.

De most jut eszembe!

1-2 napja volt szó róla. Volt BIO-TŰZTERES cserépkályhánál mértek 600 fokos kilépőt, és vannak tömegkályhára 900 körüli, (kicsit fölötte is) mérések.

Ezek is mérések, nem?

Előzmény: Szentpet319 (5615)
zlota Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5625
Na ez szep lett... majd este leirom amit akartam.Elnezest
Előzmény: zlota (5624)
zlota Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5624
Sajnos telefonrol vagyok, kalyahzom eppen.Annyit szeretnek gyorsan mondani,hogy nem vitazni akarok !A mereseket ugy gondoltam ahogyan utannam leirta a forumtars.Nem otthoni korulmmenyek kozott.Ugyanazon favval pl ket egymas melleti kalyhaval.Vagy ket kulon helyen
tomtyi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5623

OK.Második kérdésem a leszigetelt tömegkályháról?

Előzmény: sancibácsi (5621)
sancibácsi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5622

Persze, hogy megolvad.

De figyelj!

Az ezüst egy kis tégelyben van.

A tégelyben lesz 900 fok.

De a láng a műhelyben ég, a tégely alatt. A műhelyben hány fokos hőmérsékletet csinál az égő? Vagy ha beteszed a kályha tűzterébe: ott hány fokos hőmérsékletet tud csinálni?

 

A lnghő, a tűztérhő, és a tűztér falának hője=>3.

Előzmény: tomtyi (5618)
sancibácsi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5621

"alkalmat teremtünk arra, hogy az el nem égett gázok kiégjenek, elégjenek ( CO+O= CO2)"

Ezt nem egyszerűbb úgy megoldalni, hogy már elsőre megfelelő mennyiségű oxigén megy be? És akkor nem kellenek az ilyen félreérthető "varázslások"?

 

Hát ez az: varázslásnak gondolják, a pontosan leírt, elmagyarázott folyamatokat, fogalmakat! :-)

Pont erről beszélek :-)

 

És persze, hopgy nem elég annyi levegőt beengedni!

Mert itt több féle fizikai folyamatról beszélünk!

A kevés levegővel elégtelenüll ég!

A sok HŰT!

SATB:

A jó égéshez 3 T Kell:

-TIME

-TEMPERATURE

-TURBULANCE.

Előzmény: tomtyi (5617)
sancibácsi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5620

Jó lenne, persze.

Én tervezem. De ezt ugye nem egyszerű megoldani.

Leghitelesebb mérést meg gázelemzővel kellene végezni, és ott a hiányzó láncszem az 1 misi :-(

Előzmény: Szentpet319 (5615)
sancibácsi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5619

Sajnos, vagy nem sajnos inkább, de csak du/este fele lesz időm irogatni.

 

De a hsz-d jellemző mint a cserépkályhások véleménye.

Azt mondanám, hogy akkor csinálj cserépkályhát. De ez sértően hatna, pedig semmi ilyen szándék nincs bennem. :-)

 

De maradjunk annyiban, hogy a lágterelőkkel beépített cserépkályha tűztér teljesen más.

Ha kéred leírom.

Előzmény: zlota (5609)
tomtyi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5618

Sőt! Én borszeszégőn rendszeresen olvasztgatok ezüstöt. Persze nem tiszta, hanem sterling ezüstöt, de még ennek is bőven 800°C fölött van az olvadáspontja.

Előzmény: vberko (5583)
tomtyi Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5617

"alkalmat teremtünk arra, hogy az el nem égett gázok kiégjenek, elégjenek ( CO+O= CO2)"

Ezt nem egyszerűbb úgy megoldalni, hogy már elsőre megfelelő mennyiségű oxigén megy be? És akkor nem kellenek az ilyen félreérthető "varázslások"?

 

Más.

Tegnap hallottam egy olyan tömegkélyha koncepciót, ahol a kályha nem fűt közvetlenül semmilyen teret (magán kívül). Vastagon körbe van szigetelve, egy alumínium hőcserélő és - általam részletesebben nem ismert - csőrendszer van benne. Az így felmelegedő víz kering a "hagyományos" központi fűtéses rendszerben, azaz radiátorokon keresztül fűti a lakást. Vélemény?

Előzmény: sancibácsi (5607)
Ybasc02 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5616

"Én is csak azt hiszem el amit látok- na jó nem mindig, de azért jó lenne pár komolyabb méréssel igazolni ezt- mondjuk úgy 10-20-100 között valahogy..."

 

Mindenkinek joga van azt hinni amit akar :) ha jól értem épitesz is valamit. Ezek szerint lesz lehetőséged megfigyelni, mérni, rögziteni, modositani a dolgokat. Több száz órát tüztér elött tölteni akár ülve, fekve néha kormosan néha piros pozsgás arcal a hősugárzás miatt is...(csak piromániás hajlmuaknak) Ennyi idő alatt össze jöhet akár 100 különböző méricskélés is, és ha talán van felesleges közel  egy millád  füstgázelemzőre és kiegészitőkre akkor máris komolyabb mérésekben is foghatsz, Hajrá ! Érdeklödve várom a fejleményeket.

Szentpet319 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5615

Sziasztok!

 

Én zlota mellé állok, olyan mérésekket kellene végezni ahol legalább a tűztér kiindulási mérete azonosak mint egy cserépkályhá, persze a járatok és a kémény úgysem lesz az és ez már el is viszi a mérést. De legalább látni azt hogy mindkét kályhában 20%-os szárazságú azonos minőségű fáva fűtve a teljes égési ciklus folyamán milyen hőmérsékletek alakulnak ki. Nyilván ez egy átlagos ember/kályhás számára nem egyszerű feladat, és külföldi oldalakon számos mérés megjelent már a témában. De jó lenne hazai körülmények között is egy kicsit méregetni a dolgot. Valószínűleg finomhangolásokkal tovább lehetne csiszolgatni a hőmérsékletet és a hatásfokot ami itt már csak néhány százalékot jelent!

Ybasc02 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5614

márminek-> bárminek

Előzmény: Ybasc02 (5613)
Ybasc02 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5613

Az elnevezésen ne muljék, nevezéttek márminek, nekem mindegy...:)

Előzmény: Ybasc02 (5612)
Ybasc02 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5612

"Ami nekem bántja a szemem, az a "másodlagos égés" mint olyan. Lehet, hogy azért zavar mert ennek hallatán a legtöbben a faelgázosító kazánokra asszociálnak."

 

Az én szememet ez a lávány nem bántotta http://www.youtube.com/watch?v=rD85WJnmoGs&noredirect=1  :)

erre mondtam hogy másodlagos égés, a tűztér felső részében, igaz kicsit más az üzemmod, itt más volt a megfigyelés célja. De akár mind lasitott felvéteként is lehetne nézni az ott zajló folyamatokat, hasonló is létrejőhet egy tömegkályhában is, gyorsabban, intenzivebben esteleg más látvány "elemekkel"... 

Előzmény: vberko (5610)
zlota Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5611

Fidó mester!

Irtam neked e-mailt, többet is...

vberko Creative Commons License 2013.08.30 0 0 5610

"Nem akarnálak megbántani, de ebben a dologban szerintem nincs igazad."

Nem bántasz meg, ezért írtam, hogy ezt a fogalmat jó lenne tisztázni, hogy ki mit ért alatta és mit tulajdonít neki.

 

Amit leírtál abban egyébként egyetértünk, nincs vita.

Ami nekem bántja a szemem, az a "másodlagos égés" mint olyan. Lehet, hogy azért zavar mert ennek hallatán a legtöbben a faelgázosító kazánokra asszociálnak.

Mondjuk ezen lovagolt Libik is anno, és az elnevezéseket illetően szerintem van némi igaza.

 

 

 

 

 

Előzmény: sancibácsi (5607)
zlota Creative Commons License 2013.08.29 0 0 5609

Én is csak azt hiszem el amit látok- na jó nem mindig, de azért jó lenne pár komolyabb méréssel igazolni ezt- mondjuk úgy 10-20-100 között valahogy...

A sima lengyel járatban is lenne ideje elégni sőt az még több terelőlapot is alkalmaz.Ergo összekeveri az anyagokat rendesen.Sőt az ajtó feletti visszacsapásnál még a tüztér legmelegebb pontja fölé is ér újra.A hőmérséklet meg átlag 1méteren esik 50C fokot.

Én is azt mondom -hogy ez részben legalábbis - felégő, mármint a másodlagos égés túl van misztifikálva.

 

Magyarán:

Méréseket szeretnék erre látni, hogy az X fokos tűztérből kilépő X+Y fokkal megemelkedik a második vagyis utánégő részen...

Az meg megint egy érdekes érték lenne, hogy az Y az mennyi és az hatékonysága mennyit dob rajta. Mert 600 fokból 620at csinál az elhanyagolható ha emel 10% ot akkor azt mondom ok az megnyertük.De számokat X és Y értékeket szeretnék látni!

 

Előzmény: sancibácsi (5607)
sancibácsi Creative Commons License 2013.08.29 0 0 5608

És ezt már csak halkan jegyzem meg, hogy ezt a beismerést/elismerést nem segítik elő:

-az egyik ismert, (hacsak nem a legismertebb) tömegkályha építő, aki ilyeneket mond: "itt ég ki a szénhidrogén"

-illetve a cserépkályhások egy része, (talán tudatlanság, talán írígység,...? miatt) mikor azt állítják, hogy 'túlmisztifikált az utánégető kamra'.

Előzmény: sancibácsi (5607)
sancibácsi Creative Commons License 2013.08.29 0 0 5607

Szia!

"Másodlagos égésről szerintem akkor beszélhetnénk, ha a gázok újra begyulladnának a kamrában.

Szerintem ilyen nem történik.

"csak felnyalnak" a kamrába és ott IS történik az égés."

 

Nem akarnálak megbántani, de ebben a dologban szerintem nincs igazad.

 

Ha csak nyelvtanilag néznénk, akkor sem sok értelme van azt mondani, hogy nem újra gyúladnak be, és égnek; hanem csak úgy simán égnek. Akár íg,y akár úgy, de égnek. :-)

 

De szakmai szemmel megközelítve, megint (3 T-ből induljunk ki):

Ez szerintem csak olyan bálvány, ami ledöntésre vár. Sokan ugyanis (tévesen) azt gondolják, hogy a másodlagos kamrába O2-t kell bevezetni, hogy újra meggyúladjanak az el nem égett gázok.

Pedig ez nem igaz. Ugyanis írod, hogy a láng fölég oda. Vagyis hőmérséklet van/lenne az égéshez. Csak amiért nem égett el tökéletesen a tűztérben: annak az az oka, hogy hamar távozott, illetve nem volt ideje, helye tökéletesen keveredni a levegővel (O2-el).

A másodlagos égéskamrában, (vagy nevezhetjük utánégető kamrának is?), az történik, hogy a tűztérből nem egyből a járatba engedjük a gázokat, és lehűtjük. Hanem amíg megvan még a megfelelő magas hőmérséklet, addig visszafordítjuk a láng irányába, megkevertetjük. Tehát időt (T) adunk neki; és a keveredéssel (T) elősegítjük, alkalmat teremtünk arra, hogy az el nem égett gázok kiégjenek, elégjenek ( CO+O= CO2).

Ezért is hívhatjuk másodlagos kamrának: hogy az előzőleg el nem égett gázok MÁSODIK ESÉLYT KAPNAK AZ ÉGÉSRE.

Vagy utánégető kamrának, mivel a tűztérben elégetlen gázok, még UTÁNNA IS ÉGNEK.

És szakmai szempontból a tűztér részének tekintjük.

Ehhez nem kell + levegő. Elég, ha ott kapott annyit, amennyit kell (légfelesleg), és azzal tökéletesen keveredik és nem többet mint amennyi kell, mert a hőmérsékletet ütné agyon.

 

Én úgy érzem ezt, hogy ez valami új, amit meg kell tanulni, + tanulni éretelmezni, és + hozzászokni.

Azt az elméletet nagyon sok kályhás, és amatőr is elismeri, hogy a búbos kemence búbja alól visszafordul a láng. Az el nem égett, nehezebb gázok 'visszaesnek'. Ezt elhiszik, sőt még nagyobb hatásfokkal ruházzák fel a búbost, mint amekkora valójában. Ez egy bevett, elfogadott dolog. Mert így tanulták az iskolapadban már anno rég, így magyarázták el nekik.

De azt már nem hiszik, hogy ez a tömegkályha másodlagos égéskamrájában is megtörténik. Még sokszor magas inteligenciájú személyek, mérnőki végzettségűek sem. Mert valamikor nem így tanulták, ismerték, szokták meg a dolgokat.

Itt TABU-k döntögetése, előítéletek felszámolása kell. Majd egyszer ez is triviális lesz. Ahhoz csak 1 T kell. A TIME :-)

sancibácsi Creative Commons License 2013.08.29 0 0 5606

Igen, ez 3 érték:

-láng hőmérséklete(égéshő)

-tűztér hőmérséklet

-a tűztér falának hőmérséklete.

 

Ilyen sorrendben csökken.

Szerintem egy dán-nál, az égés középső fázisában az 1, és a második nagyon közeli érték.

Előzmény: Ybasc02 (5604)
vberko Creative Commons License 2013.08.29 0 0 5605

"És hogy szolna a folytatás?"

Másodlagos égésről szerintem akkor beszélhetnénk, ha a gázok újra begyulladnának a kamrában.

Szerintem ilyen nem történik.

"csak felnyalnak" a kamrába és ott IS történik az égés.

Előzmény: Ybasc02 (5604)
Ybasc02 Creative Commons License 2013.08.29 0 0 5604

"Itt lánghőmérsékletet mérsz vagy ez a tűztérhőmérsékleted ? Ezt hogyan méred ?"

 

Azt a teret mértem ahol az intenziv égés történik, ha lehet a közepét, de mivel a lángok nem csak kimondottan az érzékelő kis felületére koncetrálodtak folyamatosan nem modhatnám hogy minden momentumban csak láng hőm. lett mérve. 

 

"Ez igazán az 1. égés folytatása szerintem"

 

És hogy szolna a folytatás?

Előzmény: vberko (5602)
herceg.notesz Creative Commons License 2013.08.29 0 0 5603

Téglakályhának a két oldalsó "külsö" falán elhelyezett csőkígyóval szeretném a fűtési melegvizet melegíteni/rásegíteni az indirekt tárolóra.

Nem kell magas hőfok, max. 50fok + a falfűtés miatt még számottevő víznyomás sincs.

Megoldhatom a hőcserélős enelvonást  pl. régi acélradiátor v. lemezradiátor beépítésével????

 

Vagyis nem gyártanék bele, hanem úgy ahogy van beleraknék egy 600-as egységet?

Vélemény?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!